:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,194
Активни 313
Страници 6,068
За един ден 1,302,066
От блоговете

Голямото комплексиране

Защо ни беше тази протяжна кампания по села и градове? Ентусиазъм, анимиран автобус с книги, разнасящ просвещението и посланието, че да се чете, е все така модерно? Живи предавания, заснети филмчета в различни краища на света? След като финалът е малко или много предизвестен. Толкова предвидим. Толкова провинциален.

Ние българите наистина обичаме да си разглеждаме пъпа. Това, че "Под игото" спечели, го доказва. Няма нищо лошо - книгата си е добра, като история, като емоция, като образи. Но да стане "любим роман", означава всички дружно да се пренесем на чина, при темите по литература, при черно-белите филми. Откъде е тази втораченост в миналите сюжети, славянската носталгия, кахъренето, че все нещо ценно сме оставили зад завоя - как да си го върнем? "България на три морета" и т.н. Сега "Под игото" е номер едно.

Това вкопчване в образи-икони от миналото е като комплекс за вина, че нещо днес не ни се получава. Като комплекс за малоценност, че днес сме по-слаби от вчера. Като комплекс, че не четем - какво друго означават заглавията на Достоевски, които влязоха в 100-тицата? Нима вярвате, че затрупаният с проблеми и грижи българин, поливан ежедневно от телевизионния риалити душ, вярващ в Яне Янев и предричащ му (според социолозите) влизане в идния парламент, чете Достоевски? Или заспива с "Под игото" до възглавницата?

Не е ли прав Гого Лозанов, че понеже няма български книга, която да е прекрачила строгите граници на националното, ние си залагаме все на най-българското, на онова, което само ние си разбираме? Аз не знам как например японец разбира "Под игото". Или скандинавец. Понеже е много превеждан роман. Или "Време разделно". Това са си нашенски истории. Трябва да си живял по тези земи, за да плачеш, четейки ги.

Нещо започвам да се изморявам от липсата на фантазия, размах, смелост да заработим с по-мащабни понятия - географски, геополитически, литературни. Намирисва ми на нафталин, на страх да надникнем отвъд клишетата - за историята, за Балканите, за нас самите. Кои книги определят светоусещането на днешния модерен българин? Ами онези, които са били в задължителния му списък за четене през ваканцията. Така излиза.

Значи той или други не чете, или други не харесва. Иначе нямам обяснение за големия процент участници в кампанията "Голямото четене" на възраст от 21 до 40 години. Такива били половината. Извинете, но не ми се вярва при тях да тежи с такава сила "Под игото". На тази книга би й отивало да участва в друг тип състезание - тип "Великите българи", например "Великите български книги", но да е венецът на днешното четене...

класацията - на стр. 16

----

Текстът е публикуван на http://belejkinayana.blogspot.com
102
3441
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
102
 Видими 
24 Март 2009 00:24
Тоя аргумент, че българските книги не надхвърляли българските граници конкретно в случая не го разбирам. В крайна сметка се избираше любимият роман на българите, не на Китай или Сан Франциско.

И какви са тия напъни да се плюе по Голямото четене, на мен ми беше кеф да гледам как хора по телевизията обсъждат книги - най-малкото, защото беше нещо различно от 99% от нещата, които по принцип се излъчват. Ама все ще се намери някой, който да заеме високо критикарска позиция, понеже това е начин да изглеждаш е-нтелегентен.
24 Март 2009 00:53
Моля, нека не се заблуждаваме. "Под игото" е роман от детско-юношеския репертоар. Бренда "Вазов" не спасява положението, книгата си е просто слаба. Оставям на страна нейното значение за подрастващите, както и за простичкия народец, към момента на писането. Като книга, не надхвърля Емилио Салгари или "Синовете на великата мечка", които четях в 4-5ти клас. Парадокса е че в 2009г. това е роман номер едно. Изводи:
1. Българинът престава да чете някъде преди 7ми клас. Доказатествата са излишни за всеки който се е опитвал да води диалог, различен от еврофутбол и креатурите на Митьо Пайнера.
2. Интелектуалното ниво на българина приключва някъде там. Доказателство е просяшката същност на татковината ни, факта че сме най-най-най в почти всички позорни класации, начиная с икономическо развитие, алкохол и цигари, домашно насилие, престъпност и подобни.
3. Българинат обича мобилните оператори.
4. БНТ се чуди как да отклони вниманието от факта, че Сергей е гей. Не че този факт е толкова интерсен.
5. Жалко за всичко написано, защото си го четем около 5-6 хиляди, колкото е посещаемостта на настоящия сайт и тиража на хартиеното издание. Освен това, ще има и много "против", които поне по мое мнение са в групата на цитирания по-горе продуцент и меценат на умрели котки със силиконов бюст.
Извинявам се на обидените, прсто съм откровен.
За финал - да влезе Мунчо и да разкаже как "Рус-с-сиян щъ ги заколи". Ръкопляскания, просълзени невнятни женици на средна възраст.
24 Март 2009 02:16
armani
24 Март 2009 02:55
Предпочитам българинът да е предпочел/ и прочел/ "Под игото", а НЕ, примерно, "Властелинът на пръстените"!
Тук ми мирише на комплексираност у авторката, май- че е българка!-а НЕ у българите, че са предпочели "Под игото"!
И на "Гори, гори огънче", и на "Митът Батак", и на "Откраднати очи", ми понамирисва- т.е., на СОРОСизъм и подобни!?
Впрочем, и на АНТИнационализъм и АНТИпатриотизъм ми намирисва, май- а е и втори подобен материал тук/другият е на Ламбовски/?!

Редактирано от - paragraph39 на 24/3/2009 г/ 03:18:08

24 Март 2009 04:33
Големият писател, мила ми авторке, казва общочовешки истини по специфичния си, национален начин, Маркес ли е, Гогол ли, Казандзкис или Вазов... А фактът, че българите са се вкочили в Под игото, освен за литературни вкусове, ми говори и за защитен рефлекс - и много верен.
24 Март 2009 05:11
Да бе ! Защитен рефлекс!! И от кого? От ДПС? От циганите?
Аха , къде си Русиане да ги намушкаш Нищо подобно, просто не са чели нищо друго, ако изобщо и "Под игото" са прочели.Ама нали трябва да кажат някакво заглавие...
Армани
24 Март 2009 05:29
Със задълбаване в миналото не се гради бъдеще .......
24 Март 2009 05:57
Интересно коя българска книга би предпочела авторката? Мисия Лондон?

Ако ще е роман - кои романи се учеха в училище по наше време? В моето училище - Под игото, Хоро, Снаха, Тютюн, извън програмата - Цената на златото (1 том), Време разделно и Бариерата.

От тях Под игото е най-добрия роман, най-интересния за четене.

Два от романите са писани от космополити - Тютюн и Низината. И в двата има някакво особено измисляне на българското, проявяващо се и в имената на героите - невероятните Мичкин, Данкин, Фоти.
24 Март 2009 06:02
Поредната сороффффффска, поръчкова статия. и нихилисти бол.
24 Март 2009 07:24
Не съм привърженик на показни комерсиални бизнеси като "Голямото четене". Но не мога да не отбележа странната комплексираност на противниците му. Не били излезли от българското?
Е, че къде Гогол е излязъл от руското и малоруското? Къде Сенкевич е космополит? Къде Юго е "нефренски"? Дори, когато използват сюжети от други страни и народи - родното е базата на философията и вижданията. "Пътеводителят" е АНГЛОСАКСОНСКИ начин на виждане в бъдещето и реалността. Един арабин няма да намери в него своето, специфичното. И романът си е хубав - въпреки че не е космополитичен.
Така е с "Под игото". Не, книгата не е юношестка. Но тогава трябва да се чете. За да има И възпитателен ефект. Ако тая "космопатка" и съмишлениците й?основа - мисъл? Може би - съпаричниците й!/ бяха наистина прочели книгата, щяха да видят и писателско майсторство, и умело изградени психологически портрети, и вярна /според очите на автора, не според претенциите на някакъв си!/ картина на епохата.
Все пак - литературата отрзява света ПРЕЗ ОЧИТЕ на автора.
Уточнявам - "Под игото" не ми е любим роман. И не смятам, че има такъв за всички нас. Това си е чиста проба комунизъм - всички унифицирани, едно четат, едно харесват, едно мислят.
И самата идея за подобни бизнес проекти ми е гадна.
Но - защо не се обсъжда користността и манипулативността на станалото, а се напада книгата - право или криво - сложена на първо място? Абсолютно убеден бях, че ще е "Под игото". Защото е най-елементарното решение, защото устроителите разчитаха на елементарното мислене, защото и те са елементарни ментърджии с бизнес хватки.
А за мотиовите на дамата... Няма да говоря. За подобни неща трябват доказателства, макар продажността и комплексарщината да лъхат от всяка дума тук.
24 Март 2009 07:40
Генек !
Имаше и нещо приятно за мен в тази акция - словата на застъпника за "Малкият Принц " , в заключителната вечер
24 Март 2009 07:52
Slex,
24 Март 2009 08:14

