:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,351
Активни 149
Страници 24,916
За един ден 1,302,066

Десетки фирми предлагат да заместят домоуправителите

20 лв. на месец за поддръжка на общите части на блока се струват много за повечето българи
Снимки: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Засега само хората в по-нови сгради използват услугите на частни домоуправители.
Данни на Националния статистически институт показват, че към началото на годината в България има 2.134 млн. жилищни сгради. 73% от тях обаче са се появили между 1946 и 1990 г., а едва 0.7% от жилищата са вдигнати след 2001 г. Т.е. въпреки строителния бум от последните години българите масово живеят в стари жилища. Което се вижда и с просто око - блоковете са в окаяно състояние, сякаш току-що са оцелели след бомбардировка, фасадите им се разпадат и дори заплашват живота на случайни минувачи. Вътре жилищните сгради не са по-гостоприемни. Всички сме били в блокове без осветление и асансьори, от които се разнасят всякакви странни миризми.

За да изглеждат добре жилищата, трябва да се поддържат. А за целта трябват пари и най-вече съгласието на всички собственици в блока. Все някой обаче трябва да отдели време и енергия, за да убеди съседите, че сградата трябва да се поддържа. След това пък остава ежемесечният ангажимент да събира от всяко домакинство пари за това.

Отскоро на българския пазар работят около 30 фирми, които предлагат услуги, наподобяващи



нещо като частен домоуправител



Срещу заплащане те намират хора за чистене на стълбите, грижат се асансьорите да са в изправност, плащат сметките за ток и вода на общите части, поддържат градинките пред сградата и т.н. Фирмите дори поемат ангажимент да организират общите събрания на блока и да помагат при спорове между съседите.

В Европа подобни фирми отговарят дори за плащанията на индивидуалните сметки за ток, отопление и вода, но у нас такива услуги почти не се използват, разказват хора от бранша. Много от тези фирми биха се заели и с цялостното саниране на сградите, но и това почти не се прави.

Две нови кооперации на бул. "Симеоновско шосе" 36 вече използват услугите на частен домоуправител. Веднага прави впечатление, че около двете сгради не се развяват боклуци, а в градинките отпред има дори цветя. Собствениците разказват, че на първото им общо събрание фирмата строител на кооперациите им е предложила частния домоуправител. Хората са доволни и смятат, че таксата от 20 лв. на месец не е много за поддръжката на общите части.

"Грижим се за близо 600 апартамента в цяла София, като събираме между 5 и 10 лв. на апартамент", разказва Владимир Владимиров от MSI Vitosha - фирмата, която поддържа двете кооперации на бул. "Симеоновско шосе". Цялата такса на месец, заедно с разходите за ток и вода за общите части,



не надхвърля 20 лв. на жилище,



допълва той. Цената, която плаща едно домакинство, зависи от това какви услуги искат от фирмата собствениците, например дали само почистване или и поддържане на тревните площи. Много зависи и от това колко са апартаментите в сградата. Ако са повече, месечната такса пада.

Собствениците могат и сами да изберат как да плащат за услугата. Може да бъде месец за месец, на тримесечие или за цялата година. Освен това желаещите нямат ангажимента да отидат до офисите на наетия домоуправител. Обикновено човек от фирмата минава да събира таксите.

Според Владимиров за разлика от обикновените домоуправители неговата фирма гарантира пълна прозрачност при харченето на събраните пари. "Обикновено откриваме банкова сметка на името на управителния съвет на етажната собственост. И всеки, който дойде в офисите ни, може да получи информация какво се случва с парите в нея", разказва Владимиров. Средствата обаче не се събират произволно. Още на първото общо събрание се гласува бюджет на сградата. Тогава се определя какви услуги ще се ползват, ще се правят ли ремонти и въз основа на това се определя и каква сума е необходима. Владимиров неслучайно смята, че



доброто водене на документацията



е доста важно, тъй като и най-добрият домоуправител не може да гарантира, че ще пази с години всяка бележка за всеки разход. Все пак класическият домоуправител работи на доброволни начала и по принцип не може да отделя толкова време за грижи по съседите си, защото трябва и да ходи на работа.

Такава е ситуацията и с книгата на собствениците, която вече е задължителна за всеки блок според новия закон за етажната собственост. В нея трябва да се вписват трите имена на собственика, на членовете на неговото домакинство и на обитателите, както и началната дата на настаняване. Законът задължава вписването да се извършва в 15-дневен срок от придобиването на правото на собственост, а за обитателите - до 15 дни от началната дата на настаняването.

Частните домоуправители са много по-прилежни дори в това отношение. "Работим със специален софтуер, в който е вписана цялата необходима информация. Ясно е кои са собствениците, има ли наематели и изобщо кой влиза и кой излиза от сградата", разказва Владимиров.

Той гарантира, че колегите му от фирмата са на разположение постоянно и са готови да помогнат при всеки възникнал проблем. "Телефоните ни са включени по 24 часа", подчертава Владимиров. Дори през нощта да спре асансьорът, ще намерим фирма, която да го поправи, обещава той. Ако обаче собствениците си наемат фирма, обикновено



в блока има техен човек през целия ден



На Запад има цяла индустрия, която се върти около този тип услуги, и цял един отделен бранш, наречен facility management. Заетите в него се грижат не само за блоковете, но и за офис сгради, молове и др. Причините за сравнително бавното му навлизане в България са твърде много. Въпреки предимствата на такива услуги, собствениците на много сгради предпочитат да не се възползват от тях. Точно до двете кооперации на "Симеоновско шосе" има и друга нова сграда, която не си е наела частен домоуправител. "Искаме да се възползваме от такива услуги, но не можем да се разберем със съседите", разказва Ана, която живее в сградата. Според нея 20 лв. на месец не са много, а има видима разлика между поддържаните кооперации и нейната. Ана допълва, че сега плащат 7 лв. на чистачка, но това не е достатъчно за поддръжка на сградата.

Специалисти смятат, че разбирателството между съседите е сериозен проблем, дори когато има пари. Някои споделят, че дори когато хората вече са избрали фирма, първите шест месеца вървят много трудно: собствениците не плащат сметките си, закъсняват. Стават по-редовни едва когато видят, че има промени и те са положителни.

Все пак за много собственици на жилища в България разходите си остават основен проблем. Наскоро изследване на "Алфа Рисърч" показа, че 54% от сънародниците ни са готови



да заделят само по 4 лв. на месец



за поддръжка на блока си, а столичани биха прежалили максимум по 8 лв. Затова и facility фирмите нямат клиенти в панелни блокове. "Собствениците на панелни жилища ни търсят за информация, но когато научат цената, се отказват", разказва Цветан Йолов, управител на фирмата "Добрите съседи", които също предлагат домоуправителски услуги. Такава е ситуацията и извън София.

Фирмата на Йолов прибира средно по 10 лв. от домакинство, но в цената влизат само домоуправителските услуги, без почистване и поддръжка на градинките пред блока. "В панелните блокове поддръжката отдавна е занемарена и хората не са склонни да отделят пари за това", коментира Йолов. На всичкото отгоре старите блокове имат нужда не просто от редовно чистене, а и от сериозни ремонти. Йолов твърди, че фирмата му би работила и с по-стари жилища, но засега няма желаещи. Затова и "Добрите съседи" поддържа 10 нови сгради и то само в София.

Най-странното в този бизнес е, че българинът е склонен да плати грандиозна сума за нов апартамент, а после може да се стиска за 10 или 20 лв. месечно за поддръжката му. Но може би има основание - в много "престижни" квартали на София на практика няма ни улици, ни канализация, а калта и мръсотията са неизтребими, независимо колко пари си склонен да дадеш.





ЗАКОНЪТ

Според новия закон за етажната собственост управлението на такива сгради може да става по два начина - чрез общо събрание на собствениците или чрез сдружение на собствениците. Основната разлика между двете е, че сдружението като юридическо лице ще може да кандидатства за средства за саниране на жилищата по структурните фондове.

На сайта на Министерството на регионално развитие и благоустройство може да бъде намерен образецът на споразумение за създаване на сдружение на собствениците. В него се вписва всеки от собствениците с трите му имена, описание на имота - например ап. №, магазин № или офис 3 на 1-ви приземен етаж, и делът на собствеността в %.

Ако сдружението е теглило кредит за саниране, а някой от собствениците продаде имота си, купувачът е длъжен да поеме задълженията и плащанията - включително и вноските по заема за енергийна ефективност.

По закон този тип обединения задължително се регистрират в общината най-късно до 2 седмици след учредяването им. Дори само 1 собственик да напусне, сдружението се разпада.
 Собствениците на жилища в панелни блокове често не са склонни да отделят средства за поддръжка на сградите, въпреки че голяма част от тях са в лошо състояние.
71
7314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
15 Октомври 2009 02:42
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 15/10/2009 г/ 12:16:01

15 Октомври 2009 03:50
Един подобен закон трябва да влезе в сила едва когато от всяко кметство се предявят определени изисквания както към фасадите, така и към състоянието на интериора на блоковете, да не говорим за състоянието на тревните площи пред тях. Засега всичко е предоставено на свободата на собствениците, както да обезобразяват фасадите с най- причудливи изменения по терасите, така и по занемаряването на тревните площи. Щом кметството си затваря очите пред металните гаражи, нащъкали навсякъде и паркирането на коли в някогашните градинки, значи всичко е за промяна- ХИРУРГИЧНА.
15 Октомври 2009 03:52
Зависи от апартамента. За maintenance можеш да плащаш и $10 000, a и повече. Купил си си апартамент за $7 000 000, но плащаш всеки месец $7000 maintenance. $200-300/mesec ще плащаш, ако си в rent controlled или rent stabilized апартамент, но това са само за тези, които у нас са познати като активните борци против фашизма (тук не е включен “и капитализма”) и наследниците им. Говоря за Ню Йорк.


В София това лято говорих с една-две такива фирми, защото се оказа, че не можем да си изберем домоуправител. Проблемите изглеждат неразрешими. По стар български обичай всеки върви даже против собствения си интерес, две трети не са плащали портиерски от години, покривът пропада, от рушащата се фасадата падат парчета, ще халоса някой минувач, за мазетата и двора да не говорим. Оказва се, че въпросните фирми нямало да се намесват в проблемите на кооперацията и ролята им е само да упражняват някакъв повърхностен мениджмънт, да сменят някоя крушка, да измият стълбището, а ако не им се платяло ние да сме му мислели. Те искали да са добре с всички. Е да, ама то и сега е така. За да заработят нещата трябва в договора (който бил секретен, та не могло да ми покажат текста му) да се включи, че изрядният собственик ще изисква от фирмата да си върши задълженията като че ли всички останали собственици са си платили. Това, че някои не са си платили да е проблем единствено на фирмата и тя да си търси начини как да ги принуждава. В крайна сметка проблемът е, че в апартаменти за стотици хиляди живеят хора, и то немалко, които не могат да си позволят поддръжката им и както и да се върти и суче, няма да се излезе от безизходицата, докато това статукво се запази.
15 Октомври 2009 04:33
Един подобен закон трябва да влезе в сила едва когато от всяко кметство се предявят определени изисквания както към фасадите, така и към състоянието на интериора на блоковете, да не говорим за състоянието на тревните площи пред тях. Засега всичко е предоставено на свободата на собствениците, както да обезобразяват фасадите с най- причудливи изменения по терасите, така и по занемаряването на тревните площи. Щом кметството си затваря очите пред металните гаражи, нащъкали навсякъде и паркирането на коли в някогашните градинки, значи всичко е за промяна- ХИРУРГИЧНА.



Кметството казва оправяйте се сами. Ами, както казах, като няма сговор как ще стане работата? Кметството санкционира председателя (дето му викаха домоуправител преди), а председателят няма как да принуди безпаричните собственици или пък онези, подкупили тоя оня. Не случайно на никой не му се става председател. Сега принципът е такъв, че няма ли единодействие между собствениците всичко е кауза пердута. А обикновено няма. Един единствен собственик е решението. Ела в Ню Йорк и бъди собственик на кондо или кооп пък се опитай да не си платиш maintenance навреме. Ще има да те друдат с late fees от по $50 всеки месец, докато не се сетиш, че не ти е изгодно така. И собственикът е един--корпорацията в която имаш акции (собствеността на определен брой акции те прави собственик на апартамента, но не са достатъчни, за да си налагаш волята.)
15 Октомври 2009 04:47
Ти остави това, ами като се появи и някой собственик с обсесия да съди всички останали собственици в куп, а и поотделно, а и да се самопредлага за председател при това. То че никого няма да осъди и че няма да го гласуват за председател е ясно, но нали губи времето на куп хора. Това само да си изкара като удоволствие, стига му.

Тук в Ню Йорк съдията веднага отхвърля такъв frivolous lawsuit, а пък и някой restraining order може да си изкара обсебеният. В София ще си вика полиция безнаказано за щяло и нещяло, докато не му щукне нещо друго. Я да платеше 50 лв. за това, че е разкарал напразно полицаите, да видим втори път дали няма да си помисли два пъти преди да ги вика.
15 Октомври 2009 05:43

Ела в Ню Йорк и бъди собственик на кондо или кооп пък се опитай да не си платиш maintenance навреме. Ще има да те друдат с late fees от по $50 всеки месец...


Мдааа... страната на неограничените възможности май се е превърнала в своето отрицание: всяка частна практика е институционализирана, за всяко нещо, което направиш може да се появи някой, който да твърди, че си му нарушил някое право, поради което ще те съди за не по-малко от 8 цифрена сума. Адвокатите вече са повече от инженерите (изключая финансовите такива) и т.н. и т.н... Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
15 Октомври 2009 05:51
Toва са неограничени възможности, един вид. Бедността обаче се наказва жестоко--т.е., ако не си се възползвал от рекламираните неограничени възможности. Да си беден е повече от неморално и си прави сметката дали, ако си беден, ще си позволиш да живееш в скъп апартамент, даже и да ти е харизан.
15 Октомври 2009 06:29
Не помним кой беше колегата от gated community с трите метра ограда. Да дойде и да каже колко плаща месечно association fee.
15 Октомври 2009 08:11
Искам да стисна ръката на този, дето ще постигне единодушие на собствениците на триста апартамента в панелка в "Люлин". Този човек ще заслужава най-високо отличие
15 Октомври 2009 08:34
"Един от най-важните фактори е
дали местните хора се контролират един друг
Не властите, а местните хора"
Това беше вчера в статията за Нобеловите награди.
"Как ще ги стигнем с тоя матрял?"
Отговорът е:-Никога!

Редактирано от - Diver N на 15/10/2009 г/ 08:37:53

15 Октомври 2009 08:52
"Един от най-важните фактори е
дали местните хора се контролират един друг
Не властите, а местните хора"
Това беше вчера в статията за Нобеловите награди.
"Как ще ги стигнем с тоя матрял?"
Отговорът е:-Никога!


Някакъв професор в Колумбийския университет разправяше, че в Куба било така. По места се знаели кой кой е и се издигали в избори на този принцип--местните хора се контролират един друг. Нямало като при нас да не знаеш за кого гласуваш. Членовете на компартията били незначителен брой в този процес. Просто пример за демократичност. Пита се прокопсали ли са и ако не само блокадата ли им е виновна? От друга страна, факт е, че все още ги има, за разлика от други режими. Интересно ми е да чуя от някой наистина запознат с въпроса.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 15/10/2009 г/ 08:53:46

15 Октомври 2009 08:53
Невъзможно е това да стане като масова практика. За българина по манталитет е важно другия да мре, да агонизира, да се изживява , че е велик, да поучава как е тук или там.
Я виж как веднага изскочиха като хлебарки емигрантчетата - как било в страната на неограничените фалити. Щото вече видяхме как е .....И още виждаме. Балканите са друга терца. От векове.
15 Октомври 2009 08:57
как било в страната на неограничените фалити. Щото вече видяхме как е .....И още виждаме.


Kакво видяхме? Че някои фалирали. Някои, ама други не. И още да чакаме, пак няма да фалират тея другите. Мани ги емигрантчетата-хлебарки, ти гледай въпроса дет си го захапал.
15 Октомври 2009 09:28
Гака е при "естествения подбор", няколко бивола умират/фалират/, но стадото върви напред и пасе ли пасе...Ха Ха.
15 Октомври 2009 09:29
Биволе, напиши си коментарите на едно, стига си писал каквото се сетиш и когато се сетиш.
15 Октомври 2009 09:32
Биволе, напиши си коментарите на едно, стига си писал каквото се сетиш и когато се сетиш.


Taка ще е, ако седна да пиша статия. Пък и не си спомням да съм те назначил за редактор.
15 Октомври 2009 09:57
Биволе, форумът не е калдаръм. Я дай малко по-скромно, защото ставаш като някои тук - на всяка манджа мерудия. Под всяка статия -техния пост. Бе хора, вие не работите ли?!
15 Октомври 2009 10:03
Абе с Куба въпросът е сложен. Докато я има блокадата, никой не може да ти каже дали само тя е виновна или би било същото и без нея. От една страна, мнозина бягат от тази страна с риск за живота си. Други пък си живеят там и нехаят, много по-щастливи от хора в по-богати страни. На фона на уникалната мизерия имаха съвсем прилично здравеопазване и спорт например, но като цяло са жертва на сблъсъка между САЩ и СССР. Вече се признава и на Запад, че просъветската ориентация е до голяма степен резултат на агресивната позиция на САЩ. Мнозина смятат, че един по-балансиран подход би превърнал Куба по-скоро в необвързана, отколкото в комунистическа държава - нещо близо до Югославия да речем, макар и с доста различна специфика - и географски и културно са доста различни.
15 Октомври 2009 10:09
Пардон, отговорът до Сократ беше в другата тема. Извинявам се.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 15/10/2009 г/ 10:11:15

15 Октомври 2009 10:14
хора, вие не работите ли?!


