:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,599
Активни 440
Страници 18,529
За един ден 1,302,066
Развитие

ЕС е тръгнал в грешна посока

Европа трябва да престане да издига на пиедестал отношенията си със САЩ, съветва паневропейски мозъчен тръст
Речта на германския канцлер Ангела Меркел пред Конгреса предизвика вниманието на конгресмените. Изключителната чест, който й бе отдадена от Вашингтон, подразни някои от европейските лидери.
В момент, когато на преден план са европейските въпроси, проучване, направено от влиятелна организация от Брюксел, твърди, че ЕС е тръгнал в грешна посока. Европейците трябва да престанат да бъдат толкова покорни, те трябва да бъдат единни във външната политика и да работят за навлизането в "постамерикански" етап на развитие, се казва в проучването.

В началото на ноември във Вашингтон се проведе Седмица на Европа. Германският канцлер Ангела Меркел говори пред Конгреса на САЩ на 3 ноември като част от тържествата, отбелязващи 20-годишнината от падането на Берлинската стена. Едва около сто световни лидери са имали възможност да произнесат реч пред Конгреса на САЩ. Последният германски канцлер, на когото е била отдадена такава чест, е Конрад Аденауер. Той произнася слово пред конгресмените през 1957 г., по време на Студената война.

Европа най-после има телефонен номер - но дали някой се обажда?

Вероятно има хора, които смятат, че в тази нова ера на Обама телефонният номер на Европа - същият телефонен номер, който бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър шеговито обяви преди години - сега е на разположение в най-влиятелните черни тефтерчета във Вашингтон. Но дали наистина някой ще набере тези числа? Експерти от Европейския съвет за външна политика са скептично настроени за отговора на този въпрос. Това е влиятелна организация, основана през 2007 г. от американския милиардер Джордж Сорос и описваща се като първия "паневропейски мозъчен тръст". Тя има офиси в Берлин, Париж, Лондон, Мадрид и София. Ролята на Европейския съвет за външна политика е да "поощрява дебатите за воденето на разбираема, ефективна европейска външна политика, базирана на ценностите".

В първите дни на ноември организацията разпространи проучване, наречено "Към постамериканска Европа" и основаващо се на многобройни интервюта и изследвания, направени в 27-те страни-членки на ЕС. В него авторите отправят ясен призив към европейските лидери: "Издигането на пиедестал на трансатлантическите взаимоотношения трябва да престане", пишат Джеръми Шапиро и Ник Уитни. Крайно време е Европа да обяви нов, "постамерикански" период и да унищожи старите митове за трансатлантическите взаимоотношения. Сред тези митове е този, че сигурността на Стария континент зависи от американската защита. Както и че американските и европейските интереси в основата са едни и същи. И митът, че единството на Европа може да се окаже вредно за трансатлантическите отношения.



Вашингтон е насочил вниманието си към нови съюзи, а Европа - не



"Глобализацията с бързи темпове преразпределя властта на Юг и на Изток", твърдят авторите на проучването. "САЩ разбират това и работят, за да заместят бързо спечеленото си глобално господство с мрежа от партньорства, чрез които ще запазят влиянието си".

Вашингтон изостави мнението си от времето на Студената война - време, когато оказването на подкрепа за европейските държави бе изключително важно - и търси прагматични съюзи с нови партньори, какъвто е Китай. Американският президент Барак Обама обяви по време на стартирането по-рано тази година на стратегически и икономически диалог между САЩ и Китай, че "взаимоотношенията между САЩ и Китай ще оформят ХХI век". Както и че американското мнение е противоположно на това на европейците, които все още се придържат към стратегии и философии, произтичащи от десетилетията американска хегемония, довела до прекомерно покорно отношение към САЩ.

Много държавници смятат, че трябва да се запазят и да се поддържат близки отношения със САЩ и затова европейците могат да постигнат обща позиция относно отношенията си с американците. Заемането на подобно общо мнение обаче изглежда невъзможно, когато става въпрос за отношенията с Китай или с Русия. Всъщност с желанието си да ласкаят и да се кланят на американците европейците успяха да се оплетат в начинания, които може и да не се окажат от голяма полза за ЕС - като участието във войната в Афганистан.



Поведението на европейците към САЩ изглежда "инфантилно"



"Погледнато от Вашингтон, има нещо инфантилно в начина, по който европейските правителства се държат към САЩ - комбинация от търсене на внимание и бягане от отговорност", пишат Шапиро и Уитни. Резултатът е, че Европа често е пренебрегвана от САЩ, маргинализирана. Според авторите на изследването американците могат да решат да действат по правилото "разделяй и владей", при което липсата на консенсус сред европейците е добре дошла за американците.

Ето и някои примери:

* Афганистан: Въпреки че Европа дава почти същите средства като САЩ за финансова помощ и около 40% от чуждите войски са от държави на Стария континент, тя има "минимално влияние при разработването на стратегиите в Афганистан или при воденето на войната, като главно следва действията на американците".

