:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,885
Активни 373
Страници 4,759
За един ден 1,302,066
Специфика

Работници губят социални права заради изчезнали шефове

Отварянето на границите и икономическата криза създадоха нов проблем на пазара на труда
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
У нас често се налага забавените заплати да се извоюват със стачки и протести.
В края на 2009 г. 260 работещи в шивашки цех на фирма "Марвел" намират помещенията заключени. Работодателите им, гръцки граждани, ги няма. Към 18 декември 2009 г. законните представители на дружеството са преустановили всякакви контакти и комуникации със своите длъжностни лица и обслужващите ги счетоводни къщи в България. За последно хората са получили 100 лв. аванс за октомври. Те обаче още не знаят, че неполучените заплати са най-малкият им проблем.

На практика няма кой да прекрати трудовите им правоотношения с фирмата. Инспекторите по труда не могат да открият упълномощен представител, с когото да комуникират и да завършат образуваните административни производства. Без оформени трудови книжки и осигурителни досиета те не могат да се регистрират в бюрата по труда и да ползват възможностите за квалификация и преквалификация. Могат да имат проблеми с отпускането на обезщетение за безработица, социални помощи, болнични и майчински. Могат да изпаднат от здравноосигурителната система, ако ситуацията се проточи и не им се плащат осигурителни вноски.

"Единствената възможност е да започнат работа на друго място с втори трудов договор. Но остават с неприключен и неоформен първи трудов договор, който не е изчистен в правния мир", обяснява главният юрисконсулт на Главната инспекция по труда Наталия Кирова.

В отговор на питане за 260-те работници по време на парламентарния контрол социалният министър Тотю Младенов признава: "В действащото законодателство няма правен механизъм, чрез който да бъдат отстранени неблагоприятните последици за работещите при прекратяване от работодателя на дейността на предприятието, без да бъдат оформени трудовите правоотношения на наетите лица."

От началото на януари експерти умуват над варианти за промени в законодателството, за да се уреди този проблем. Изводът е, че това не може да стане с промени само в Кодекса на труда. Възможно е да се наложи промяна и на други закони, включително Търговския. Има и радикални предложения деянието да се криминализира. Тогава ще се наложат промени в Наказателния кодекс.

От запитванията, които идват в българската Инспекция по труда от партньорите им в чужбина, става ясно, че



това не е само български проблем



Затова нашите експерти вече проучват чуждия опит в търсене на добри практики при решаването му. "В българското законодателство и в повечето законодателства доскоро се мислеше за работодателите и за самото предприятие с категории, които са по-характерни до средата на ХХ век. Тогава, когато светът не беше толкова глобализиран, не бяха паднали толкова много граници. Не се е и предполагало доскоро, че един работодател може да е изключително анонимен. В момента се наблюдава именно това", обяснява юрисконсултът на ГИТ Наталия Кирова.

Първият най-прост пример е при смърт на едноличен търговец, който има наети лица и няма наследници, или на едноличен търговец с регулирана професия (лекари, зъболекари), която може да се упражнява само ако лицето притежава определена правоспособност. Със смъртта обаче изчезва само физическото лице, едноличният търговец като предприятие остава.

"Това предприятие може да бъде продадено, купено, да си смени предмета на дейност и т.н. Може да бъде наследено. Срокът за приемане на наследството е до 3 месеца, в които работниците пак са в неприятно положение. Ако няма наследници, в крайна сметка това предприятие ще отиде в държавата. При преглед на сега действащата нормативна уредба се оказа, че няма ясен механизъм как държавата би могла да встъпи най-безболезнено в тези права в един сравнително кратък срок. В това време работниците не могат да прекратят трудовите си отношения, защото няма към кого да се обърнат. Не могат да получат и необходимите им документи, за да упражнят другите си социални права", казва Кирова.

Само за 2 седмици от началото на януари са починали двама еднолични търговци, при които проблемът се появява. В трети случай се оказва, че управителите са двама и представляват дружеството само заедно, като единият е от чужбина. Той отива да види роднините си и 6 месеца няма връзка с него. Съдружникът му без него не може нищо да направи, не може да взема никакви решения сам.

