Няколко случая на уличени в корупция магистрати от последните дни предвещават сериозни намерения у прокуратура, МВР и ДАНС яко да раздрусат съдебното дърво, че най-после да започнат да падат гнилите плодове.
На този етап институциите показват сериозност в новата операция срещу корупцията в съдебната система. Като в случая с обвинения за подкуп съдия от Окръжния съд в Кюстендил Юрий Маринов. Най-висши представители в МВР и прокуратурата обявиха, че всичко около ареста и обвиненията е изпипано. Дори двете ведомства си помогнали взаимно, за да намерят 24 000 лв., които да бележат.
В корупционната верига участват едновременно съдия и човек на МВР. И то не какъв да е служител от вътрешното ведомство - а бивш контраразузнавач, настоящ граничен полицай и бъдещ служител на "Вътрешна сигурност". Човекът е минал почти всички препятствия, за да постъпи в една от най-възловите служби, която има за задача да разкрива не какво да е, а корупцията и престъпността вътре в МВР. И щял да бъде назначен, ако изгърмя в корупционния скандал.
Полицаят всъщност е изиграл важната посредническа роля в случая. Позвънил на строителен предприемач и му предложил да уреди изход на съдебно дело, по което той имал проблеми и ревизионен акт за над 1 млн. лв.
Обявил размера на подкупа - 24 000 лв. Срещу тази сума е обещано актът на ДНСК да падне в съда. Строителният предприемач обаче се обадил в ДАНС. Така съдията и полицаят са хванати с белязаните пари. Имало и законни специални разузнавателни средства.
От информацията, която подават прокуратурата и МВР,
няма мърдане за съдията и полицая
Бърза присъда в този случай би имала не само добър рекламен характер, но и дисциплиниращ ефект. И ще е истинско доказателство, че МВР, ДАНС и прокуратурата работят усилено срещу корупцията в системата.
Пак тези дни шумно бе обявен и друг случай на подкуп, свързан със съдия. Бе предявено обвинение срещу съдия и адвокат от Пазарджик. Тук обаче нещата изглеждат далеч по-неясни. Защото твърдението е, че подкупът е поискан и взет, за да излезе от ареста, заловен за иманярство. Всъщност иманярят е на свобода от година и половина и интересно защо чак сега съдията и адвокатът са получили обвинения. В общи линии същото попита и обвиненият магистрат Георги Веселинов, който е оставен да правораздава, въпреки че е получил официално обвинението си. Седмици по-късно все пак бе отстранен от ВСС.
Така или иначе от прокуратурата твърдят, че има достатъчно доказателства и използвани специални разузнавателни средства. Предстои да наблюдаваме с интерес как ще се развие тази история, която също ще е лакмус за това дали държавното обвинение и МВР наистина, а
не само на ужким са се захванали с родната Темида
Защото от години гледаме шумни сценки с обвинения и арести на магистрати. Накрая обаче процесите се протакат, докато обществото забрави и често се стига до оправдаване. Защото, като се изключат една-две присъди срещу следователи, няма нито един осъден магистрат. Спомня ли си някой например за арестувания висш прокурор и бивш висш следовател Ангел Дончев, обвинен, че си е искал 20 000 евро от друг магистрат? Случаят е отпреди много години, а не е минал дори на първа инстанция. Междувременно бяха оправдани още двама висши прокурори, обвинени, че се подкупват взаимно за заемане на пост. И една разградска обвинителка бе оправдана, че с години е държала преписки в кабинета си, за да им изтече давността. Още няма развой и по шумното дело срещу бившите прокурори Тома Томов и Димитър Викентиев. Дори на първа инстанция не е минало и уж сигурното според прокуратурата и ДАНС дело срещу бившия шеф на Административния съд във Варна Анелия Цветкова.
Затова ще бъдем доста внимателни в похвалите около последните "удари" на МВР и прокуратурата. И дано не се окаже, че са част от задължителната кампанийност около мониторинговите доклади на Еврокомисията или за разчистване на институционални и лични сметки.
Същото съмнение съществува и около лавината от разкрития във Висшия съдебен съвет, особено по т.нар. случай "Красьо".
Този скандал гръмна още през юли т.г., когато членът на ВСС Иван Колев заяви, че около магистратите се навърта лице, което той описа като "черничък човек с ланци". Този човек твърдял, че пазарува гласове в съвета срещу 200 000 евро, за да бъде назначен някой на един или друг административен пост в съдебната система. Проверката на прокуратурата установи, че зад това име стои 27-годишният Красимир Георгиев. Оказа се, че той се е свързвал поне с трима членове на ВСС - Иван Димов, Стойко Стоев и Пламен Стоилов. С първите двама контактите са били сравнително интензивни, а третият има само едно входящо повикване за секунди.
Всичко това бе обявено лично от главния прокурор Борис Велчев
Първоначално засечените отказаха да подадат оставки с аргумента, че не са говорили за кадруване с Красьо. Останалите членове на ВСС решиха да сформират комисия, която да установи дали тримата са нарушили етичния кодекс на магистратите. Съществува и версията, че и други хора от ВСС са разговаряли с въпросното лице. Макар че главният прокурор побърза тези дни да каже, че нямало други.
Вече има две оставки - на Стоев и Димов. Вероятно ще има и още данни по този случай. Очакването е тук да се стигне до по-сериозно разнищване на историята, за да не бъде отново всичко размито. И да не се окаже, че
едно лоби във ВСС се е разправило с друго
Или най-малкото - цели се само сваляне на напрежението, за да не бъде сменен целият ВСС.
В крайна сметка отговорността е лична и всеки трябва да си я понесе. Но за това трябват конкретни данни и факти. Защото сега например и Стоев, и Димов - още повече след оставките, ще са в правото си да питат кой и за какво точно ги обвинява и да искат изясняване. И да поставят въпроса дали стигат само телефонни разпечатки, за да се внушава накърняване на репутацията на ВСС. И някой, особено прокуратурата и службите, ще трябва да отговорят. Най-малкото - какво знаят всъщност за въпросния Красьо.
И стига вече с този иносказателен език и намеци. Всеки, който подмята нещо, да бъде така добър да казва какво има предвид. Като например ръководни фактори в Темида, които обвиняват, че кадруването ставало в околни заведения и върху бели покривки. Или като Съюза на съдиите, който кара ВСС да си каже сам
дали има нерегламентирани приятелски кръгове и
големи адвокатски кантори, които подреждат магистрати
Ако са останали смели и честни магистрати в ръководните им органи, нека най-после да задвижат операция за проверка на имущественото състояние на всеки един магистрат. И да се направи пълна проверка на семейщината в магистратурата. А не да се допуска член на ВСС да не декларира, че дъщеря й е съдия, а зет й дори става шеф на съд. И това да остава напълно безнаказано.
Освен роднинските вериги се подминава и обвързаността на магистрати към съответното населено място, в което страни или подсъдими са все роднини на съдията, прокурора или дознателя.
Защо няма никакво движение по идеята на главния прокурор Борис Велчев за ротация на шефовете в съдебната власт? Аргументът му бе доста солиден - да не се възпроизвеждат връзките на магистратурата с местните бизнес и политически сили. Но в общи линии в българската Темида борбата с корупцията я разбират като временен шум, общи приказки и неосъществени идеи. Затова и тя си е заслужила всички бъдещи разкрития.
А ДАНС, МВР и прокуратурата нека този път да не излъжат обществените очаквания.
Затова нека истинската борба с корупцията в съдебната система започне сега. Последователно, неизбирателно и най-вече резултатно.