:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,768
Активни 772
Страници 28,333
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Кърджалийски етюд

Докато слушах десетките изказвания за краха на мажоритарния вот след свежо приключилите избори, ме гризеше смътно несъгласие. Защото между слабо известните "мажоритарци", почти всинца от ГЕРБ, има един мегамажоритарин. Неговата слава и тежест са такива, че изпълват екраните като рекламен блок праймтаймово предаване. Българският народ в най-активната си част гласува свръхмажоритарно, неговият (единствен в случая) кандидат се нарича Бойко Борисов. Народът пожела да му даде властта накуп. Осенен от прозрението си, прецъквах телевизора и попаднах на шоу, където прозвуча съвсем подобна теза. Хич не се огорчих на тема авторство, по-скоро се уверих в правотата си; те, прозренията, чукат на много глави едновременно, само че повечето врати не им се отварят, защото стопаните отсъстват, вечерят, спят или са заети с други сладки неща...

Оттук нататък обаче се позамислих; защо е тъй? Защо нашият целокупен народ не се поблазни никак от възможността да избира "личности", каквато е идеята на мажоритарния вот, а иска да избере една-единствена? Нека не се лъжем - и 240 мажоритарни кандидати да имаше, резултатът щеше да е още по-бояк (бойков). А я да си отговорим на въпроса - ако господин Борисов беше мегашегаджия и бе решил да натуря в листите си мегашегаджийски фигури с цел политкодош, нямаше ли пак той (те) да спечели? Нямаше ли да изберем някой мунчо, миндил или дори коза, щом зад тях свети сакралното за момента име?



Щяхме, щяхме...



Това не е моментен импулс; този начин на изборно доверие и симпатия е характерен за нас, щях да кажа от години, но бързам да се поправя - от векове. (Ако не се лъжа, при масовия вот за Сакскобургготски преди 8 години от царския щаб туриха за съперник на тогавашния министър-председател Костов по избирателен район още никому неизвестната мома Качакова. И тя какво? Ами би убедително.) Така е по цял ред народопсихологически особености, трансформирали се лека-полека в политическа култура.

За съжаление, за голямо съжаление - уви - нашият народ неслучайно най се подиграва и най-презира институцията Народно събрание. В своята маса той не разбира кому тя е нужна и защо. И най-плоското и беззъбо шоу по екраните, и най-бездарните фейлетонисти имат за свой рефрен "кифтетата" в парламентарния бюфет, а "дупетатите" отдавна са синоним на тикви и бърборковци. Ние (пак казвам, в масата си, а не като шепа интелектуалстващи тук-там кръжци) не вярваме в парламента си. Той има най-ниско доверие от всички институции. Президентство, армия, полиция, дори правителство - това е разбираемо, това знаем за какво служи, това, особено ако е с пагон, уважаваме. То понякога бие, може дори да те застреля. А парламентът какво е? - Цели 240, досущ като нас, ама с мерцедеси и големи заплати. И какво правят по цял ден тези? - Ами гласуват с чужди карти или изобщо "не ходят на работа". В най-добрия вариант ние българите избираме парламента си така, както пускаме фишове за тотото. Пускането на фишовете може да се разгледа като своеобразен конвент между хиляди сиромаси. Събират се тези сиромаси и си казват: "Пичове, вижте го какъв е животът тежък, парите не стигат никому. Дайте да се сговорим така - всеки дава по два-три лева, от това никому отделно ни по-топло, ни по-студено ще стане. А натрупаната сума я даваме на двама-трима щастливци, белким те поне рахатясат в тоз куц наш животец..."

Тъкмо тъй си пращаме депутатите в парламента,



халал им тото късметя!



Другото би означавало да вярваме, че парламентът е най-важната ни институция, най-големият гарант на демокрацията. Че той управлява именно защото прави законите, които всъщност следва да управляват едно рационално и демократично общество.

Но не вярваме, че ни управляват законите. Вярваме, че ни управляват хора. За съжаление сме прави. Тук идва още по-интересен момент - не вярваме и в груповото управление, искаме по възможност по-еднолично, персонифицирано такова. Един да е, да е с много сила и власт. Защото многотията значи много мошеници и крадльовци, а един - това е мащаб и импозантност. Защо му е на него да краде, и така сме му дали всичко. Той трябва да ни пази и къта. Дали ще е брат Галев, дали Доган (на по-малки вилаети), дали Тодор Живков, Симеон или Бойко Борисов (на цяло царство), но един да е баш шефът, мегавойводата.

Така сме научени от много периоди в историята ни, най-вече от кърджалийско време. Тогава централната власт е отслабнала, роят се шайки от разбойници. Вера Мутафчиева (лека й пръст) привежда интересен пример как подобна внезапна дружина отправя ултиматум до аяна на Нова Загора: "...утре ще ни изпратите пет ямурлука, пет товарни животни, 200 кесии тютюн, 200 оки кафе и 20 кесии (по 20 000) акчета точно. От нас няма да имате тогава никакви щети... Ако пренебрегнете писмото ни, кой ден ще бъде битката? Добре си опичайте ума..." И аянът (държавен управител) какво - дава.

В период на размита отговорност и масов локален произвол се търси голям баш. Той е защитник, той обезпечава относителен граждански мир. Ако не е в царския град, който е вдигнал ръце, поне да е в местната столица, като Пазвантоглу във Видин да кажем. Той пази от кърджалиите на наглия разбой (вкл. по къра и къщите).

Нито се подигравам на подобен избор, нито му се учудвам. Нещата тук и сега стоят тъкмо така. И може би тази носталгия по справедливия войвода е единственото мъдро нещо за народ, чийто скепсис към върховната власт на закона е бетониран от столетия ориенталски опит.
61
5637
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
13 Юли 2009 23:16
Отново добра статия, Авторе !


Само едно е лошото на описания от теб модел:‌ ако "мега-войводата" (пак) се окаже хаирсъзин и крадец на едро, пък и гавазите му, "яко му ду-е" на народа, дето е избрал бащицата да го пази от изедници. Пак се оказва, че пуснал вълка да му пази кошарата...

Дано този път да сме случили на овчар !

Редактирано от - Mars Attack на 14/7/2009 г/ 00:18:40

14 Юли 2009 00:05
понякога се случва различно....имах възможността да се запозная с доста турци, които работеха в София, преди няколко седмици бях и в Кърджали. Не всичко трябва да се свързва с Ахмед Доган и отрицателното мнение.......
14 Юли 2009 00:13
това му се вика гламавщината на един народ
14 Юли 2009 00:37
wow! Мноо забавна статия! Точно така си е!
14 Юли 2009 00:39
"А я да си отговорим на въпроса - ако господин Борисов беше мегашегаджия и бе решил да натуря в листите си мегашегаджийски фигури с цел политкодош, нямаше ли пак той (те) да спечели? Нямаше ли да изберем някой мунчо, миндил или дори коза, щом зад тях свети сакралното за момента име?"
*****
Май народа е мегашегаджия и то вече 20 години... поне така излиза от избора му досега.
*****
verislav-е - Доган е просто корумпираната страна на злото, другата страна на злото са откритите турски националисти и ислямистите. С тоталния си наивитет нашенеца доведе нещата до избор на по-малкото зло. Само че злото си е зло - малко или голямо. А ти пак викай, че имало и добри турци, само че не забравяй че и богатите българи може да заплачат с кървави сълзи.
14 Юли 2009 01:27
Бойко, не можа ли се уредиш по адашовска линия в герб?
14 Юли 2009 02:22
А президентските републики? САЩ, Франция, Русия и мн.др.? Там да не би властта да не е персонифицирана? Или народите им са прости, с балкански манталитет? Други са причините. Спомням си едно интервю, с френски посланик в БГ, точно след като, след като френския президент, нарече включването на БГ в коалицията за Ирак "Инфантилно". Та, БГ журналистка му зададе следния тъп въпрос : "Това официалната позиция на Франция ли е (демек, че сме инфантилни)? Отговора беше лаконичен : "Позицията на френския президент винаги е официална, и аз не мога да я коментирам".
Оттогава, много съм мислил по въпрса. Ако това интервю беше с немския посланик, щеше да има едно разтягане на локуми, енда коректност, , оправдания с парламент, пък групи в него и т.н.и т.н....
Извода е, че в президентските републики, отговорността си има име и фамилия. И са доказано по-ефективни във времена на войни, преходи, револючции и т.н.
Така че, позицията на БГ избирател не е нелогична, макар и да не е особено практична, особено във варианта ББ, и то след всички опити от пследните 10-15 години.
14 Юли 2009 03:00
Бойко Ламбовски
С едно малко уточнение - не е от кърджалийските времена, а от цялостен примитивен манталитет. Още сме много далеч от абстрактното мислене - закон, справедливост и т.н.. Искаме облечена във вещество конкретика. Око да види, ръка да пипне. Нещо като в историята на религиите. Ние сме още на нивото на обожествяването на предмети.
-
Дали пък това не е свързано с бедността и манталитета на бедняка, дори, когато вече не е ? С настроеният за физическо животинско оцеляване начин на мислене ? Дали, ако си надскочим нивото за физическо оцеляване ще се устремим към категории изискващи абстрактност ? И след колко време манталитетът ще последва битието ?
14 Юли 2009 06:52
За мен личност, подхощяща за парламентарист, е оня, който е бил във властта и не е забогатял, и не е облагодетелствал роднини. Така че, не е било ясно дали Качакова е личност или не. Но е било ясно, че някои други не са.
И още, откъде- накъде, който е професор е задължително личност? Познавам хора, много силни студенти, които не пожелаха академична кариера. Ами то, преподавателството във ВУЗ е в основата си даскалство.
14 Юли 2009 07:04
Много са бойни Бойковците.Ето още един Бойко. Натиснете тук
14 Юли 2009 07:04
Бе що за глупости! Ся сички камунизи ще хвалебстват Бойко (Л), като начин да напопържат Бойко (Б) (и "примитивния" народ избрал го).



