За първи път в историята на фармацевтиката и на борбата с инфекциозните болести държавите трупат национални запаси от лекарство, което не е доказало своята ефикасност срещу очаквана зараза. Освен това не се знае точно кой патоген причинява болестта.
Лекарството се нарича тамифлу, произвеждано от базираната в Швейцария мултинационална компания "Рош". През последните седмици то се прочу като медикамент, който би могъл да служи за превантивни цели и лечение. От близо година се наблюдава безпрецедентен търговски успех на тамифлу, чиято активна съставка бе позната първоначално на вирусолозите под името озелтамивир.
Спешни въпроси
Може ли да се разчита в разумни граници на качествата на тамифлу? Ще успеят ли производителите на ваксини да отговорят възможно най-бързо на заплахата от катастрофа при нова вирусна пандемия? Международни епидемиолози, фармацевтични лаборатории и производители на ваксини са изправени пред спешни въпроси на здравеопазването в планетарен мащаб. Тези въпроси все повече навлизат в обсега на общественото внимание. Освен на производството на лични санитарни маски, борбата срещу задаващата се пандемия разчита на две главни опори: първо - на антивирусните лекарства като тамифлу и, второ - на ваксините.
Що се отнася до тамифлу, още няма истински отговори на много въпроси. Най-напред не е ясно защо Световната здравна организация (СЗО) препоръча членуващите в нея държави да трупат спешни запаси от този продукт. Положението се промени радикално, след като британското научно списание "Нейчър" публикува миналата седмица изследване, според което вирусът H5N1, виновен за заразата, може да бъде резистентен на молекулата на тамифлу.
Резистентност на вируса
Изводът се основава върху изследване на виетнамска девойка, заразена с вируса H5N1. Още по-тревожно е, че това момиче, както изглежда, е първият документиран случай на предаване на вируса на човек от човек. Така вече се очертава сценарий как може да възникне пандемията, от която толкова се плашат санитарните власти. Как ще се борим утре срещу нея?
Молекулата на тамифлу е открита от американската компания "Джилийд Сайънсис", но е дадена за производство на "Рош". Има и други продукти срещу грипа. В същото семейство инхибитори е лекарството реланца, или занамивир, създадено от австралийска компания и пуснато в масова продажба от "Глаксо Смит Клайн". Поради установения първи случай на резистентност експерти смятат, че е добре да се добавят и запаси от реланца към складовете с тамифлу. Честно казано, специалистите отдавна се опасяваха, че вирусът H5N1 може да покаже резистентност на известните лекарства.
През последните месеци Франция се запаси със 17 милиона дози. Не се казва колко са стрували. Международният научен печат публикува и други анализи напоследък, които показват с каква бързина грипният вирус може да претърпи генетични изменения, които да го направят устойчив на малкото антивирусни лекарства. В този контекст "Рош" трябва да отговори на натиска на държавите, които желаят да произвеждат тамифлу под генерична форма. Швейцарският концерн дари 20 000 дози на Турция, за да бъдат ваксинирани работниците в птицефермите. На СЗО бяха предоставени два милиона дози.
Ограничени възможности
Що се отнася до ваксинацията, трябва да се знае, че всички многонационални компании - имат се предвид главно "Санофи-Пастьор МСД", "Глаксо Смит Клайн" (ГСК) и "Чайрън" ("Хирон") - могат да произведат на година 400 милиона дози срещу "сезонния" грип. На "Санофи-Пастьор МСД" се падат 160 милиона дози. Останалите са на ГСК и "Чайрън".
Но при хипотезата за появата на грипна пандемия поради "очовечаването" на вируса H5N1 не може да се очаква в близко време подходяща ваксина. Въпреки това на 15 септември "Санофи-Пастьор МСД" сключи с американското правителство контракт за 100 милиона долара, за да произведе експериментална ваксина срещу H5N1, който заразява птиците. Нищо обаче не обещава, че тази ваксина би била ефикасна за хората. Франция предприе подобна стъпка и поръча два милиона дози, но така и не даде нито логични, нито финансови обяснения за това решение.
|
|