Новият Закон за етажната собственост не е впечатлил почти никого и датата 1 ноември отмина без собствениците на апартаменти да проведат общи събрания и да си изберат управител, който да се впише в публичния регистър. Проверка на "Сега" показа, че неспазването на закона е толкова масово, че регистрираните домови книги са по-скоро изключение.
В много райони на София все още няма нито една сграда, която да е вписана в регистъра за етажна собственост, показа проверка на "Сега". "Засега имаме само 2 подадени заявления, написани на кариран лист, които изобщо не отговарят на изискванията", обясни Людмил Йончев от район "Красна поляна". Според него ще е необходимо дълго време, докато се регистрират всички. Той припомни, че само в "Красна поляна" има близо 700 домови съвета, които тепърва ще трябва да свикват общи събрания и да впишат собствениците в домова книга. От район "Кремиковци" съобщиха, че само една сграда се е регистрирала. В район "Подуяне" регистрацията изобщо не е започвала.
В някои квартали на София ситуацията е малко по-оптимистична. "При нас са подадени доста заявления", обясни кметът на "Триадица" Евтим Евтимов. Той обаче също смята, че за да се спази законът, който влезе в сила на 1 май и даде 6 месеца срок за регистрация, ще трябва доста време. Евтимов подчерта, че от район "Триадица" ще изчакат хората колкото е необходимо.
Кметовете в много райони на Варна вече са взели решение да удължат неформално сроковете за регистрация. Например в районите "Приморски" и "Владиславово" са подадени по около 20 заявления. Във Враца регистрацията също върви доста тромаво и до момента през процедурата са минали само седем домови съвета.
По закон, ако собствениците на апартаменти в жилищните сгради не успеят сами да организират общо събрание, с това трябва да се заемат районните кметства. Оттам трябва до края на януари да организират провеждането на такива събрания и да им изберат управителен орган.
Най-вероятно причината за масовото неспазване на закона са ниските глоби. Предвидените санкции за отделните собственици на жилища са между 20 и 100 лв. За да бъдат глобени обаче, трябва управителният съвет да вземе изрично решение за това, а липсата на управителен съвет е всъщност първопричината. Глобите за членове на управителния съвет в блока са между 300 и 1000 лв.
ДОМОВА КНИГА
В закона е записано, че всеки блок трябва да впише собствениците в специална домова книга. В нея трябва да са записани трите имена на всички собственици в дома. Ако в него има наематели, имената им също трябва да присъстват в книгата заедно с началната дата, на която са се нанесли.
..поредното недоносче ма предишните клати***ци.
Да видиме новото мнозинство дали ще открие 'топлата вода'?
Много хора дори не осъзнават, колко важен за битието и качеството на жизнената среда е този закон!
От него водят куп неприятни последствия: проблемите с топлофикациите, мръсотията и мизерията в и около т. нар. жил. блокове.
Парадоксално е, примерно, как за едно МПС е въведен ежегоден технически преглед, който има за цел да принуди собственицте му да го подържат в безопасно и изправно техническо състояние, а за сградите такива изисквания няма?!
Допустимо ли е да се обитават сгради с рушащи се фасади(опасни за околоните), течащи покриви, наводнени мазета , запушени ВиК и отоплителни инсталации, неработещи асансьори?!
Какъв е редът който ще принуди собствениците да подържат собственоста си в безопасно техническо състояние за околните?!
Проблемът е че безотговорното отношение на част от собствениците не носи последствия само на тях самите, а нарушава правата на останалите.