:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,325
Активни 509
Страници 2,199
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Гърне или мрамор? Или гърне от мрамор? - 4

Не, не трябва да ставаме КНДР, за да обезпечим гилдиен просперитет и творческо самоуважение на творците си. С това, мисля, голяма част от обществото ни ще се съгласи.

Едно общество все пак има и малко по-приоритетни цели от разцвета на изкуството. Или, ако трябва да се върнем към метафорите, почти всеки негов член би предпочел пълно гърне у дома си, отколкото мраморен Аполон на площада пред двореца на диктатора. Ако може да избира, де.

Тогава какво ще я правим - тази социална драма на творческите гилдии, резултат от водевилния преход между социализъм и капитализъм? Нормално ли е



Невена Коканова да дои кози, а болният Христо Фотев



да чака някой лев от "Мултигруп", за да научат в края на живота си уроците на "грубата шаячна правда"?

Теоретиците на обществото, управлявано от законите на пазара, а не от идеологии и абсолютизъм, твърдят, че е нормално. Ние все пак отскоро влизаме в това общество, не в друго. В книгата си "Антикапиталистическото мислене" Лудвиг фон Мизес - този апологет на laissez faire капитализма, е дидактичен като старшина пред новобранци, строени за първи път на плаца: "На мърморкото, който се оплаква от нечестната пазарна икономика, може да бъде даден само един съвет. Ако искаш да забогатееш, опитай се да задоволиш обществото, като му предложиш нещо, което е по-евтино или ще му се хареса повече... На пазар, който не е саботиран от наложени от правителството ограничения, е изключително твой пропускът, че не можеш да отстраниш краля на шоколадите, филмовата звезда или шампиона по бокс.

Но ако пред богатствата, които би натрупал чрез участие в търговията с дрехи или в професионалния бокс, предпочиташ удовлетворението, което би получил от писане на поезия или философия, свободен си да постъпиш по този начин. Тогава, разбира се, няма да направиш толкова пари..."

Бедата на днешните ни творци е фактът, че те, включително най-кадърната част от тях, са продукт на система, построена върху принципите на просветения феодализъм. И оказали се по волята на историческите земетръси в хаоса на общество, сполетяно от спонтанно разграбване и първичното натрупване на капитали. Бедата не, а трагедията им е в бедността не само на държавата, но и на ресурса, за съжаление - често - и на ресурса на дух у тези, които в страни без толкова драматични преходи играят ролята на меценати и локомотиви на културното съзидание.

Тази ситуация се характеризира в чисто естетически план



с подражателност и вторичност



при производството на собствен културен продукт. Както и в изтъняване и прокъсване на културния слой, способен да налага високи стойности, включително на пазара. Въпросният слой, останал без самочувствие, деградира и се маргинализира. Това отваря широки пространства за маскиране на пошлото като нов масов вкус, за купуване на оценки и изобщо - за усещане за подмяна - на идеологически доминираната, но стабилна като кадрови потенциал система с кичозен хаос в нискохудожествен бардак. Само че то е друга посока в тема, която сега не разглеждаме, само маркираме.

Волю-неволю нашите артисти, певци, художници, писатели търсят реализация там, където по-високата производителност на труда е позволила възможност за по-висок приход от творчество. То е трудно и става рядко - но става. Затова до нас достигат новини като тази за българин, работил по уникалната анимация на филма "Матрицата", за наши драматурзи, пробили в Австрия и Германия, за наши певици, които Горан Брегович разхожда по света, ползвайки гласа им като мениджър в своя успешен продукт.

Като казах певици, ето какво научих вчера - българката Радка Варимезова, оказва се, пее в суперкасовия холивудски филм "Аватар". Гласът й е в саундтрака на лентата, а тя била избрана, за да покаже свободолюбивата музикалност на гордите опашати извънземни създания, Радка пее на фантастичния език "нави".

Стана ми драго за Радка и нейните родители, с които тя живее в Лос Анджелис, по малко по-особен повод. Баща й и майка й са всъщност Иван и Цветанка Варимезови, преподаватели по фолклор в Калифорнийския университет. Иван е чуден гайдар, племенник, ако се не лъжа, на Костадин Варимезов, още по-известен наш гайдар от близкото минало. Та с въпросния Иван служехме запас в офицерската школа във Враца в самия край на управлението на Тодор Живков. Понякога Иван надуваше гайдата, но иначе по цял ден учехме как да спрем врага от НАТО с РПГ-та и картечници, докато дойдат съветските ракети и танкове.

Варимезов тогава ми разказа как веднъж



отгледал в бостана си много дини



И понеже не му стигали парите от музиката, обрал дините, натоварил ги в багажника на москвича и отпрашил към морето. Спрял край известен курорт, изкарал няколко любенички на капака и за негово немалко учудване успял да продаде всичко за нула време. Така вързал успешно семейния бюджет, поне за момента.

Тогава си мислех: "Абе, практичен, ама Паганини така не би постъпил...".

Ето един изпълнител, когото преходът не смаза, мисля с усмивка днес. (Следва)
16
3057
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
02 Март 2010 00:44
тоз "роман " няма ли карай?
нищо по същество даже не и репортаж..
Защо?
02 Март 2010 02:06
На Бойко Ламбовски твърдо .
Статията за изкуството изключва възможноста да се разбере от идиоти и материалисти. Въпроса е разгледан в дълбочина , от исторически план и то най-адекватно . "Хрантутниците" от духовната сфера израснаха в такива щедри условия , които няма да се повторят в близките 200 години за съжаление. Ерозиралата и деградирала култура , беше принизена до халтурата заради едните месечни сметки и отчети , а често и още по-зле. Сега разбрахме че материализирането на духовното е противопоказно.
02 Март 2010 02:24
Бойко,
Вече за 4-ти път, а както гледам "следва", значи ще има 5-ти, може би и 6-ти, 7-ми....
За кой път вече, като видя това "Гърне....." и ми се .....
Стига с тия гърнета, цукала, клекала и нужници.
Бойко,
Нуждата от читаво слово днес е голяма, но не е голяма нужда.
Поетично казано, и иносказателно.
02 Март 2010 06:16
Преди 20 години доминираха илюзиите.Гладни, но с надежди за в бъдещето-Сега започва крахът на илюзиите.Полугладни и без надежда за бъдещето.
02 Март 2010 06:26
orbb, ако една статия не е написана така че да бъде разбрана от идиоти и материалисти (какво прозрение у един неидиот, нематериалист претендиращ да я е разбрал!), по-добре да не бъде публикувана в един ежедневник. А това цитиране на спорни авторитети от Ранд до Лудвиг фон Мизес със спомени от картечарско-гайдарския фолклор издава нездрав афинитет към литературна чалга, наричана още халтура.
02 Март 2010 06:48
И така: как да я наречем тази пишман-ИДЕОЛОГИЯ, значи? Пазарен фундаментализъм или пазарен идиотизъм? Ако свято следваме Мизес, Паганини би трябвало да стане чалга-певец, или още по-добре - да продава наркотици. Така обществото щеше да го оцени още по-добре във финансово изражение.
Ако използваш знането си за пазарните механизми, за да продаваш на хората боклуци, без които те спокойно могат да минат, това си е технология. Ако откриеш нещо в действието на същите тези пазарни механизми, за които никой не е подозирал, това е наука. Святата вяра в тях обаче си е най-долнопробна идеология; много по-долнопробна от вярата във второто пришествие или в светлото бъдеще на комунизъма. Последните две поне изпълняваха някакви регулативни функции... -
02 Март 2010 07:02
Статията вече е заприличала на сирене, купено от старата бакалия - половината саламура. Трябваше да се остави идеята да се източи.
За тази Радка. Доста елементарно. Чува се някакъв глас, който пее - вярно. Проверих още вчера, когато прочетох гръмко заглавие как правила фурор.
И- пее си момичето. Нищо повече. Озвучава вкисната боза "Аватар". И се губи между многото ефекти и опитите да се намери смисъл в тъпнята.
Просто професионално са метнали малко музичка. А ние: "Булгар, булгар!".
Помня, когато "Петият елемент" вземаше някаква награда /"Оскар" май/, проглушиха ни как я взел нашенец. После се оказа, че бил в екипа по ефектите, правил дори някакъв корниз /в сцената с пърхащите таксита/.
Хайде по-реалистично, а?
------------------------------------
Блогът на Генек

02 Март 2010 09:52
***

Редактирано от - sybil на 02/3/2010 г/ 09:54:14

02 Март 2010 09:56
Някои забележки
Не, не трябва да ставаме КНДР, за да обезпечим гилдиен просперитет и творческо самоуважение на творците си.
Ние никога не ссме били като КНДР, нито като Куба. Това са страни поставени пред ненормални условия - в състояние на студена война - отсреща на КНДР са американски войски и те са сами срещу тях, срещу Куба е една всеобхватна американска блокада. При такива ситуации диктатурата сама се налага.
Бойко се омотал, като пате в кълчища. Разликата между културата при социализма и сега е тази, че тогава все пак културтрегери, хора разбиращи от изкуство определят кое е добро, кое е лошо, а сега ПАЗАРЪТ - разбирай големите пари, разбирай - мутрите определят. Затова чалгата е навсякъде.
02 Март 2010 10:11
Понякога Иван надуваше гайдата, но иначе по цял ден учехме как да спрем врага от НАТО с РПГ-та и картечници, докато дойдат съветските ракети и танкове.

Аре малце по-сериозно, а? България до 1989 г. имаше повече и по-качествени танкове, артилерия и авиация от комшиите (и от двамата). Какво ви е надувало главата ЗКПЧ-то е едно, а какви са били целите на това да се държи 100 хилядна въоръжена до зъби армия, при това една от най-боеготовите в света (това е факт по време на Щит-82) е съвсем друго. Така е трябвало да ги спрете НАТО (конкретно едните комшии, другите никой не ги е бръснел за слива), че като тръгнете да ги спирате заедно с руснаците, трябваше да ги спрете чак на Босфора. За една седмица.
02 Март 2010 11:13
Защо бе, Сибиле, защо?Явно искаш да прочетеш и 94-та серия!
02 Март 2010 11:51
Б. Ламбовски е много точен.Всички творци уж са свободни, но все чакат за държавната копанка. А за тези които непрекъснато плачат нека на този линк да видят какво може да се направи от една българска песен изпълнена от деца и да се класира на първо място в Италия: http://www.youtube.com/watch?v=tCdezHSpeFs
02 Март 2010 12:55
Дядо Либен
А за тези които непрекъснато плачат нека на този линк да видят какво може да се направи от една българска песен изпълнена от деца и да се класира на първо място в Италия
Дяд Либене, да ти светна някои неща. Че тези деца не са ходили в Родопита да изкопат тази песен е ясно. Българският композитор и пианист Виктор Чучков отдавна има сътрудничество с детски хор от Италия, мисля, че е този. Този хор нееднократно е гостувал в България и е пял български песним, както български детски хор е пял италиански. Композитор и аранжьор на тези български песни е Чучков. Ама както българския, така и италианския съвсем не са на пазарен принцип, а се спонсорират или от държавата или от църкавата в Италия. Инак песента е чудесна.
02 Март 2010 14:55
ами то според некои , тряба ката ден Паганини да изкарва по некоя соната и токата , опера илинещо друго , обаче като омръзне много , като никои не му се слуша , тряба да почне с чики рики иначе няма нито цигари , нито шкембе чорба.Освен това художниците рядко закусват и обядват и вечерят през творческия си живот. И един ден стават велики , но на предния са ги погребали.
Материализирането на някои сектори от живота е недопустимо и самоубииствено.
Особенно здравното и образователното , "тъпите комунисти" елеганто бяха решили проблема , ама ние нали все напъваме за едни печалби.
02 Март 2010 21:07

Бойко, по един палец, за всяка част от поредицата.
Най-трагичното, ако забелязваш е гъгнето на консуматорите на продукта на труда. Те не искат да принадлежат към "преебаните", просто някак си хич не им отива...ама изобщо.
Как можеш, ти, значи, да поругаваш БЪЛГАРСКОТО, един вид...то верно, че комисиите за легитимиране на творците вече ги няма...тогава ако си спомняте за музиканите имаше една (най-често) петчленна комисия, която определяше колко те бива за музикант. Често в нея бяха: Борис Карадимчев, Коко Чилев, Добри Палиев и ако се не лъжа даже по едно време и Марио Станчев. Изправяш се значи там с инструмента си и показваш колко те бива...и комисията те атестира там с категория ( от горе-надолу погледнато): четвърта временна ( която трябва да защитиш следващата година), четвърта постоянна, трета временна, трета постоянна, втора, първа, солист ( аз успях само до тук) и солист-водач ( това беше върха на елхата)...твоето заплащане (ако работиш в институциите ) след това беше базирана на тарифите свързани с тези категории. Ти може да разплакваш стадиони, можеш да свириш и на двама пияни капута...няма значение - заплащане според категорията...ама аз, вика съм творец на авторска музика и свиря нетривиално - няма братче такива работи - тук си има стандарти и туй то! Нито Пол МакКартни, нито Стефан Грапели, нито Сезария Евора биха имали шанс пред тази комисия, тъй като те не знаят да четат ноти...а не знаеш ли да четеш ноти - тц...не си за тук мой човек...ама аз съм сър Пол МакКартни...сър-мър, нема такива работи тук...ние си имаме стандарти и такива ми ти космати битълци като теб - не вървят...ако искаш там уроче по солфеж или искаш да ми шепнеш нещо на ушенце, ела на вънка да се разбереме...мо'е да уредим нещо за следната сесия, обаче. И толкоз...има си стандарти ( ГОСТ, БДС ) и туй то...какви са тия ми ти глупости: ама цял свят ме харесва, всеки ми купува плочите и моите композиции са най-продаваните...еба ти гъзара...не може да различи фа от фа диез, седнал да ми се прави на голяма работа...а бе'й от тука...маршшш, да не те виждам повече, гъзар с гъзар ниеден.
02 Март 2010 21:57
gratzian - аз се бях уплашил че може и да не те прочета повече, а то още по-лошо - бил си на принудително лечение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД