Безпрецедентен ход обмисля Столичната община заради икономическата криза и срива в областта на строителството. Заради сериозния спад в цените на строителните материали столицата може да поиска предоговаряне на обществени поръчки за милиони левове.
За предоговаряне на поръчки с избран изпълнител, които още не се изпълняват, настояха на заседание на инженерната комисия в СОС Ивайло Йонков от ДСБ и Петър Курумбашев от БСП. Според Йонков столицата може да си позволи при тази конюнктура на пазара да поиска 20-30% намаление в сумите, каквото е намалението в цените на строителните материали. "Ние сме голям възложител и можем да искаме това при сериозната стагнация на пазара", коментира Йонков. Според Курумбашев големите частни инвеститори, работещи с подизпълнители, вече са прибегнали към такива мерки.
Преди да вземе решение какво да предприеме, Столичната община ще се допита до Агенцията за обществени поръчки за юридическо тълкуване, коментира зам.-кметът Минко Герджиков. По този повод експерти припомниха, че с последните промени в закона за обществените поръчки изрично бе предвидена възможност за предоговаряне, ако това би довело до понижаване на цените в изгода на възложителя. "Проблемът е, че много от изпълнителите обикновено са против и настояват за едностранно виновно прекратяване на договора", поясниха те.
София ще предприеме и други извънредни мерки заради кризата, съобщиха на пресконференция представители на групата на ГЕРБ в СОС. Заради срива в цените на имотния и финансов пазар ще замразим приватизацията на "Софийски имоти" и Общинска банка, коментира председателят на стопанската комисия в СОС Данаил Кирилов. Столицата ще се консултира и с големите инвеститори в строителството от кои обекти се отказват и какво възнамеряват да реализират в рамките на 2009 г. "Идеята е да съкратим до максимум административните процедури по тези проекти", коментира зам.- кметът Минко Герджиков. Заради икономическата криза столицата ще сформира и нов консултативен съвет с представители на браншовите съюзи, бизнеса и неправителствените организации. Изпълнението на капиталовата програма ще се следи на всеки 3 месеца.
РАЗХОДИ
Капиталовата програма на София за 2009 г. порасна до 368 млн. срещу първоначално заложени 326.5 млн. лв. Допълнителните приходи ще дойдат основно по линия на резерва в приватизационния фонд. Горницата ще отиде основно за разходи по транспортната инфраструктура. 20 млн. лв. ще отидат за 6 кръстовища на 2 нива, 10 млн. са предвидени за ремонт на тротоари.
|
|