Няма да критикувам акцията, но "Под игото" е на първо място, защото по статистика са участвали хора на възраст от 20-40г.В зависимост от процентното участие , по-младите не са прочели нищо освен задължителната училищна литература(то и това не е много сигурно).Почти всички са спрели на ниво победилия роман.Те не знаят друга книга-пък всеки иска да е интелигентен.Друго е да кажеш -Аз участвах в голямото четене.
24 Март 2009 08:15
Генек Статията показва високото ЕГО на авторката, както и на повечето от хората в БГ неподплатено с НИЩО. Вместо да има стремеж да се доближат до уменията в писането на ВАЗОВ, ТАЛЕВ, Д.ДИМОВ, ЧУДОМИР, ЙОВКОВ, ЕЛИН ПЕЛИН и много други КЛАСИЦИ, да не ги изреждам, отново ни внушават, че сега имало нови стойности - може би -чалга, биг брадър, страх и други "реалити?" ПРОСТОТИИ. Ако "ПОД ИГОТО" не е достоен и разбираем за други народи роман, едва ли би бил превеждан на толкова езици. Авторката Абе, явно- Малко се пие/чете/ в тая държава.
24 Март 2009 08:46
Щом клетниците пак почнаха да се подиграват с дедо Вазов, начи идват избори. Мърша
24 Март 2009 09:22
При положение, че "народ" е понятие по отвлечено и от "бог", чрез гласовете на кого отчитаме този всенароден резултат? Без много да се губя в догатки, ще спомена някои свои наблюдения от моята си географска ширина - знам цели гимназиални класове, които са натискали своите бутончета, начело с учителката по български. /В случая - даскалица/. А инак, сред "гласувалите от 20-40 години" рядко могат да попаднат такива като мен, които наистина са прочели и препрочели "Под игото", "Тютюн", "Осъдени души"..., Най-малкото заради липсата на останалите заглавия по книжарниците. Добре, все пак, че "Майстора и Маргарита" по някакво чудо се появи в края на шейсетте години, за да можем да направим по-отчетлива разлика между нашите възрожденци и "съветските възрожденци"...




