:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,784
Активни 469
Страници 4,349
За един ден 1,302,066
Vox Populi

Благословия ли е преходът?

Форумът на "Сега" оценява последните 20 години със смесени чувства
Снимка: Борислав Николов
Хората живееха бедно и преди, и след 10 ноември. Има ли разлика в бедността?
softwind
През първите ми двайсет години официалната идеология ме беше лъгала, че хората са фундаментално алтруистични и умират от желание да си помагат. Ако на двадесет годишна възраст човек има толкова инфантилни възприятия за живота, трябва да се сърди само на себе си. Никоя идеология не му е крива на самозалъгването.

Siol En
Бедността при комунизма е съвсем различна от бедността при капитализма. При комунизма имаш солидарност. При капитализма... да си се чудила скоро как живеят и оцеляват социалнослабите през зимата? Без пари, без топлина? А и причините за бедността са различни, не е до манталитета ни!

The Bulgarian Lion
Такава благословия беше и е преходът, че 4 милиона българи избягаха от тази благодат. Още бягат и не виждат светлина в тунела.

Gozambo
Авторката си представя човека единствено като индивидуалист, който мисли само за себе си и за собственото си добро и яде себеподобните си. Излишно е да споменаваме, че човек е обществено животно и без семейството или групата, без колектив, без общност, без общество и т.н. не може да съществува. В западната философска мисъл винаги се е водела борба и са се изтъквали или индивидуализмът, или колективизмът като присъща черта в човешката природа. Истината е, че и индивидуализмът, и колективизмът са еднакво важни и който отрича едното или другото начало, той е умствено незрял човек или е идеологически подкован, или пробутва на другите подобни идеологии и пропаганди с оглед на личните си интереси. Ако в момента си богат и влиятелен, естествено е да проповядваш индивидуализма и да отричаш колективизма, защото експлоатираните от теб само по пътя на обединението, на сдружението и взаимното си подпомагане могат да ти противостоят. Възприели твоите идеи за индивидуализма, те са обречени да ти бъдат вечни роби. Ако си користен опозиционен политик, то би могъл да твърдиш точно обратното, че колективът е всичко с цел да подхванеш масите, да яхнеш гребена на революционната вълна и да станеш от нищо нещо. Истината е, че нито индивидуализмът, нито колективизмът трябва да се отричат, защото те са еднакво важни и са изработени механизми в цялата човешка история. Общество, което може да съчетае и еднакво да застъпи индивидуалното и колективното начало, това общество е балансирано и с възможности за най-бърз прогрес.

Чок觧
В малко парченце земя като България нямаше никакъв шанс да продължи да съществува диктатура на една партия, след като световните тенденции ни дърпаха в друга посока. Ние просто се подчинихме на историческата логика.
Че кой ни управлява досега 20 години? Нали същата тази партия с пребоядисалите се в синьо, жълто и турскосиньо метастази? Нали същата тая измет и затова не сме мръднали напред като Чехия, Полша, Унгария, а още си стоим в калта, че и по-зле става!
Какво логично има в това един цял народ да тъне в мизерия 20 години?

spas123
Чета повечето коментари и разбирам все повече, че комунизмът е много опасна секта с оглед на последиците, които е оставил в съзнанието на хората! Жалко наистина, но може би ще трябва да си отидат 2-3 поколения, за да си отиде и той, който продължава да избуява в главите им. Дали тези няколко милиона българи щяха да стоят в Родината си, ако имаха възможността да избират през 50-те или 60-те? А относно статията - благодаря ви за изразените мнения, нека се види и по-различният поглед на един човек необременен с жестоките последици на тоталитарното мислене и безалтернативността на "партията-майка" и хранилница.

Йори
Винаги са ми били интересни реакциите на Форума след подобни статии. Ние никога не спорим на тема добра или лоша е зимата и трябва ли да я има. Защото разбираме, че е въпрос на индивидуално усещане за нещата, които харесваме или не.
Авторката е развила по повод прехода част от тезите на Айн Ранд - считаната за най-големия философ на Америка за ХХ век, проповядваща полезността на егоизма и свободния дух и вредата от алтруизма и колективизма.
Някои хора споделят мислите и че например думата "ние" е като вар, която се посипва върху хората, втвърдява се като камък и смазва всичко под себе си и бялото и черното са изгубени в нейната сивота. Тя е думата, с чиято помощ порочните крадат добродетелността на добрите, с чиято помощ слабите крадат мощта на силните и глупаците - ума на мъдрите".
Не всички ги приемат. За тях - пространството под съседната статия на Д. Божидаров за олевяването.
Става дума за мирогледи, а преживяното през последните 20 години е само илюстрация.
За мирогледи се спори, но е глупаво да се дават квалификации.

milcho
Ами, добра изповед, независимо от идеологическите митове - за подредените държави, за свободата като възможност да "изяждаш" другите и така да успяваш и пр. - на последните 20 години... Радва ме фактът, един сравнително млад човек говори повече за духовното, а не за материалното си благополучие.

плямпало
Общество без личности е тълпа. Личност без общество е обречен индивид. Обществото и личността са неразривно свързани. Пагубно е да се дава превес на едното над другото.

nikolay_rs
Те, някои, турското робство изкараха благословия - та един преход (контрареволюция) ли няма да изкарат.

Гн Фотон
Насам, народе!
Тези дни, които могат, ще се изкефят на Форума. Които не са знаели защо клечим тука с години, ще им просветне. А ние, омъглени в сивотата на Живота и заслепени от Светлината на човешката си божественост, захласнато ще облизваме позасъхнали устни, мълвейки мантрите на Радостта да се живее.

Mrx++
Светът, в частност обществото, се състои от противоположности - колективизъм и индивидуализъм са две такива. Други са национализъм - глобализъм, етатизъм (държавност) - частна собственост и др. Те не могат да съществуват самостоятелно. Всяко общество се състои от смес на едното и другото в различни пропорции.

Gabara
Аз посрещнах прехода не на 20, а на 30 години и веднага се разболях тежко. Целият преход мина в борба за оцеляване, физическо. Който през тези години е ходил често в болници, знае за какво говоря. Така че всеки от своята камбанария гледа на нещата.

Сократ-май
В момента живея по-трудно, отколкото някога. Работя повече. Обективно погледнато, печеля по-малко. А, ех... ако се беше запазило онова време, сега щях да съм член на писателския съюз. Знаете ли вий какви благини имаше в тоя пусти писателски съюз? Влезеше ли човек вътре, осигурено му беше всичко, че и почит, и уважение, и с големците това-онова.
Добре де. Ама защо не съжалявам?
Ами, защото, докато човек има поне един залък, свободата е най-важното. И никакви кьорсофри и благини не могат да я заменят. Липсата на свобода е унижение, което никой нормален човек не може да изтърпи.
Виж, ако човек остане и без последния залък - тогава не знам. Тогава сигурно му избиват чивиите.
21
2577
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
02 Ноември 2009 06:42
Има разлика-сега, ако учиш, работиш-имаш някакъв шанс/не много голям/, но имаш. Има и свобода на избор! Робската психика продължава да пречи да се изявяваме като свободни личности.
02 Ноември 2009 08:08
Slava Изборът сега е по-малък, защото има по-малко работа. Сократ се радва на свободата да плямпа повече, ама като си гладен, като имаш проблеми нямаш нито избор нито свобода. Пък откакто са дали свобода на нашите културтрегери, в частност писатели не съм видял нещо сносно да изкарат, само дъвчат ужасното комунистическо минало. Чалгата се оказа най-живото изкуство, за съжаление. Човек за да живее трябва да има храна за себе си и семейството, дом с известни удобства, като баня, отопление през зимата, транспорт, осигурена почивка, без това да го притеснява излишно. От тук нагоре започва настройката - забавления, култура, електроника, хубави коли, задълбочаване на удобствата и т.н. В САЩ питах един американец в какво се заключава американската мечта - и той ми каза, че тя е да имаш собствен дом, кола и добре платена работа.Е ние преди 1989г. ги имахме тези неща (разбира се домовете ни бяха панелни - американските талашитени, колите- москвичи, лади и трабанти, за американците колите са играчки, от които имат по няколко, работа имахме, въпреки, че скромно заплатена, американците могат да я имат - добре заплатена, ама могат и да я нямат - един ми се оплаква, че 3 години безработен кара на ориз и по някоя пилешко крилце или кълка вътре). Вчера бяхме във Варна с едни холандски студенти и те се учудваха, че българите обикновено имат по 2 апартамента или апартамент и вила. Повечето от този фонд беше настроен през соца. Ние бяхме стигнали до някакво базисно ниво, от там нататък трябваше да се гони надстройката. В края на 80-те започна да се мисли да произвеждаме коли. Само когато се произвеждат скъпи стоки - коли, електроника можеш да имаш големи заплати.
02 Ноември 2009 09:11

Може ли човек, който не е удовлетворил физиологичните си нужди да е свободен? Как се проявява свободата на гладен стомах и мизерстващо семейство?
02 Ноември 2009 09:22
Tози клип го гледах и постнах преди малко.
Е, такива спокойни и усмихнати ора у БГ вече нема.
Прехода.... на, на , на...

Натиснете тук
02 Ноември 2009 09:36
Сократе,
Абсолятно си прави и точен. И аз съм на същия хал. Предпочитам си държавно-монополистическия капитализъм пред този изродския, който ни докараха разни брадати подлизурковци.
02 Ноември 2009 10:47
Mrx++


02.11.2009 г. 08:08:24 Slava Изборът сега е по-малък, защото има по-малко работа.
За тоя идеалът е некой филиал на ГУЛАГ. На лесоповала работа за цел Китай - ерго изборът е неограничен.
02 Ноември 2009 13:53
Промяната е необходимо зло за добро, част от промените планирани от великите сили 1986 - Кол, Рейган, Буш и Горбачов
ако нещо не ви бендисва, драги съотечественици, или майсторите леко са сбъркали, или вие леко сте застанали не там където трябва или правите това което не трябва или Бог ви е обърнал гръб..... елементарно Уотсън, елементарно ... казваше един мойй роднина преди време....
02 Ноември 2009 15:33
Работа има, няма правила, а и тези , които имаме-не се спазват. Не ги спазват и тези, които са ги сътворили, а ние не протестираме, понасяме ги...
02 Ноември 2009 16:14
"...ДОКАТО ЧОВЕК ИМА ПОНЕ ЕДИН ЗАЛЪК, СВОБОДАТА Е НАЙ-ВАЖНОТО."- Край на цитата от Сократ.
Сократе, навремето един се хвалеше така-" От Девети септември насам, моята къща без ситна сол не е останала." Колкото неговото бе благосъстояние, толкова и твоята свобода е свобода само с единия залък.
Един от най-големите проблеми в науката е неточното и неверно разбиране и интерпретация на понятието за свобода. От твоя цитат си личи, че ти си убеден, че притежаваш цялата свобода и можеш да се квалифицираш като напълно свободен човек в момента, докато преди двадесет години е било обратното. Не си прав, Сократе! И робът има някои свободи- да прави това или онова. Ти вероятно цениш много свободата да говориш каквото си искаш, но не отчиташ факта, че сега никой не те чува. Ти си говори! Въпросът е- за какъв У.й ти е свобода на словото, когато никой не те слуша? Или когато нищо не можеш да промениш чрез словото? Или когато ти самият не знаеш какво говориш? Или когато други са хванали средствата за масова информация и те надговарят? От подобна свобода на словото има само една полза според препоръката на психолозите- ругай на глас за да ти олекне. И тази свобода, тази никаква горе-долу свобода ти я преувеличаваш и решаваш, че това е всичко, което ти трябва в този живот и си внушаваш, че ти си напълно свободен човек. Макар, че човек се нуждае от хиляди още видове свободи. Това е същото, когато някое хипи реши, че е напълно свободно, защото никой не му пречи да пуши всякакви треви, да носи дълга коса и да си сере в гащите.
Докар ли си я дотам, Сократе, че да ти е останал ПОНЕ ЕДИН ЗАЛЪК, това е доказателство, че със свободите си я закъсал здравата.
02 Ноември 2009 18:12
Твърде сериозен проблем е , че "преходът" НИ към демокрация не носи искрена и достоверна Божия благодат за Обществото , което имаме . В разбирането на Кодинова за него , като "благословия" , има и лъжичка Проклятие . Оня ден , Чарли "премълча" нейната дописка , но днес си го казва ...

02 Ноември 2009 18:54
..Как се проявява свободата на гладен стомах и мизерстващо семейство?..


Ругаейки на глас насред всеобщото безразличие.
02 Ноември 2009 20:29
След като прочетох постингите се чудя на какво основание редакцията е озаглавила извадките "форумът приема прехода със смесени чувства". Чувствата, като изключим тези на някои патологии*** си е баш еднозначен относно прехода (въпреки че причините за тези чувства са различни).

Редактирано от - sybil на 02/11/2009 г/ 22:22:29

02 Ноември 2009 20:35
Да ви благосолови Господ, а "прехода" Реставрацията на капитализма/ го зарежете. А въпросът за свободата е доста сложен. Разни философи напр. разграничават "свобода от" и "свобода да", монографии и дефиниции - хиляди. Знам обаче, че гладният човек, както и човекът с промит мозък не са свободни. Не могат да бъдат свободни. А стават все повече.
02 Ноември 2009 20:51
Ужас! Чак сега прочетох този маразъм. По-голяма апология на комунизма не бях чел. Щом капитализмът е по същество сатанизъм или разширен канибализъм - правото на силния и възрастния да изяде слабия и младия - просто не остава друг избор, освен да ги нашамарим тези нагли "свободни" дървеници. Хайде марш обратно в дървенията!
02 Ноември 2009 21:04
Пийни една шльокавица, напсувай на глас комунистите и ще ти мине. Ако не мине, гръмни в оджака. Помага.
02 Ноември 2009 21:11
Така, така Автоцензор - една дискотека в Искърското дефиле опрая нещата! Сал глей да не те приберат по погрешка...
02 Ноември 2009 22:05
Drug,
Извинявай, но мястото на канибалите и педофилите е в някакъв изолатор. А тази като Маркиз дьо Сад откровено заявява, че не си представя свободата по друг начин, освен като унищожение на други хора. Това е точно моралът на мутрите и "бизнесмените". Не казвам да им отмъщанаме. Просто те сами са си произнесли присъдата. Остава да я приведем в действие.
Или общество, или социопати. Трети вариант няма.
02 Ноември 2009 22:55
С лекота се използва думата свобода и от там всеки си я разбира както му се иска. А когато се говори за свобода трябва винаги да се уточнява за каква свобода иде реч - свобода на словото, на политически сдружения, на....
Иска ми се да спомена за свободата на личностно развитие. Тази свобода е свързана с наличиите на голям избор. А големият избор е свързан с развита икономика и от там с предлагане на голям избор от работа, както по вид така и по бройки места. Тоест говоря за свободата човек да избере какъв да бъде в живота си, като каква личност да се развива. От една страна имаме качествата на личността а от друга възможностите които обществото предлага за реализация на тези качества. Може ли да сравним тази свобода в България сега и от преди 10ти.
"Кога ще ги стигнем... българите от преди 10ти".
02 Ноември 2009 23:35
А големият избор е свързан с развита икономика и от там с предлагане на голям избор от работа
Абе все си мислех, че "големият избор" е свързан със знание (като не знаеш, я ще разбереш каква "работа" прадлага икономиката, я не), ама нейсе.
Апропо, обществото не предлага възможности и ти да отидеш да си ги вземеш. Създава предпоставки, правила и ... ограничения (да не го увредиш ) да твориш свободно. Ако сътвореното е в ползва на обществото, ще те възнагради (ако разбере все пак какво е сътворено, що Леонардо да Винчи останал неразбран и ... не толкова свободен).
А за абсолютната свобода ей на, Луната зове, ако не Антарктида. Няма никакво общество, респективно ограничения, и може да си свободен как ти хареса, по мутренски, философски. И последен залък има - някоя и друга акула, ако ти стиска
03 Ноември 2009 01:38
плямпало,
в случая става дума за свободата да си избереш морал. Така го е писала госпожата.
Свободата да твориш зло, да изядеш по-слабия - или идеалиста.
Аз се удивлявам на всички форумци, нима не умеят ли да четат?

Според мен обаче моралът е едно такова нещо, което не може да се сменя като дрешка, когато ти изнася.

Не поучавам. Щеше да е дребна работа, ако мутрите и грабителите не чакаха точно такива усърдни домашни помощнички, които величаят гнидата като "индивидуалист". Какъв индивидуалист бе, човекът си е най-обикновен кърлеж.
03 Ноември 2009 07:04
Автоцензор,
Съгласен съм с Вас. Даже се питам как възможно да се избира нраственост. По-скоро човек или има нраственост или я няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД