Новите специалности в университетите за академичната 2009/2010 г. са основно в областта на ИТ и техниката заради голямото търсене и недостига на такива специалисти, показа проверка на "Сега".
СУ и Техническият университет в София ще открият съвместна компютърна специалност. Тя ще бъде на английски и е основно за чужденци извън ЕС. В техническия вуз подготвят и промяна в приема. За 17 специалности ще се кандидатства по направление - електроника, електротехника и машиностроене, а конкретната специалност ще се избира след първи курс, съобщи зам.-ректорът доц. Румен Пранчов. Конкурсният изпит пък остава един - тест по математика, а с по-ниска тежест ще се признава една от двете матури - математика или физика.
Софийският университет открива две нови специалности - комуникации и физична електроника във Физическия факултет и теория на обучението по физическо възпитание и спорт във Факултета по начална и предучилищна педагогика. Оценките от матурите ще се признават за 34 специалности, а не както досега само за 19, но те ще имат по-малка тежест спрямо изпитните резултати при крайното балообразуване. От тази година СУ въвежда и предварителен изпит по български език и литература, който ще е на 3 май.
Пловдивският университет планира 3 нови програми - приложна лингвистика, лингвистика и информационни технологии и български и турски език. Приемът за тях може да става и с оценката от матурата. Три са новите специалности и в Русенския университет. За хидравлична и пневматична техника, бизнес администрация и социална педагогика ще се признават и оценките от зрелостните изпити.
Нова програма "Металургия" на английски език въвежда ХТМУ. Висшето училище ще признава матурата по биология и за специалностите от направление Химически технологии, а не както беше досега само за "Биотехнологии" и "Екология". Техническият университет в Габрово въвежда нова специалност само в магистърската степен - вентилационна и отоплителна техника. УНСС ще гласува новостите в приема в началото на февруари.
|
|