24 Март 2009 09:55
Хей, приятели!
Неприятното на този спор е там, че от фактология избива на идеология. И все се връщаме натам, не коя е ЛЮБИМАТА книга на българина, а коя е ПРАВИЛНАТА книга за българина.
Ами че това са две различни неща.
Хайде да направим една анкета. Нека всеки от вас посочи коя му е наистина любимата книга - тази, която е препрочел 10-15 пъти и тепърва ще препрочита още.
Без да се срамувам от ниското ниво на вкуса си вече казах и пак ще го кажа: за мен това са "Едем" на Станислав Лем и "От Земята до Луната" на Жул Верн. Ще добавя и любимата книга на жена ми - "Гордост и предразсъдъци".
Кажете и вие.
Щото иначе, ако ще избираме правилната книга, би трябвало по-скоро да е "Записки по българските въстания" или "История славяноболгарская". Или - по мое лично убеждение - "Епопея на забравените", която ме вдъхновява далеч по-силно от "Под игото" и мога да цитирам наизуст почти половината от нея.
24 Март 2009 09:58
Генек, !
И в съседна тема го писах: не съм привърженик на такива "класации"! Прекалено инфантилен ми се вижда самият порив да се провеждат класации от типа "по-по-най" в такива сериозни сфери. Смятам, че именно в тази посока трябва да е критиката. Иначе с нищо не се различава по инфантилност от инициаторите на събитието. И не ми говорете тук, че това щяло да накара поне 1% да се хванат за книгите и четенето. Това е несериозно. Още по инфантилно и даже наивно.
24 Март 2009 10:01
Да-а-а! Иска да е модерна, широко скроена, съвременна и прочее....Миналото и пречи, то не се разбира от скандинавците, например! Тя обаче разбира тяхното и вероятно му се възхищава-те са руси и високи абе, готини! Пра-пра дядо и е нямал благородно потекло или пък рицарски сан, просто бил царвул! Ама как да си го признаем, след като вече сме възвисени.
24 Март 2009 10:11
Любимата ми българска книга е "Хайка за вълци".Почти разпокъсана е от препрочитане.Чудно ми е защо изобщо не попадна в десетката.Не коментирам класацията, но според мен там са попаднали книги с които да си докажем колко сме начетени, отворени към литературата и какъв разностранен вкус имаме...
24 Март 2009 10:33
Нека всеки от вас посочи коя му е наистина любимата книга - тази, която е препрочел 10-15 пъти и тепърва ще препрочита още.



предполагам трябва да е "Швейк" за мен, поне що се отнася до препрочитането
24 Март 2009 10:36
Сократе,
не участвах в класацията, но ще откликна на твоя апел. И така: моя любима българска книга - "Осъдени души" и разказите на Чудомир; любима чужда книга - "Малкият принц", моя "правилна" книга (така, както аз разбирам "правилното" за момента) - все пак "Под игото" (заради "пиянството на един народ" и може би Швейк...
24 Март 2009 10:40
Проблемът за голямото комплексиране според мен е, че сме малка и зависима във всяко отношение страна, управлявана от продажна администрация, което автоматично ни нарежда в редиците на аутсайдерите. И то не само в момента, а и по време на соца, и преди това. Културата - респективно литературата и интереса към нея изобщо, също са следствие от това.
Задавам си въпроса защо в класацията на стоте книги, предизвикващи интереса на българите, не намери място нито един от романите на Кърт Вонегът? Мисля си, че параноичния умишлено предизвикан хаос на нашето съвремие тук пряко кореспондира с посланията на този автор. Който между другото бе много пополярен у нас в края на 80-те! Защо тогава можехме да го огкрием за себе си, а сега не?
24 Март 2009 10:45
СОКРАТ-МАЙ,
Ако позволиш, деля книгите на "любими" и "полезни"!
От "полезните" книги предпочитанието ми е "Принципът на Питър"!
"Любимата" ми книга е СЛЕДВАЩАТА книга!
24 Март 2009 10:47
Летец,
за Чудомир.
Интересен парадокс - той е всепризнат и любим български автор, а дали влезе изобщо в класацията?
24 Март 2009 10:47
Подкрепям идеята на Сократ - май.
Книгата, която ме разтърси най-силно беше "Гроздовете на гнева" на Стайнбек. Не бих обаче я прочел пак.
Това, което чета и препрочитам са разказите на Чудомир.

