:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,325
Активни 630
Страници 25,890
За един ден 1,302,066
Идеи

А защо не забраним неправдата със закон?

Отпадането на лимитите за медицинска помощ е невъзможно, а грижата на управляващите трябва да не е количеството, а качеството на лечението
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Лимитите и липсата на направления често са причина за търкания между лекари и пациенти. За системата обаче е нужен възпиращ механизъм, който да пази бюджета на здравната каса.
Малко преди от ГЕРБ да се усетят, че разходи в кризата могат да се спестят и от издръжката на националния омбудсман, Гиньо Ганев контраатакува и пред медиите предложи на Министерския съвет да измисли начин да премахне лимитите на здравната каса за лечение. Партията на Бойко Борисов обяви пълен синхрон във вижданията със защитника и припомни, че това е предизборно обещание на ГЕРБ.

На пръв поглед - прекрасна идея. Ограниченият брой талони за прегледи и изследвания в доболничната помощ винаги е дразнил пациенти и лекари, хиляди пъти хора са разкарвани, защото направленията са свършили, а лимитите открай време са обект на съдебни дела, тъй като ограничават достъпа и правото на гражданите на здравни грижи. Еквивалентът им в болниците - фиксирани годишни бюджети, с които лечебниците трябва да се съобразяват, пък ограничава конкуренцията и не стимулират добрите клиники и качеството. Изобщо - идеята за лимитиране на медицинската помощ е принципно порочна - пациентът трябва да получава лечение, когато и където има нужда, а не в първо число на месеца.

Но, уви, при ограничен бюджет и система, при която всеки източва и надписва колкото може повече,



лимитите са неизбежно зло



Преди 2 години общопрактикуваща лекарка от Елин Пелин се оплакваше публично, че е глобена от здравната каса, защото дала на пациентите си направления за прегледи над спуснатия й лимит. Оказа се обаче, че джипито си има и частен медицински център в града, където работят специалисти по договор с НЗОК. Не е трудно да се сети човек за кого всъщност е отпускала талони докторката. Преди година проверка на касата установи, че от над 100 "хоспитализирани" за химиотерапия в онкологията в София пациенти в болницата не присъства нито един.

Примерите за източване на здравната каса са стотици. Тези два онагледяват, че ако нямаше лимити, човеколюбивата лекарка от Елин Пелин щеше да прати в собствения си медицински център талони, с които би могла да се прегледа цялата София-област. Ако болниците нямат фиксиран бюджет, фиктивните пациенти няма да са 100, а 1000 наведнъж. Благодарение на което парите на здравната каса ще свършват по средата на годината, а в условия на криза държавата няма как да компенсира дефицита. И изобщо при сегашната система - плащане за отчетен случай и фиксиран бюджет на здравната каса - е трудно да се измисли нещо по-добро. Защото дори да няма разписани каквито и да било ограничения, лимити отново ще има - половин година



всеки получава всичко, а останалата половин година - нищо



По-страшен лимит от това - здраве му кажи. Затова и обещанията на ГЕРБ звучат като закана да се забрани световната неправда със закон.

Освен това системата е такава, че повече прегледани и приети в болница далеч не е равнозначно на повече качествено лекувани пациенти. Дори обратното - колкото повече са болните - толкова повече пари ще получават лекари и болници. А в крайна сметка не това би трябвало да е целта.

Единственото, което ГЕРБ може да направи, е да смени едни ограничения с други и, разбира се, да не ги нарича лимити. Има и друг вариант - до всеки лекар и във всяка болница денонощно да има и контрольор на здравната каса. Тоест - половината лекари в държавата да работят като такива, а другата половина да ги надзирават.

От партията на Генерала обаче не са казали нищо подобно. Всъщност досега не сме чули от тях алтернатива на лимитите. Единствено омбудсманът даде два варианта, които да заменят омразните ограничения. Единият е опитът на Германия, където имало плаваща цена на направленията - колкото повече талони се издават, толкова повече единичната им цена намалява. Така обаче общият разход на касата остава един и същ. Във Франция пък нямало ограничения, но пациентът първо сам плаща за получените медицински услуги, а след това здравната каса му възстановява разходи. Така един вид пациентът сам контролира системата - щом той си плаща, е трудно да се подпише под фиктивен преглед или хоспитализация.

