8 млн. лв. е дефицитът
в бюджета на БАН - основно за ток и парно, стана ясно на вчерашното заседание на Общото събрание на академията. Ако се спазват строги икономии, недостигът може да се намали до 5 млн. лв., но това означава, че през есента институтите ще спрат работа. Дефицитът в бюджет 2009 е предопределен още преди кризата, а с настъпването й и с очакванията на НАП, че няма да се изпълнят бюджетните приходи, ситуацията за науката става критична, смятат учените. До месец директорите на всички научни институти и звена към БАН трябва да направят анализ и да предложат мерки за избягване на кризата. Тогава ще стане ясно и дали ще могат да продължат научната дейност след септември.
1 млрд. лв. ще струва
на НОИ ново намаляване с 5% на осигуровките, съобщи вчера управителят на института Йордан Христосков. Идеята беше отново предложена преди седмица от работодатели и политически сили като антикризисна мярка. Никоя страна не е сполучила с подобна мярка, тъй като проблемите на икономиката се решават с по-добър мениджмънт и маркетинг, технологични нововъведения, с повишаването на производителността на труда, с подобряване на квалификацията на персонала, коментира шефът на НОИ в Сливен.
Всички от огромната група учените в пенсионна възраст да бъдат назначени на 4 часов работен ден и пенсионирани, като се почне от директорите на институти в БАН.
След това ще си получават почти същите пари за същата работа.
В момента учени на по над 70-80 години получават заплата доста над средната за страната, като основната им дейност е свързана с това как да се задържат възможно по-дълго на власт.