Нагло. Така звучат обясненията покрай подновяването на разследването за смъртта на шефа на кабинета на Ахмед Доган - Ахмед Емин. Моментът, в който премиерът Бойко Борисов реши да се изкаже по въпроса, изобщо не е случаен. От една страна, най-вероятно това ще подпомогне атаката срещу бившия секретен сътрудник на ДАНС Алексей Петров, който в момента е в ареста по обвинение, че е организирал въоръжена престъпна група. От друга - ДПС удобно зае мъченическа поза, лансирайки версията, че Емин е трябвало да убие Доган по заръка на ДАНС и по-специално - на Петров. От трета страна, прокуратурата се хлъзна по изключително опасната наклонена плоскост да ревизира казуси в зависимост от политическата конюнктура. Тя остави ДАНС да анализира разследванията, на които тя е господар. Всъщност не било агентурен контрол, а едва ли не приятелска проверка, за която помолили самите прокурори. И видите ли, агентите, вече ръководени от Цветлин Йовчев, открили пукнатини в разследването с едно прехвърляне на десетте тома на делото, събирани в продължение на половин година, с огледи, разпити и експертизи. Подобно поведение никога не е водело до нищо добро. Засега сигналите са, че възобновяването на разследването няма да промени изводите на прокурорите от миналия април. Явно
просто ще се вдигне шум
И все пак картината е доста нелепа. Абсурдно е дори да се мисли, че животът на мандатоносителя е бил застрашен от служител на държавна служба, създадена по личната благословия на премиера, и това обстоятелство няма никакви последствия за тройната коалиция. Ако наистина имаше подобни данни, сигурно всички ресорни служби щяха да бъдат вдигнати на крак. Все пак Доган е един от хората, които се радват на държавна охрана. Ако пък партньорите от БСП упорито не са желаели да задвижат държавната машина за опазване живота на Доган, как така тройната коалиция не се разклати? Та Доган е вдигал жълти и червени картони за много по-незначителни "провинения" на коалиционни партньори!
Но дори ДПС наистина да има право и да е събрало достатъчно улики за този заговор при паралелното си разследване на самоубийството на Емин, то трябваше отдавна да ги е предало на прокуратурата. Защото укриването на данни за престъпление също е престъпление.
Всъщност, ако разследването на Ахмед Емин бе водено професионално, то трябваше досега да е дало отговори на няколко ключови въпроса за българския политически живот. Например -
как се финансира ДПС,
кои са фирмите в прословутите му обръчи и как се облагодетелстват, има ли черни каси и комисиони. Ахмед Емин, чийто мотив за самоубийство и до ден днешен е неизвестен, е бил наясно с много от тези неща - все пак бе началник на кабинета на Доган и имаше пълномощно да се разпорежда с парите от държавната субсидия за ДПС. Упорито се говореше, че името му протича по разработката "Лиана", която се занимава именно с подозрителното финансиране на тази партия. Източници от разследващите разкриха пред "Сега", че при претърсването в кабинета на "мъжката секретарка" (според определението на Доган) са иззети куп материали, описващи схеми за търговия с гласове - с имена и суми. За тях същата тази ДАНС, но под старото си ръководство, се е произнесла вече, че няма данни за престъпление и за заплаха за националната сигурност. Не е ясно какво ще каже новото ръководство на ДАНС и дали изобщо ще се занимава с разследването на тези документи. Прокуратурата вече спря делото "Лиана", тъй като извършителят на престъплението не е разкрит. Прокурори признаха, че лицата, по които се е целила разработката, са били предупредени и така операцията е обречена не неуспех. Неуспешен бил и опитът да се установи откъде към разработваните е изтекла информация.
Ще бъде много интересно да се проследи тази сюжетна линия по-нататък, тъй като службите, а и всички държавни органи, в това число и прокуратурата, трябва да са професионалисти, които
не се обръщат накъде духат политическите ветрове
И НАП не бърза с ревизиите на физическите и юридическите лица, собственици на петте имота, които се свързват с Доган. Близо година след разпореждането за ревизии от прокуратурата резултати няма.
Очевидно никой не иска да разрови тези авгиеви обори. Никой не желае да подреди стройно и логично всички детайли около тази смърт, та дори те да доведат до нелицеприятни изводи - и за разследващите, и за бившите началници на Емин, и за управлението на спецслужбите, а и на държавата въобще. По-удобно е да има загадки, намеци и съмнения. За да може неудобната история да бъде изравяна всеки път, когато някой сметне за нужно. Така хем на Доган се показват мускули, хем срещу него не се замахва. Пък кой знае - някой ден може да се окаже не опонент, а партньор.