ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТЧл. 44а. (Нов - ДВ, бр. 33 от 2009 г.) (1)
Продажбата на имоти - частна държавна собственост, на политически партии се извършва по решение на Министерския съвет без провеждане на търг, ако са налице едновременно следните условия:
1. на политическата партия е предоставен под наем имот - частна държавна собственост, по съответния ред;
2. политическата партия е участвала в избори за Народно събрание самостоятелно или в коалиция;
3. политическата партия е представена в Народното събрание самостоятелно или в коалиция на основание изборните резултати.
(2)
Право да закупят имот - частна държавна собственост, имат и политически партии, на които такъв имот е предоставен под наем по съответния ред и които имат избрани представители в Европейския парламент - самостоятелно или в коалиция.
(3) Продажбата по ал. 1 и 2 се извършва, при условие че политическата партия няма публични задължения към държавата, както и задължения по отношение на имота, предоставен под наем по съответния ред.
(4)
Продажбата се извършва по пазарна цена, определена от независим оценител, която не може да бъде по-ниска от данъчната оценка на имота.
(5) От продажната цена се приспадат подобренията, направени от партията, която до продажбата е била наемател на имота.
(6) Въз основа на решението на Министерския съвет областният управител по местонахождението на имота издава заповед, в която се посочват купувачът, продаваният имот и цената, определена след приспадане на подобренията и другите дължими за продажбата плащания.
(7) Договорът за продажба се сключва в писмена форма в 6-месечен срок от получаването на заповедта. Ако в този срок договорът не бъде сключен по причини, дължащи се на купувача, смята се, че купувачът се е отказал от сделката, като административната преписка се прекратява, а издадената заповед се отменя. Договорът за продажба се вписва по разпореждане на съдията по вписванията по местонахождението на имота, като разноските за вписването са за сметка на купувача.
(8) Плащането се извършва в едномесечен срок от сключването на договора. В противен случай договорът се разваля по реда на глава двадесет и пета от Гражданския процесуален кодекс.
(9) В едномесечен срок от вписването на договора за продажба въз основа на представените вписани екземпляри областният управител отписва имота от актовите книги на имотите - държавна собственост.
(10) Всяка политическа партия може да закупи по този ред само един недвижим имот - частна държавна собственост, по свой избор.
(11)
Недвижим имот, придобит от политическа партия по този ред, не може да служи за обезпечение на нейни задължения, освен за заем, предоставен за закупуване на същия имот.
(12)
Недвижим имот, придобит от политическа партия по този ред, не може да бъде прехвърлян на трети лица, които не отговарят на условията за придобиване на имот - частна държавна собственост, от политическа партия.
(13)
При прекратяване на политическата партия по реда на чл. 38, т. 3, 4 и 5 от Закона за политическите партии имотът, придобит по този ред, преминава безвъзмездно в полза на държавата.
Какво лошо има, че са подали документите за закупуване на сградата на 20 юли?
Това действие има морална тежест, защото така се предоставя възможност на новия МС да вземе решение и да определи цена. В противен случай веднага щяха да бъдат укорени (и с право), че са използвали участието си в "тройната коалиция" за придобиване на този имот. Сега никой няма право да има претенции към НДСВ. Нека правителството на Борисов реши и неговият областен управител! Нека независими оценители предложат цена. Освен това е видно, че имотът е със специален статут, защото не може да служи за обезпечение по заеми, освен за неговото закупуване и след "смъртта" на въпросната партия отново става държавана собственост. Къде е тук далаверата?
Или някой все още го е страх от НДСВ?
Редактирано от - DILBER TANAS на 11/11/2009 г/ 11:45:41