:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,882
Активни 473
Страници 5,447
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Страхове и факти

Мрачно настроение на фона на оптимистични данни за икономиката на България. С тази снимка на бизнес климата срещаме ноември, един от трите месеца в годината, когато традиционно бележим цикличен пик на песимизма и вяло стопанско настроение. Другите два са февруари и април. Един колега бе успял да докаже навремето зависимост между прогнозата за температурите в София и очакванията на българския бизнес. Единствените изключения от тази зависимост са свръхоптимистичната вълна около коледната еуфория и песимистичното настроение през април, когато нашенецът опразва джобовете, за да плати годишните си данъци. За жалост, казионната наука смачка в зародиш това метеорологично направление в българската иконометрия, иначе щяхме да знаем повече за причините бизнесът да изпада в параноични цикли



напук на положителните данни,



които черпим от статистиката. Ето проучването на бизнес климата, поднесено от НСИ в навечерието на Хелоуин: през октомври очакванията се влошават с нови 1.3%, песимизъм владее всички отрасли, с изключение на индустрията, там оптимистично настроените управители на фирми нарастват с 2.1%. Всъщност и настроението на индустриалците е нелогично ниско предвид нарасналото до 65% натоварване на производствените мощности, което се обяснява главно с ръст на износа. (Натоварването падна под 60% на дъното на кризата.) Поредното измерване на климата отново доказва, че у нас бизнесът се води предимно от чувства, а данните имат малко значение. Обективният прочит на статистиката сочи тенденция, обратна на очакваното от управителите. Единствено строителните фирми имат основание за спада на очакванията с нови 8.9%. Но колкото и да са изкривени стопанските прогнози, още по-мрачна картина се рисува в медиите. Като четеш софийски вестници, ще речеш, че



чакаме края на света



да настъпи всеки момент. Всеки, който професионално се занимава с икономика, знае, че според обективните данни вече сме преминали дъното на кризата, при това (ако съдим по борсовите индикатори) близо месец преди 9 март 2009 г., когато се пречупи тенденцията на траен спад на световните финансови пазари. Всеки момент очакваме отчетните данни за третото тримесечие. (В огромна държава като САЩ вече обобщиха информацията и констатираха първо тримесечие с ръст след началото на кризата, а данните за България към края на септември още липсват.) Според мен и у нас ще отбележим ръст на брутния продукт още през третото, най-късно през следващото тримесечие. Обективната (макар и консервативна по мое мнение) прогноза на БНБ също дава



основания за оптимизъм



За разлика от (поредното) гадание на МВФ, заложено в проектобюджета за 2010 г. и според което 2009 г. ще донесе малко над 6% спад на БВП, а догодина ще паднем още 2% надолу, икономистите на БНБ пресмятат едва 4.2% спад за 2009 г. и 0.5% ръст за 2010 г. Вероятно реалните факти ще надминат и консервативните очаквания на БНБ, камо ли черните предсказания на МВФ. Август беше вторият пореден месец с положително салдо в текущата сметка на платежния баланс, впрочем 5 пъти над салдото от юли. Бавно, но расте излишъкът по капиталовата сметка, финансовата сметка не прекрачи червената граница. Разбити са предчувствията за провал във всички отрасли, даже строителството се сви по-малко. Напук на предвещания крах туристическият сезон ще завърши с ръст. Вярно, за последните 12 месеца страната е посетена от 1.9% по-малко чужденци, но спадът не се дължи на намалени продажби на ваканционни пакети, а на оредели командировки по работа. Вместо масово закриване на предприятия, шивашката промишленост има годишен спад едва 19% за полугодието (след 21% срив до края на март). Колапс на кредита, взрив на фалитите няма. Обективните данни обаче се разтварят без следа в



блатото на апокалиптичните вещания



Лесно, но прибързано е да припишем мрачните ожидания на типично нашенско черногледство. Причина за песимизма е факторът страх. Статистиците казват, че 57% от фирмите изпитват несигурност. Над 60% от заетите се страхуват за работните си места (въпреки че търсенето на кадри расте и предлагането на нови работни места отново надвишава съкратените). Под 10% очакват доходите им да нараснат догодина, макар че анализите сочат, че над 70% от домакинствата ще получат реално повече. Помислете



къде се раждат страховете!



Част от тях са вносни, импортирани от професионалните продавачи на страх - МВФ, рейтингови агенции, финансови институции, които в криза плашат собствените си "сметки" (така викат на клиентите, чиито пари управляват), за да ги възпрат от инвестиции в прогресиращи пазари като нашия. Така големите пари се задържат в "сигурните" развити икономики, въпреки че лихвата по депозитите там вече е смешна (2-3% годишно), а инвестиционните портфейли са на чиста загуба. Лошото е, че през първите си 100 дни и нашето правителството вся доста страх и несигурност в бъдещето. Всекидневно и шумно огласявани зулуми на предишната власт, вайкане по празната хазна, открити скелети на провалени проекти и отложени разходи, признания на цели министерства, че са пред фалит и затова орязват разходи и прекратяват сключени договори - това може да е вярна политически тактика за смазване на опонента и помпане на доверието във властта. Но пък поражда страх, а нарастващата несигурност просто смазва бизнеса, потиска кредита, кара да се свиват и да се пазят дори онези, които са конкурентоспособни да растат. А ролята на властта е точно обратна: да дава сигурност, да разсейва страховете, да поражда доверие и увереност, за да стимулира растеж. Време е правителството да влезе в същинската си роля.
34
5399
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
02 Ноември 2009 00:33
Последно: имаше ли криза в САЩ? Мдам, риторичен въпрос. А сега още един въпрос: има ли криза в България? Този въпрос не е риторичен. Неговата иманентност е ясна. Хърсев се е уплашил здравата, понеже САЩ, както винаги, са ОК, а разните пишман цоцалистически икомунисти нямат парички веке. Малиии, страх! Май ще се ходи до Сибир на гурбет
02 Ноември 2009 03:36
В САЩ имаШЕ и все още продължава да има криза.
Въпреки че брутният продукт отчита нарастване , безработицата е над 10% и продължава да расте макар и темповете на нарастване да спадат.
Възможно е там дъното наистина да е било достигнато през лятото и сега да са в началото на възстановяването.
Има , обаче , един нюанс: Ако си безработен и не можеш да си намериш работа повече от половин година ти потъваш независимо че страната като цяло отчита оздравяване на икономиката.
Един вид - удавяне по време на изплуването от 30 метра към повърхността на която те чака спасителната глътка въздух.
Някои имат достатъчно кислород в запас и са спокойни. Други - не.
Така че Хърсев май не е съвсем наясно с причините на мрачните настроения .
02 Ноември 2009 04:51
Воци, подледния път като се огледах тука, криза не видях, ама щом ти казваш, че имало, може, може... Както и да е, важното е, че Хърсев страдае.
02 Ноември 2009 04:57
Surovov, за кризата не го казвам аз , а американските официални власти и най-вече статистиката.
А туй за безработния е преразказ на едно изявление на Джо Байдън от преди три дена.
02 Ноември 2009 06:45
Когато чета Хърсев, не мога да се освободя от чуството, което преди време ни внушиха - че е крадец.
Затова го и отбягвам.
02 Ноември 2009 07:03
В САЩ има яка криза, най-голямата за това поколение, най-голямата след войната. 30-те години рейгънизъм закономерно я докараха.
Дали сме стигнали дъното не е ясно още, но че са нужни много по-активни мерки от страна на правителстявото е ясно за всички. Обама е половинчат.
Има някои положителни индикации - вече има сериозен проект за здравна реформа. Хубава работа свърши Орсаг. Скотро се гласува. Дау се върна до 10 хил.
Но засега май само Голдман са добре, големите търговски банки още драпат, фирмите в реалната икономика - още отникъде взорът надежда не види.
Хората загубиха трилиони спестявания, 13 млн домакинства са под водата с имотите си - нито да продадат, нито да се местят в друг град да търсят работа. Затвор за дългове в собствения дом. Милиони фалираха заради здравни разходи. 80% от завършилите колеж в 2009 са без работа. Слава Богу, моя син е сред другите 20%.

В Ню Йорк във вторник са изборите за кмет. Освен Блумбърг и демократическия претендент Бил Томсън (моя избор) има двама кандидати комунисти, един зелен и само един консерватор - баптистки пастор.
02 Ноември 2009 07:30
Обективния прочит на стъкмистиката...
Статиите на Хърсев все ми напомнят, че с подбор на фактите, може да докажеш всичко.
---
И една прясна новина, която няма да се отрази добре на неудържимия възходящ тренд: CIT Files Bankruptcy; U.S. Unlikely to Recoup Money
02 Ноември 2009 07:45

Чичо Фичо:
...засега май само Голдман са добре
...
Хората загубиха трилиони спестявания, 13 млн домакинства са под водата с имотите си - нито да продадат, нито да се местят в друг град да търсят работа. Затвор за дългове в собствения дом.

Е, ами то не може хем Голдман да са добре, хем хората набутали се с ипотеки. Голдман са добре именно защото прибират лихвите и главниците от дълговете на задлъжнелите.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
02 Ноември 2009 07:58
Оффф, ама и Хърсе намерил откъде да прави изводи.
Тези справки са голяма досада, преди все забравях да ги попълня и лелката от НСИ ми звънеше да ме заплашва. Но от две години им хванах цаката - попълвам 12 справки през януари и ги оставям на секретарката, тя има грижата на всяко 8-мо число да ги праща. И какво пише в тях зависи от след коледно-новогодишното ми настроение. Ако съм доволна - прогнозите са изключително оптимистични. Ако ми е криво - върло песимистични.
02 Ноември 2009 08:04

Що се отнася до Хърсев, аз много бих искала да прочета какво ще се промени в икономиката след тази криза? Досега, от тук, от там разбирам само за откъслечни промени, които аз бих класифицирала като козметични. Като например това за заплатите на банкерите. Не вярвам това да е причинило кризата, а изглежда като че ли с ограничаването им смятат да предотвратят нова такава. Е, има и други промени разбира се, но пак от такъв характер. Но основното изглежда се запазва. Растежа на цените продължава да се смята за нещо хубаво и добро без оглед на структурата му. Т.е. това, че цените на жилищата например, (евентуално) отново ще се вдигнат се приема за добро. И то е добро наистина, но само за една шепа хора, които и досега прибираха лъвския пай от тези цени. А за останалите (които плащат тези цени)??? ...Останалите да го духат. Както и досега.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
02 Ноември 2009 09:46
Е, който фалира, фалира, който прибра "активите", на фалиралите прибра, преструктурирането на парите в САЩ завърши, значи и кризата свърши, започва просперитета, колелото на финансовите помпи, пак се завърта до следващата криза...Нейсе.
02 Ноември 2009 09:52
прогресиращи пазари като нашия.

тая статия е достойна за "После".

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
02 Ноември 2009 10:31
Как пък ще има криза в САЩ, щом са ОК...бе ти Суровия първо пишеш и после май "мислиш"...еми начинаещ...?!АмерикЪн криза не е като нашата, тя е О кей Нерон криза...Ха Ха.
02 Ноември 2009 10:39
Ама и риторични и нериторични въпроси в "суров"вид: щом е американско може и криза да бъде, но ще е хубаво за ядене...почти ход дог с криза...Ха ха.
02 Ноември 2009 12:07
В България всичко е изкривено - и финансовата, и икономическата криза.
Още доста време ще наблюдаваме как разни макро-микро-икономи се упражняват в гадателство и прогностика.
02 Ноември 2009 12:09
Докато има дървета за добив на банкноти в САЩ , такива като Суровов трудно ще проумяват , че има криза. Възможно е ако се върнат в Б-я да имат затруднения при купуване на билета , но засега това са само хипотези.
02 Ноември 2009 12:54
,
Възвърна в мен вярата за светлото близко бъдеще. Само дето чистите приходи на семейството ми са паднали с поне 25% . А и гледам още през крив макарон.
02 Ноември 2009 13:55
Доцентът Хърсев май пише на икономистите в правителството тройка с минус за първите 100 дни. Аз бих добавил още един минус.
02 Ноември 2009 14:21
Според мене кризата в България тепърва идва.
02 Ноември 2009 14:49
А според мене, кризата дойде в България преди 100 дни и сега има 70% рейтинг.


Кога ли ще си тръгне всенародният мазохизъм?
02 Ноември 2009 14:49
виж ти - фичката в старанието си да оплюе боко и да възвеличи гея, зе че даде верна прогноза - неведоми са пътищата господни....

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
02 Ноември 2009 15:04
'Ми да викнем бг-пророчицата на Берлускони - може пък да знае нещо повече от д-рХърсев.
02 Ноември 2009 15:36
В България няма криза. Що няма икономика.
Просто структуроопределящите досега отрасли* си заминаха, а нови отрасли не са създадени. Висим мъм вакуум в момента.
________________________________
*структуроопределящите досега отрасли:
-краднене на ДДС
-бетониране на небетонираното
-кредитно милионерстване
-разнасяне на куфарчета
-държавни поръчки за наши хора

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
02 Ноември 2009 18:25
А, значи в САЩ отбелязали ръст, а ние сме щяли много скоро. Ама нали щеше да се излиза по метода LIFO, г-н Хърсев. Демек, ако там излязат, ние трябва да сме я и забравили кризата. Предстой в България да има ръст на просрочени кредити, фалити на малкото останали предприятия и конфискации.
02 Ноември 2009 21:49
Тука , пак е пълно със катастрофици и някой обикновенни безумци. Завъртам се и излизам. Ха-ха-ха! А 200евро/м2 кога, другари!?‌
02 Ноември 2009 22:02
Хърсев, отдавна не бях го чел но не разочарова. Не случайно след толкова катастрофични и безотговорни прогнози поне половината да се материализират. В Америка в момента се вижда огледалната на тая картина - необуздания и с нищо не подкрепен ирационален оптимизъм на мороните, успява да повдигне съвсем истински цифрите във икономиката. Да видим до кога Мюнхаузен ще успява да се издърпа за пикнята си? ? Ха-ха-ха! ( Разбира се има изключение от весеобшия и всепомитащ и всепобеждаващ американски оптимизъм, гледам някой форум морони са бая одрямани, навярно още не е време за инвестиции във картонени кутии по средатата на калифорнийската пустиня. Ха-ха-ха! )
За жалост кризата в България става съвсем истинска от както начело на икономиката е Дянко - пазарното фундаменталистче от село със вид на подтиснат гей.
02 Ноември 2009 22:45
Ти ли беше тоя дека прогнозираше че лани по туй време нефта ще е 200 долара а Дау Джонса ще е трицифрен бе ?

Редактирано от - VOCI на 02/11/2009 г/ 22:46:57

02 Ноември 2009 22:53
Не, не бях аз , припознал си се. Аз познавам много само калифорнийския картон дъл е надоле ил е нагоре. А петрола защо да не стане поне $100 с червените ботушки!?‌ Апропо долара налоде ли е ил е нагоре за упоменатия период? Ха-ха-ха! Море гиди празни кратуни! Сливи за смет, кеш за клънкъри?
02 Ноември 2009 23:26
Да бе да - припознал съм се бил .
Я кажи по колко вървят панелките у Меден , за картоньо знам че те нема никакОв .
03 Ноември 2009 00:09
70% рейтинг... баси.
03 Ноември 2009 00:22
VOCI, панелките в Меден Рудник вече паднаха до под 300Е/м2. В „добрите времена” на бума нищо под 700-1000 евро не можеше да се намери по Бургаско, дори там.
Понеже поназнайвам за Бургаско – мога да кажа, че цените средно падат с по около 5% на тримесечие от лятото на минала година, а по крайните квартали и особено ваканционните имоти – цифрата е по-сериозна.
Дъно още не се вижда.
06 Ноември 2009 00:27
Ваканционите имоти са проблем на ББ , ама не Бойко Борисов ами на Британските Бабички и Британските Банки, грижа да нямате там. А в Лазур и центъра колко са паднали? 60-70% като във Палм Спрингс , Калифорния? А в гръцката махала във Варна и докторската градинка в София кога се очаква да падат? Тоя рефрен на чалга економистите "200 евро на квадрат" чува ли се още? ех другари , другари аз си знам че някой хора не се учат и туй то! Ха-ха-ха!
06 Ноември 2009 10:56
По време на криза ХОРАТА намаляват данъци, намаляват акцизи, свиват " перата " , подяждани от чиновници , за да може " да диша " бизнесът, да дишат хората , а тези кретени ...
Че и повишавнането на цените било положителна тенденция ... Положителна, ама за ШАЙКАТА РАЗБОЙНИЦИ , платили предизборната кампания на герберите ...
Останалите да го духат. Както и досега.


Хайде да ви видя сега КАК ЩЕ СЕ ОТЪРВЕТЕ от малоумния кабинет, който ни натресохте ?

08 Ноември 2009 13:05
Кризата в България е за строителните предприемачи и за свързаните бизнеси. Кризата се състои в това, че някои хора вече няма да могат да скубят по няколко стотин % чиста печалба. Строителството на кв метър струва ~200 евро а се търгуваше по >1200. Изгоряха играчите на имотния пазар, наивниците и необръчовите фирми. Строителните фирми близки до 'другарите' ще се преквалифицират в пътно строителство и ще продължават да изсмукват парите на данъкоплатеца. Кризата в България се състои в няколкомесечно преструктуриране на кръвосмучещите организации.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД