:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,984
Активни 757
Страници 24,549
За един ден 1,302,066

Министър Трайков отзовава търговските ни представители в чужбина

Повечето от тях не вършели работа, а стрували скъпо
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Дарената със 100 млн. лв. от правителството на тройната коалиция национална компания "Индустриални зони" ще остане само с 30 млн. лв., съобщи вчера Трайков. А самите индустриални зони вместо в цялата страна ще са само в три града.
Над осемдесетте български търговски представители в чужбина са заплашени от отзоваване. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който се отчете за първите 100 дни на кабинета. Той се оплака от дейността им, заяви, че повечето от тях не вършат никаква работа и предложи да ги остави на сегашните им длъжности, но само срещу скромните 400 лв. заплата.

"Практиката е, че всеки министър е пращал свои хора на тези постове. Те би трябвало да се върнат в министерството, където са назначени за старши експерти, и да получават единствено възнаграждението си от по 400 лв.", обясни ситуацията Трайков. Той огласи още, че заедно със заместника си Иво Маринов разработват специална политика за целите, които се преследват с назначаването на български търговски представители зад граница. Поради това нито един от досегашните не е сменен.

Длъжността "търговски представител" бе въведена през 2002 г. от тогавашния икономически министър Николай Василев и така бяха подменени дотогавашните търговски аташета, които се назначават от Външно. Заплатите на търговските представители се плащат от икономическото министерство, но те са и част от дипломатическия корпус и според наредбата за задграничните командировки получават големи дневни, тъй като са командировани дългосрочно. За Русия например им се полагат 115 евро дневно, за САЩ - 154 долара, за Япония - 200 долара, за Англия - 85 паунда и пр. Отделно министерството им плаща издръжка, която възлиза средно на 90 000 долара годишно за всеки.

По времето на Лидия Шулева като икономически министър бе лансирана идеята те да получават и комисиони от сделки или бизнес организациите да плащат половината от издръжката им.

------КАКВО ВЪРШАТ

Задачата на търговските представители е да привличат инвестиции и туристи в България и да насърчават износа на български стоки за съответната държавата. През 2004 г. по времето на министър Лидия Шулева освен в традиционните страни партньори търговски представители бяха пратени още във Виетнам, Египет, Обединени арабски емирства, Кувейт и др. В някои държави има и по двама представители - един за търговията и втори за туризма.
8
4515
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Ноември 2009 07:57
Нищо да не им плаща. Да иска те да плащат. Пак ще останат, ще видите!
11 Ноември 2009 09:20
Търговските представители т.н. СТИВ съществува и е рожба на Тошовото време. Да не би Шулева да е построила Търговското в Москва? С редки изключения никаква работа не се върши освен своята.
11 Ноември 2009 11:04
Не се изказвай неподготвен-при Бай ти Тошо имаше държавна икономика и аташетата бяха необходими!В настоящия момент ситуацията е коренно различна!Сега нужда може да има само в определени страни и за определено време във връзка с изпълнение на определени програми!И тогава те наистина ще могат да бъдат командировани.Много разумна постъпка на това правителство, ако се осъществи!

11 Ноември 2009 11:26
Вятър.
Преди десети половината външно търговски бяха разузнаване. След разпадане на системата абсолютно всички си кешираха връзките и се обърнаха на частни фирми вносители. Половината пазар в момента се контролира от баш тези типове.
Затова е и болката да се сменят - искаме нови хора да поемат внос износа. наши хора, верни.
11 Ноември 2009 12:09
Темата за разузнаването не се вписва в контекста на въпросното предложение, но за някои , явно е трудно да го схванат.А още по-трудно е изглежда да разберат ролята на последното, но за сметка на това се показват нескрити комплекси от социалния статус.А метеорологичните прогнози явно не са им силата.Това си беше офф топик, но кабинетът заслужава похвала, определено!

11 Ноември 2009 16:02
$
Не съм сигурен .. схемата преди десети беше горе долу от типа - поне едно търговско аташе - НТР, консули и подобни контра "разведка", чисто разузнаване да речем трети аташе по печата..
Както казах това е било преди 20 години - сега (а и последните 20 години) въпростът е да вкараме наште хора, че бизнес има да се прави. както НиеПакСмеТук много точно е отбелязъл - "никаква работа не се върши освен своята."
11 Ноември 2009 17:28
Да им се остави статута като търговски представителства към посолствата (защото така издръжката ще им е по евтина), но да се издържат изцяло от фирмите (вносители и износители), ако има фирми които имат нужда от тях. Така ефектът ще е двоен - държавата няма да плаща нищо за издръжката им, а стокооборотът ще се засили (иначе няма да има папо за търговските представители). Що се отнася за наистина държавническите работи в икономическите отношения - създаване на най-благоприятни режими за търговия, за работа и работната ръка, защита, данъци и т.н. не е необходимо да има постоянни представители. Тези неща могат да се уреждат директно между съответните институции. На времето в "соца" наистина имаше нужда от тези представителства, докато в "капа" не бяха нужни, но пък беше сладко, а мухи колкото искаш. Последните не само че не помагаха, но и пречеха на бизнеса там където беше възможен.
11 Ноември 2009 18:48
Отново някой, неразбиращ работата, се изказва. И след това се чудим, защо нищо не правим по европейските програми, защо закъсняваме, защо не знаем как да кандидатстваме в други страни за финансиране. Ние сме май единствените, които нямат специален представител (научен и търговски) към европейската централа, който да следи за нови програми на съюза, за специалните думички, които трябва да се чуват, за да получиш финансиране, а и за тези, дето ще те загробят. И така за много други. И ако някой иска да каже, че всичко това може да се намери в интернет (на сайта на комисията) - явно никога не е влизал там, освен да види лицата на еврокомисарите. То и техните хора си казват, че без специална кантора там нищо не може да се направи по програмите. Но поне техните си отработват парите.
Така че, проблемът не е дали да има, твърдо трябва, а да се накарат да работят - май старото правило на Петър I, че се наказва не само за това какво си омешал, а и за това, че си можел нещо да оправиш, но не си го направил, трябва пак да се въведе.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД