Реформата в руската армия очаквано предизвика сътресения заради нежеланието на много офицери и чиновници да се разделят с удобните "топли" служебни места. Никой обаче не е очаквал, че преструктурирането ще засегне и елитни специални части като т.нар. "спецназ" на Главното разузнавателно управление(ГРУ). Това са отряди за специално предназначение и са известни с дръзките си успешни военни операции, особено по време на двете войни в Чечения, където са ликвидирали 3000 екстремисти и са пленили около 1500. Бойци на ГРУ са унищожили известни сепаратистки лидери като Джохар Дудаев, Аслан Масхадов, Арби Бараев и йорданеца Хатаб. Самите спецчасти са изгубили около 300 бойци и офицери в Кавказ. Бойците на военното разузнаване също така са провели стотици операции в Европа, САЩ, Близкия изток, Латинска Америка, Африка и Азия. Общата численост и структурата на ГРУ са държавни тайни.
Сега военното министерство е решило
да разпусне няколко от елитните части
като 67-а бригада на спецчастите в град Бердск, която е смятана за една от водещите в ГРУ. Това предизвика стихиен митинг на военни и жители на града, които се обявиха против решението, което си е прецедент за иначе затворената структура. Освен това ще има и сериозни съкращения в 12-а бригада в Асбест и 3-та бригада в Самара. Според някои руски медии тази част от реформата означава, че ГРУ фактически ще престане да съществува като структура от федерално значение, тъй като се предвижда неговите сътрудници да бъдат пряко подчинени на командващите в окръзите. С това обаче бил категорично несъгласен началникът на ГРУ генерал Валентин Корабелников, който го ръководи от 1997 г. Той дори подаде оставка, но тя не бе приета.
Първият удар срещу ГРУ беше нанесен миналата година, когато неочаквано бяха разформировани батальоните на службата за специално назначение "Восток" (Изток) и "Запад" в Чечения. В тях служиха около 1400 чеченски бойци, които бяха една от причините за спечелването на втората чеченска война. Техните командири и самостоятелността, с която се ползваха, бяха трън в очите на проруския президент на републиката Рамзан Кадиров и с позволението на Москва те преминаха под негово командване. Това стана след кратко въоръжено противостояние между двете страни, при което загина единият от бившите командири на "Восток" Руслан Ямадаев, който бе застрелян от неизвестни в Москва през миналия август.
Наскоро няколко руски медии дори съобщиха, че ГРУ може да се обединени със Службата за външно разузнаване (СВР). Това обаче беше опровергано. "За никакво сливане между ГРУ и СВР не може да става и дума. Тези разузнавателни структури и така действат в тясно сътрудничество, особено при обмяната на информация", съобщи източник от ГРУ. Според него основната цел на новата реформа е да се оптимизира числеността на поделенията на военното разузнаване, да се усили тяхното ръководещо звено и да бъде укрепен кадровият състав. Източникът също потвърди, че началникът на управлението ген. Карабелников засега ще продължи да го ръководи и лично ще се занимава с реформирането на военното разузнаване.
В същото време шефът на Генщаба Николай Макаров съобщи, че
нито един спецназовец няма да бъде уволнен
по време на сегашната реформа. Офицерите и войниците ще бъдат прехвърлени в стари бригади на ГРУ, които са окомплектовани в момента само на 50% - като например тази в Иркутск. Други пък ще се влеят в пехотата и милицията. Макаров подчерта, че бойците от 67-а бригада "са част от елита на руската войска, нейният златен фонд и никой няма намерение да се отказва от техния безценен опит". На 17 март бойците за специално назначение в Бердск обаче се сбогуваха с бойното си знаме, което беше последният етап от разформироването на тяхната част. Според местната преса голям брой от офицерите и войниците не са получили нови предложения за работа и ще бъдат уволнени. Губернаторът на Новосибирск Виктор Толоконский дори обеща помощ за адаптиране, преквалифициране и намиране нова работа. Но експертите са скептични, че това начинание ще има голям успех, ако се съди по предишни подобни инициативи в армията при съкращения.
Доскоро руското ръководство оценяваше високо дейността на военното разузнаване в лицето на ГРУ. "На мен добре ми е известно за добрите резултати от работата на управлението и особено на неговите специални части. Своевременната и точна информация, която постъпва от ГРУ, не веднъж е била в основата на важни държавни решения и е помагала за националната сигурност", заяви преди две години тогавашният руски президент Владимир Путин при откриването на новата секретна централа на ГРУ в Москва. Тогава той и журналисти разгледаха много суперсекретни помещения, включително могъщия Команден пункт, където се събира цялата информация, включително от космическите спътници.
"ГРУ са очите и ушите на руската държава",
заяви тогава гордо Путин. Но ето, че минаха две години и се взе решение да се икономисат пари за сметка на военния "спецназ". Според съобщения в медиите в ГРУ предстоят и големи съкращения в централата на управлението. Очаква се с 1/3 да бъде орязан и броят на агентите на руското военно разузнаване в чужбина.
Според експерти бойците на военното разузнаване ще бъдат прехвърлени предимно в спецчастите, които са подчинени на руското МВР. Тези части не само не се съкращават, а се укрепват с още командоси и най-ново оръжие. Така ще продължи тенденцията за засилване на позициите на вътрешното министерство за сметка на други силови ведомства и армията, особено в лицето на ГРУ. За никой не е тайна, че управлението бе създадено още по съветско време, за да служи като противовес на някога могъщото КГБ. Сега конкуренцията е между ГРУ и наследника на комитета за сигурност - Федералната служба за сигурност (ФСС). Руските власти целенасочено увеличават броя на милиционерите и техните спецчасти - ОМОН (Отряд на милицията за особено назначение). През последните три години тези части бяха основно реформирани и в момента има 208 спецотряда. Също така бяха създадени още 87 отряда на Отряда на милицията за специално назначение (ОМСН), като двете организации общо наброяват 25 000 елитни бойци. МВР разполага и с Вътрешни войски, чиято численост днес е около 170 000 души. Това са основно новобранци, които не се обучават за командоси. До 2011 г. тези войски трябва да бъдат съкратени на 140 000 и ще охраняват предимно обществени мероприятия.
Наскоро стана известно, че ще бъдат създадени няколко нови центъра на "спецназ" под шапката на вътрешното министерство - в Татарстан, Алтайския край, в Новосибирска и Нижегородска области. Също така ще се възроди и още една легендарна част на МВР - Специалният отряд за бързо реагиране (СОБР), която беше създадена през 1993 г. и също успешно действаше в Северен Кавказ, но бе разпусната преди няколко години. СОБР се използваше предимно за борба с терористи, освобождаване на заложници и задържането на особено опасни престъпници.
Руското правителство също така съобщи, че
ще увеличи с 50% заплатите на работещите в системата на МВР.
Според "Таймс" новината за увеличението е дошла няколко дни след като премиерът Владимир Путин нареди на кабинета да увеличи с 20% месечното възнаграждение на военните. Така противостоянието между силовите структури в Русия навлезе в нова фаза. Очевидно в момента Кремъл залага на вътрешните части за сигурност.
|
|