Премиерът Сергей Станишев даде подкрепата си за патриарх Максим и обяви, че държавата е склонна да се разплати с разколниците, но според българското законодателство. |
На 22 януари Европейският съд по правата на човека реши, че държавата се е намесила непропорционално, като със закон е определила патриарх Максим за ръководител на БПЦ и със сила е извела свещениците на алтернативния синод. Страсбург даде тримесечен срок - до 22 април, двете страни да се споразумеят за собствеността на 100 имота.
България ще обжалва това решение пред Голямата камара на Европейския съд, обясниха вчера от дирекцията по вероизповедания към МС. Решенията на тази инстанция са окончателни и не подлежат на обжалване. Камарата може да приеме за обсъждане въпроса или да го отхвърли. Ако реши да го разгледа, срокът за произнасяне е между два и осем месеца. Премиерът Станишев съобщи, че чака доклад от правосъдния министър Миглена Тачева, за да започне обжалването. Тачева е шеф на работна група, назначена от Станишев, за подготовка на правната рамка за действията ни пред Страсбург. Българската защита трябва да докаже, че патриарх Максим е легитимният църковен ръководител у нас.
Премиерът обясни още, че отива при Максим, за да научи какво е мнението на всички православни църкви по безпрецедентния казус. Преди време Светият синод събра представители на сестрински църкви, които изказаха подкрепа за Максим. Но декларацията им не може да бъде използвана като доказателство пред Европейския съд.
---------ОБЕЩАНИЕ
"Няма да позволя разхлабване на финансовата политика преди парламентарните избори през лятото", закани се премиерът Сергей Станишев пред агенция Ройтерс. Станишев очаква нисък, но все още положителен икономически ръст през т.г. Правителството е заложило в програмата си бюджетен излишък в размер на 3% от БВП, както и ограничаване на разходите до 90% от предвидените в бюджета заради световната икономическа криза. Премиерът допълва, че страната ни не се нуждае от помощ от МВФ за момента.