Просветното министерство ще сложи край на свободните часове в училище с нова програма, която ще влезе в сила още тази година, съобщи министър Даниел Вълчев. Идеята е да се осигури по-добро заместване на отсъстващите учители, за да не се губи учебен материал. Най-вероятно заместниците ще са основно пенсионирани преподаватели.
За реализацията на програмата ще бъдат отпуснати около 3-4 млн. лв., научи "Сега". Средствата ще се дават като финансова компенсация на училища, които са осигурили висок процент на заместващи учители.
По данни на МОН за първите 15 дни на учебната година са отсъствали 7400 учители. Средно те не са били на работа по 4 дни и половина. Най-добре са се справили с осигуряването на заместващи учители в Шумен (71%) и в Пазарджик (65%). В Перник заместващи преподаватели са осигурени едва за 1/3 от учебните часове. Директорите нямат сметка да наемат заместници, тъй като трябва да им плащат лекторски часове, а това допълнително натоварва бюджета. Затова и просветното министерство предвижда финансирането да става извън делегираните бюджети на училищата. Учениците пък имат средно по 1 извинено и 1/3 неизвинено отсъствие за първите 2 седмици от началото на учебната година. Най-много са отсъствали дванадесетокласниците - 2.25 часа, сочат данните на просветното министерство.
МОН започна да следи отсъствията на учителите и учениците от 2006 г. Тогава проверка установи, че за един срок на всички учители се падат 400 000 пропуснати учебни дни по различни причини. Оттогава датират и опитите на министър Вълчев да се справи с проблема с ниския процент на заместване при отсъствие на учители. Дори имаше идеи свободни учители без значение по какъв предмет да се занимават с децата, които имат свободен час. Мотивът на просветните експерти бе, че така малчуганите ще стоят в училище, а няма да са на улицата.
НОВОСТИ
6000 камери ще бъдат монтирани в училищата - в общите части и на входовете, но се предвижда видеонаблюдение в класните стаи, за да се контролира провеждането на изпити, съобщи още Даниел Вълчев. Той припомни, че за първи път ще има и програма за подпомагане дейността на българските училища зад граница. За целта са предвидени 5 млн. лв. Парите за безплатни закуски са увеличени със 70% и вече са 28 млн. лв. за цялата календарна година. Според Вълчев, ако тези средства не са достатъчни, МОН ще отпусне допълнителен резерв. Министърът остана изненадан от изказването на главния архитект на София Петър Диков, че има реституционни претенции към терена, който МОН предложи да даде на МВР за ново РПУ в Студентския град. Ние не сме информирани за такова нещо, но както върви в България, изглежда, към всяка педя земя има реституционни претенции, коментира Вълчев.