- Г-н Василев, как така се случи, че ви намирам в трето министерство за 5 години, а другото популярно жълто юпи Милен Велчев отпадна от министерския отбор?
- Нямам представа как точно е определен съставът на настоящия Министерски съвет. За мен безспорно беше изненада, че ми предложиха точно това министерство. Но е голяма чест, че от хората, с които започнахме с екипа на Симеон Сакскобургготски през 2001 г., съм един от участващите и в този Министерски съвет. Милен Велчев за мен е емблематична фигура и един от най-успешните министри в предишния кабинет. С него тръгнахме заедно и това, че в момента имаме различни функции, не ни разделя. В момента той има много важна задача. Като един от емоционално близките му хора го подкрепям в тази надпревара.
- Избирането му за зам.-председател на НДСВ означава ли, че юпитата вече са допуснати до властта в партията?
- Не смятам, че ние съвсем сме били извън властта в партията. Наистина никой от нас досега не е бил зам.-председател, но такива бяха много достойни наши колеги. Това, че в разгара на кметската кампания Милен Велчев става един от зам.-председателите, за мен е много положителен факт. Смятам за правилно, че действащите министрите не заемат такъв пост, защото не биха могли лесно да съвместяват толкова много дейности.
- С какво юпитата ще променят облика на партията?
- Юпитата винаги са били важна част от облика на партията. Партията нямаше да бъде същата без юпитата. Смея да твърдя, че част от чара на НДСВ през 2001 г. и част от професионалните ни успехи са свързани с тези относително млади хора, добри професионалисти от България и чужбина, които се идентифицираха с НДСВ.
- И все пак юпитата влязоха във властта, а лидерът ви призова да се спрат междуличностните ежби. Това стъпка към помирение ли е?
- Ние сме една от партиите, в която няма междуличностни проблеми както в други партии. При нас няма лидерски проблем, няма отделни фракции и лобита...
- Напротив, има лобита - юридическо, на юпитата...
- Не бих ги нарекъл лобита. Има юристи, има хора с юридически и други професии, но това не означава, че те са отделни враждуващи помежду си фракции. Изключително добре сме работили с юристите. Нямаме никакви противоречия в партията на фона на това, което става в други партии.
- Какво е общото между икономиката, транспорта и администрацията?
- Ако някой преди 4 години беше прогнозирал, че след Министерството на икономиката ще поема това на администрацията, минавайки през транспорта и съобщенията, никога нямаше да му повярвам. Една от новостите, които въведе Симеон Сакскобургготски в българската политика, е, че той "завъртя" немалък брой управленци през различни високи длъжности. Може би съм единственият министър в България, който оглавява трето министерство. Това, макар че се прави за първи път в България, е широка практика в много европейски държави. Познавам лично европейски политици, които са били в 3-4 различни министерства.
- Възможно ли е да продължите и нататък?
- Не би било нормално, ако някой ден ме попитате защо съм в 7-о министерство. Мисля, че това би било неправилно и не бих се съгласил. Когато ми предложиха Министерството на държавната администрация и административната реформа, ми представиха два аргумента, които аз приех. Че на тази позиция трябва да има човек с много енергия и че е желателно този, който ще трябва да реформира държавната администрация, да е бил в други нейни сфери, за да знае как да го направи.
- Вие в кое министерство по-скоро се виждахте като министър?
- Сега се виждам като министър на държавната администрация и административната реформа. Тук човек се нуждае от по-висши управленски умения, отколкото в един икономически ресор, защото тук се борави много повече с хора и структури. Лично предизвикателство за мен е, че за първи път оглавявам министерство, в заглавието на което има думата "реформа". Това означава, че очакванията към нас са много големи.
- Съгласен ли сте с еврокомисаря по разширяването Оли Рен, че корупцията е ахилесовата ни пета?
