Засега БСП не приема проекта на Антония Първанова. Предстои обаче червените да го прочетат, след което може да почерпят някои идеи. |
Положителното е, че не цялата предизборна законодателна лудост вижда бял свят. Не защото здравият разум побеждава винаги, а защото партия Х отказва да даде аванта на партия У и блокира проекта й, обикновено ядосана, че не се е сетила първа. Нещо като здравословна конкуренция.
Тези дни депутатът от НДСВ Антония Първанова опитва да прокара проект за правата на пациентите. Той беше широко представен и рекламиран от НДСВ и описва по-детайлно вече съществуващи законово права. В това няма лошо, освен обстоятелството, че пациентът е толкова любим на законотвореца, че само в този парламент бяха приети 3 закона за правата му, но само на първо четене. И вече трета година отлежават из НС. Единствената логична причина те да не бъдат придвижени е, че когато няма приет подобен закон, депутатите са свободни да продължат шумно да се упражняват по темата, бълвайки още и още проекти за права на пациентите. Които в същината си са кухи и декларативни, защото
не касаят основното право на пациентите - на нормална здравна система
Когато в здравеопазването у нас престанат да важат законите на джунглата, пациентите ще се чувстват комфортно, със или без изрично описани права в закон.
В проекта на Антония Първанова между другото се прокрадва текст, който ще направи точно обратното - ще наруши правата на милиони пациенти, облагодетелствайки няколко стотици хиляди. Тоест - ще създаде поредната несправедливост. Според поправките в Закона за здравето, предложени от депутатката от НДСВ, Министерството на здравеопазването ще плаща за лечението на граждани без здравни осигуровки. Понеже те имат конституционни права за равен достъп до качествено здравеопазване. "Предложението касае само спешната и животоподдържаща медицинска помощ в болниците", уточнява вносителят. Според нея и в момента съществувала подобна практика - МЗ превеждало неофициално пари на здравната каса и тя и в момента плащала за лечението на неосигурени. Един вид - това е невинна легализация на съществуваща практика.
Това обаче не е вярно - МЗ не превежда подобни пари, а НЗОК не плаща за хора без вноски. Неосигурените пациенти или си плащат - което се случва твърде рядко, или докато са в болница, внасят нужните им 12 вноски, за да влязат в системата, т.е. 100-200 лв., или просто разходите за лечението им остават за сметка на болницата, което според лечебниците е масова практика. Отделно държавата отдавна е създала ред механизми за защита - тя осигурява бедни и безработни от бюрата по труда, деца и пенсионери. Фонд към социалното министерство плаща лечението на крайно бедни неосигурени, а МЗ поема раждането на жени без вноски.
А Първанова освен за правата
е редно да се замисли и за задълженията на пациентите.
Сред тях е и законовото задължение - добро или лошо - да плащат здравни вноски. И по една или друга причина над 6 милиона българи го спазват - осигуряват се и издържат здравната система. Срещу платените си вноски при нужда получават определени медицински услуги. Около 1 милион не го правят. А ако подобен текст в закона бъде приет, те ще бъдат възнаградени за това, че не го спазват и ощетяват останалите с напълно безплатно лечение. Дори и при комунизма не беше така - здравеопазването се финансираше от данъци, нищо че след това се водеше напълно покрито от държавата. Либералната д-р Първанова обаче удря в земята и ултралевите - не плащаш нищо, а получаваш максимума. Твърдението, че поправката касае само спешните случаи, не е аргумент - пределно ясно е, че болниците масово ще отчитат абсолютно всеки неосигурен като спешен. А МЗ, което ще плаща, няма никакви контролни механизми да докаже обратното.
Освен че подобни идеи са подигравка с коректните платци, те напълно обезсмислят цялата ни съществуваща здравна система. Какъв е смисълът от солидарно здравно осигуряване, когато то не важи за една седма от гражданите? И защо всякакви политици да се опитват вече 8 години да реформират здравеопазването в една или друга посока? Съвсем спокойно може да се приеме отмяна на осигуряването и закриване на здравната каса в преходни и заключителни разпоредби на Закона за здравето, например 2 месеца преди изборите. Следващите да му мислят - поне ще започнат на чисто.
Хубавото е, че засега тези поправки не се приемат топло от БСП и нямат шанс да си проправят път до "Държавен вестник". Но не заради вродените им дефекти, а както стана дума по-горе, червените смятат, че проект за правата на пациентите е пиар за Антония Първанова, който не следва да бъде подкрепян. Те едва ли са чели проекта обстойно, за да забележат безумния текст за неосигурените. Но рано или късно ще го видят и ще позеленеят от яд, че не са се сетили първи. И нищо чудно тогава да разцъфне поредната предизборна глупост.