Властта ще опита да ограничи епидемичното увеличение на броя частни болници, които работят със здравната каса. Министерството на здравеопазването предлага промяна в Закона за лечебните заведения, според която тепърва болници ще се създават след съгласието на министъра, ако дейността им ще се финансира от НЗОК, или с пари от бюджета.
Причина за предлаганата поправка е твърде големият вече брой лечебници у нас - 400, а целта е по-добро планиране на финансирането на болничната помощ с публични средства. Здравната каса отдавна се оплаква, че по закон не може да откаже да сключи договор с която и да е болница, а МЗ раздава лицензи за нови лечебници поголовно. По тази причина частните клиники се увеличават бързо, постоянно се строят нови, а касата е перманентно заплашена от дефицит.
В момента министърът дава разрешително за дейност на нови болници след построяването им, т.е. когато основната инвестиция е направена. Идеята на поправката е собствениците да уведомяват МЗ още когато лечебницата е на ниво идеен проект и едва след евентуалното съгласие на министъра да започват да строят и инвестират, обясниха от ведомството.
Други поправки пък предвиждат здравният министър да може да отнема разрешението за дейност на цяла болница, на нейни отделения или на поликлиники, когато акредитационната им оценка е лоша, или когато лечебното заведение не е кандидатствало изобщо за акредитация. Предвижда се и шефът на МЗ да може да отнема разрешението по определена медицинска специалност при повторно нарушаване на медицинския стандарт за специалността. Целта на тези текстове е завишаване на контрола над лечебната дейност, мотивират се от МЗ.
Към момента обаче самото министерство не е публикувало стандартите за всички медицински специалности. Акредитацията пък се дава отново от МЗ, като сега не са предвидени санкции за лечебниците с лоши оценки. Акредитацията служи само на здравната каса, която не може да сключва договори с болници с лоши оценки.
--------СТАНДАРТ
Според регистъра на акредитациите в момента нито една болница няма обща оценка "лоша". Най-ниската акредитация е дадена единствено на няколко частни поликлиники. Лоши оценки имат и няколко отделения, предимно реанимационни и основно в общински болници.
Промените още не са гласувани от кабинета, който да ги предложи на парламента. Според запознати шансът поправките да минат през този мандат е нищожен.
Нови болници - демек, частни болници.
А за тези, които едва кретат заради некадърността и неадекватността на чиновници, политици и "мениджъри"?
Тях ще запазят ли някак си?
Или ще ги ликвидират, защото пари не носят?
Само дето някакви навлеци от плебса искат да са поне отчасти здрави.