Лидерът на НДСВ ги умее тези работи - първо казва бяло, после черно и объркването е пълно. Но важното е, че това му отрежда централно място в медиите. |
Това е то рекламната хитрина
- нещото го има, ако за него се говори. В този бранш обаче и неспециалистите знаят, че дори и поднесени в съблазняваща опаковка, идеите няма как да проработят, ако не са подплатени. А в стремежа си да оправдаят царските амбиции придворните се занимават именно с ефектни и добре звучащи мерки, закони и предложения, които освен че няма как да се случат, губят ценно парламентарно време.
Какво беше последното разиграване на медиите "обсъждаме с ДПС общо явяване на изборите, ама само си говорим", изречено при това от самия Симеон? Та той е човек на намеците, на знаците! Нима не е знаел каква реакция ще предизвика ужким неволното му изказване? Напротив, знаел е. И го е направил именно за да продължи рекламната си игра - първо казва черно, после бяло, накрая нищо не се разбира.... Номерът е да излезе по всички национални медии.
Да прескочим епохалното "Гласувай 2 в 1 и иди на море!" (за да не отблъснем читателите) и да продължим с прясно произведеното социално обещание на Христина Христова. Съпартийците й едва успяха да изкрънкат от коалиционните партньори да увеличат майчинството от 9 на 12 месеца (пак с рекламна цел), а ето че тя примамва майките с нова идея - да получават в рамките на 1 година не 90, а 100% от осигурителния си доход. Ефектно, галещо ухото и... изискващо средства, които Христова май не е взела предвид. Освен това ефектът от мярката ще е по-скоро нищожен на фона на ниските суми, на които се осигуряват българските жени. Дали ще вземат по 350 лв., или по 315 лв. е почти все тая. Подобно "недоглеждане" се получи и с майките на близнаци, които трябваше да получават накуп майчинските си - оказа се, че няма предвидени за това пари.
Обгрижването на младия електорат
дълго време вървеше и по линия на "ин витро" процедурите. От НДСВ настояваха парите за тях да се управляват от специален фонд (с неизвестно кой начело), а не от здравното министерство. За целта спретнаха такава мощна кампания, особено по някои рейтингови тв шоупрограми, че успяха да внушат на аудиторията как без техния проект няма да има пари за ин витро. Доста електорат за съжаление повярва на тези измишльотини, както и на образа на царистите като защитници на майките с репродуктивни проблеми. Интересно е обаче колко човека помнят грозната реплика за "ин виво"-то. НДСВ поиска оставката на шефа на здравната комисия, ако той не разкрие автора й. Някой да е разбрал кой е въпросният човек и отказаха ли се жълтите от намерението си?
Ами ваучерите за детските градини? НДСВ се тупа по гърдите, че "извоюва" родителите да получават по 100 лв. за частна детска градина, ако не са успели да намерят място на детето си в държавна. Само че пак обърка сметките - оказа се, че пари за тази екстравагантност в бюджета няма и мярката ще се въведе, ако икономиката върви добре - разбирай никога. Подобни на тази идея, т.е. неосъществени, са и облекчените кредити за студентите - също гордост на царистите. Макар законът да бе приет миналата година,
все още изгодни кредити за студентите не се отпускат,
защото банките настояват за големи премии. Важното е обаче, че НДСВ записа още една точка в своя полза.
Какво да кажем за закона за културното наследство? Нина Чилова тръби наляво и надясно как ето най-после връщаме ценностите на държавата, на която винаги са принадлежали! Но подминава въпроса кой точно ще ги върне. Правоохранителните органи? Хайде де! Как ще разберат те, че човекът Х държи незаконно уникални антики, след като той няма да ги декларира, както изисква законът? А няма да ги декларира, защото никой нормален човек няма да иска да се превърне в държател на нещо, което е било негова собственост. Да не говорим за милионите критики от неправителствени организации, които сезираха дори президента да наложи вето на закона. Нито пък за ордените и медалите на царя, които са болната тема на ендесевейците.
И на туристическия фронт НДСВ опитва да се рекламира. Жълтите почти се отказаха от някои спорни текстове в предложените от тях поправки в закона за туризма - приеха да има категоризация и на ресторантите, и на туристическите обекти, които са извън хотелските комплекси, макар първоначалната им идея да бе тъкмо обратната. Отметнаха се и от предложението си ресторантите и хотелите да получават категория само ако са сключили договор за авторски права с музикалните компании. Но нищо - важното е, че още една група (родните хотелиери)
остава вярна на царската корона
Добре звучаща, но много спорна и малко вероятна, е и идеята банките да бъдат поощрени да емитират облигационни заеми, а държавата да е техен гарант. Определено за частниците ще е добре дошло да пуснат 3-, 5- или 10-годишни облигации, за да наберат пари, а държавата да гарантира тези заеми. Но каква е логиката в условия на криза държавата да се нагърбва със задълженията дори на рисково играещите банки?
Благородно е и да пишеш и закон за защита на пациента. Но защо чак в края на 8 г. управление, а не през някой от двата си мандата във властта? Щеше да е далеч по-убедително. Преди месеци от НДСВ обявиха, че законът ще е готов до края на март, но преди дни журналистите не го чуха в "приоритетните за НДСВ закони до края на мандата". Приемането и реалното действие на жълтия закон за публично-частното партньорство (чиято нужда отново е спорна), също е без значение - номерът е хората на Симеон Сакскобургготски да го притурят в "кошницата" със свършеното.
В царския арсенал на евтините рекламни трикове влиза и политическата нумерология. Подобно на телевизионните реклами на прах за пране ендесеварите току предложат 100 идеи за възход на България, 3 стъпки за прекратяване на войната по пътищата или последната им хрумка -
7 мерки за прозрачност в политиката
Сред последните бяха преустановяване на разпорежданията с активи на държавни дружества и институции без конкурсни процедури, създаване на агенция към финансовото ведомство, която да контролира звената с отговорности към структурните фондове и прочее несбъднати мечти. Особено колоритна бе идеята всеки месец министрите, които оперират с еврофондове, да се отчитат пред парламента. Предложението обаче тутакси потъна в забвение, пометено от следващото - депутатите да работят извънредно всеки вторник до края на мандата, за да приемат важните закони. Пометено, защото кой ли и от управляващите и от опозицията искрено би подкрепил такова предложение?
Може би ако не разпиляваше силите си в писане на рекламни закони и в обречени битки в защита на популистки идеи, НДСВ щеше да добута така важните и смислени текстове. Например - закона за избор на народни представители, за комисията "Кушлев", Семейния кодекс и др.
Но знае ли човек. Може пък парата в свирката да придвижи напред царския влак. И на миналите избори никой не вярваше, че НДСВ ще се настани в спалния вагон...