Над осемдесетте български търговски представители в чужбина са заплашени от отзоваване. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който се отчете за първите 100 дни на кабинета. Той се оплака от дейността им, заяви, че повечето от тях не вършат никаква работа и предложи да ги остави на сегашните им длъжности, но само срещу скромните 400 лв. заплата.
"Практиката е, че всеки министър е пращал свои хора на тези постове. Те би трябвало да се върнат в министерството, където са назначени за старши експерти, и да получават единствено възнаграждението си от по 400 лв.", обясни ситуацията Трайков. Той огласи още, че заедно със заместника си Иво Маринов разработват специална политика за целите, които се преследват с назначаването на български търговски представители зад граница. Поради това нито един от досегашните не е сменен.
Длъжността "търговски представител" бе въведена през 2002 г. от тогавашния икономически министър Николай Василев и така бяха подменени дотогавашните търговски аташета, които се назначават от Външно. Заплатите на търговските представители се плащат от икономическото министерство, но те са и част от дипломатическия корпус и според наредбата за задграничните командировки получават големи дневни, тъй като са командировани дългосрочно. За Русия например им се полагат 115 евро дневно, за САЩ - 154 долара, за Япония - 200 долара, за Англия - 85 паунда и пр. Отделно министерството им плаща издръжка, която възлиза средно на 90 000 долара годишно за всеки.
По времето на Лидия Шулева като икономически министър бе лансирана идеята те да получават и комисиони от сделки или бизнес организациите да плащат половината от издръжката им.
------КАКВО ВЪРШАТ
Задачата на търговските представители е да привличат инвестиции и туристи в България и да насърчават износа на български стоки за съответната държавата. През 2004 г. по времето на министър Лидия Шулева освен в традиционните страни партньори търговски представители бяха пратени още във Виетнам, Египет, Обединени арабски емирства, Кувейт и др. В някои държави има и по двама представители - един за търговията и втори за туризма.