Чичо Фичо, здравей.
Добре ми напомни за "Хоро" на Антон Страшимиров. Много силна книга, много интересно и оригинално написана. Къси изречения, междуметия, възклицания, накъсан, но силен диалог, много живи образи. Навремето имаше и телевизионен театър по този роман, с Калоянчев.
24 Март 2009 10:50
Прощавай, Сократе, но "Голямото четене" беше класация само за романи. Затова Чудомир не влезе в нея
24 Март 2009 10:59
PS:Въртележката между причина и следствие на нашата комплексираност се корени в липсата на ясна визия за това какво ще преставлява нашата държава. Енергиен център на Балканите ли (АЕЦ-а), център на компютърни технологии ли (опита с "Правец" компютрите), световна туристическа дестинация ли, международна офшорна зона ли, център на голф-игрища в Евопа ли, единствената отворена икономическа зона по тия ширини ли, какво? Правенето от всичко по малко фактически е правене на нищо! Липсва (според мен умишлено налагано отвън) център, цел и посока на нашето развитие.
Не може население - което 20 години е принудено да оцелява в долна мизерия да расъждава адекватно за духовността си.
24 Март 2009 11:04
Тая що не се гръмне Самият факт, че толкова време се говори за книги, четене и значимост, провокира към собствена вътрешна класация на всеки един от нас...което никак не е малко...А иначе - знайно е На вкус и цвет - тАвариШЧ нет
P.S. А що се отнася до Димитър Чорбаджийски: Срещат се с Караславов и той му вика: Ееее, Чудомире, ти задръсти книжният пазар с тия твои книги бе...А Чудомир му отговорил: Ааа, другарю Караславов, те моите - щото са трето качество - серт - заради това се харчат...Ама вашите - яваш - първо ...та за това

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Март 2009 11:07
Така е, Малечко. Но пък що да не пробваме да разсъждаваме? Кога по-малко адекватно, кога повече. Не бива да спираме да разсъждаваме. За каквото и да било. Най-вече за духовността.
24 Март 2009 11:14
Тук ще да е моментът, в който трябва да попитаме най-уважаемата редакция на в. "Сега" - с какво, драги, ви наранихме, обидихме, злепоставихме, та трябваше днес ВИЕ да ни нараните и обидите като ни предоставите за четене малоумните комплексирани брътвежи на горното същество с неясен пол, именувано Яна, с извинение?!
Малко ли нашето всекидневие ежечасно ни среща с всякакви малоумни патки, които някои даже и у дома си трябва да търпят?!
Защо вие, драги, давате трибуна на недое**ни провинциални блогерки-културтрегерки, чийто проблеми се изчерпват с наличието или отсъствието на световни качества в "Под игото"?!
Редакцийо, МОЛЯ те, изтрий от електронното издание писанието на тая малоумница-безродница, дето може даже и поетеса да е.
МОЛЯ ви, редакцийо, ще целувам вечно прахта от стъпките ви, поръчайте да изземат от продажба днешния брой на вестника и пуснене допечатка с бяло поле на мястото на тоя бълвоч.
Веднага!

_______________
ЗА ПОВЕЧЕ ХИГИЕНА В МРЕЖАТА!
24 Март 2009 11:16
А що се отнася до любимата книга:
Моята любима книга е Приключенията на тримата скаути, Жари и Слънчевото момиче - до трето отделение
Речни заливи, Рафаел Сабатини , Дж.Лондон, Майн Рид и т.н. - до осми клас
Приключенията на Дж.Казанова, Марк Твен, Фантастика - до 22 години
И след това световна класика(каквото и да се разбира под това) история ...
Но през всичкото това време на съзнателен, несъзнателен и пропилян живот винаги с готовност чета приказки - може би защото почти винаги в тях доброто побеждава и Фантастика ...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 24/3/2009 г/ 11:33:13