Друг пример - столичната фирма за чистота "Новера". Тя фактически е прекратила дейност през юни, а едва в края на годината й е назначен ликвидатор. Управителите са подали оставка и са неоткриваеми. Но те са вписани в Търговския закон. Едноличният собственик на капитала не избира нов управляващ. Собственикът е юридическо лице - холдинг. Вземането на решения зависи от неговите органи. Няма обаче как да се задължи съответният орган на търговеца - юридическо лице, защото това би било силно ограничаване на свободата на волята и на предприемачеството, абсолютно недопустимо за пазарната икономика, твърдят юристи.

"В подобни ситуации някъде в тези бездействащи предприятия има документация, свързана с ползване на болнични и здравноосигурителни права, документи за пенсиониране на наетите лица, ведомости и т.н. В дълъг период от време



не се знае какво става с нея



Тази документация се приема от НОИ едва след като измине една година от преустановяване на дейността на осигурителя. През периода, в който тя не е предадена на института, всичко може да стане. Това са човешки съдби. Подобно е положението и когато бездейства един наследник", обяснява юристът на ГИТ.

Следващият нерегулиран законово случай е, когато работодателят изчезва, без да остави упълномощен представител. Той не може да бъде търсен чрез Интерпол, защото няма криминално деяние. И макар че една от радикалните идеи е подобни действия да се криминализират, юристите смятат, че не може всичко да се наказва толкова тежко.

След влизането на България в ЕС се отвори възможност за много бързо придвижване от държава в държава, което отваря вратата на всеки недобросъвестен много бързо да се скрие. Ако например през 2005-2008 г. е имало по един подобен случай на година, сега - в годините на криза, те са около 7, обясняват експерти.

Проблем с прекратяване на трудовите взаимоотношения може да се прояви и при дистанционна работа, популярна и като telework.

Там още първоначално работодателят е относително анонимен - един човек с подпис, когото работникът никога не е виждал в очите. Работникът може дори да не знае в коя страна живее работодателят му. Работи вкъщи пред компютъра, получава задачите си чрез имейл или колетна пратка. Получава парите си по сметка. В един момент е много лесно да се сменят адресите на работодателя и да се върне писмо с отбелязване "Лицето непознато на адреса". Затова и синдикатите много настояват час по-скоро да се направи закон, регламентиращ дистанционната работа, в който този проблем да се изчисти, доколкото може. Той може да се прояви и при надомната работа, която е уредена с инструкция от 1975 г.

Към настоящия момент са предложени няколко различни варианта за законодателно регулиране на проблема. Със задължителните промени в законодателството обаче трябва да се реши един основен въпрос. "Трябва да се регламентира начинът, по който да се прекъсне бързо и ефективно връзката работник - работодател, като се минимизират максимално щетите, които се нанасят на добросъвестните работници. И трябва да се гарантира, че при добросъвестност от тяхна страна те да могат да ползват правата, които им дава осигуряването. В същото време не трябва в никакъв случай да се допусне отваряне на врата на злоупотреби", обяснява юрисконсулт Кирова.



КАЗУС

Другият проблем, който се прояви сериозно в кризата, е бавенето или неизплащането на заплати и обезщетения. Според юристите обаче той е регламентиран - работниците могат да водят съдебни дела срещу работодателите си за дължимите им възнаграждения и обезщетения. Те остават изискуеми в рамките на 3 години. Новият Гражданско-процесуален кодекс прави почти невъзможно тези дела да се точат с години, както беше преди. Работниците са освободени от държавните такси при тези дела, но трябва да платят на адвокат. Ако спечелят, и адвокатският хонорар се поема от загубилата страна. Проблемът е, че той не е малък - от 200 лв. нагоре. Сега с налагането на 20% ДДС ще стане още по-висок. Според юристи този данък на практика съвсем ограничава възможността хората да се възползват от правото си на съдебна защита. За да се защитят още социалните права на работещите, тази година в Кодекса за социално осигуряване работодателите бяха задължени да плащат осигуровки и върху неначислени заплати. Те са дължими върху минималния осигурителен праг за дадена дейност, а ако такъв няма - върху минималната заплата. Проблемът е, че осигуряването върху по-ниско възнаграждение би намалило индивидуалния коефициент на хората за пенсия.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
От началото на януари социалните експерти умуват над законодателни промени, които да защитят работниците при изчезване на работодателя, след като в парламента министър Тотю Младенов призна, че в момента такава законова закрила реално няма.
22
3682
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
02 Март 2010 00:16
Юридическите лица са направени заради физическите, а не обратно. Затова изпълнението на задълженията на юридическите лица към физическите би следвало да се налага със поне същата настойчивост и воля от закона, както на физическите лица към юридически.
02 Март 2010 02:14
"В действащото законодателство няма правен механизъм, чрез който да бъдат отстранени неблагоприятните последици за работещите при прекратяване от работодателя на дейността на предприятието, без да бъдат оформени трудовите правоотношения на наетите лица."
Затова пък, според СБ имаме висока степен на икономическа свобода.
02 Март 2010 02:16
От запитванията, които идват в българската Инспекция по труда от партньорите им в чужбина, става ясно, че

това не е само български проблем
Със сигурност е и грузински.
02 Март 2010 02:27
Няма обаче как да се задължи съответният орган на търговеца - юридическо лице, защото това би било силно ограничаване на свободата на волята и на предприемачеството, абсолютно недопустимо за пазарната икономика, твърдят юристи.
Юристи-лобисти...
02 Март 2010 05:15
Това много прилича на гъвкави взаимоотношения между работодатели и работници, които автоматично водят до наманяване на безработицата
02 Март 2010 07:05
Сериозен, хубав, смислен анализ.
А проблемът е огромен. И не само с изчезнали работодатели. На маса ТКЗС-та, например, са изчезнали документациите. И кандидат-пенсионерите са разкарвани от служба в служба да ги дирят сами. Което е интересна тема, дарявам идеята.
Вярно, вече се вкарва всичко в компютъра. Но докато стане...
---------------------------------------
Блогът на Генек

02 Март 2010 08:53
"Но те са вписани в Търговския закон" явно новера е била голяма сила щом управляващите я са успели да се впишат в ТЗ. Борис Бойков има да завижда, а ЦЦ мигом следва да ги арестува в акцията "неоткриваемите"
02 Март 2010 09:38
Гръцките власти уведомени ли са за шефовете на "Марвел"? А Интерпол? Изискано ли е задържането им? Докога ще се позволява на алчните и мързеливи византийци да се държат тук и сега като чорбаджии от XVI век, а? Деа и малаките...
02 Март 2010 09:53
Всичко това показва какви малоумници ни управляват. Как ще няма механизъм? Ако работодател ти дължи дори 1 лев, може да се поиска несъстоятелност, и съдът назначава синдик, който управлява предприятието и може да подписва всичко. Ако работодателят го няма и се крие, той няма да плати въпросния 1 лев, и синдикът ще бъде назначен. А ако работодателят се крие, негов дълг автоматично се трупа, защото като не ти е прекратен трудовият договор, на теб ти тече заплата. Първата неплатена заплата е достатъчен повод за иск за несъстоятелност. Просто ни трябва бюрокрацията да работи добре и да си върши работата, а не да хленчи и да измисля нови закони, с които после да тормози изрядните, а не неизрядните.
02 Март 2010 10:40
DOBRI BOZHILOV,
Да, ама има го и това:
ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ
...
2. ПРИВИЛЕГИЯ
Чл. 136. Ползуват се с право на предпочтително удовлетворение в реда, по който са изброени, следните вземания:
1. вземанията за разноски по обезпечаването и принудителното изпълнение, както и за исковете по чл. 134 и 135 - от стойността на имота, за който са направени, спрямо кредиторите, които се ползуват от тези разноски;
2. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., доп. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) вземанията на държавата за данъци върху определен имот или за моторно превозно средство - от стойността на този имот или на моторното превозно средство, както и вземания, произтичащи от концесионни плащания, лихви и неустойки по концесионни договори;
3. вземанията, обезпечени със залог или ипотека - от стойността на заложените или ипотекирани имоти;
4. вземанията, заради които се упражнява право на задържане - от стойността на задържаните имоти; ако това вземане произтича от разноски за запазване или подобрение на задържания имот, то се удовлетворява преди вземанията по т. 3;
5. вземанията на работници и служащи, произтичащи от трудови отношения и вземанията за издръжка;
6. вземанията на държавата, освен тия за глоби;
7. (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
8. (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията по т. 5 и 6 се удовлетворяват предпочтително от цялото имущество на длъжника.
Вземания с еднакъв ред се удовлетворяват съразмерно.
Освен присъдените лихви, правото на предпочтително удовлетворение обхваща лихвите, изтекли след започване на принудителното изпълнение, както и лихвите за годината, която го предхожда.

02 Март 2010 12:17
Защо подобен проблем в Германия не съществува?
02 Март 2010 12:32
Сигурно защото знаят , че там няма да им мине номера .
02 Март 2010 13:12
Защото Германия е страна с ниска степен на икономическа свобода.
02 Март 2010 13:34
В Германия са известни случаи, където собственикът на средно-голяма фирма е бил отстраняван от управлението й, поради неадекватно социално поведение - започнал да губи много пари в хазартни игри. Иначе пак си е останал собственик.
Истината е, че там законодателите са предвидили всички възможни ситуации, които биха застрашили установения ред. И за всяка от тези ситуации се взимат навременни мерки.
02 Март 2010 14:27
В правната кочина на България най-лесно е всички последици от некадърното ни законодателство да са за сметка на наемния труд, респ. на потребителите.
Ама когато трябва да се търси отговорност на управляващите по същите тези закони, там всичко е перфектно - няма и не може да им се търси отговорност. И какво излиза - силните на деня /политици, управляващи, работодатели/ могат да ни стрижат и доят безнаказано.
Като имало празнота в закона, кой е отговорен за това - нали има закон и за вреди причинени от държавата. След като не са уредили тези случаи законово, хората трябва да си получат последната заплата от държавата, служебно им приключат трудовите книжки и държавата да си търси възстановяване на платеното от избягалия "велик чуждестранне инвеститор".
02 Март 2010 14:37
Проблемът наистина е сериозен и този случай със сигурност няма да е първия. Тряба да се измисли начин да се защитят правата на работниците.
А след като в НОИ има копие от трудов договор, документи за платените осигуровки на служителя и т.н. купища с документи, доказващи че едно лице работи някъде какъв и е проблема на държавата да си размърда бюрократичната машина и да измисли начин да бъде служебно прекратено трудовото правоотношение. Нали за това има власт - изпълнителна, пък и законодателна.
02 Март 2010 14:44
в тази дьржава единственият читав закон е за заплатите на народните представители
02 Март 2010 17:41
Като бях на море в Испания миналата година, видях как съседа от съседната къща беше решил проблема с трудовата заетост - двайсет саксии с добре пораснала марихуана - на око я изчислих къмто десетина килца суха маса. По някое време тревата изчезна, дойдоха някакви типове с поръчкови луноходи, дето още не са излезнали по пазарите официално, единия носеше две куфарчета (никой не се притесняваше, че се вижда всичко, явно там полицията е като нашата), после излезнаха и всичко отново стана тихо. Пича уреди положението поне за една година напред - кеф ти влог на лихва, кеф ти зимна почивка в Мартиника или Доминикана, пък напролет - отново на тръстиката
02 Март 2010 17:56
Вижте,
Точно Тотю Младенов е най-наясно с тази проблематика и не му отива да пързаля по пистата юрисконсулти от Инспекцията по труда. Гръцките граждани Сулиакис и Пулиакис са регистрирали фирма във Вулгария. Т.е. съгласили са се тази фирма да е "подчинена" на нашите вулгарни закони. Тук въпросът е как Сулиакис и Пулиакис да бъдат открити в Гърция и да им бъде връчена една документация. Всичко друго е от Лукавия. Защото Сулиакис и Пулиакис в случая имат и задължения към държавата Вулгария. Който иска мога да му обясня защо!
02 Март 2010 18:15
Ако един канадец направи ПТП в Щатите, катаджиите веднага го издирват и макар и в друга страна му събират глобичката. Нашата скапана държава предоставя на гръцки и турски мошенници да и експлоатират населението, че и да го ограбват БЕЗ ПОСЛЕДСТВИЯ. Е защо и плащаме данъците на тая държавата, да си отглежда нови и нови паразити ли? И при това става дума за групово ограбване.

02 Март 2010 18:24
fractal
В тази дьржава единственият читав закон е за заплатите на народните представители

Редактирано от - Doctora на 02/3/2010 г/ 18:25:52

02 Март 2010 19:08
Опитайте се като български гражданин да регистрирате фирма в Гърция. Гарантирам ви, че няма да е лесно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД