Предложените от МВР промени в Закона за електронните съобщения - за пълен достъп на службите до интернет трафика и телефонните разпечатки, заобикалят обвинението като възможност за контрол. Това обяви вчера Ваня Савова от Върховната касационна прокуратура на публичното обсъждане на законопроекта вчера. По думите й измененията оставят прокурора "извън механизма за събиране на тези данни", въпреки че е господар на досъдебното производство.
Според Савова предвиденият в момента съдебен контрол на достъпа до телефонни разпечатки и трафични данни е формален и представлява "един вид индулгенция". Защото съдията се интересува единствено дали службите са спазили процедурата в закона, а не дали искането наистина е базирано на основателни мотиви. "Този контрол може да се упражнява от наблюдаващия прокурор, който знае за какво точно става дума в разследването", обясни Савова.
По думите й не е ясно и как точно Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) ще следи дали някой в МВР не злоупотребява с достъпа до тези данни. Тъй като единственият възможен начин е КЗЛД да изисква справка за общия брой уважени искания.
Зам. вътрешният министър Веселин Вучков контрира, че промените предвиждат данните да бъдат получавани от "прокурор, следовател или разследващ полицай". Шефът на Софийския градски съд Георги Колев не прие критиките и заяви, че без да бъдат посочени основания, съдът не може да разреши достъп на МВР.
Адвокат Александър Кашъмов от програма "Достъп до информация", който м. г. спечели делото във ВАС срещу безконтролния достъп на МВР до трафика в интернет, напомни, че според съда прекият контрол на МВР противоречи на конституцията и конвенцията за правата на човека. Той препоръча парламентарна комисия да следи за злоупотреби с тази информация. Зам.-министър Вучков коментира, че това може да се възложи на бъдещата подкомисия за специалните разузнавателни средства.
ПОЗИЦИЯ
"Много малко ме притеснява дали МВР ще следи мейла ми и ще вижда дали изневерявам на жена си. Огромното ми притеснение е за огромния пазар на търговски тайни, който ще се създаде след въвеждане на подобно подслушване". Така независимият кандидат за кмет на София Теодор Дечев, подкрепен от партия "Зелените" и солидна група блогъри, коментира промените. Той е категорично срещу тях, защото се опасява, че под предлог за борба срещу престъпността на пазара ще се извадят на светло много корпоративни тайни. Ако бъде избран за кмет, Дечев обеща да привлече гражданите към вземането на решения в общината чрез провеждане на градски и дори квартални референдуми.
Hide The IP 2009 Download пък който си иска, каквото си иска са следи. Ако може.
Редактирано от - Brightman на 03/11/2009 г/ 04:39:07