24 Март 2009 11:23
Сократе-за идеята Но трудно е да се посочи само Най, най, най Затова за мен -от БГ автори: Тютюн, Самуил, Пътя към София, Чичовци, ..не мога да ги изредя! От чужди автори: Стайнб. Зимата на нашето недоволство, Колела и Летище на Арт.Хейли, К.Саймък-Гробищен свят, А.Кларк- Една одисея в космоса 2001, Ж.Верн-Петнадесет годишният капитан- първата ми морска книга- беше ми подарък, да не забравям и Дон Кихот-Сервантес, Война и мир, Ана Каренина-Толстой, Стендал и т.н. Ех, кога мина това време? Прекрасна идея, Сократе!!!
24 Март 2009 11:32
Караваджо!
Коя е ТВОЯТА любима книга???
24 Март 2009 11:36
А най-най?
24 Март 2009 11:37
Любимата, истинската, неостаряващата, разтърсващата и разсмиващата книга на българина е една-Бай Ганьо на Алеко...
24 Март 2009 11:42
А-а, за най-най грешиш, Караваджо. Не си падам по тия неща. Скромни вкусове имам.
Дори точно обратното - точно туй най-най съсипва у младите мерака за четене.
24 Март 2009 11:45
Младите четат предимно есемеси и етикети на дрехи.
24 Март 2009 11:47
Ловкий,
Ама можем да ги излъжем, бе!
Ей за това най-много ме е яд. Можем да ги излъжем да почнат да четат, а после сами ще разберат, че е хубаво.
Само че тая работа не става с формализъм и приказки на едро. Става със сладка приказка и неусетно убеждение.
24 Март 2009 11:53
Е, Караваджо, може и с кисела приказка - от твоите приказки ми цъфнаха портокалите.

А сериозно - правил съм го. Поне няколко хиляди деца съм зарибил за четенето.

Редактирано от - Сократ-май на 24/3/2009 г/ 11:55:11

24 Март 2009 12:05
Абе, човек!
Туй ли ти е нивото?
От детската градина не съм го чувал тоя лаф: "Като те е яд, цуни ме отзад".
(Пардон, срещал съм го и в "Швейк".)
24 Март 2009 12:36
Идеята за любимА книгА (подчертавам единственото число) сама по себе си е достатъчна обида за всеки интелигентен и четящ човек. Защото единственото число би било разбираемо само за човек, прочел например 2-3 книги. Той спокойно може да посочи в отговор една книга. Но никой четащ човек няма да направи това. Именно затова тази кампания ме дразни толкова много. Просто ме обижда. Така например може да се пита малко дете - ти кого обичаш повече - мама или тати. Абсурдно и грозно е.
Точен отговор може да се даде например на въпроса "коя книга сте препрочитали най-много пъти". Да, тогава би била една. Но дали това е непременно любима книга? Или случайно просто книгата, оставена на рафтче в тоалетната и несменяна няколко месеца :-)
Книгите, които са ме оформяли, накарали са ме да мисля и много да търся (например допълнителна информация), са поне, поне 20-30.
24 Март 2009 12:43
Смешен плач (статията).
Аман от народопсихолози...
24 Март 2009 12:48




Любимата ми жена е една, книгите много.
Коя да сложа най-напред? "Швейк"? Романите на Майн Рид? Жул Верн? "Майсторът и Маргарита"? "Време разделно"? "Бай Ганьо"?
Много, много. Ами харесват ми. И "Мечо Пух", и "Пипи", и "Пътеводителя", и Шекли, и Робърт ван Хюлик, и...Е, няма как да изброя всичко! Наистина, трудно е да изброиш романите. Но, ако става дума И за книга - не забравяйте Чудомир, Елин Пелин, Стаматов, Мопасан, Чехов...
Еднокнижникът има една любима книга - тая, която е /са му/ прочел /и/.
А аз харесвам всички - от първата си книга - "Незнайко в Слънчевия град", до сега четената "Московска сага" - 3 част. Иначе нямаше да ги ПРОчета.
И още нещо. Кой знае защо си мисля, че има неточна формулировка. Любим роман или познат роман? За съжаление. "Под игото" се ИЗУЧАВА. А трябва да се ЧЕТЕ!
24 Март 2009 12:50
Любимата ми жена е една, книгите много...

Долен лъжец!
24 Март 2009 12:50
Караваджо, само за протокола, в моята глава форумният ти образ е на едно умно момче, дето е малко нещо заядливо и иска да е на всяка "манджа мерудия" и "на всяко гърне похлупак". Ти как се виждаш а? Сигурно не съм познал.
24 Март 2009 12:55
Die Hexe,
24 Март 2009 12:56
Caravaggio, за теб Бени "Прочетена" книга ли е?
24 Март 2009 12:57
Бени е една..............
24 Март 2009 13:00
Прочетен "весник"?
Да бе!
И що тогаз ежедневно я четеш в "ежедневника"?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД