МВР все още не успява да обори съмненията на обществото, че с промените в достъпа до телефонни разпечатки и трафични данни цели безконтролно следене в интернет. Все още не е ясно каква връзка ще осигурява между разследващите и мобилните и интернет оператори изграденият вече интерфейс за обмяна на информация. Според подготвяните промени в закона за електронните съобщения ведомството ще може директно да се снабдява с необходимите му данни.
"Остава малко открит въпросът какво точно представлява този интерфейс. Ако МВР има отворена връзка от двете страни, съдебното разрешение не гарантира контрола срещу злоупотреби", коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация". Той присъства на второто обсъждане на проекта за ЗЕС, на което медиите не бяха поканени.
По думите на Кашъмов не са изяснени редът, по който ще се унищожават пазените в продължение на 12 месеца данни, както и правото на всеки да разбере след определено време дали е бил обект на подобен интерес. От МВР отказали да изброят и всички видове престъпления, извън тежките, които ще се разследват с помощта на новия закон. Не се предвижда и обезщетяването на фирмите, които ще трябва да се оборудват с допълнителни сървъри за съхранение на трафични данни.
Ръководството на МВР е приело достъпът до телефонните разпечатки и интернет данните да е след съдебно решение. Исканията за такава информация ще се правят само от шефовете на отделните звена в МВР, задължително с конкретни мотиви.
ОТКАЗ
Британското вътрешно министерство се отказа от плановете си да разреши на над 650 държавни и обществени институции да имат право на достъп до информация за телефонните разговори, есемеси, интернет трафик и електронна поща на гражданите, съобщиха британските медии вчера.
|
|