Искаш да кажеш не спите ли, вероятно? Не спим, не сме и нощна смяна.
15 Октомври 2009 10:39
Определено поръчкова статия, но...
Нищо чудно след някоя и друга година, с закон да ни задължат да изберем една такава фирма, точно както направиха с парното и фирмите за топлинно счетоводство. Проблемът е, че доходите на българите са прекалено ниски и всеки допълнителен разход е непосилен за повечето хора, даже и да е 2-3 лева месечно. Като не могат по друг начин, мяфията, която в България от 20 години си има държава, използва своята собственост - държавата, кочто с закон ще ни наложи да плащаме на мафията. Точно както стана с парното и не само с него.
15 Октомври 2009 11:05
непосилен за повечето хора, даже и да е 2-3 лева месечно

Дори и така да е, иде реч за мързел и мърлящина.
В нашия вход касиерката замина спешно за чужбина заедно с касата и тетрадките.
Асансьорът спря, стълбищното угасна, входът засмърдя...
Започнахме да събираме пари наново, пуснахме асансьора, сменихме стълбищния автомат, сложихме крушки и плафони, сега лека-полека изплащаме стари задължения за ток и събираме пари за чистачка. Междувременно предложих по етажите да се редуват и да си чистят площадката до долния етаж. Хванах се и за 20 мин изметох и измих нашата. Това и беше чистенето-настана едно мрънкане, едни вопли...абе знаете как е. Отделно като тръгна да събирам пари и всеки път ме питат за какво са...
15 Октомври 2009 11:52
хъм не знам от къде ги измислихте тези хиляди и стотици за фасилити мениджмънт но аз в момента плащам 1000 евро наем фасилити мениджмънта е 30.
15 Октомври 2009 11:58
Дори и така да е, иде реч за мързел и мърлящина.




В сравнителното краткото ми но бурно битие на касиер, хората които разправяха , че 2-3 лева на месец за входа са им голям проблем си плащаха редовно 15 лева на месец за кабелна, да не изтърват някакви сериали.


Разбира се и гледката на наконтена мадама с парфюм поне за 150 лева, пристъпваща гнусливо между фасовете, но винаги задаваща невероятно умния въпрос - "Защо и аз да давам? И защо толкова много(3 лева)?" ме е докарвал в тих потрес.
15 Октомври 2009 12:11
Мой познат реши да си купи апартаментче в Студентски град, в нова приятна сграда близо до УНСС и дискотеките. С 24 ч. жива охрана, хубава полянка с брезички отпред, чистичко вътре...абе нормарна и приятна среда...
Всичко му харесало, докато попитал колко е таксата за поддръжка...
8 ойро на квадратен метър за година...В неговия случай за апартамент 90 кв.м.-по 120 лв. на месец!
Отказа се естествено.
А съм чувал, че в новия затворен комплекс в Изток таксата е 300 лв. месечно.
Може би включва и ежеседмична свирка и еквивалента за дамите...
15 Октомври 2009 12:17
Събирането на пари за общи разходи е пълна трагедия. Не знам какъв е новият закон за обща етажна собственост, но той трябва да задължи всички собственици да плащат разходите за поддръжка на общите части, тротоара и зелените площи пред входа. За нежелаещите да плащат - бързо административно производство и принудително изземане на дължимите суми от доходите.
Който не може да си позволи да живее в апартамент, да си купи къща на село за да му е по-евтино.
15 Октомври 2009 12:27
При нас домоуправител няма. И никой не ще. Но има фирма за почистване и поддръжка на асансьора. Парите ги събираме поред - всеки месец нов човек. Та да си постоянно задължен, да не отлагаш - защото след месец-два си ти и не щеш да имаш проблеми.
Но от тях не се бяга. Двама не събират. Едната не й даваме /за наше здраве ще отидат, знаем го, но предпочитаме да не се изпиват/, другият е вечната контра /във всеки вход има такъв, завиждат ни, че нашият е само един/.

Ремонти? Да, бе! Стълбището е в бетонов вид от завършването - само кандърми и толкоз. Пребоядисване имаше - със зор. Един да пречи - стопира работата. А някак си е неудобно за бой на тия години.
Мои познати имат съсед - редовно изхвърлящ боклука си през балкона. Пред всички, посред бял ден - навън. И го биели, и какво ли не - ама не спира.
Та всичко е до съзнанието живееш ли за себе си или против другите. Доста психиатрично е да отмъщаваш на цял свят за собствените комплекси, ама го има.
Ако пък излезе закон...Не вярвам, прекалено тъпо е дори за политиците ни.


Малко смях по темата:
Натиснете тук
а също и
Натиснете тук
15 Октомври 2009 12:34
Да си беден е повече от неморално...


измуча биволът, както си беше върху калдъръма и изкара повече от милион български пенсионери повече от неморални.
Прав си, биволе, те са направо за газовите камери. Остава да вземеш властта и да ги изтребиш.

15 Октомври 2009 13:09
Мitev, ти май ме изкара мен създателят на това правило. Аз като измучах то е да кажа как гледат на теб като си беден и те наказват за това, а моето лично биволско мнение по този въпрос хич не преде и не е предмет на дискусия.
15 Октомври 2009 13:16
Едва ли скоро ще се осъзнае масово, че собствеността освен права, води и до отговорности. Дори и да живееш в самостоятелна къща, а много повече ако си в блок. А като не става със съзнание, трябва да стане със закони и санкции.

_______________________
Блогът на Манрико
15 Октомври 2009 13:47
Като оставим настрана поръчковата част от статията, ситуацията наистина хич не е розова. Като правило в всеки блок/кооперация/ има няколко мърлячи, които не желаят да плащат. Тези мърлячи обикновено са между 10 и 20% от общия брой на апартаментите. Тях нищо не може да ги накара да плащат и останалите са принудени да поемат и техния дял в разходите. Отделно има и доста хора, които са с много ниски доходи и всеки допълнителен лев за тях е голяма тежест. Те плащат, но по специален начин, примерно за ремонт на покрива плащат или цялата сума накуп с заем от банка или предпочитат всеки месец да им се удържа равномерно някаква сравнително малка сума, за да не им се налага да я плащат накуп. В общия случай тези с най-ниски доходи са редовни в плащането. Техният брой е доста различен за различните блокове и квартали на София, знам го от личен опит. някъде те са около половината от живеещите, на друго място са даже и около 3/4, но на трето място са под 20% и т.н.
15 Октомври 2009 14:10
Какво трябва да се направи? Първото нещо разбира се е пари - без пари нищо няма да стане. При това според мен пари за подръжка на общите части на сградата, а не за текущи разходи, трябва да се събират ежемесечно, в размер за София в лева около 20% от квадратурата на апартамента, вкл. общите части към него, т.е. един апартамент от 100 квадрата да плаща месечно 20 лева, за 60 квадрата - 12 лева, за 40 квадрата - 8 лева и т.н. Тук коректния начин е според идеалните части притежавани от собственика, но това са ориентировъчни суми, нещо като суми според амортизацията на сградата. Тук има още един плюс - при смяна на собственика няма да се получава, че стария дълго време не е платил примерно за ремонта на покрива, защото ще продава апартамента, а новия собственик няма да иска да плаща, защото това са разходи от преди закупуването на апартамента.

15 Октомври 2009 14:32
Това ежемесечно заплащане е добре да се заложи в закон. Колкото до поръчковата част на статията - фирмите. Отдавна мафията, която в България си има държава, е хвърлила око на жилището на българина. Само това още не му е откраднала, въпреки че има доста единични измами в тази насока. Използването на тези фирми, според мен при сегашната ситуация в България е опит за допълнително издояване на българина. Вярно е, че сградите трябва да се поддържат, но примерно и улиците трябва да се поддържат, а те са в плачевно състояние от години.
15 Октомври 2009 15:03
Биволе, достатъчно е една мутра да има във входа и всички ще му играят по свирката - иначе я апартамен ще изгори, я ще намерят някой пребит и осакатен в мазето, я колата ще му изчезне или ще бъде обрана до тенекия... А това за т.нар. обсесия и т.н. въобще няма как да стане в България, поне по кварталите - резултатът ще е същия - пребиване, осакатаване, "екскурзия" до Витоша, насилствено лишаване от МПС и т.н. Във входа, където живеем в София, имаше един такъв луд "домоуправител", обаче имаше и един сводник с S-класа за половин милион, дето му сви сармите точно за един ден. Лошото е, че сви сармите и на всички останали, та добре, че стана така, та си бихме камшика навреме...
15 Октомври 2009 16:09
Законът за етажната собственост естествено не работи.
И не знам тия наште юристи като наште икономисти - кой къде и за какво ги е учил.
Като имаш задържения, трябва задължително да имаш и работещи наказания за неспазване на задълженията.
Пише в закона, че не трябва да си хвърляш разваления боб през прозореца. И кво като пише? Ако си го изхвърлиш, какво могат да ти направят? Кой?
Всички закони до един са направени неработещи, тоя не е никакво изключение.
Аз от години се водя пошман домоуправител, от две години съм официален и се отказвам. Нямам никакви лостове и инструменти да задължа никой да изпълнява каквито и да било свои задължения. Никой не ми ги е дал.
Полицията също се кълне, че няма.
Е кви са тия закони без задължителните работещи наказателни текстове в случай на неизпълнение?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
15 Октомври 2009 16:12
UNIVERS,
Абе, ветеринарен лекар няма ли във форума за този комплексиран Бивол?
Брей, ти да видиш - тези фалити и разпада на държавност до каква психоза ги докара тези животинки, ей .....


Демек, абе защо дойде 1989-та. Колко добре си беше преди, ни биволи, ни калдъръми. Каквото кажехме това ставаше--биволът вън и той вън. А сега хем не можем, хем като сме комплексирани, други нарочваме че са.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 15/10/2009 г/ 16:14:26

15 Октомври 2009 16:29
kaily, всъщност председателят има големи права, ако собствениците са задружни. Нищо друго не спасява положението, нито полицията, нито пожарната, нито съвета. Тези всичките са се отдръпнали (законът ги е отдръпнал) и всичко зависи от собствениците и техният представител--председателят. Както се разбра и от дискусията тук, задружност между собствениците е практически непостижима. Това неминуемо ще докара корпоративния модел на управление на подобна собственост, който прави западния град да прилича на западен, където единичният собственик е немислимо да се противопоставя на останалите, особено по отношение на общата част от собствеността.
15 Октомври 2009 16:39
Тези всичките са се отдръпнали (законът ги е отдръпнал)

Не забивай в пусто поле.
Ако собствениците са задружни, и баба знае.
Ако не са, каквито не са, тогава къде е законът и защо се е отдръпнал?
Кое е по-лесно - да направиш закон съобразно реалността, или да променяш съзнанието на съсобствениците, което ще се промени далеч след като съсобствеността се е разпаднала на прах във времето.
Дай да работим с действащи решения, а не с химери. Имаш проблем, търсиш решение, твоето не е решение, а оправдание, търсене на причини и т.н.
Елементарно е - проблем се решава с действащи решения.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
15 Октомври 2009 16:49
Разбирам те, но всяко подобно предложение се тълкува като връщане към комунизма, държавата да казвала на собствениците какво да правят. Разговарял съм надълго и нашироко по този въпрос. И в най-социално приемливи за някои страни като Швеция не е така. Всичко е базирано на корпоративен модел. Има си собственици, но си има и корпорация, която менажира собствеността, както и общите части, та чак до тротоарите и градинките. Така че със закупуване на апартамента разходите ти не приключват, за да се сведат само до нашите незначителни портиерски. И няма мърдане, ако не си плащаш редовно месечните вноски ще се намериш на улицата не след дълго.
15 Октомври 2009 16:54
И няма мърдане, ако не си плащаш редовно месечните вноски ще се намериш на улицата не след дълго.

Е така са ги направили съзнателни. Не спазваш правилата - вън! Само така може да има ред в общата собственост.
15 Октомври 2009 17:03
Значи стига с тия тълкувания, те вече не са модерни.
Преди десетина години първа - винаги СЪМ ПЪРВА изпищях, че аман от тая нашата държава, която от преврата насам непрекъснато дудне, че не е социалистическа държава и всеки път, като и кажем ДАЙ, тя отвръща, ааа, ние вече не сме социализъм.
И тогава попитах защо тогава ни зима данъците? Като не дава, няма право и да зима.
.
Беше още преди времето на Обама, кога сички видни социалисти - бивши комунисти, като Р.Петк, Р.Овч и Т.Донч. дуднеха, че строят светлото капиталистическо бъдеще.
.
Европа е съставена от социални държави, в които има ред и законност.
А редът и законността се поддържат с наказания за неспазването им. Ефективни.
Никъде няма свободията да си фърляш боб през прозореца безнаказано, ни в капиталистическите, ни в социалистическите, ни в социалните държави.
.
Редът е необходим за обществото, независимо от обществения строй. Иначе като едното нищо можем да обявим, че и законите са остаряла социалистическа форма на устройство и трябва да ги премахнем. Що не? При социализма имаше ли закони? Значи съществуването на законите е социалистическа форма и трябва да бъде премахната.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
15 Октомври 2009 17:07
Кайли, !
15 Октомври 2009 19:27
Нашият блок ползваше именно такава фирма от няколко години. Наистина бе добре замислено, защото се занимаваха с всичко от чистачката до асансьора. Но когато си бях през април в БГ се оказа, че са събирали пари от всички, но не са плащали сметките нито за стълбищното осветление, асансьор, та дори и на чистачката, която е техен работник. Сега пак трябва дългата процедура чрез съд да се търсят парите. Та както и да го погледнеш, всеки гледа да те излъже, та дори и фирмите.
15 Октомври 2009 20:28
Никъде няма свободията да си фърляш боб през прозореца безнаказано, ни в капиталистическите, ни в социалистическите, ни в социалните държави.


Toчно така. И по закон в България е така. Хвърляш боклук на улицата, фасадата се люпи и парчета падат върху гражданите, от покрива цели дъски, прогнили и с пирони аха да цапардосат някой минувач—идва сегенесето и глобява. Сега, тук е тънкият момент—глобява кооперацията, глобява собствениците ‘ан блок’, като на топа на устата е председателят. Вътре вие, собствениците, как ще си разпределите отговорността си е ваша лична работа. Държавата не се меси. Ето точно тук възниква проблемът. Това е, за което говорим. Принудата може да стане единствено на събрание на собствениците, където председателят е началник с много права. С много права, но трябва да има мнозинство, а обикновено няма и се почват кавги, разправии, ясно ти е. Значи ред се установява, държавата се грижи за него, санкционира, там, докъдето са й пълномощията. И може да е много ефективна при това. Проблемът е вътрешният ред, който те питам как другояче да бъде установен, предвид на системата, освен чрез корпоративните решения, за които вече споменах. Дай някаква друга идея.
15 Октомври 2009 20:37
Liberta, затова по-горе споменах, че договорът трябва да се изпипа, за да не се стига до съд. Всеки изряден собственик, веднъж издължил се, да счита, че всички са се издължили към фирмата и тя е длъжна да си изпълнява задълженията все едно всичко е наред, независимо дали има или не длъжници. Ако има собственици, които не са й се изплатили, да се разправя с тях и да не тормози останалите, Ако пък не си изпълнява задълженията, то се свиква събрание и се уволнява, като се дава под съд. Така е с всеки договор, какво да направиш? Трябва да се мисли преди да се наема фирма. Разбира се, месечните вноски нарастват двойно, а и повече, но човек би ги дал, ако наистина се решат заплетените възли в кооперацията и се заживее спокойно и в ред.
15 Октомври 2009 21:15
Биволе, правата на домоуправителя трябва да му ги даде държавата.
Т.е. пак опираме до абдикиралата държава.
Това е работещото решение, останалото са утопии.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
15 Октомври 2009 21:24
Българинът най-геройски ще предпочете да изпука пред блока си 5 пъти по осем лева на месец, да хвърли фасовете и бутилките къде му падне, да живее над вонящи мазета пълни с плъхове, котки, хлебарки и какви ли гадости, да живее в олющени сгради с течащи покриви и да проклина съседа и света, че му са строшени и одраскани асансьорите вместо чиннопочетно да плати 8 лв/месец на фирма и всички да е по-цивилизовано.

Българинът ненавижда цивилизацията, защото тя изисква самодисциплина, а той е анархист и номад по манталитет.

Ние сме творци на хаос и консуматори на ред, ако друг го наложи, за което после ще го мразим до гроб.

Българинът е номад и за него хвърлянето макар и на символични средства за поддръжка на общи части е умонепонятна глупост и минавка на минавките.

15 Октомври 2009 21:41
Добре, новако.
15 Октомври 2009 21:58
"Мои познати имат съсед - редовно изхвърлящ боклука си през балкона..."

Винаги съм възприемал такива изрази като хипербола. Е, ние имаме други проблеми - шум, чалга. Хората във входа са свестни, но и един е достатъчен да те побърка.
15 Октомври 2009 22:19
Бивол по калдъръма, сигурна съм, че нужните суми са събирани редовно. Много от живущите дори и предплащат. Ако не са платили един месец, това е защото не всякога могат да бъдат намерени от естеството им на работа. Знам това, бях касиер на блока и никога не съм имала проблеми. Но въпросът е, че парите са събирани, но не са плащани сметките на блока. и когато бе спрян асансьорът се разбра за далаверата на фирмата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД