Приходната агенция наложи глоба на зам.областния управител на Плевен Андрей Желев заради разминаване в декларираното и действителното му имотно състояние, установено от Сметната палата през м.г. Желев дължи 8543.59 лв., начислената лихва е 1901.69 лв. Проверката на одиторите установила, че през 2007 г. той е укрил продажбата на урегулиран парцел от 286 кв.м и жилищна сграда в Плевен.
Кметът на Нова Загора Минко Динев пък дължи на НАП 1027.53 лв. и лихва от 680.83 лв. Динев е обявил, че няма нищо за деклариране, но е пропуснал придобиване на дялове от съпругата си в новоучредено дружество "Роса" - ЕООД, Сливен. Катя Динева е регистрирала фирмата за недвижими имоти в началото на 2006 г. с адрес в Нова Загора. Нейната фирма "Роса" е съсобственик с общината в "Дружество за заетост и структурно развитие - Нова Загора". То е за посредническа дейност по набиране, насочване и предоставяне на работна сила без намесата Агенцията по заетостта. Така кметът попада под ударите на новия закон за конфликт на интереси. Динева участва в едно и също сдружение с още един съдружник на общината - Друми Димитров. Те са заедно в "Сдружение за социални дейности, заетост, предприемачество, подкрепа и просперитет - Нова Загора".
НАП ще извърши ревизия на още двама на висши длъжности, които задължително подават декларации.
Прокурорът от Ихтиман Аделина Банкова не е декларирала продажба на 1/2 част от апартамент от 120 кв. м в София. Зам.-шефът на Агенцията по приватизация Сабри Сабри също ще бъде проверяван от данъчните, тъй като в декларацията си е посочил, че няма нищо за деклариране, а пропуснал да отбележи придобиването на дялове в "Сигма 57" ЕООД - Шумен. Сабри бе областен лидер на ДПС в Шумен.
16 от лицата с несъответствия в декларациите се оказали чисти.
Тази година одиторите на Валери Димитров ще направят проверка на четирите ни най-рискови посолства в Чехия, Унгария, Италия и Турция. От там институциите получавали най-много сигнали за нарушения, а мисията ни в Турция се славела с най-сериозни приходи. Сметната палата ще инспектира и търговските представителства в Италия, Турция и Словакия. Концесиите за чистотата в София и общинските финанси на Бургас, Варна, Несебър и Пловдив са също в плана на одиторите. Там са и ОП "Регионално развитие", хранителният комплекс в парламента и СЕМ.
неизвестно защо обаче продължаваме да четем само за резултатите от тези проверки, които не водят до никаква промяна в статуквото както на държавните така и на общинските бюджетни единици - отговорът на въпроса защо това се случва е ясен: сп е институция която само получава големи заплати (поинтерсувайте се от това което цоцат членовете на борда й..........., и вече далеч по-назад, но не и сравнимо с редовите бюджетари - какви са заплатките на експертите им в софия), пише докладчета без никакви реални санкции, и ......... дава поучения какво би трябвало да е правилно.
то с поучения и препоръки ако се оправяше държавата .........