* Близкият изток: В този регион европейците също отпускат сериозни финансови помощи. Но те не желаят да поемат инициативи и се придържат към поведението на Америка - отлагане на решаването на наболелите въпроси.

* Русия: Общата позиция на ЕС тук е много важна. Трудно обаче се постига консенсус, тъй като "навикът на Европа да гледа през рамо на САЩ нееднократно е подкопавал усилията за сближаване на различните национални подходи".

* Трансатлантическият икономически съвет: Когато съветът - основан от бившия американски президент Джордж Буш и германския канцлер Ангела Меркел, за да улесни по-доброто икономическо сътрудничество - се събра наскоро, европейците доведоха хора, заемащи най-високи постове; делегацията бе ръководена от зам.-председателя на ЕК Гютнер Ферхойген от Германия. А американците изпратиха шефове в министерства за участие в Трансатлантическия икономически съвет. Едва уловим напредък бе постигнат. Това би станало и ако в преговорите участваха представители, заемащи еднакви постове в ЕС и САЩ, промърмори един от участниците. Всъщност, въпреки че ЕС трябва да бъде по-благоразумен - трябваше да изпрати не чак толкова високопоставени лица за участие в срещата. Но евролидерите нямат намерение да се съобразят с това. И без съмнение следващия път, когато изпратят толкова високопоставени свои представители, те отново ще си тръгнат от срещата ядосани.

Германският канцлер се състезава с ЕС кой да е център на внимание

Високопоставени европейски дипломати бяха подразнени, че Ангела Меркел стана център на внимание в САЩ, докато там се провеждаше Седмицата на Европа. Близките до германския канцлер обаче бяха щастливи от честта, която й бе отдадена зад Океана, особено с произнасянето на реч пред Конгреса.

Това всъщност продължава от месеци. Подтиквани от факта, че толкова много жители на Стария континент сърдечно одобряват новия американски президент - в някои от европейските държави 92% от населението одобрява Обама, - европейските политици се състезават в опитите си да обсипват с любов и отдаденост новия държавен глава на САЩ.

Когато Обама подари на британския министър-председател Гордън Браун кутия с DVD-та след посещението му в САЩ, медиите на Острова побързаха да разтълкуват това като знак за края на "специалните отношения" между Лондон и Вашингтон. Французите пък бяха доста объркани, когато по време на визитата си в Париж американският президент предпочете да вечеря със семейството си, а не с държавния глава Никола Саркози и съпругата му. А германците са бесни, защото, въпреки че дойде в Берлин като кандидат за президент, Обама все още не е направил официална визита вече като държавен глава.



Белия дом не го интересува носталгията



Белият дом не може да си позволи да губи време за подобни сантименталности и притеснения. На срещата ЕС-САЩ, която се състоя в Прага през април, съветниците на Обама бяха недоволни, че шефът им бе нападнат поотделно от всеки от лидерите на 27-те страни членки. Американският държавен глава по принцип отказва срещи с европейски журналисти и той съобщи новини за края на програмата на САЩ за изграждането на ПРО - части от която трябваше да бъдат разположени на Стария континент - на чехите и поляците по телефона. Европейската реакция на тези откази е предсказуема - те просто се опитват дори по-силно да спечелят благоволението на Обама.

Европейският съвет за външна политика категорично настоява да се сложи край на тази практика. Вместо тази готовност европейците трябва да поставят ясни цели във външната си политика и взаимно да ги обсъдят с американците със същото хладно спокойствие, към което се придържат работещите в сферата на търговията и на икономиката. Придържането към сантименталните спомени за партньорството в миналото няма да отведе никой в правилната посока.



Да работим за "постамериканско" бъдеще



Когато германският канцлер Ангела Меркел пътува до Вашингтон през юни, за да получи наградата "Варбург" за приноса си към трансатлантическите отношения - отличие, връчено й от трансатлантическата организация Atlantik-Brucke, - едва няколко американски конгресмени присъстваха на церемонията в Библиотеката на Конгреса на САЩ. За тях бе много по-важно да бъдат в Белия дом и да присъстват на организираното от президента Барак Обама хавайско парти. На въпрос дали това не означава, че американските интереси в Европа намаляват, германският канцлер отговори: "Очевидно винаги трябва да показваме, че оставаме партньори, които имат взаимни интереси."

Речта на Ангела Меркел пред Конгреса бе доста по-различна и направи силно впечатление. И тогава, поне за един ден, германският канцлер се превърна в глас на Европа. Следващия път някой друг може да влезе в тази роля: Никола Саркози, Гордън Браун или испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро. Но това, което няма да се промени, е предизвикателството да запазят интереса към Европа - и нейното влияние.
 Американският президент Барак Обама обяви, че взаимоотношенията между САЩ и Китай ще оформят ХХІ век. Вашингтон търси нови партньорства, за да запази глобалното си влияние.
 В Афганистан Европа дава почти същите средства като САЩ за финансова помощ и около 40% от чуждите войски са от държави на Стария континент. Но ЕС почти няма влияние при изготвянето на военните стратегии.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Европейските лидери Гордън Браун, Никола Саркози и Ангела Меркел са изправени пред предизвикателството да запазят интереса към Европа, както и нейното влияние.
 Един от символите на Студената война – Берлинската стена, падна преди 20 г. Рухването й промени мнението на Вашингтон, че оказването на подкрепа за европейските държави е изключително важно, но Европа продължава да живее с тези спомени.
67
3898
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
23 Ноември 2009 00:57
С‌ избора на Рампой и Аштон Европа едва ли ще успее да постигне посочените в статията цели. Докато действат като "орел, рак и щука", ЕС си остава "политическо джудже", наливащо огромни суми в различните точки на планетата, но без особено да се чува гласът му по най-важните проблеми на съвремието.
23 Ноември 2009 01:18
Мдаааа, изпапкахте паричките на чичко Маршал, и сега цвилите
Европа трябва да престане да издига на пиедестал отношенията си със САЩ
Ми кой тогава ще ви дундурка, Путин? Ох, на мама сладурчетата!!! Ето още едно весело цитатче:
Европейците трябва да престанат да бъдат толкова покорни, те трябва да бъдат единни във външната политика и да работят за навлизането в "постамерикански" етап на развитие
Без майтап, really???
23 Ноември 2009 01:57
Щом е в интерес на Америка необходимо е повече съюзници като Китай и Русия.
23 Ноември 2009 02:20
Какви работи само е нахортувал паневропейският мозъчен тръст, основан от евреина Сорос. Спокойно можем да кажем, че това са еврейски интриги. Същите мозъчни тръстове, основани от Сорос и другите евреи, дават също така съвети и на САЩ как да водят политиката си, включително и тази спрямо Европа. Време е и Европа и САЩ да спрат да игнорират всякакви еврейски мозъчни тръстове и да се спрат да служат на еврейски и ционистки интереси.
23 Ноември 2009 02:58
Европа ще бъде американска подлога дотогава докато голямата част от европейската върхушка са агенти на ЦРУ
23 Ноември 2009 03:23
По стара традиция евреите се опитват да яхат и двата коня. САЩ са го яхнали, сега да укротят и ЕС.
23 Ноември 2009 04:33
- А да знаеш случайно на кои организации са членове Тези и кои стоят за издигането им... та чак до краят, та и биля след това, на властвуването им?

Колкото до "оня план" той добре послужи на далите го. Да не би някой да не е чувал как тези работи се правят, ей така, "само от добро сърце"? Сякаш нямате примера с "Вечната дружба!" - във всичките 'и стари и нови рефрени, с "Родината на всички каманисти" и хищната старица с "Там 'дето слънцето нивга не залязваше"?

Или някой си мисли, че не е предвидено дори, кога да падне "Роса" или да минат и останат скакалците на трапезата - където и да е това?

А?
23 Ноември 2009 04:36

Gozambo,

Ще бъда приятно изненадан, ако и някой наш журналист намери малко кураж и напише статия по този въпрос.Въпреки всичко тази, горната съдържа известна перфидност и Gozambo отлично е отбелязал защо.За жалост нещата са задвижени още от началото на миналото столетие, за да стигнат до този етап. PanEurope съществува отдавна и един от нейните основатели Richard Coudenhove-Kalergi работи упорито с други свои”съмишленици” в посока обединението на Европа и глобализма.Ето тук нещо любопитно:


Montreux Declaration (23 August 1947)



We world federalists meeting in Montreux at the first international congress of the "World Movement for World Federal Government", call upon the peoples of the world to join us in our work.

We are convinced that mankind cannot survive another world conflict.

Two years have passed since the fighting ended, but Europe and Asia are still strewn with the wreckage of war.

The work of rehabilitation is paralysed; the peoples suffer from lack of shelter, food and clothing, while the nations waste their substance in preparing to destroy each other.

The second attempt to preserve peace by means of a world organisation, the United Nations, is powerless, as at present constituted, to stop the drift of war.


We world federalists are convinced that the establishment of a world federal government is the crucial problem of our time. Until it is solved, all other issues, whether national or international, will remain unsettled. It is not between free enterprise and planned economy, nor between capitalism and communism that the choice lies, but between federalism and power politics. Federalism alone can assure the survival of man.

We world federalists affirm that mankind can free itself forever from war only through the establishment of a world federal government. Such a federation must be based on the following principles:

1). Universal membership: The world federal government must be open to all peoples and nations.

2). Limitation of national sovereignty, and the transfer to the world federal government of such legislative, executive and judicial powers as relate to the world affairs.

3). Enforcement of world law directly on the individual whoever or wherever he may be, within the jurisdiction of the world federal government: guarantee of the rights of man and suppression of all attempts against the security of the federation.

4). Creation of supranational armed forces capable of guaranteeing the security of the world federal government and of its member states. Disarmament of member nations to the level of their internal policing requirements.

5). Ownership and control by the world federal government of atomic development and of other scientific discoveries capable of mass destruction.


6). Power to raise adequate revenues directly and independently of state taxes.

We propose to make use of any reasonable methods which can contribute to the early achievement of world federal government to prevent another world war.

We consider that integration of activities at regional and functional levels is consistent with the true federal approach. The formation of regional federations – insofar as they do not become an end in themselves or run the risk of crystallising into blocs – can and should contribute to the effective functioning of federal government. In the same way, the solution of technical, scientific and cultural problems which concern all the peoples of the world, will be made easier by the establishment of specialist functional bodies.

Taking into account these principles, we recommend the following lines of action:

1). The mobilisation of the peoples of the world to bring pressure on their governments and legislative assemblies to transform the United Nations Organization into world federal government by increasing its authority and resources, and by amending its Charter.

2). Unofficial and concerted action: in particular the preparation of a world constituent assembly, the plan of campaign for which shall be laid down by the Council of the Movement in close cooperation with the parliamentary groups and federalist movements in the different countries. This assembly, set up in collaboration with organized international groups, shall meet not later than 1950 for the purpose of drawing up a constitution for the world federal government. This plan shall be submitted for ratification, not only by the governments and parliaments, but also to the peoples themselves, and every possible effort shall be made to get the world federal government finally established in the shortest possible time.

Without prejudging the results of these two methods of approach, we must expand our action as quickly as possible, so that we may take advantage of any new opportunities which present themselves to the federalist cause. One thing is certain we shall never realise world federal government unless all the peoples of the world join in the crusade.

More than ever time presses. And this time we must not fail.


АМИН!
23 Ноември 2009 06:53
европа е оркестър с 30 диригенти/ освен това, гръбнакът на ес е американската колония - германия/ в глобален план юес е изградил структура как да владее европа, и ако не беше китай, щеше да го приложи чрез япония за да владее и азия/ изводът е че единствено комунистическата система може да противостои на капитализма
23 Ноември 2009 07:40
Не тръгнал - юрнал се е!
Вчера писах по тая тема - "Не разбирам от демокрация" - Натиснете тук

Редактирано от - генек на 23/11/2009 г/ 08:52:27

23 Ноември 2009 07:40
Мето от Факултето,
световно правителство, национално правителство, регионално правителство и каквото и да е друго не са проблемът. Много хора ще си помислят- какво толкова лошо има в това да се създаде световно правителство и да се установи световна власт? Нищо лошо. Лошото е само това, че в момента шепа банкери от богоизбраният и богопомазан народ са се наюрили да установят тази световна власт. Човечеството измина дълъг период в своята история и даде много жертви и много борби за да се извоюва правото на народите да участват във властта, да се ползват с широки права и свободи. Сега се опитват чрез световната власт да ни върнат отново в изходната точка. Някакъв малък кръг хитреци да установят абсолютна власт над милиардите хора на Земята. Начинът по който се работи за установяване на световна власт е конспиративен, завоалиран, прикриван от народите. И причината е, че народите не трябва да бъдат допускани в участие в тази власт. Властта в националните държави се установява с всенароден вот. По подобен начин би трябвало да се процедира и със световното правителство или световната власт. Но банкерите-хитреци от богоизбрания и богопомазан народ предпочитат абсолютна власт. И в момента има наднационални центрове на власт, за които никой никога не е гласувал.
Друг е въпросът, че световна власт е невъзможно да бъде наложена. Но това е друга тема.
23 Ноември 2009 08:11
Ако америка продължи да затъва в дългосрочен план, което е най-вероятно, писаното в статията ще се реализира от самосебеси.
23 Ноември 2009 08:24
Гозамбо,
Да добавя.
Всичко това се извършва под привидно прекрасния лозунг "Всичко за човека".
Лозунгът звучи много добре. Но на практика означава: Ти си центърът на света. Грижи се единствено за себе си. Мечтата на всеки модерен човек е да изяде повече хамбургери и да има по-голям басейн в двора (желателно закрит). Не вярвай на тези, които ти казват, че може да има нещо по-висше от твоя корем. Няма висши цели, няма идеали, няма обединяващи идеи - всеки е сам за себе си.
23 Ноември 2009 08:55
СОКРАТ-МАЙ,
Така е!
"Когато Парите са всичко- всичко друго е нищо!"/Р39/.
23 Ноември 2009 09:07
САЩ и Европа са естествени съюзници и ако някой има интерес от разнобой между тях, то това са само враговете на християнската цивилизация, които биха се радвали на унищожениято й.
23 Ноември 2009 09:35
ЕС е тръгнал в правилната посока- обединение, общи институции като президент, външен министър, и трябва да продължи по този път, защото само силна Европа може да е фактор в света и да защитава своите интереси. Само така тя ще се еманципира от американското влияние, без да губи САЩ като стратегически партньор. А каквито и да са интересите на САЩ с Китай, то Китай никога няма да е техен съюзник, а само конюнктурен партньор по някои проблеми, а в повечето случаи опонент или противник. Ако Обама подцени връзките на САЩ с ЕС, от това ще загуби САЩ, защото Европа ще успее да се мобилизира и да решава проблемите си сама.
23 Ноември 2009 09:38
Има нещо много важно, което другарите се правят, че не знаят. Според официалните статистики Дьорд Сорос е най-големият индивидуален спонсор на Обама-мама и партията му като цяло. Тъй че не виждам причини задокеанските соц-активисти да ривът. Ше си сърбат сороса до дъно.

Въпреки някои истини в статията, фактите са други. Съвременна Европа:

• Не успя сама да се справи с конфликтите в бивша Югославия.
• Не успя да повлияе положително на нито един от многобройните конфликти в бившето съветско пространство.
• Договорите тип "Путин-Саркози" са пародия.


Следователно Старият континент се нуждае от a lot more help. Това важеше през 1945. Важи и днес.
23 Ноември 2009 09:42
А статията прави впечатление с махленското преекспониране на смешни аргументи, "доказващи" американско пренебрежение, което издава недобре прикрития замисъл- да се разединява евроатлантическата общност в нечия полза...Ама Меркел била изслушвана с недостатъчно внимание, пък един подарък за друг лидер бил не знам какъв си.. Евтина, скалъпена, интригантска статия написана точно в момент когато Европа тръгва по пътя на засилваща се интеграция на държавите-членки.
23 Ноември 2009 09:44
САЩ и Европа може да са "естествени съюзници", но нещата които прави САЩ в Европа не подхождат на това определение! Босна, Косово, Грузия... непрекъснатото подкокоросване на Украйна. Отделно от това е идва и различното отношение към различните страни членки на ЕС, което е малко тъпо, след като те са част от една (макар и млада) общност... Тъпо, тъпо, но в контекста на политиката "Разделяй и владей" - тогава не е толкова тъпо и необяснимо.
А какво ли би станало ако "естественият съюзник" Европа правеше същото в Америка? Да подкрепи някое националноосвободително движение (с малко бомбардировки и да признае примерно някоя Република Южен Хондурас или Централна Панама? (като ги превърне в последствие в разпределителен център за дрога и др. нелегален трафик)? Или да въведе визов режим за жителите на Тексас, Луизиана, Индиана и неколко други щата? Колко ще издържи "естественият съюз" тогава?
А колко ще издържи ако Европа просото се еманципира?
23 Ноември 2009 09:55
"паневропейски мозъчен тръст"
преимушчественна адесскава праизхаждения...
23 Ноември 2009 10:33
"Лошото е само това, че в момента шепа банкери от богоизбраният и богопомазан народ са се наюрили да установят тази световна власт"

И не от вчера и от днес, а от доста време. Преди няколко дни дадох този линк към една интересна книга, но бе късно през нощта, сега пак го пускам, който иска и има време, да го погледне:
Натиснете тук
23 Ноември 2009 10:36
Въх..
Сопросчетата & ко се изпопритеснили
Мерсим ви за загрижеността дет се вика. И щом цвилят "паневропейските тръстове" значие добро за юропа
23 Ноември 2009 10:39
Няма такова нещо "естествени съюзници". Съюзите се създават и умират от интересите. Американците не могат да бъдат съюзници на никого, защото в тъпите им глави е набита идеята, че трябва да доминират на всяка цена. Нищо лошо - да си доминират колкото искат в Тексас, примерно. Ако остане американски де.
23 Ноември 2009 10:44
Cruella de Vil:
"САЩ и Европа са естествени съюзници и ако някой има интерес от разнобой между тях, то това са само враговете на християнската цивилизация, които биха се радвали на унищожениято й" = основно чалмалиите и тези, които НЕ се борят срещу тях и световния им джихад. Двойнствената позиция на Китай заради собствените им интереси в арабския свят също наливат вода в мелницата на ненормалниците.

olo,



Benedicta,


EU трябва да се оттърси от прекалената си бюрократизация, откъснатост от гражданите на стрнаите - членки, боричкането за власт и влияние в институциите и тогава и другите осн. играчи (САЩ, Русия, Китай) ще го вземат насериозно. Проблемите са вътре в Съюза, а не извън него. Вчера излезе една интересна статия на Фелипе Гонсалес по този повод: Натиснете тук, предполагам, че може да се преведе на английски без проблеми. Макар да е социалист и всичко, което това значи, има много мозък и вече извън активната политика, казва нещата такива, каквито са, без замазване и бла-бла-бла.

Редактирано от - Mars Attack на 23/11/2009 г/ 10:46:34

23 Ноември 2009 11:15
Да ЕС е време да разбере, че не всичко, което е добре за САЩ е добро и за цяла Европа...статията плахо се опитва да повдигне завесата...и това е добре...
23 Ноември 2009 11:18
Марсе, и другите му книги се намират за изтегляне, но нека да не забравяме с какво ги е заплатил...

Така, че прошка няма ако се настъпи нечии глобален мазол.
23 Ноември 2009 11:32
Eisblock,


"Изкуството иска меценати"; пренесена тази максима към писателството/издаването на книги, е валидна, особено, когато става дума за книги на автори-дисиденти. По-важното в случая е, дали това, което Николов пише и се опитва да докаже, е вярно (обективно и издържано от гл. т. на историческите факти и тяхната сегашна интерпретация). Дори само като повод за размисъл си струва да се прочете (според мен).
23 Ноември 2009 11:56
В сравнение със САЩ, Европа е по-многолюдна, икономически по-развита, неизмеримо по-културна, по-ефективна, расово и религиозно по-хомогенна, географски по-добре разположена спрямо основните световни ресурси, по-малко ангажирана в конфликти извън нея и по-компетентна във всяко едно отношение, включително и във военно.
Има ли нещо по-естествено от това да постигне еманципация от САЩ и до няколко години да стане водещият партньор?
Вече сме коментирали, че отдавна я няма единствената обективна причина това да не се случва – седемте милиона войници отвъд железната завеса, подготвени и въоръжени да окупират Западна Европа за броени дни. Така че изводите в публикацията са перфектни, независимо от източника й.
23 Ноември 2009 12:37
EU трябва да се оттърси от прекалената си бюрократизация, откъснатост от гражданите на стрнаите - членки, боричкането за власт и влияние в институциите и тогава и другите осн. играчи (САЩ, Русия, Китай) ще го вземат насериозно. Проблемите са вътре в Съюза, а не извън него.

Съгласна съм, но ще е трудно, защото федерализацията на ЕС ще иска институции и бюракрати, а ЕС може да е силен само кгато обединените държави в него действат все повече като общност в защита на интересите си. Засега всеки дърпа чергата повече или по-малко към себе си...Трудно е да се намери компромис между 27 държави, така че всички да са доволни.
23 Ноември 2009 12:48
седемте милиона войници отвъд железната завеса, подготвени и въоръжени да окупират Западна Европа за броени дни. Така че изводите в публикацията са перфектни, независимо от източника й.

Тия 7 млн войници са имали основна цел да пазят тоталитарните режими, а не да завладяват Западна Европа.
А това Кой пише един текст е от ключово значение за разбирането Каква е целта на текста. Наличието на дребнави клюкарски подробности, като тези за Меркел например, както и използването на обидни квалификации за европейците, говори доста-
-за липса на достатъчно аргументи в подкрепа на изказаните твърдения.
-търсене на емоционална, а не мисловнана реакция на четящите европейци.
А това пък вече говори за спекулативните цели на статията.

Редактирано от - Benedicta на 23/11/2009 г/ 12:49:15

23 Ноември 2009 12:49
"Мархаба", В. Лянча !
(long time no news...)

И си прав, и не съвсем... Европа е много "шарена черга", икономически обединена (или поне 27 страни), но културно, езиково, менталитетно, политически, и т.н. доста нееднородна. С над 18 милиона мюсюлмани, трудно интегриращи се в нея дори при трето поколение и процент на демографски ръст неколкократно по-висок от местното население. С правителства, които все още със зъби и нокти не пускат решаването на куп основни въпроси да става на ниво Съюз (енергийна политика, фискална такава, и т.н.). Всеки дърпа чергата към себе си, в т.ч. в отношенията си със САЩ, Русия, Китай, когато трябва да защити собствените си икономически (най-вече) интереси, без особено да се съобразява с останалите членове на клуба. Не само британците, които са особено типичен пример за това.

Всички признават, че целите в Лисабонската стратегия (2000-2010) не са постигнати и Европа вече доста изостава по производителност на труда и разходи за научни изследвания от др. центрове (САЩ, Япония), макар отделни страни (скандинавските, най-вече) да са между водещите 10. Липсва й динамизъм, единност в политиката, а социалните й придобивки в определени случаи се обръщат против нейната конкурентноспособност на световните пазари. През 2050 г. ще й липсват около 70 милиона работна сила, но безразборното поемане на нискоквалифицирана раб. ръка от развиващите се страни не решава проблема. И т.н.

Има върху какво да се замислят европейските лидери...
23 Ноември 2009 12:51
Cruella de Vil:
"САЩ и Европа са естествени съюзници и ако някой има интерес от разнобой между тях, то това са само враговете на християнската цивилизация, които биха се радвали на унищожениято й" = основно чалмалиите и тези, които НЕ се борят срещу тях и световния им джихад. Двойнствената позиция на Китай заради собствените им интереси в арабския свят също наливат вода в мелницата на ненормалниците.


Бих добавила последното изречение леко редактирано.
Двойнствената позиция на РУСИЯ заради собствените им интереси в арабския свят също наливат вода в мелницата на ненормалниците.
23 Ноември 2009 13:05
Benedicta:
"Засега всеки дърпа чергата повече или по-малко към себе си...Трудно е да се намери компромис между 27 държави, така че всички да са доволни".


Така е, но няма друга работеща алтернатива. И ако се помотаят още малко с решаването на осн. вътрешни проблеми (бюрократите в Брюксел и лидерите на 27-те), Европа ще диша яко прахта от обувките на Китай, САЩ, че после и на Индия, Бразилия и т.н. нови сериозни играчи на св. арена. Русия с 25% (средно) в енергобаланса на страните от Съюза също не може да бъде подценявана, но и там се разиграва баснята за орела, рака и щуката. "Докато мъдрите се намъдруват, лудите се налудуват". На стара слава не може да се лежи, ще изпуснем влака !
23 Ноември 2009 13:09
Benedicta:
"Двойнствената позиция на РУСИЯ заради собствените им интереси в арабския свят също наливат вода в мелницата на ненормалниците".


Русия защитава интересите си и с липсата на единна енергийна политика И КЪМ нея Европа спомага за това. Става дума за стотици милиарди (долари или евро) и няма как да е по друг начин, не само в тази сфера, но и в продажбата на оръжие и др. сладки бизнеси. Всеки си играе козовете, които има в ръка !
23 Ноември 2009 13:10
Прав си, Марсе, но европейците , след като допуснаха колосалната грешка да воюват два пъти по между си, мисля, че са си научили урока и няма да допуснат да дишат праха на азиатците...
23 Ноември 2009 13:13
Русия защитава интересите си и с липсата на единна енергийна политика И КЪМ нея Европа спомага за това.

Така е. Няколко пъти вече съм писала тук, че задържително на ЕС му трябва единна енергийна политика, поне що се отнася до външните доставки , и външният министър трябва да поеме този товар пред Путин и газпром.

Редактирано от - Benedicta на 23/11/2009 г/ 13:14:48

23 Ноември 2009 13:27
Тия 7 млн войници са имали основна цел да пазят тоталитарните режими, а не да завладяват Западна Европа

Бенче, няколко пъти виждам, че можеш да мислиш. Защо не го правиш всеки път? Казвам го най-приятелски.
Режимът в Русия днес го пази три пъти по-малка армия, независимо че 9 от бившите сателити и републики са в блока на супостатите, а още 5 най-малкото не са му съюзници. Даже миналата година имаха дребен спор с единия
Освен това, пазенето на режимите се извършва от други видове въоръжени сили. Никога не е предвиждано товада се извършва от стратегическата "триада", ПВО, флотовете, ударните армии и нападателните оръжия в останалите родове войска.
23 Ноември 2009 13:34
Benedicta:
"мисля, че са си научили урока и няма да допуснат да дишат праха на азиатците..."


Двете войни бяха причината французи и германци да проумеят, че единствения път това да не се потрети е да намерят общи интереси и да заработят за реализацията им. Почнаха с обединението на производството и търговията за стомана и после го разпространиха във всички сфери. Това добре, и е по 1-та част от горната фраза.[/b]


По 2-та: не съвсем са го научили. Пред очите ми за последните 6-7 г. в сферата, където работя (конфекция и мода), се закриха и пренесоха в Китай и др. азиатски страни стотици, а може би и хиляди предприятия, с цел максимизация на печалбата на фирмено ниво, но изхвърляйки на улицата стотици хиляди работещи. Процесът не може да се спре, но трябва да бъде в определени рамки и контролиран в някаква степен. Съсипвайки индустрията си, Европа тепърва ще види зор и ще бере ядове. Някои почнаха да се осъзнават, но все още се единични случаи и не задават общия тон.
23 Ноември 2009 13:58
..Съсипвайки индустрията си, Европа тепърва ще види зор и ще бере ядове..


Коя индустрия? Шиенето на гащи ли? В Италия текстилната промишленост загина отдавна и какво от това? Когато един работник струва 35-40 евро на час, не може да се върви напред с производство на носни кърпички.
Германия е на второ, или трето място като световен износител. Германия е трети, или четвърти инвеститор в Китай. Как се обяснява това въпиющо противоречие?
23 Ноември 2009 14:15
Виж сега. Аз говоря за какво са били предназначени войските на варшавския пакт ПРЕДИ
Тия 7 млн войници са имали основна цел да пазят тоталитарните режими, а не да завладяват Западна Европа

Ти ми говориш за руските войски СЕГА
Режимът в Русия днес го пази три пъти по-малка армия,


Каква е връзката?

Редактирано от - Benedicta на 23/11/2009 г/ 14:16:25

23 Ноември 2009 14:31
Бенедикта, не е вярно за войниците. Сталин е изпаднал в голямо притеснение първоначално -41-ва, защото е подготвял настъпателна война. С прелюдии Финландия и Халкин-гол.

- Двете войни са причинени от тези които взеха и живота на българският писател от линка ти, Марсе. Той заплати написаните си книги с него. Това имах предвид...

Европа, поради същите причини няма да бъде единна и няма да бъде оставена да стане това което би могла. Гозамбо каза една истина която не забелязахте и не реагирахте. За нея никога не е писано на български и не се знае от публиката. Нямам намерения да я раздувам по ред съображения...

Друга пречка е липсата на единен език, докато Големият Донор (с Пудела му) имат такъв...
23 Ноември 2009 14:36
Caravaggio,

Не се изхождай (пардон - изказвай) за неща, които не познаваш в детайли (дори ти не можеш да огрееш навсякъде, макар и гений !). Точно италианките фирми почнаха да се връщат в Европа от Китай, по най-различни причини, ама сега да не навлизам в подробности. После: Германия никога не е била водеща в създаването на модни дрехи (и дрехи изобщо), точно обратното - тя е осн. вносител. Както от Изт. Еврлпа, така и от Азия. Специализация на труда, художнико. Не, че Италия и сега няма текстилни фабрики за качествени тъкани, които се изнасят в цял свят (които не можеш да намериш в Турция или Китай). Ама хайде да не занимаваме колегите с дребни спорове, а ?


И един частен въпрос - ти какви гащи носиш, вск пак, италиански или китайски, или като Мел Гибсън ("Braveheart" ) мааш на гол гъз ? Пази се, ей, че ще вземеш да настинеш в деликатните части, и кой ще ни весели тук у форумо !

Редактирано от - Mars Attack на 23/11/2009 г/ 14:39:22

23 Ноември 2009 14:52
Ти му говориш за индустрия, той си знае за гащите. Скокльо.
23 Ноември 2009 15:00
След като там са много роднини на Кунева, "хубавото" Наде и Солмон Паси, какво чакате?
23 Ноември 2009 15:16
Caravaggio:
"Ти му говориш за индустрия, той си знае за гащите. Скокльо"


Вземеш пак да откриеш Америката: според теб, конфекционната промишленост, дето храни милиони по цял свят, не е индустрия ? "Уби слона с ластик !".


Относно скокливостта: тук гравитацията е по-слаба, та затова.
23 Ноември 2009 15:18
Едва около сто световни лидери са имали възможност да произнесат реч пред Конгреса на САЩ.

Само?
Ясер Арафат, предполагам и той е имал таа висока чест...
23 Ноември 2009 16:13
Пред очите ми за последните 6-7 г. в сферата, където работя (конфекция и мода), се закриха и пренесоха в Китай и др. азиатски страни стотици, а може би и хиляди предприятия, с цел максимизация на печалбата на фирмено ниво, но изхвърляйки на улицата стотици хиляди работещи.

Марсе, тогава как ще обясниш, че стотици хиляди работници от Източна Европа, Азия и Африка се приемат в ЕС...? Очевидно има глад за работна ръка, а не безработица, както би следвало да се очаква, след изнасяне на производствата в Азия.
23 Ноември 2009 16:26
ПРЕДИ Тия 7 млн войници са имали основна цел да пазят тоталитарните режими, а не да завладяват Западна Европа. Ти ми говориш за руските войски СЕГА. Режимът в Русия днес го пази три пъти по-малка армия.
Каква е връзката?

Елементарна, Бенче. Ако за "пазене", при това от още 14 страни допълнително към тези ПРЕДИ, са достатъчни 1.8 млн., то за какво са им били 7-те млн.
23 Ноември 2009 16:36
Докато Европа е пудела на УСА, нема шанс.
Колониите ги изгониха, ресурсите си изпапаха отдавна, производствата транс-националките ги изнесоха, Рашата спря приходите на олигарсите у Англия. ЕС грохва, бързо и сигурно.
23 Ноември 2009 18:06
Лянча, разбери- аз не споря за нищо с теб. Просто изказах мнение, че войниците на варшавския пакт са имали преди всичко задача да пазят тоталитарните режими , докато ти се изрази, че трябвало да завладеят Западна Европа за дни. Толкова, точка и нищо повече. Затова се учудих защо започваш да ми обясняваш други неща, като че ли нещо ти опонирам.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД