Резюме: Ако не знаеш къде отиваш, ще стигнеш другаде (проф. Лорънс Питър; "The Peter Principle", 1969).
1 - Инструментални грешки.
Може би сте виждали на картинка първите компютри. Те били изчислителни машини, заемащи цяла зала. В музея на IBM-Виена аз не видях такива компютри, но ги видях в луксозния им албум с архивни снимки на IBM. Индиецът, който ми даде албума, навремето познавал Норбърт Винър (наричан "бащата на кибернетиката" от спецовете по приложна математика и математическа логика). Учениците на Винър трябвало да открият защо грамадният компютър прави грешки, когато до него се докосне единствената жена в екипа им. Докоснела ли го, на екрана излизало ERROR. Минали месеци, докато открият причината. Жената носела бельо от синтетика.
2 - Късметлийски грешки.
Според теорията за хаоса някои грешки са късметлийски. Един производител на хартия се напил, объркал технологията и получил попивателната хартия. Май че и за шампанското имаше подобна история, но сега не мога да си я спомня.
3 - Човешки грешки.
При разследване на причината за самолетна или жп катастрофа, проверяват дали тя не е причинена от човешка грешка - Human Error.
Миналата седмица направих такава грешка. Не фатална, но се ядосах на себе си. За да напиша моето Писмо от "България" 1, аз написвам няколко хиляди думи. После съкращавам, съкращавам, докато ги сведа до 700 - 800 думи. Изречението "Eразъм бил преводач на Библията, Спиноза бил полировач на лещи" съм го съкратил на "Еразъм бил полировач на лещи". Аз съм самоук, учил съм се на компютър по системата "проба-грешка". Но грешката ми не се дължеше на моето компютърно невежество, а на невнимание, докато съм преписвал ръкописа.
4 - Теорията на грешките не е модерен клон от математиката.
Тя е набор от математически методи за откриване и отстраняване на грешките в науката и производството. За да се открие грешката, създава се математически модел на действителността. Забележка. За модела се ползват числа, а числата водят към неточност, което води до...
5 - Обективни грешки.
Обектът се променя. Един експерт-счетоводител ми каза, че докато върже баланса на фирмата, данъчните закони се променят и сметката му не излиза. Заключение:
Ако балансът не излиза, в него има грешка. Ако балансът излиза, грешките са най-малко две.
Социолозите боравят с числа. Техните прогнози за изборни резултати предвиждат процентна грешка. В България грешката се раздува, понеже социолозите подправят числата, за се харесат на възложителя. Анкетата става агитация.
Икономиката също борави с числа. Тя наука ли е? Бог знае защо я нарекохме икономикс. Посъветвайте ме дали да пиша икономисти -или икономиКСисти?
Българските икономиКСисти поискаха да се отграничат от класическата политикономия, гузни, че са чада на политикономията на социализма, която унищожи цяло едно море (Аралско). А щатски supply side икономиКСисти станаха наемници и агитатори на пазарния екстремизъм. За да се харесат на своите възложители, те станаха адвокати на практики, водещи към световна климатична и монетарна катастрофа.
Дори и литературна катастрофа (не се смейте!). Както и да наречем розата, тя все тъй ще ухае, тези думи на Шекспир ще станат непонятни, когато всеки ще знае, че розата е едно цвете, което на нищо не мирише, освен на пестицид. Снеговете на Килиманджаро? Какво е искал да каже този щурак Хемингуей? След 50 години всеки ще знае, че на Килиманджаро няма сняг, а само кал.
6 -България направи грешката да стане плужек.
Сп. "Икономист" публикува графика на брутния вътрешен продукт на страните в Югоизточна Европа. Графиката бе под надслов THE SOUTH-EASTERN SLUGS (югоизточните плужеци). Slug е плужек, плюжко, гол охлюв, мързелан, дембел. България, поради своите грешки, беше изобразена като най-бавно лазещия плужек, ако не броим Молдова. Бетонирането на черноморския бряг беше алчно подражание на испанската грешка. Сега каним чужденците да плуват във фекални води, а те не щат. Връщането на земята в "реални граници" също беше грешка от алчно скудоумие.
7 "...защото само Ти, Отче, си безгрешен... "
...пее свещеникът на православно погребение. Схоласти и теолози умували над ERRATA (грешките). Безгрешен ли е Бог? Щом той всичко може, значи може и да греши. Марк Твен казал, че щом Бог може всичко, създал е всичко - значи, Той е създал и греха.
На тъй тежки въпроси аз, агностикът, нямам отговор. Смирено казвам:
Ние няма да станем безгрешни, но трябва да продължим нашите жалки опити да се учим от грешките си. А поетите да се поучат от стиховете на Джойс Килмър:
"Poems are made by fools like me,
But only God can make a tree."
Редактирано от - Contessa32 на 25/8/2009 г/ 23:29:40