Депутатите от работната група, натоварена с обработката на новия Семеен кодекс, са затрупани от хиляди писма на граждани и организации, които се обявяват срещу фактическото съжителство. Това съобщи пред "Сега" членът на групата Надя Антонова от БСП. Новият Семеен кодекс бе приет на първо четене и предстои до десетина дни да се гледа на второ в правната комисия на парламента. Работната група е направила технически поправки, но по съществения въпрос за фактическото съжителство решението е политическо и ще се вземе от комисията, обясни Антонова. Тя не се нае да даде прогноза дали депутатите ще оставят нововъведението в окончателния вариант на кодекса.
В проекта се предлага да се институционализира съжителството без брак, ако двамата партньори се регистрират в съответната община. От това ще има последици само за родените при такова съжителство деца - за баща ще се счита мъжът, с когото се е регистрирала майката. Така ще отпадне нуждата от припознаване или осиновяване, допълни Антонова.
Статистиката показва, че 48% от децата се раждат извън брак, а 20 на сто не са припознати и са без установен произход. Църквата категорично се възпротиви на фактическото съжителство. На организираните дискусии и кръгли маси се оказа, че защитниците му не са много или не са особено активни, обясни Надя Антонова. Основно сред тях преобладавали гей организациите, които обаче искали фактическото съжителство да важи и за гей двойките. Депутатите засега са против това.
|
|