Страници 18,309
БИАТЛОН

Французин изненада елита във Ванкувър

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Германецът Михаел Грайс се прави, че отпива от кристалната купа, която получи за най-добър биатлонист на 20 км през сезон 2008/09 след състезанието във Ванкувър.
Венсан Жай спечели първата си победа за Световната купа по биатлон - в индивидуалната надпревара на 20 км в зимния център Уистлър край Ванкувър (Кан). 23-годишният французин бе перфектен на полигона, който ще приеме стартовете и от олимпиадата догодина, като повали всички 20 мишени и финишира за 49:53,9 мин.

Втори е Даниел Бьом (Гер), който с 1 грешка изостана на 19 сек., а трети, също с 1 грешка, се нареди Джереми Тийла (САЩ, +23,3 сек.). На 4-то място (2 гр., +33,0 сек.) завърши Михаел Грайс (Гер) и това му бе достатъчно, за да спечели малката купа в дисциплината. Лидерът в генералното класиране за Световната купа Томаш Сикора (Пол, 726 т.) пък направи два пропуска и е 11-и, но има аванс от 30 т. пред втория Оле-Ейнар Бьорндален (Нор).

На 15 км при жените победи Симоне Хаусвалд (Гер) с време 42:44,6 мин. и безгрешна стрелба. Подгласнички й станаха Олга Зайцева (Рус) и Вита Семеренко (Укр).

Онзи ден пък имаше българско участие за Европейската купа в Риднаун-Вал Ридана (Ит). Павлина Филипова финишира 4-та на 15 км, след като направи 2 грешки и бяга за 54:10,5. Спечели Наталия Соколова (Рус) с 52:10,6 и 3 грешки.