Народната мъдрост е отредила зло и презряно място на многоглавството, неслучайно ламите са все многоглави. Тримата братя (трима - пак нещо като минипарламент), но само единият бил четав. А многоглави юнаци няма. (Макар да има слухове за ББ, че в гащите имал две глави, и може да е вярно, щот на СерГея много нанагорно му дойде.)
14 Юли 2009 07:48
Има и деца, които се парят многократно пипайки горещата печка, а никой не се е очудил защо е така?
14 Юли 2009 08:08
За мен пък е ясно едно, върховният суверен не желае и не вярва в парламентарната демокрация, защото тя е колективна безотговорност и дава възможност стрната да се управлява задкулисно.Резултатите са плачевни, и то не само у нас.Държавният кораб се люшка безпътно, ягмаджиите крадат като за последно.
Да не развивам тезите за демокрациите от водачески тип, че току-виж някой камуняк ми лепнал етикет.Има ги развити и нкяой ако иска да почете.
В Русия положението е същото.Там се намери силната личност.която да поеме отговорността и да води.
Същият тип държавно управление свари Европа неподготвена за ислямската инвазия и досега и пречи да реагира адекватно.
Депутатите били анонимници.Така е и първата причина за това е, че просто са много.На брой.
Ама няма как сами да си намалят бройката или заплатите.Типичен пример за колективна безорговорност.
14 Юли 2009 08:14
Хер Васко:
За мен пък е ясно едно, върховният суверен не желае и не вярва в парламентарната демокрация, защото тя е колективна безотговорност и дава възможност стрната да се управлява задкулисно.

Съвършено вярно. И от години се чудя: как пък не се намери поне един журналист да си тури главата в торбата и да се опита да изясни кой, аджеба, управлява страната. Защото е ясно и за слепия, че у нас не управляват правителствата.
14 Юли 2009 08:55
armani
отново на мода.
Нещо повече - не само в президентските републики, но и в парламентарните не бръснат парламента за слива.
Този път Бойко е извадил ялова теза.
14 Юли 2009 09:00
Питал съм приятели англичани кой им е депутатин.
100% от отговорите бяха пожелания за съвокупление към мен и към емпито, което и да е то.
Това е в най-старата демокрация с
мажоритарни избори от неколкостотин години.
14 Юли 2009 09:03
Някой знае ли биографията на Путин и сеща ли се как изглеждаше Русия преди и сега?
Е това нещо може би иска и голяма част от българският народ, ама досега сме случвали само на вълци. Ако и след тези избори е така, жалко за България.
Но - поживем, увидим.
14 Юли 2009 09:04
царот го избраха - да оправи положението за 800 дни. Знаем колко го оправи.Наш Бойко го избраха за да се справи с корупцията - е може там нещо да направи. ОБАЧЕ, основният проблем в България не може да се реши от нашият мил капитализъм, а той е, че НИЕ НЕ ПРОИЗВЕЖДАМЕ ДОСТАТЪЧНО, а и няма кой да произвежда за нас. Според Западът ние можем да произвеждаме, само ако произвеждаме на много ниска цена и печалбата отива на Запад. При приватизацията всичко, което не беше ценно за Запада се закри, а това, което те можеха да извлекат печалба им се подари. Така ние сме обречени на бедност.
Това не беше в СИВ. В СИВ стремежът беше да се произвежда колкото се може повече и печалбата си оставаше за държавата. Вярно е, че ние трябваше да се само-инвестираме, а от друга страна трябваше да имаме голяма армия и бойна готовност, поради Студената война, това ни принуждаваше да произвеждаме повече тежка и отбранителна промишленост и много по-малко стоки за потребление - това намаляваше много заплатите ни (защото заплатите се дават за хранителни и потребителски стоки).
14 Юли 2009 09:14
Приказваме си с приятели 1990 година. И единият пита: "Абе, защо сте издигнали тоя.../няма да казвам името на един окончателно избръмчал 'месия"/? Та ти го знаеш какъв е?".
Онзи отговори: "Ами и магаре да вържеш със синьо знаме - ще го изберем".
Нищо ново, нали?
Нямаше ли да изберем някой мунчо, миндил или дори коза, щом зад тях свети сакралното за момента име?

Що се отнася до отрицателното народно мнение за парламента - пита се: А ЗАЩО?
"По делата им ще ги познатете".
Хер Васко -
За мен пък е ясно едно, върховният суверен не желае и не вярва в парламентарната демокрация, защото тя е колективна безотговорност и дава възможност стрната да се управлява задкулисно

14 Юли 2009 09:41
Усещам напоследък една тънка нотка в антигербарските настроения. Не е въпрос само на камунящина. Бат' Бойко нещо не е уважил уманитарското съсловие. Измежду по-известните му хора се сещам само за Божидар Димитров (хората на изкуството като Вежди, които си правят сами изкуството и не реват за държавна копаня, по дефиниция не са уманитари). А пък за други философи, историци, литературни критици и т.н. не се сещам. И съсловието тихичко или по-шумничко настръхва

_______________________
Блогът на Манрико
14 Юли 2009 09:46
Бе много бойко стана напоследък...Но така е, народът си иска войводата, за да може по-лесно да ...му резне после главата.
14 Юли 2009 10:02
Цитирам от Форума на "Дневник":
"Хуманитар кат' се натопорчи - не спори със него, а бегай надалече! Щото винаги ше ти поиска нещо! А ако не му дадеш - ще те напцуе интелигентно!"
14 Юли 2009 10:07
Ако бяхме оставили БСП на власт колко хубаво щеше да бъде Предвидимо Готино Е то друго предимство не се вижда ама нейсе
14 Юли 2009 10:07
Спомням си за едно много солидно социалистическо предприятие което печелеше много и цялата печалба оставаше в България - даааа казваше се -
Редки метали , ако не беше 89та година още щеше да си работи и да печели ама на закриха го мръсните капиталисти !!
14 Юли 2009 10:12
КЦМ -‌ Пловдив!
Там предавах десетки изгорели печатни платки, с около 1% съдържание на злато.
14 Юли 2009 10:27
Манрико,
Не си прав. Просто уманитарите не са достатъчно просветени. Още от Ренесанса са ги привикнали да чакат на меценати и спонсори. Та тъй чак до бай ти Тодя.
Днес някои още чакат на държавата, други вече са проумели елементарната истина, че работата на уманитара е чалгаджийска - имат ли хората пари, ще има и за него. Нямат ли - най-напред него ще резнат.
14 Юли 2009 10:35
Ама недейте така срещу уманитарите...Техният проблем е, че не са заплетни адекватно за приноса им в обществото. Обществото умишлено подценява техния труд, за да му излезе по-евтинко... Държи ги бедни, за да не се качат на главата му.

Редактирано от - Benedicta на 14/7/2009 г/ 10:36:01

14 Юли 2009 10:41
Олде, а това в София - СКЦМ "Димитър Ганев" - то има ли някаква връзка с Пловдивския комбинат?

Много го заусуквахме, много сложно стана. За мен истината е проста - българинът не вярва на роднините си, на комшията си, камо ли на 240 депутати, дето повечето са от неговата черга.
14 Юли 2009 11:01
Има и деца, които се парят многократно пипайки горещата печка, а никой не се е очудил защо е така?

Не е многократно, а еднократно и втори път не посягат, за разлика от целокупния български наивно-олигофренски избирател
14 Юли 2009 11:09
Бат' Бойко нещо не е уважил уманитарското съсловие.

Абе, той и компютърджии май не е взел ни един. Та може и затова да успя!
14 Юли 2009 11:22
Айде пак избирателя виновен.
Ма то много лесно така. Цапаш масус с баданарката,
а трудно е да се вгледаш, да потърсиш причините, да помислиш малко...
Всички прости, а оценящия - единствен умен.
.
А истината е, че институциите и практиката на парламентарната демокрация у нас бяха изградени от реформаторското крило в БКП, хора непознаващи и неуважаващи ползите от свободния пазар и конкуренцията, с недоказани персонални достойнства заради назначаването им по шуро-баджанашки признак, и закърмени с тарикатлъците на болшевишкото социално инженерство (т.е. азиатско презрение към живота на отделния човек).
Парламента ни, ерго, бе винаги запълван с хора посредствени, послушни и ЗАВИСИМИ.
Затова няма как да е уважаван от народа.
Народът с гласа си САМО отразява фактическото положение. НЯма кво да се търси под вола теле - в робството, чипове и тинтири минтири.
14 Юли 2009 11:37
Верно е, че повечето хора ненавиждат институциятам наречена български парламент. Не е толкова трудно обаче Парламентът да стане по-работещ и ефективен, т.е. повече обичан. Няколко малки предложения за промени:
- намаляване броя на депутатите паралелно на намаляването на населението;
- въвеждане на ограничен брой (последователни) мандати - макс. 2;
- въвеждане на механизъм за отзоваване на депутати, и може би:
- преминаване на Парламента на "непостоянно" работно време - 2 сесии х 3 месеца, примерно. И без това на хартия вече цялото ни законодателство = на това на ЕС;
Сами разбирате обаче, че няма кой да го направи ...
14 Юли 2009 11:39
И после, как да заработи демокрацията на национално ниво, след като я няма на местно?
Някой опита ли да преодолее практиката на местния феодализъм - самоуправството на секретаря на ГК на БКП?
Не. Карахме на временни управи, а после, когато бяха назначени партиите всичко започна да се дирижира "отгоре", че и досега.
По този начин институциите у нас бяха създадени не като функция на избирателя, а са дирижирани, параван за кукловодите (както Сократя точно казва).
Народът ясно вижда, че уж-институциите на демокрацията са камуфлажни.
Затова търси алтернативата, а тя е в овластяването на личности, които да носят лична отговорност, а не да се крият за анонимността на институциите.

Иначе какво става - слаби хора се крият зад слаби институции, бездействие, мижитурки, които се пазят един друг.
Били сбъркали хората с избора на Негово Количество.
А някой излезе ли да обяви ясно и разбираемо за публиката, че той е необразован, глуповат и слаб човек, комарджия?
Никой.
Мижитурките се спотаиха за сетен път.
14 Юли 2009 11:43
Дърти реалисте,

Удари право в десятката !

ПП. КЦМ - Пловдив, съсипа с отровните си димове и др. отпадъци сума ти най-плодородна земя наоколо в пловдивското поле... Както и заводите за цветни метали в Средногорието, Циментовите заводи в Златна Панега и т.н. монстери на тежката индустрия, обслужващи интересите главно на СИВ и в него - на СССР. "Тежката" химия, металургия и енергетика (главно тази на база нискокалорични лигнитни въглища) еб-ха мамата на екологията и селското стопанство (освен прекомерното торене за получаване на свръхвисоки добиви, насочени към преизпълнение на петилетните планове, получаване не тлъсти премии за другарите от номенклатурното котило на БКП и т.н. извращения). Едва ли тази структура на икономиката беше най-ефективната за България, но май нямаше къде да се мърда в рамките на соц-интеграцията).

Всичко по-горе не оправдава съсипването на печеливши и екологически невредни производства по пътя на дивашката им приватизация-грабеж след 1989.
14 Юли 2009 12:04
Само да добавя едно.
Плачем, че няма читави партии. Е, няма и да има в близко време. Причината е много проста. И всички я знаем до болка.
Работи, например, предприятие "Български кенеф ООД". Работи успешно и изнася тоалетни чинии за братска Грузия, където след миналата година те са силно търсена стока. Парите валят от небето.
Да, ама внезапно се оказва, че въпросното ООД се нуждае от посредник по търговската дейност. После посредникът се разделя на двама посредници - по вноса на суровини и износ на продукция. Лепва се един посредник по финансирането. И още един по капиталовите ресурси. По някое време ООД-то изведнъж се оказва на страшна загуба. Продават го на някой, който уж поема дълговете, но всъщност само продава машините и сградите, после духва в ЮАР.
За какво разправям тази дълга и твърде банална история?
Много просто.
Да не мислите, че тя се отнася само до ООД-та? Не, драги приятели, тя се отнася и до партия "Български кенеф" (заменете названието както си искате). Всичките партии у нас биват приватизирани и издоявани по добрия стар метод на "кранчетата". А истинските им цели остават само в предизборните програми.
14 Юли 2009 12:49
Дърти и от мене
14 Юли 2009 13:40
Но не вярваме, че ни управляват законите. Вярваме, че ни управляват хора. За съжаление сме прави.


това ми прилича на лафа "не оръжията убиват хора, а хора убиват хора" или "не книжката кара колата". напълно вярно! но не тук е проблема, защото закона и правото са правени от хора за хора. проблема е, че силата на правото нищо не чини пред правото на силата, т.е. проблема не е че управляват хора, а че управляват с произвол, а парламента и съда само им служат да легитимират безчинствата им и да ги замятат с мантия на законност.
14 Юли 2009 13:57
armani, проблема с лидерите с черезвичайни правомощия, е че след завършването на съответния преход/революция/война забравят да си тръгнат от власт.

нали даже каманизите все с това се оправдаваха - че работат им не е завършена до окончателната победа по целия свят, срещу всички външни и вътрешни, реални и измислени врагове.

ако си монархист си кажи направо, защото истинските президентски републики са си изборни монархии.
14 Юли 2009 14:00
Били сбъркали хората с избора на Негово Количество.
А някой излезе ли да обяви ясно и разбираемо за публиката, че той е необразован, глуповат и слаб човек, комарджия?
Никой.

Е защо някой трябва да ви казва?
Не знаехте ли , че е продал ордените на дядо си? Това за какво ви говори?
Не видяхте ли, че начело на листите поставя мацки? Това за какво ви говори?
Да сте го чули в предизборната кампания да ГОВОРИ / а не да чете/ смислено и професионално по проблемите на държавата? Това за какво ви говори?
Не знаехте ли, че няма нужното образование? Това за какво ви говори?
Когато някой чака ДРУГ да му каже истината, вместо САМ да я види, остава излъган!
14 Юли 2009 14:06
тъй, тъй - здрава ръка и трябва на България, нашенски Франко и трябва, Стамболийски или Стамболов номер 2.

е, тия дето сега реват за твърда ръка после пак първи ще ревнат, щото всеки който зове за твърда ръка си преставя, че тя някак си ще е и справедлива и ще прескача трудолюбивата му и праведна гърбина, ма това ще го мислим после - първо да си наденем хомота, после ще мислим как да се измъкваме от него.
14 Юли 2009 14:17
дъртреалист
14 Юли 2009 14:20
Били сбъркали хората с избора на Негово Количество.
А някой излезе ли да обяви ясно и разбираемо за публиката, че той е необразован, глуповат и слаб човек, комарджия?
Никой.

Е защо някой трябва да ви казва?
Не знаехте ли , че е продал ордените на дядо си? Това за какво ви говори?
Не видяхте ли, че начело на листите поставя мацки? Това за какво ви говори?
Да сте го чули в предизборната кампания да ГОВОРИ / а не да чете/ смислено и професионално по проблемите на държавата? Това за какво ви говори?
Не знаехте ли, че няма нужното образование? Това за какво ви говори?
Когато някой чака ДРУГ да му каже истината, вместо САМ да я види, остава излъган!


Бенедикта,
само така!

14 Юли 2009 14:22
Pavlik,


На разграден двор му трябва "сайбия", демек стопанин, който да въведе ред в дома, да пооправи оградата, че и сеседските кучета да не влизат и припикават вътре. Който не е вършил далавери и безобразия, няма от какво да се бои и притеснява. Е, който е грабил яко и спомогнал за това, дома да заприлича на съборена барака, трябва да си плати за далаверите.

Мисля, че за това става дума, когато се говори за "твърда ръка" и насмитане на мафията. За това гласуваха хотата, с всичките му недостатъци на ББ. Ако се провали, губи държавата (населението), печелят мафиотите. Ако се промени и тръгне по техния път - също. Ще се разбере, и то скоро.
14 Юли 2009 14:27
Искам да добавя едно малко допълнение към проблема" здрава ръка"
[/quote]първо да си наденем хомота, после ще мислим как да се измъкваме от него.

Дори добичетата НЕ надяват хомота на шиите си САМИ!
Когато главата самонадянали си хомот реши, че вече не го иска, то в процеса на свалянето му се случва главата да падне първа...

Редактирано от - Benedicta на 14/7/2009 г/ 14:27:45

14 Юли 2009 14:48
Защото многотията значи много мошеници и крадльовци, а един - това е мащаб и импозантност.


Бойко,
защо ли си пропуснал, че един при равни други условия означава не само и не предимно мащаб и изпозантност, а преди всичко възможност за персонална отговорност?

14 Юли 2009 14:57
Benedicta,

Look at your mail at "@abv.bg", please !
14 Юли 2009 15:04
Защо нашият целокупен народ не се поблазни никак от възможността да избира "личности", каквато е идеята на мажоритарния вот, а иска да избере една-единствена?


Бойко,
с какво ще докажеш, че целокупния наш народ не се е поблазнил никак от възможността да избира"личности"? Дадена ли му беше на народа възможност за действителен мажоритарен избор?
Твърде изкуствено е да се обяснява загубата на всички мажоритарни кандидати в 26 избирателни района с това, че е избирана една единствена личност. Нали срещу всеки от ГЕРБ стояха поне по пет-шест от останалите партии? Те не бяха ли "личности"? Имам смътното усещане /дано не съм прав/ че те боли от загубата на мажоритарни кандидати извън ГЕРБ и затова се опитваш да обвиниш целокупния наш народ, който не се поблазнил да избира лчности. Не можеш обаче да отречеш, че срещу личността на Бойко Борисов, която според теб е формално представлявана от някое лице от ГЕРБ, стояха личностите на мажоритарните кандидати от БСП, СДС, ДСБ, ДПС, Лидер, Атака и т.н. и т.н..
Далеч съм от мисълта че мажоритарният вот беше мажоритарен вот, какъвто трябва да бъде. Но не мога да се съглася и с отричането на реалното състезание, което се състоя. Мнозинството от българските избиратели предпочетоха личностите, посочени от ГЕРБ и ББ пред личностите, посочени от останалите партии. Това е факт.

14 Юли 2009 15:17
Българският народ в най-активната си част гласува свръхмажоритарно, неговият (единствен в случая) кандидат се нарича Бойко Борисов.


Я, Бойко, май искаш да ни убедиш, че в изборите е участвала една единствена партия, нещо повече, един единствен кандидат? Много опростенческа представа за характера на гласуването, изглежда насочена /дано греша/ към омаловажаване на загубата на БСП и сие. Народа в най-активната си част е виновен, че не гласувал мажоритарно, а свръхмажоритарно.
Написал си:
Оттук нататък обаче се позамислих; защо е тъй? Защо нашият целокупен народ не се поблазни никак от възможността да избира "личности", каквато е идеята на мажоритарния вот, а иска да избере една-единствена?

Трябвало е да се позамислиш повече. Може и да стигнеш до извода, че мажоритарните кандидати на ГЕРБ все пак имат качества на човешки личности и че в общи линии са подбрани добре.

14 Юли 2009 15:20
А я да си отговорим на въпроса - ако господин Борисов беше мегашегаджия и бе решил да натуря в листите си мегашегаджийски фигури с цел политкодош, нямаше ли пак той (те) да спечели? Нямаше ли да изберем някой мунчо, миндил или дори коза, щом зад тях свети сакралното за момента име?


Щяхме, щяхме...


С това щяхме, щяхме, отнесено към измисления по-горе казус, обиждаш огромен брой български граждани, Бойко, дано го разбереш.

14 Юли 2009 15:26
Българският народ в най-активната си част гласува свръхмажоритарно, неговият (единствен в случая) кандидат се нарича Бойко Борисов. Народът пожела да му даде властта накуп.


И още, не е вярно, че народът е пожелал да му даде властта накуп. Най-малко тридесет процента от народа не гласува. От останалите почти 70 % само почти 40 % му дадоха доверието си. Така че отъждествяването на тези 40 % с народа, дори и с най-активната му част, не е коректно най-малкото от математическа гледна точка.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД