Един от абсурдите у нас - ученици протестират срещу матурите, родителите им ги подкрепят. Защо ли се изумяваме от пропуските в образованието на младото поколение? |
Миналия месец във Варна се разбунтуваха таксиджиите. Тези клети сиромаси бяха подложени на проверки за укриване на данъци, след като преди това бе установено, че част от тях въртят страхотни далавери и наистина укриват данъци. Макар държавата да не се рови в далаверите на богатите, те също плачат - хотелиери от Дуранкулак до Резово негодуват, че правителството спешно трябва да им даде милиони евро. За да ги спаси. Не от самите тях, застроявали и прекроявали ударно брега, а от кризата естествено.
Кризата, която като чудовище от фантастичен филм е на път да излезе от телевизора и приседне до полегналия на канапето зрител, събуди гражданската съвест и в лъскавите молове. Продавачки от всички скъпарски магазини се съединиха и поискаха ниски наеми, инвестиции и... по-високи цени. Защото иначе
страната ни ще загуби стотици бляскави бутици
и кинкалерии, без които никой не може. Гневните трудови колективи издигнаха лозунгите не към работодателите си - собствениците на магазини, наели дългосрочно площи на безумни цени, а към ръководството на моловете и, разбира се, към държавата. Примерът този път не е само от Варна, където в радиус от 100 метра има два мола и се строи трети, а и от други градове, където ударно последните години се рязаха ленти на така ценните търговски придобивки.
Производителите на храни също негодуват. Колкото повече става ясно, че точно те заливат пазара с некачествени стоки, толкова повече се усилва воят им неясно към кого. Понякога към европейските конкуренти, които също така пласирали лоша храна и подбивали цената, друг път към потребителите, чиято глупава свидливост съсипвала родното производство, и трети път - към държавата. От която вероятно се изисква категорично да забрани вноса и да въведе минимална цена на сиренето от 10 лв.
А какво е поведението на държавата в тази враждебна пазарна среда, натоварена със социални напрежения?
Таксиджиите бяха зарадвани с преустановени проверки. И то при факта, че прокуратурата и НАП се запознаха подробно как колите разполагат с касов апарат, който не се отчита никъде. Няма да има проверки и в други градове, въпреки че прокурори и данъчни правилно прозряха, че
тия номера се въртят не само във Варна
Едва ли причината е единствено в наближаващите избори. Едва ли и във факта, че самите държавни регламенти за таксиметровата дейност са противоречиви и оставят вратички за всякакви своеволия. Все пак данъци трябва да се плащат, а призвана да съблюдава реда е държавата. Но ние си я знаем - тя успешно е измислила закони, които да узаконяват безредието, и любимото й занимание е да убива времето в прилагането им.
Туристическият бранш не получи милионите. Засега. Но утре не се знае предвид спешната нужда от държавна грижа в условията на финансова криза и парламентарни избори. Но и без тях изхранването на едрите риби в туристическия бизнес започна. Като няма мераклии за българските курорти, държавата води там пенсионери и плаща почивката им с бюджетни пари. Пак със средства от хазната се финансира и рекламна кампания в българските медии, насочена "към нашия турист, който ще спаси сезона". Сезонът не се знае, но акулите в бранша ще бъдат спасени, тъй като и медийната реклама отива при тях (в много случаи медийната и туристическата собственост е обща). Искрено и лично се намеси и Николай Василев, който в качеството си на либерал и бъдещ кандидат-депутат от хотелски избирателен район (Варна) мило се примоли на българските чиновници да летуват у нас.
Първоначално ситуацията с храните никак не бе ясна. Най-мъгляво бе поведението на земеделския министър Валери Цветанов. Не се знаеше какви са задълженията на този човек - да управлява или по цял ден да яде вредни храни. Но постепенно се разбра, че дори нездравословното хапване може да е полезно, стига да е обгрижено от далновиден тактик - вместо да глобява или затваря мандри, Цветанов насочи въпроса към
връщане на стария български стандарт за качество,
който да замести европейските. Така притесненият за народното здраве министър и производителите на безмлечното сирене се оказаха от обща страна на барикадата.
За най-голяма изненада държавна намеса в моловете няма. Вероятно защото молиндустрията е твърде нова и все още не е по държавнически осъзната като приоритетен отрасъл.
Какви са изводите от този кратък преглед на "диалога между държавата и различните социални групи"? Ами първият е, че всеки по капиталистически прави каквото си иска, но при несгоди по социалистически проси от държавата компенсация на щетите. Странно разбираната свобода твори невиждани абсурди - ученици протестират срещу матурите, а родителите ги подкрепят; полицаи митингуват незаконно, а медиите им се радват.
Вторият - по-важният, извод, е, че държавата си плаче точно за такова отношение. Тя е първата, която твори циркове под купола на беззаконието и е нечестна спрямо гражданите, които не искат да живеят за нейна сметка. Малко да си ербап, да отчиташ добри проценти в правилната партийна централа, да заобикаляш правилата, но за сметка на това да си патриот... и държавата ще ти сбъдне милион и един абсурди.