Обещанията на София чистотата да бъде поета от общинска фирма се отложиха за неизвестното бъдеще. Въпреки сериозните си заявки да поеме сметосъбирането в много от районите след прекратяването на договорите с "Новера", общинската "Чистота Искър" е успяла да се пребори само за половин квартал. Лъвският пай от бизнеса отива за фирмата, която спря предишния конкурс за чистенето на града - консорциума "Титан Чистота София". Това стана ясно след края на преговорите с поканените да поемат дейността на "Новера" 9 фирми. Договорите на новите изпълнители ще са до година и половина и ще бъдат подписани след изтичането на 10-дневния срок за обжалване.
"Титан Чистота София" е успяла да вземе всичките райони, за които кандидатстваше - "Искър", "Лозенец", "Студентски", "Панчарево", "Средец" и "Подуяне", обяви зам.-кметът Минко Герджиков пред БТА. За тези квартали дружеството се конкурираше с общинската "Чистота Искър". Според източници от комисията обаче общинската фирма не е успяла да покаже капацитет да се справи с дейността.
"Чистота Искър" е успяла да се пребори само за част от "Триадица" в конкуренция със собствения си подизпълнител - АЕС Х. Дялове в него доскоро имаше Ина Арсова - дъщеря на бившия общински Красимир Арсов. Арсов на свой ред е участвал в няколко бизнес начинания с шефа на общинската "Чистота Искър" Павел Граматиков и по този повод кметът Бойко Борисов разпореди проверка за конфликт на интереси. Резултатите още се чакат.
Самата АЕС Х, която в момента отговаря за друга част от "Триадица" и "Люлин", взима още два квартала - "Нови Искър" и "Възраждане". За "Изгрев" в идната година ще отговаря "Астон сервиз". "Екобулсорт" влиза в районите "Илинден", "Надежда", "Банкя" и "Сердика", а австрийската "Заубермахер" - във "Връбница", "Кремиковци" и "Красна поляна". "Шеле" взима "Оборище", "БКС 99" - Слатина, за "Красно село" преговорите продължават.
Не е ясно на какви цени ще работят новите чистачи в София. Според Минко Герджиков тарифите са близки до тези на дружеството "Чистота Искър" и ги надхвърлят само с до 10%. И тези цени обаче засега не са обявявани. Не е ясно и дали догодина общината няма отново да обявява обществени поръчки, вместо да поеме дейността през собствена фирма. "Обсъждаме идеята част от София да се даде отново чрез поръчка на частни изпълнители, а общинската структура да отговаря евентуално само за центъра. В този случай следващите договори вероятно ще са с максимално позволения 4-годишен срок, защото инвестициите са сериозни", обясни Николай Стойнев от ГЕРБ.
МЪЛЧАНИЕ
Нито една от строителните фирми, сключили договори със Столична община, не е отговорила на искането на кмета Бойко Борисов за предоговаряне на цените. Това искане бе направено заради сериозния спад в цените на строителните материали и кризата в сектора. Не е ясно дали общината ще настоява отново за подобно предоговаряне.
|
|