Министърът на правосъдието Миглена Тачева се зарече да бъдат премахнати съкратените процеси за някои тежки престъпления. Тя обеща процедурата да отпадне при умишлени убийства, тежки телесни повреди и криминални деяния в пияно състояние. Всичко това щяло да стане факт следващата седмица, след като парламентът гласува промените в Наказателния кодекс.
При съкратен процес сега, когато подсъдимият признае фактите, сочени от обвинението, при осъдителна присъда съдът е задължен да му наложи наказание под минимума. Ако няма предвиден минимум, се отива на пробация. Съдът няма право да отказва процедурата.
Тачева направи изявлението пред студенти от Икономическия университет във Варна, с които се срещна във връзка с убийството на 21-годишната Радостина Евтимова. Обещанието й прозвуча странно предвид досегашните обсъждания на казуса в парламента. В правната комисия депутати твърдяха, че съкратените процеси не водят до големи несправедливости и веднъж вече отхвърлиха идеята определени престъпления да бъдат изключени от обхвата на съкратеното съдебно следствие. Затова на практика не е сигурно, че НС ще гласува идеите на Тачева.
Студентите недоумяваха как е възможно за тежки престъпления да се получават присъди под минимума.
Тачева защити принципно съкратените следствия, тъй като били нормална европейска практика. "Добре е престъпленията да бъдат наказвани максимално бързо, макар и в някои случаи с присъди под минимума, вместо делата да се гледат с години", каза министърът на правосъдието. Миналата година 13% от делата минали по съкратената процедура, а 12% - със споразумения. "В САЩ 95% от процесите приключват със споразумение", каза Тачева. Тя отчете още, че 40 % от делата у нас завършват със снемане от наказателна отговорност и административно наказание.
|
|