- Независимо дали всеки от нас е съгласен или не е всички трябва много внимателно да слушаме какво ни казва човек като Оли Рен. Въпросът с корупцията има поне две страни - как са нещата по същество, т.е. дали в България има големи проблеми в това отношение, и втората - какво е възприятието, което България създава за себе си у нас и в чужбина по отношение на корупцията. Като манталитет населението на южноевропейските държави е по-склонно да говори открито, че при тях има големи проблеми с корупцията и престъпността, дори цифрите да не го доказват.
- Имате достатъчен опит като висш администратор. Каква е вашата лична формула за борба с корупцията?
- Моята формула е от 2001 г. и е валидна и днес. Тя има четири стъпки. Първата е да се поставят правилните хора на правилните места. Втората стъпка е по-малко държава в бизнеса и икономиката. Мисля, че тук още 1/4 от лицензионните и разрешителните режими могат да бъдат облекчени или да отпаднат. Третата стъпка е, когато се създават нормативни актове, механизми и практики, техният "дизайн" да бъде такъв, че да предполага по-малко възможности за държавния чиновник да контролира този процес. И четвъртата - да се определят по-чувствителните сфери, към които обществото проявява интерес. Така през 2001 г. определихме митниците.
- Смятате ли, че администрацията в момента е независима и професионална?
- Смятам, че е постигнат голям прогрес в посока на създаване на политически неутрална, независима и все по-професионална администрация. До 6 месеца очаквам да приемем промени в законите за държавния служител и за администрацията - двата най-важни закона за нашето министерство. Цифровите данни показват подобряване на образователния ценз на служителите. Мисията на нашето министерство е да помогне държавната администрация да се модернизира и европеизира. След 4 години да имаме не непременно по-голяма администрация, но тя непременно да бъде по-стройна и по-добре организирана, по-добре професионално подготвена, с по-ефективни услугите за гражданите и бизнеса.
- С приемането на Закона за държавния служител бяха бетонирани част от политическите назначения тогава. Не се ли налага да се изравни неравнопоставеността между старите държавни служители, които имат лоши атестационни оценки, с тези, които сега постъпват на работа при завишени критерии?
- Разбирам логиката на вашия въпрос, но все пак светът нито започва, нито завършва с едно правителство и не бих искал да използвам принципи от рода на: досега всичко е било лошо, а отсега всичко ще бъде хубаво. В държавната администрация и в момента работят десетки хиляди качествени служители. Аз самият никога не съм питал своите колеги за техните партийни пристрастия. Дори в политическите си кабинети съм имал хора, за които съм знаел, че са гласували за други партии. И какво от това? Важното е отсега нататък конкурсът да бъде водещ. Не трябва да лишаваме служителите от възможността да се усъвършенстват цял живот.
- Има ли напрежение между министрите в кабинета, те дълго време например не приемаха вашия устройствен правилник?
- Няма такова напрежение. Известно време течеше дискусия по този въпрос, което е нормално. Лично съм благодарен на премиера Станишев, който подкрепи нашата концепция, и в крайна сметка той осигури приемането на нашия устройствен правилник в един достоен вид.
- Появиха се информации, че искате да управлявате ГКПП-тата. Може би имате някаква идея какво да промените на границата?
- Не съм искал да ги управлявам. Единственото нещо, което беше и прието, е, че - както и през последните 8 месеца - ще председателствам Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол. Това поисках и това беше одобрено. Много е направено през последните 8 месеца и бих искал да продължим в същата посока. Да се въведе обслужване на едно гише и да се инвестират значителни средства в подобряване на инфраструктурата.
- Един от вашите заместници е от квотата на Комунистическата партия. Какъв може да бъде приносът на комунизма в реформата на държавната администрация?
- В никакъв случай не бих разглеждал толкова повърхностно тази тема. Ангел Иванов е изключително компетентен професионалист със силна биография. Той е доктор по икономика. И за тримата си заместници мога да кажа, че са много подходящи. Допълват се взаимно с три професии - икономист, юрист и психолог. Създали много силен и сплотен екип. Не зная колко министри могат да кажат същото, но съм много доволен от хората, излъчени от съответните партийни централи.
|
|