:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,973
Активни 337
Страници 4,876
За един ден 1,302,066

Първанов май ще изкара два мандата с една реч

Президентът пренасрочи "смяната на модела" за след 2 парламента
Петьо Цеков
Имам чувството, че Георги Първанов се опитва да изкара два президентски мандата с една-единствена реч. Тя може да се сведе дори до едно изречение: "Депутатите да вкарат мажоритарен елемент в изборите, защото иначе аз ще поискам референдум..." Вчера той държа пак същата реч. Толкова е обръгнал в нея, че вече я изговаря все по-бързо.

От 22 януари 2004 г. Първанов цикли върху необходимостта от навлизането у нас на пряката демокрация, а през последните две години не изпуска момента да припомни, че иска да види мажоритарно избрани депутати. През последните пет години нищичко не се е променило нито в закона за референдумите, нито в закона, по който избираме народни представители. Т.е. референдуми продължава да няма, а депутати стават тези, които бъдат посочени от партийните централи.



Безплодната активност на Първанов



отдавна дразни. Идеите, които периодично претака, в никакъв случай не могат да се окачествят еднозначно като "лоши", но сблъсъкът на големите му приказки за "смяна на модела" с нулевия краен резултат е карикатурен. Вчера Първанов препрати окончателното реализиране на идеите си не за следващия, а за по-следващия парламент... Пак вчера Първанов лансира идеята за кодифициране на изборното законодателство - тема, която беше на дневен ред преди 6 години и ако Първанов тогава беше узрял за тези идеи, можеше да помогне за прокарването им през парламента.

Не преходът, животът ни ще мине, докато чакаме да видим претворени в дела речите на Първанов.



Опитите му да се представи като Сизиф,



който бута градивни камъни по склона, но не успява, защото му пречат лошите партийци, е трогателно нескопосан. Да, Първанов е президент, той е безпартиен, но този човек продължава да има влияние в БСП, а и никой не забравя, че той е родител на тройната коалиция. Нима Първанов няма достатъчно влияние, за да прокара два закона през парламента? Или няма влияние, или онази му реч не е предназначена за реализация. Да не би когато десните дойдат на власт, Първанов да има повече възможности да прокара решение през парламента?

Истината е, че идеите на президента са спорни. Той смята, че 85% от народа подкрепя навлизането на мажоритарен елемент в смесена пропорционална система. Откъде вади тези цифри - не знам. Аз твърдя, че само 21.07% подкрепят.

Вкарването на 30 мажоритарни депутати



не променя системата



През последните години на хартия избирателната ни система винаги е била смесена. През последните години, пак на хартия, можеше да си изберем мажоритарен депутат - действащата система позволява да се избере независим народен представител. Това не се случи. Парадоксалното е, че дори и Народното събрание да промени закона, това пак няма да се случи - независим кандидат-депутат пак няма да влезе в парламента. Това е така, тъй като и в идеите на президента, и в битуващите идеи сред депутатите хората, които ще се явяват на мажоритарен вот, няма да са независими, а партийци и техните гласове ще се прелеят към гласовете на партията им.

"Всеки може да издига когото си иска", каза президентът вчера. Може. Винаги е можело. Но никога не е ставало. И знаете ли защо? Защото никой български гений няма шанс да спечели мажоритарно място, щом срещу него има обикновен партиен кандидат. Няма никакъв шанс. Ако имаше - в парламента щеше да е пълно с независими гении.

Първанов



прекалено заигра с думата "мажоритарен"



И той прави това в годините, в които вече всички са съвсем наясно, че мажоритарните избори не са панацея. Напротив, те биха родили тежки проблеми - като еднопартиен парламент, например. И тъй като Първанов е наясно с това, от година говори само за "мажоритарен елемент".

Абсолютно не мога да разбера защо Първанов упорито отхвърля идеята за преференциален вот. Т.е. за избор, при който получаваме право да преподредим кандидатските листи. Да, тя е "подмяна на идеята за личностен избор", както каза президентът, но е добра крачка в правилна посока. Като ни предлагат 20 круши, поне да имаме правото да изхвърлим по-гнилите. Не, Първанов не иска така. Той иска гнилите круши да си влизат с партийните листи. Според мен



това е подмяна на идеята за "смяна на модела"



А референдумът... От 1996 г. българският президент има право да инициира национален референдум. От 22.01.2002 г. Георги Първанов е президент. Досега референдум не е имало. Нито за НАТО, нито за ЕС, нито за базите...

Омръзна ми от политици, които казват "хоп", преди да скочат. Вместо да плаши гаргите години наред, президентът вече трябваше да е пратил няколко предложения за референдум до парламента. Друг е въпросът, че този закон за допитване до народа е толкова нескопосан, че по него е почти невъзможно да се проведе свестен национален референдум. Сега на дневен ред се очертава съвсем различен проблем - възможността НС да отхвърли готвеното от Първанов предложение за провеждането на референдум. Ето тогава продължилото години безполезно претакане на изборни идеи ще получи своя завършен абсурден финал.
Снимка "Сега"
Първанов май ще избута и втория си мандат с идеите за смяна на избирателната система и налагането на пряката демокрация.
42
4240
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
02 Април 2009 23:23
Какво искаш от човек изучавал и съчинявал биографията на пияницата Гошо Тарабата. Тази снимка дали е от Позитано?
02 Април 2009 23:27
Не два, ами и три, че и четири мандата може да изкара.
Няма кой да му се опре.
03 Април 2009 00:17
Не стреляйте по пианиста, той толкова може.
03 Април 2009 01:31
Това, де ни го предлага гоцето, въобще не е мажоритарен елемент.
Просто на един от партийната листа му слагат етикетче "мажоритарен кандидат".


Редактирано от - Severance на 03/4/2009 г/ 01:47:02

03 Април 2009 06:14
Най-добре би било Гоце да се откаже от речите и да се съсредоточи върху това, което може да прави добре - погребения на анонимни тленни останки с царски почести.
03 Април 2009 06:36

Вчера той държа пак същата реч. Толкова е обръгнал в нея, че вече я изговаря все по-бързо.





____________________________
Спортът е опиум за народите!
03 Април 2009 06:44

Прочитайки и останалото:



____________________________
Спортът е опиум за народите!
03 Април 2009 08:38
Браво, Петьо!!!! Знаех си, че ще го сдъвчеш Гоце сериозно на тази тема...
03 Април 2009 08:50
Омръзна ми от политици, които казват "хоп", преди да скочат.

Г-н Цеков, няма как да ви е омръзнало от такива политици, най-паче понеже нашето политически нотабил обикновено казва "Мееее, хоп!", като един Пепек (по Швейк) и си получават шестака. Би следвало да Ви е омръзнало от хората които казват на политиците ни "Пепек скокни!" и им подхвърлят грошовците после. Пък те политиците ни затова стават - да мечат и хопват по нареждане на спонсора.
03 Април 2009 09:08
Чудя му се на автора как е намерил толкова думи да изпише за комунето Първанов.
03 Април 2009 09:29
Поздравявам редакцията. Невероятна снимка.
Президентът демократ. А на стената Георги Димитров.
А помните ли кой крещя /още не бе президент/:
"НАТО-фашисти,
световни терористи"
Да, точтно така, Гошката беше, в качество на председател на Партията.
И не преди 30 години, да не се объркате.
Съвсем скоро беше.


