От началото на седмицата Конституционният съд е от 8, а не от 12 души. До тази ситуация се стигна, защото президентът Георги Първанов и парламентът не смятат за нужно да посочат кой да попълни техните квоти.
На всеки три години изтича 9-годишният мандат на четирима конституционни съдии. И по схема президент, парламент и общото събрание на ВКС и ВАС посочват кои да са новите членове на съда. Тази година се пада съдебната власт да посочи двама нови съдии, които да наследят Румен Янков и Людмил Нейков, президентът да назначи някого на мястото на Снежана Начева, а парламентът да избере съдия на мястото на Васил Гоцев.
По закон три месеца преди изтичане на мандата им председателят на КС предлага на шефа на Народното събрание, на държавния глава и на съдебната власт да посочат новите съдии. Единствено съдебната власт обаче взе присърце задълженията си и още през лятото избра Румен Ненков и Стефка Стоева. Конституцията задължава до месец след изтичането на мандата квотата да се попълни. Очевидно
НС и президентът чакат последния влак
Така обаче блокират съда. Защото осемте останали съдии са приели, че не могат да заседават в отсъствието на цяла една квота. Въпреки че законовият кворум е осем души, а за вземане на решения трябват поне 7 гласа. А да се съберат 7 от 8 е почти невъзможно.
КС остава вън от злободневните истории, но на практика има ключова роля в държавата. В момента са допуснати, но не са решени няколко казуса. Сред тях и два изборни - за вота в Турция и за оспорване на избора на Георги Колев, мажоритарен депутат от ДПС.
Нерешен стои и въпросът дали противоречи на конституцията текстът от правилника на парламента, според който свързаните с ДС депутати не могат да бъдат в ръководството на Народното събрание или комисиите му, в международни делегации и в комисиите по отбрана, вътрешна сигурност, за контрол на ДАНС и по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Висящо е и произнасянето по закона за амнистията и по закона за уреждане на правата на гражданите с многогодишни жилищно-спестовни влогове.
В самия край на мандата на КС
две други дела имаха късмет
Един параграф от закона за културното наследство бе обявен за противоречащ на основния закон и така на практика КС легализира големите частни колекции. Седмица по-късно за незаконен бе обявен изборът на депутатите Бюрхан Абазов от ДПС и Венцислав Върбанов от "Синята коалиция".
Макар и избрани, Ненков и Стоева не могат да положат клетва и да встъпят в длъжност без останалите двама. Защото иначе мандатът им няма да изтече по едно и също време и ротацията след 9 години ще бъде затруднена. В същото време по закон двамата избрани съдии трябва да се закълнат седмица след като се овакантят новите им постове. Омагьосан кръг, затворен от държавния глава и депутатите.
Те едва ли са забравили задължението си. По-скоро в момента текат пазарлъци и се правят тънки сметки. Говори се, че Първанов ще назначи Румен Марков, ректор на Академията на МВР и негов секретар по националната сигурност. Това няма да е изненада като се има предвид, че
работата при президента гарантира високи постове
на не един. Евгени Танчев, назначен от Първанов през 2003 г., бе шеф на правния му съвет. Същата година и зам.-председателят на правния съвет към президента Лазар Груев стана конституционен съдия. Той бе назначен, за да довърши мандата на починалия Христо Данов. Самият Груев не довърши мандата, защото междувременно бе избран за председател на ВКС. На неговото място в КС Първанов посочи Снежана Начева, която бе и шеф на ЦИК за президентските избори 2006-2007 г.
За евентуални нови представители на парламентарната квота се спрягат деканът на ЮФ на СУ Тенчо Колев и заместникът му Дончо Хрусанов. Вторият, изненада, е и член на правния съвет на президента. А съпругата на Колев Марияна Дундова е член на ВСС от квотата на парламента, но избрана от предишното НС с подкрепата на БСП. Забавянето не е прецедент за парламента. Когато през 2007 г. почина съдия Мария Павлова, на депутатите им отне цяла година, за да се спазарят кой да я наследи и в крайна сметка назначиха Георги Петканов.
Ако Първанов издаде указа си днес, а Народното събрание включи избора на конституционен съдия в дневния си ред, решенията може да се обнародват в петък, а от другата седмица КС да влезе в релси. Въпросът е защо да е в последния момент и да оставя лошия вкус на пазарлъци и надцакване.
|
|