Тези два примера обаче единствено доказват, че без лимити не може, тъй като в същността си те са отново точно това. Ако се приеме опитът на Германия, отново направления ще се издават само в началото на месеца или годината, когато цената им е висока. Когато броят на отпуснатите талони нарасне, а цената им падне - самите лекари ще връщат пациентите, защото ще предпочетат да получат по-скъп талон в следващия отчетен период.



Вариантът Франция е още по-кошмарен



Само си представете как лекарят с лекота убеждава пациента да влезе в болница, а след това здравната каса отказва да му възстанови разходите, защото според нея хоспитализацията е била ненужна или са му правени редица процедури, за които фондът не плаща. При подобна система бедните почти нямат шанс да влязат в болница от страх, че няма да могат да си платят.

Колкото и отвратителни да са българските лимити, те поне са ни познати. Личните лекари отдавна се научиха как да работят с тях, така че обикновено пациентите, които наистина имат неотложна нужда от направление, си го получават. В болниците пък не се е чуло да има случай на върнат тежко болен заради изчерпан бюджет от здравната каса. Ако лимитите бяха толкова рестриктивни, нямаше постоянно да се откриват нови и нови медицински центрове и болници, а българското население да е все по-прегледано и хоспитализирано. И вместо да продължава да се носи по популистката вълна, ГЕРБ да започне да мисли за качеството, а не за количеството на медицинската помощ.
37
2976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
25 Август 2009 23:58
И кво ся, гуспоице/гуспожу Здравкувъ? Начи щоте ний си знайм блатциту, на нас начи ни и готину в нйегу и да продлъжаими да си плацикъми и да ни вдигъми излишнъ патърдия.

Вече сериозно, този последният абзац затри всичките положителни впечатления, които бях натрупал по отношение на авторката! По тази логика защо правителството да бори карупцията. Ами то ние си я знаем и все някак си поминуваме и с нея и вързваме гашите някак си!
Ще спра до тук - първите седем години не ми позволявам да продължа! Не и след отвратителният ден, който имах в местната РЗОК, където дребна чиновничка ме уведоми, че си е осмислила деня и жалката си месечна заплата като ми е свалила 5% от диспансерните прегледи за юли!
26 Август 2009 06:06
Здравната система въведена през 1999 г. е принципно сбъркана. Противно на клишето добро здравеопазване не се прави с много пари, а с добре премислена и структурирана здравна система.
-
Но и при сегашната и принципна сбърканост и разхитителност на системата проблема с отпадане на направленията и недостига на парите за тях се решава много лесно.
-
Просто трябва да отпаднат паразитните функции на джипито и да се заплаща от касата, и то през пациента, не за "разположение" ("такса мощност" капитация, а на всички само и единствено за реално извършени прегледи и процедури. Да се премахне закрепостяването на пациентите към отделен лекар. Пациента да може да се обръща директно към което си иска джипи или направо към специалист по свой избор.
-
Тогава, не само че лимити няма да са нужни, но със сега огпусканите от касата пари ще има поне два пъти по-добро здравеопазване. Проста ефективност на системата.
-
Помним как до 1999 г. когато си счупим крака не отивахме при вътрешния лекар в поликлиниките, а директно при ортопеда, а когато имахме хрема и температура мъжете не висяхме пред гинеколога.
-
Вярно, това ще направи джипитата в големите градове в които има много специалисти излишни и ще трябва да се върнат към специалностите си, но сега като пенкилери паразитни звена дали са по полезни на пациентите си ?
26 Август 2009 07:54
Доста много тъпа статия. Авторът е забравил, че същността на рестрикциите в здравната ни система е тяхното засилване. Че стойността на пътеки и прегледи изостана от средното повишение на доходи в държавата в последните 2-3 год. Всичко това засили и напреженията в нея и в крайна сметка и корупцията и стъкмистиката.
26 Август 2009 08:45
Вече сериозно, този последният абзац затри всичките положителни впечатления, които бях натрупал по отношение на авторката!

26 Август 2009 09:23
Ало, авторката, здравеопазването го няма! Ако искаш да кажеш нещо умно, измисли как да се появи поне нормално здравно обслужване с парите от здравното осигуряване. Иначе здравеопазването си е като в онази реклама: Новото здравно осигуряване - дал Бог живот и здраве! Абе как може да се пишат такива статии при явното страдание на хората, отчаяни от липсата на здравна система???
26 Август 2009 10:24
Аз пък съм съгласен с авторката. С парите които даваме за здравеопазване не можем да искаме нещо повече. Реалностите в България са такива и такова ще е и здравеопазването ни.
26 Август 2009 11:16
Госпожата авторка - нека обясни каква е целта на законите. Ако си го обясни смислено, ще разбере, че това им е и в крайна сметка целта. Да регулират неправдата. Чрез целесъобразност.
А защо не го правят и защо журналистите смятат, че целта на законите е друга - каква? това вече е въпрос до степента на зомбиране на едно цяло общество.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
26 Август 2009 11:25
Махат ЖиПитата, пациента има право да ходи навсякъде където поиска, съответно изчезват направленията и какво става тогава? Проблема изчезва. Всички паценти и прегледи се набутват в софтуер, въвежда се система за контрол (щото сме БГ...) чрез изпращане на СМСи, е-мейли, писма и прочее (автоматично при лечение регистрирано в системата, иначе йок пари от държавата) и като получите писмо "миналата седмица ви рязаха апендисита", а сте били в Гърция само въртите един безплатен телефон и от там насетне някой му бива резната главичката. Не е ли лесно?
26 Август 2009 12:31
Я, Федя взел че изпълзял от дупката си! Мараба!
26 Август 2009 12:50
Махат ЖиПитата

Сакън! Без светотатства, молим!
Едвам я присадихме тая англосаксонска измишльотина от 19 век!
Устройството на колонията трябва да повтаря това на метрополията, за удобство в управлението.
26 Август 2009 13:04
Хипократ2006, мараба и на тебе! И ти се беше сгушил някъде.
А статията е наистина много, ама много слаба и не си заслужава въобще да се коментира.
26 Август 2009 13:15
А пък на снимката една колежка си играе на тиганички
с един пациент...
Ама пациента сякаш е с намалени преимущества

26 Август 2009 13:22
ако нямаше лимити, човеколюбивата лекарка от Елин Пелин щеше да прати в собствения си медицински център талони, с които би могла да се прегледа цялата София-област.


Вероятно авторката никога не искала направление, защото в него не се посочва къде да отиде пациента, а му се предписва консултация с примерно, невролог, ревматолог, еднокринолог и пр. И пациентът с този талон може да отиде където си избере. Поне моите направления бяха такива, а на авторката - не знам, може пък на нейните да е пишело при кой доктор и къде точно да отиде
26 Август 2009 13:26
Така е! Просто кофти изпълнение!
Аз пък не че съм се покрил, просто лятото нямаше твърде много писания по темата за здравеопазването. Първо изборите, после пък новото правителство докато се състави, то и лято знайш , сега пък само все още за намерения четем и слушаме, но нищо реално на този етап. Отвреме-навреме пускат някой докторски сакатлък за забавление на простолюдието, но и това отдавна омръзна на последното (къде-къде останаха бурните реакции след случая "Пернишки", та и нямаше за какво толкова да си пъна пръстите и търкам клавиатурата! Чакам обаче интересна есен!
26 Август 2009 13:34
Hamer, формално е точно така, но поне в 2/3 от случаите пациентът пита семейния си лекар къде да отиде с талона си (обикновено пациентът или не е ходил никога при консултант, или пък веднъж вече е ходил на случаен принцип и вече се е опарил). В моята скромна практика, по моя скромна преценка, 9 от 10 направления отиват където АЗ кажа. Айде сега сметни 450 направления за тримесечие по 14.50 всяко (само за първичния преглед - някои минават и на вторичен по 5.50) и си направи преценка какъв финансов ресурс разпределям еднолично Прибави и около 3000 лева за лабораторни изследвания в сметката. От там нататък въпрос на професионален морал е на какъв принцип ще се насочва потока! Не е трудно да се изкуши човек/семеен лекар, пък и натискът обикновено идва от самите консултанти и лаборатории. Винаги съм твърдял, че по-добрата инвестиция (макар и в по-дългосрочен план) е качественият консулт/изследване и доволният пациент, отколкото краткосрочният (финансов) резултат. Въпрос на личен и професионален избор.
26 Август 2009 13:44
статията е написа от журналист а не от лекар, икономист или политик-занимаващ се с управление и организация на здравеопазването, и това че недава някакъв отговор или реална представа за проблема е напълно разбираемо, при положение че хората на които даже им се плаща заплати за това не са наясно , нито с изграждане и подържане на здравеопазването нито с неговото управление и планиране във всички негови аспекти а не само финансови.и поради това ни най малко бих упрекнал госпожица Здравкова, напротив , само факта че се опитва да пише по този сериозен проблем , сам по себе се си е за поздравление, най млакото за това че под тази статия вие като участници в тази схема като данъкоплатци или потенциялни пациенти сте участници във диалог, не с нея разбира се а за проблема.тук нямам предвид един, който винаги в подобни случаи , се изказва като че ли всичко в здравната система на Бг започва и свършва с неговите битови проблеми.
==
доколкото разбрах от статията най наболелият проблем е -както некачественното лечение на голям част от пациентите така и лимит на джи пита'та в броя на пациентите които те могат да изпращат на лекар.самият факт че има лимит на пацаиенти които трябва да бъдат лекувани , говори не само за някаква реална липса на пари, но и за недобре планирано , организирано и реализирано здравеопазвне .а и не случайно написах за джи пи и за лекари като отделни категория профеионалисти, защото не само в Бг има много голяма разлика в конпететноста и възможностите на едните и на другите, и не случайно много от пациентите отиват при своето джи пи , само за това -както те самите казват, да ги изпратят за лекуване при ...лекар.
==
лимит на пациенти не би трябвало да има , поради факта че и най добрата статистика и прогноза неможе да каже с математическа точност , какви са точно нуждите за едно или друго лечение, колко точно пациента се очакват, колко точно дни ще бъдат лекувани, какви точно ще са лекарствата или консумативите и т.н. и т.н. , и поради това неможе с някакви ограничения във вид на цифри и лимит да се определя нуждата и нуждаещите се от адекватно или специялизирано лечение.знае се обаче тренда и навсякъде по света има определн буджет , базиращ се според нуждите, според демографски , географски и т.н. условия.
==
за направленията-такива навсякъде има но нъкъде се дават на пациента и той отива при лекар/както вероятно е в Бг/, другаде направлвнията се изпращат от джи пи то в съответната клиника или отделение, където обикновенно някой специялист/най често някой от главните лекари/ го преглежда/направлението , не пациента/и решава има ли нужда от лечение, какво и кога.нерядко направлението може да се върне и да не се приеме пациента , ако няма /според специялиста/нужда от едно или друго изследване или лечение което всепак , пациента или джи пи то биха желал.
==
много е важна кфалификацията на джи пи то, условията при които работи, апарарура и изобщо база с която разполага, и колкото по добре обурудван е толкова по добре би могъл да лекува и диагностицира, ще отпаднат и бесмисленните контролни или профилактични прегледи , защото така или иначе джипи то в Бг нито има конмпетенция нито условия и апаратура за някакъв вид сериозна скринигова диагностика/тука нямам предвид хипертноия , исхемична болест на сърцето, диабетес, обезитет, дислипидемия и т.н...но даже и това , тази дейност в много страни се върши не от лекар а от мед сестра.между другото в много страни в Европа както и УСА някои сърдечни сонографски изследвания/ултарзвук/се правят/но не и тълкуват/ не от кардиолог а ..от сонографист който даже не е и лекар.така се пестят време и пари
==
неможе архаична и отживяла система на здравеопазване в Бг която е някакъв хибрид между това във Англия от 1880 и Германия от 1930 година да има успех и да работи за и в името на пациентите.отдавна е отминало времето на енциклопедистите-лекари които разбират от всичко, джи пи то в такъв формат в който е в Бг е просто спънка и назад с 40-50 години.в другите развити страни джи пи тата са организирани в здравни цетрове в които освен тях има и специлисти, или на длъжност или като кунсулти-радилози, интернисти, очни лекари, УНГ-лекари , педиатри, гинеколози.в здравните цетрове има освен джи пи та и лаборатории, ренген, физиотерапиая, и т.н.има и държавни и ма и частни ..просто събират джипитата на едно място , независимо че всеки си има свои пациенти, плаштат наем примерно ако са приватни , ако не са на заплата.само така от джи пи то може да стане лекар а не да продължава да е писач на талони/това с талоните е несамо проблем в Бг но в Бг поне има лимит тука няма , да напише може и една мед сестра без да е джипи
26 Август 2009 14:46
.в другите развити страни джи пи тата са организирани в здравни цетрове в които освен тях има и специлисти, или на длъжност или като кунсулти-радилози, интернисти, очни лекари, УНГ-лекари , педиатри, гинеколози.в здравните цетрове има освен джи пи та и лаборатории, ренген, физиотерапиая, и т.н.има и държавни и ма и частни ..просто събират джипитата на едно място , независимо че всеки си има свои пациенти, плаштат наем примерно ако са приватни , ако не са на заплата.само така от джи пи то може да стане лекар а не да продължава да е писач на талони/това с талоните е несамо проблем в Бг но в Бг поне има лимит тука няма , да напише може и една мед сестра без да е джипи

Вярно ли е така в другите развити страни? Язък че си изхабил толкова думи, за да описваш нашенските поликлиники до 2000 г.
26 Август 2009 15:38
Проблемът на проблемите е във философията на здравната реформа - че здравеопазването е особена форма на търговска дейност. И лекарите като добри търговци се стремят я да станат монополисти, я да си намалят разходите и да си увеличат приходите...
26 Август 2009 15:39
ВС дизайнер, ами това, за което пишеш са бившите поликлиники - там имаше участъков лекар и всякакви специалисти, хирург, рентген, лаборатория и пр. С тази разлика, че не си избираш участъковия лекар, а е този, към когото е разпределен района, където живееш.
26 Август 2009 15:41
л-т Грубер, ендшулдиген зи мир, битте, че не те прочетох, а написах набързо същото
26 Август 2009 16:18
Да, наистина, защо не ?
Отлична идея !
26 Август 2009 16:52
нямах предвид вашенските поликниники, а нашенските т.н. здравни центрове, а ако наистина е било така и при вас още по добре, това означава че все още не всичко е безвъзвратно загубено и пропиляно, защото сегащанатa вашенска здравна реформа и организация са една меко казано уникална глупост и като и идея и като реализация, родена в дилетатската глава на някой вашенски политик. ако на вашите пациентите се върнат старите поликниники от преди 2000 год. , но на сегашно и модерно ниво , а и с можещ и кфалифициан персонал, няма да се учудя ако след 20-30 години Бг е една наистина просперираща държава със здраво и щастливо население.съжалявам но моите смътни спомени за поликниниките по вашенско са от далечните 70 години на миналият век когато предимно ги посещавах за медицински бележки, няма представа как са функционирали за пациенти, но съм 100% сигурен че е било по добре от сегашното безобразие и безхаберие.просто по лошо не би могло да бъде , пък даже и тогава.
26 Август 2009 16:58
Ентелектуалци го измислиха тва положение, не некадърни политици.
Едното нема нищо опщо с другото.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
26 Август 2009 17:05
окей ако наистина интелектуалци са го измислили а политиците са го одобрили и реализирали отговора на загадката вероятно се крие в ”Защо съм Социялист”
26 Август 2009 17:47
Проблемът е ясен и името му е пари. Когато хората в здравната система са материално заинтересовани, те се интересуват на първо място от парите. Всичко друго е средство за набавяне на кинти, естествено и здравето на пациента също. Т.е. по мое мнение доброто здравеопазване не бива да е свързано с пари /поне не на ниво доктори, пациенти, фармацевти/, защото НЕИЗБЕЖНО системата става първо печелбарска и после чак /ако остане ресурс/ здравна.
26 Август 2009 17:53
Или още по-верно казано:
На кой идиот-ентелектуалец му хрумна идиотската идея да праи лекарите търговци.
Еднолични.

Не мож печели от сичко, илядо пати съм го казвала, даже на ентелектуалеца икономиКС кролик Каролик му го обяснявах, докато рупаше зелките предизборно.
Просто има сфери, в които не се печели, но които носят мултиплициращ ефект за системата като цяло.
Нема по-тапа визия от тая да разбиеш жива система на части, умъртвявайки я по тоя начин и да искаш да извадиш от сека единична мъртва част печалба.
Кой изобщо тиквеник реши, че печалбата е единствен показател за ефекта на квото и да било?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
26 Август 2009 18:02
ако не ме лъже паметта главен идеолог и главно действащо лице на катастрофата наречена Здрава Реформа , или както казваш върпосният “тиквеник“, бе виден полит-икономист и марксист-ленинист , възпитаник на съветската школа, и за съжаление да съм отново банален, този апологет на капитализма и евро-итеграцията не бе ли твоят бивш патрон -господин Костов?
26 Август 2009 18:06
Костов не ми е бил нивгаш патрон, въпреки че уважавам моментните му проблясъци.
И не уважавам идеята му за евтина работна ръка, която щела привлече капиталистите като мухи на ла.но. Ама никак.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
26 Август 2009 18:21
Преди демокрацията(демек) здравната ни система беше изградена по френския модел. България предаде опита си и обучи на здравеопазване Куба, която и до момента работи по ситемата на старото наше здравеопазване.Единствената му лоша черта на това здравеопазване беше тази, че не позволяваше частни интереси да бъркат в него и не можеше да отглежда милионери. Демокрацията поправи тази "грешка" и днес България работи по американската система на здравеопазване, която не само, че позволява на частни интереси да се бъркат в нея, но е изградена предимно от такива! Е, да погледнем, все пак, резултатите: Франция, разбира се, на първо място с най-доброто здравеопазване. САЩ, с най-големите в света разходи за здравеопазване е на 37 място. Куба, с френската състема на здравеопазване, обучена от българи, с едни от най-ниските в света разходи за здравеопазване, след десетилетия на икономическа блокада, наложена от САЩ, е на 39 място, т.е. непосредствено след САЩ по резултати от здравеопазването! Къде е България? С нововъведенита си американска система на здравеопазване, България се нарежда на 102ро място, непосредствено до Ирак, където от 7 години се води война! Това са резултатите, г-да дИмУкракье!...
Натиснете тук

Редактирано от - Т_Живков на 26/8/2009 г/ 18:41:24

26 Август 2009 18:43
господин Живков , ”ти ме фрапирà и тфа ме и анбицир ” ...да ти драсна 2 реда.разбира се има много мъдрост и истини в твойто кратко но ясно съображение, но както винаги се случва не само с теб по конгреси и конференции, а и примерно с твоят приятел Караманлис а и не само с той, има и много неясноти в това което си написал, които са резулта не на твойта мисловна дейност, интелект, житейски опит или далновидност ако искаш , а от твоята незаитересованост и непознаване на проблема поради неговата специфика.каква Куба какви 5 песос, каква УСА какви долари да не говорим за Франция? наздраве господин Живков , винаги съм те милсил за много голям синпатяга
26 Август 2009 18:51
Здравей, тоалетни дизайнерю, идеологът на здравната ни рИформа е доктор(демек) Димитър Игнатов - оня с физиономията на квартален пияница! Нему дължим удоволствието...
26 Август 2009 19:10
да ви е жив и здрав и той и Ти и дано все така добре да е , както си констАтирал с крилата ти фраза “всичко за благото и всичко за човека“...няма те питам кой е човека.айде тука се отпива питие и се дръпва едно нергиле за твое и господин Игнатов здраве
26 Август 2009 19:52
Ти каква "дисциплина" си захванал? Осем по сто с шопски препятствия, пардон, предястия или нещо по-цивилизовано?...

Редактирано от - Т_Живков на 26/8/2009 г/ 19:54:06

26 Август 2009 21:06
Игнатов ли? Аз що си мислех, че е Чирков?
26 Август 2009 21:42
Омбудсманът е прав, това го знае всеки, на когото му се е наложило да иска направление он джипито. Г.Ганев и администрацията му малко бавно загряват - в годината я дали някое предложение, я не. Но за направленията са прави, и то не защото са милозливи и загрижени кой знае колко, те просто напомнят какво пише в Конституцията. А германските и френските кошмари дано ни сполетят и нас. И не е лошо като се пише и да се мисли - все пак, когато медицинската помощ е на нулата, трябва да се започне с количеството и тогава да се върви към качеството.
26 Август 2009 22:18
И да питам оня що не е спазил основния закон - Конституцията, нема ли го санкционират малко?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
27 Август 2009 01:46
Армията от чиновници на НЗОК (и обслужващите я журналисти) за толкова години не можаха да измислят нищо друго , което да осмисли съществуването им освен :"Помощ , алчните лекари пак източват здравната каса!". Похватът е един и същ. Обикновено откритите единични реални нарушения при хилядите проверки се екстраполират върху всички лекари, повтарят се многократно за да се създаде впечатление за масово явление. Тази статия е типичен пример - тук злият гений е някаква лекарка от Елин Пелин със собствен медицински център(кой знае дали изобщо има такава). След като се описват хипотетично злодеянията , които би могла да извърши ако няма лимити се заключава: "Примерите за източване на здравната каса са стотици.” Но ако това , че здравната каса се източва масово от лекари и болници е истина, как става така , че най-мизерната здравна каса в Европа, чиито бюджет не стига за нормално финансиране дори на една по-голяма (западно)европейска болница все още не е фалирала? Как става така , че "източващите" здравната каса болници са затънали в дългове , а "източваната" каса трупа резерви? Излиза , че при всичките си усилия в „източването” , лекари и болници не могат да си върнат и една малка част от това, което касата успява да източи от тях чрез мизерни цени, частично финансирани пътеки и солидни финансови санкции за измислени нарушения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД