Балансът между постигнато и изгубено през 20-те години на прехода е отрицателен, показва проучване на НЦИОМ сред 700 жители на столицата, откъдето тръгнаха промените през 1989 г. 43% от софиянци посочват, че изгубеното е повече, а 23% - че постигнатото има превес. 34 % смятат, че плюсовете на прехода са равни на минусите.
Отрицателна равносметка на изминалите 20 г. правят най-вече възрастните (над 60 г.) и хората с ниско образование. Под 1 процент са хората, които определят тези години като "напълно успешни". Превес на постиженията над трудностите дават предимно младите до 30 г. Тяхната позиция не е резултат от висок личен жизнен стандарт, а по-скоро е политически обагрена, отбелязват социолозите. 30% от позитивистите са симпатизанти на ГЕРБ, а 39% - на "Синята коалиция".
"В нашата страна рядко нещата се възприемат еднозначно, но никой не може да оспори, че от 10 ноември започна демокрацията", е равносметката на лидера на БСП Сергей Станишев. Според него една от заслугите на БСП е била "гарантирането на мирния преход". "Отменяйки чл. 1 от тогавашната конституция, БСП даде възможност българският народ сам да избира парламента", допълни той.
"СДС е партията, която показа воля и даде началото на истинската промяна." Това пък се казва в декларация на Националния съвет на сините. Седесарите изтъкват, че когато те са говорили за присъединяване към ЕС, в БСП са си раздавали куфари с пари, Симеон Сакскобургготски е твърдял, че няма имотни претенции към родината си, а Доган е полагал основите на етническо разделение.
Станишев се изказва по сайта на БСП, но и в-к "Сега" публикува това негово изказване с малко закъснение:
"Според него една от заслугите на БСП е била "гарантирането на мирния преход". "Отменяйки чл. 1 от тогавашната конституция, БСП даде възможност българският народ сам да избира парламента", допълни той. "
Станишев греши. По Конституцията от 1947 г. , не съществуваше член, оторизиращ БКП с ръководна роля в обществото и държавата. Лошото на тази промяна през 1971 г. беше, че КПСС копира от нас идеята в Конституцията си от 1977 г. и така ни отнеха първенството на ръководна партия в обществото и държавата. Май че ни завидиха...Но пък сме имаме правото да сме ръководната им сила-Благоев им е основал партията в Русия, ние сме им дали писмеността. Какво повече да припомням. Народът никога не е избирал парламента ни сам. НИКОГА. Винаги е имало партия, която е пробутвала кандидатите. Но народът като цяло-НИКОГА. Винаги е имало огранечения в избирателните закони.ВИНАГИ. По теория, изборът съществува за това, защото не може всички хора да се съберат на едно събрание някъде и да кажат, кого предлагат, нито пък кого избират. За това е изнамерена тази система на издигане на кандидатите. Следователно, тя е формално демократична. Апологетите я я представя за демократична. В Гърция, много отдавна, е въведен остракизъм:по-моему, това е една една от първичните форми на фактическата демокрация, макар че е имало едно ограничение - 6000 човека да лишат някого от жителство сред тях, но след писмено съгласуване. Колкото до мириня преход, мирно стояха другарите от синия спектър, когато обещаваха, че няма да забранят БКП/БСП. И получиха пай от "баницата" голям хайдутлук падна. Пълна хайдутизация на обществено-политическия ни живот.