03 Април 2009 09:35
Това да му е кусурът на Гоцето!
Авторът е прав: за българските условия е по-добре да има преференциален вот с пренареждане на имената в бюлетината.
За Велико народно събрание като имаше смесена система та какво? Да не би вотът да не беше по партийна принадлежност?
03 Април 2009 09:43
Не мислкя, че една реч стига. Но - за да кажа мнението си, препоствам го от първа страница. И се извинявам за повторението.
--------------------------
Ако президентът Първанов смята, че с изявлението си за необходимостта от „повече мажоритарност” в изборите е привлякъл любовта на българина – за пореден път жестоко се лъже. Просто за двадесет години хората изучиха чалъмите на демагогията и по правилото „За един бит – двама небити дават” внимателно търсят в действията на политиканите подтекста, подподтекста, че и подподподтекста. Така от първо чуване реалистично мислещите скептици схванаха елементарния опит за манипулация. През цялото време той говореше за мажоритарност. И, ако парламентът не ще – президентът ще поиска референдум в деня на изборите. Страшна заплаха – ако не беше същността й със салам куче да се плаши. Защото е голословна. Член 98, алинея 1 от Конституцията наистина постановява, че президентът „определя датата за провеждане на национален референдум”. При едно доста съществено условие – „КОГАТО ЗА ТОВА ИМА РЕШЕНИЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ”. Демек, Първанов се опитва с един куршум два заека да уцели – хем да покаже пред българите какъв народен човек е, колко е съпричастен с интересите на гражданите, хем да извади на показ за пореден път лошите депутати, дето сриват всички добри помисли на държавния глава. Изтъркан демагогски ход – добрият цар и лошите съветници. Още повече, че полза от този евентуален референдум – никаква. Тъй като, проведен в деня на изборите, той ще важи поне за следващите такива. Или – кастата на политиканите ще се укрепи за още 4 години, пък после – я камилата, я камиларят! И, като се има предвид, че камиларите си имат оазиси – ясно е нататък.
При това има още малки тарикатлъци в предложението на президента. Леко наивни, повърхностни, интелигентни като номера от селските вечеринки. Дяволът се крие в детайлите, казват хората. И ето – малко детайлче. Не става дума за МАЖОРИТАРНИ избори, а за МАЖОРИТАРНОСТ. Тоест, не цялостна, радикална, в обществен интерес промяна на системата, а замазване, малко лустро, фикция върху реалността. Каква е ползата от мажоритарност? Избрани са 30-40-50 мажоритарни депутати. Насреща им са кохортите на роботите, гласуващи по заповед. Пак изборите ще бъдат изцяло недемократични. От партиите до Народното събрание. Право на издигане на кандидати имат фактически само камарилите, кликите, групировките, наречени партии. И то не нормалните хора, все още задържани от политнаивитета си там. Списъците в листите се правят от тесен кръг самозванци. А някъде – и от един човек. После тези недемократични листи се предлагат на електората – само те. Което просто превръща гласуването във формалност. Или в избор на по-малкото зло. Затова и все стари, изтъркани, оядени, нагли, безочливи и продаващи родината си муцуни ще бъдат „на избор” и този път. Истинска мажоритарност няма!
А тя изисква личности. Изисква хора, които са познати с качествата си, харесвани от гражданите, хора, на които може да се има и гласува доверие. Сега се избира цвят. И тълпа хомункулуси зад него. В някои случаи – еднолични партии. Където вождът си е назначил свитата за кандидатстване. И хората гласуват за него фактически – без дори да знаят какво ще им се натресе. Така е в с кандидатите в два района. Избират си хората някой по-симпатичен, а после се оказва, че са „избрали” следващия го. Дето дори „по-„ няма. С две думи – който се минал, минал. Който не е – да си чака реда. И да се надява на внезапно проговорили в партийните бонзи съвест, родолюбие, отговорност. Така е: надеждата умира последна, надяващите се – първи.
03 Април 2009 09:49
Вчера той държа пак същата реч. Толкова е обръгнал в нея, че вече я изговаря все по-бързо.
03 Април 2009 09:58
Круела, Великото народно събрание го избирахме много отдавна. Тогава за повечето от нас не бяха ясни нито тъмните страни на самата демокрация като система, нито липсата на светли страни в българския и вариант. Сега е времето за изцяло мажоритарни избори, защото само те могат да разклатят бетона в българската мафиотска система. Задължително трябва да са придружени с възможности за отзоваване на депутати и с по-големи правомощия на президента(не този, а следващия и тези след него).
Има риск, и той се нарича феодализация и купуване на гласове. Но и за него има лек - радикално намяляване на броя на народните представители. Повечето феодали са с обхват община, ако се избират мажоритарно народни представители на ниво област, за феодалите ще бъде много трудно да влияят на избора.
03 Април 2009 10:11
Попангелов - здрава левскарска мисъл!
03 Април 2009 10:27
Имам чувството, че Георги Първанов се опитва да изкара два президентски мандата с една-единствена реч.

А пък аз имам чувството, че авторът се опитва да изкара два президентски мандата с една-единствена тема.
03 Април 2009 10:34
Снимката с "Вожда и учителя" наистина е велика!
Браво на фотографа и редакцията.
03 Април 2009 10:35
ми за какво да ви разправя приказки бре
за елена архар ли или за вуците край симитли
03 Април 2009 10:47
popangelov,
Това за отзоваването на депутати се подписвам с две ръце.
Би трябвало всеки депутат, избран в пропорционална листа с напускане на групата да напуска и Парламента.
Намаляването на броя на депутатите също е добра идея (примерно 120), тези са ни много.
Но пак продължавам да мисля, че преференциалната листа е по-добро решение от мажоритарен избор. При мажоритарния избор малките партии нямат никакъв шанс и Парламентът ще бъде на практика с по-малка представителност. Защото ако аз гласувам за малка партия (коалиция) все пак на национално ниво ще имам представители, при мажоритарни избори това не се получава.
03 Април 2009 10:50
На бюрата на някои журналисти в тая страна сигурно стои лозунг "Всяка седмица по една пребивка на президента"... Дерзай, момче...
03 Април 2009 11:20
Малко политически ликбез /ликвидиране на неграмотността/.
Конституция на РБ:
чл 84, Народното събрание .../5/ приема решение за провеждане национален референдум.
чл.98. Президентът.../1/ определя датата за провеждане на национален референдум, когато за това има решение на Народното събрание.
Та какви претенции имате към президента? Освен че превишава пълномощията си като инициира въпроса за референдум?
03 Април 2009 11:52
Неверни Тома, мисля, че съм казал защо упреквам Първанов в демагогия. Извинявай, има го в големия постинг по-горе:
--------------
И, ако парламентът не ще – президентът ще поиска референдум в деня на изборите. Страшна заплаха – ако не беше същността й със салам куче да се плаши. Защото е голословна. Член 98, алинея 1 от Конституцията наистина постановява, че президентът „определя датата за провеждане на национален референдум”. При едно доста съществено условие – „КОГАТО ЗА ТОВА ИМА РЕШЕНИЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ”. Демек, Първанов се опитва с един куршум два заека да уцели – хем да покаже пред българите какъв народен човек е, колко е съпричастен с интересите на гражданите, хем да извади на показ за пореден път лошите депутати, дето сриват всички добри помисли на държавния глава. Изтъркан демагогски ход – добрият цар и лошите съветници. Още повече, че полза от този евентуален референдум – никаква. Тъй като, проведен в деня на изборите, той ще важи поне за следващите такива. Или – кастата на политиканите ще се укрепи за още 4 години, пък после – я камилата, я камиларят! И, като се има предвид, че камиларите си имат оазиси – ясно е нататък.
03 Април 2009 13:28
Изходът е да се определи кворум в парламента за независими депутати - примерно 20-30% и те да се заемат само от хора, които не само че не са членове на политически партии, но и не са издигнати от тях. Народът се интересува от политика и от управление, но ненавижда партиите, т.е. какъв е изводът - трябва да се разбие монопола на партиите върху политиката и в нея да влязат и хора, които са политици (т.е. управленци, държавници), но не са партийци!
Много ми е странно и дори смешно като се събере някакво протестиращо множество с искания за промени в управлението, което обаче заявява, че нямало политически искания. Че какви има тогава - да няма битово-семейни! Има чисто политически искания, просто няма партийни такива!
03 Април 2009 14:26
Дами и Господа , Мили Авторе Петьо Цеков ...
Ние сме от едната страна на тази барикада . Време е и да разберем , че от радикално реформиране се нуждае собствено Структурата на политическото ни общуване . Не стигнем ли убедителното за всичики ни , общо съгласие за Нова Конституция , Двукамарен парламент с отделни системи за избор и движение в него , Президентски тип изпълнителна власт и ред други елементи , които да гарантират Повече Общество в гражданския ни и собствено политически общ живот , то знайте , че каквото и да си измисляме днес и тук , водата си в същата кошница/модел ще носим . Това показва непредубедения анализ на преходът ни към устойчиво развитие в условията на демокрация . Въртим и пилеем Идеята ни за Общество , в което да биваме . До кога , Братя ?


03 Април 2009 14:34
Аминали мили , прочети кучето ми внимателно , а ако требе и записки си води ...

03 Април 2009 14:38
Аминали мили , прочети кучето ми внимателно , а ако требе и записки си води

Образец на скромност и мъдрост.... Пу-пу да не му е уроки....
03 Април 2009 14:50
Не стигнем ли убедителното за всички ни, общо съгласие за Нова Конституция, Двукамарен парламент с отделни системи за избор и движение в него, Президентски тип изпълнителна власт

Бийгъл, стигнали сме до съгласие. Съгласен съм, освен това, средната заплата у нас да бъде 100000 евро. Е, и? Или верно много четеш революционна литература, или не искаш да видиш най-простото: за всичките тия убавини трябва ново Народно събрание, т.е. нов избирателен закон.
03 Април 2009 15:07
Лянча мили ,
Ей ти вратата , а за бравата не бъди в толкова подробен . По-скоро сам се увери , че в различни посоки/акценти си мотаем мислите , без да сещаме разумното ни общо откровение . Това , което пиша е адресирано , както до теб , така и до Президент Първанов ... На кантар идете , а не е добре ... Защото не търсите бравата . Дано си ме разбрал ...

03 Април 2009 15:17
Бенедикта ,
Не раздавай битови оценки за постингите ми . Те не канят на лафмоабет в мрежата ...

03 Април 2009 16:46
Истината е, че само силно пропорционалния вот за условията на България, ще е най-демократичен. Това означава без изборен праг. Има една партия гласовете за един депутат - нека този депутат да влезе в парламента от името на тази партия. Преподреждането на листите ми се струва пълна безмислица - това биха го правили само най-закоравелите привърженици/членове на дадена партия. т.е. бетонните глави. Много по-разумно предложение е, един кандидат за депутат да не може да се кандидатира в повече от един избирателен район. При сегашната ситуация какво става - хората, които "трябва да бъдат избрани" ги пишат в няколко листи и после прецакват неудобните кандидати, когато богоизбраните решат от коя листа да влязат в парламента. С мажоритарен елемент се засилва най-лошата страна на по-горното.
03 Април 2009 17:12
Той Първачоф... и тре мандата ще изкара с една реч!

И не щото...имало криза в производството на хартия за принтери.....


Ами защото си имал....ИЗБИРАТЕЛИ!!!

03 Април 2009 17:20
beagle
[ Бенедикта ,
Не раздавай битови оценки за постингите ми . Те не канят на лафмоабет в мрежата ...


Много сори, ама те за друго не стават, Чарли
03 Април 2009 18:02
Президентът явно смята, че съзнанието на избирателя още лелее референдума като връх на демокрацията. Доста назад живее, или каките от пресслужбите и мазачите от социалните проучвания го лъжат на богато. Българинът отдавна на референдуми не се надява, на проучвания не вярва и на преброявания също така. А колкото до двата мандата - отстреля си ги човекът без проблеми и сега ще се оттегли, полегнал на президентски лаври да пише никому ненужни книги. Щото за политик се видя, че не става. Каквото и да говори.
03 Април 2009 18:37
Във вчерашната пресконференция същественото според мен бе друго - рязката реакция срещу 8% бариера за коалиции (имаше някакво си коалиционно "Напред" и срещу ДАНС. Другото е пудра.
03 Април 2009 19:00
Другото е пудра.
Всичкото е пудра и прах в очите. Както СтаниШко така Параванов нямат грам воля да свършат нещо реално, а току си засмучат пръста и кажат „ето какъв бонбон предлагаме на обществото”. Хората ИМ казаха пределно ясно(повториха това което се казва и тука: „Имате системна грешка; имате престъпници и хора на власт на всички нива, партньори на престъпници – вкарайте ги в затвора”. Нищо съществено в тази държава не се подлага на обществен дебат. Какъв мажоритарен елемент, бе г-н президент, като всеки честен олигарх(даже и олигархката-другарка Кръстева) може да си ги купи всичките. Цели избирателни секции се пазаруват на борсата - проблеми йок. И да не гласуваш могат да ти пуснат бюлетинка, и да гласуваш може да ти я сменят - ДЕМОКРАЦИЯ, майна. Втори мандат не се сетил да инициира дори и един дебат за един от милионите проблеми в държавата – щял да „инициира” референдум. Раздай поне по една турска дъвка за да те запомним поне с едно „реално” НЕЩО..
03 Април 2009 20:17
Ган/ю/ го Трий ... Кучето ми е отдавна в критичната зона на човешкото омерзение по тези въпроси ... Иначе , чувствата ти не са му чужди ...

03 Април 2009 21:04
Добре.Първанов поне прави опит да разлае кучетата и какво се получи - само от партията му взеха, че изказаха НЯКАКВО съгласие, макар и по принцип.Нека не се забравя, че президентът може много работи да говори и иска, но НС ще му разрешава, тоест опозицията също може да вземе отношение и което поне засега е беззъбо-нищо съществено за или против мажоритарен вот, сега, а не след години.И няма нищо по-правилно от това, да се мисли за легитимно ВНС, което да приключи прехода.След, което Първанов, каквото и да говори, никой няма да се спира на това дали е популизъм.Но, както се вижда кучетата ги е хванала липсата.
03 Април 2009 21:48
A Б
03 Април 2009 21:49
яаоья яаояао
03 Април 2009 22:00
Девети септември мили ,
Работата на Президента на Републиката не е в това , според както я списваш . Не му е длъжност , той да скърпва политически коалиции , за упражняване на Властта . От Президента се очакваше , той да консолидира системна позиция на Обществото по проблемите , които вълнуват демократичното ни общуване . Това , с оглед на усилията , за устойчиво развитие на общия ни живот в него . Нищо подобно , Приятелю . Нашето национално/гражданско общество е опасно дезинтегрирано и разединено . В момента , по "Панорама" говори секретарят на Президента за връзките с гражданското общество . Според него , "като че ли " , място за песимизъм във времето пред нас няма . Кучето ми се изпоти ...

03 Април 2009 23:05
няма Първанов!ИМА ГОЦЕ!Щом като е приел , тоя помак' това име и се е подписвал с него.ГОЦЕ
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД