:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,099
Активни 574
Страници 4,973
За един ден 1,302,066
Клуб "Просперитет"

Пропуснатите шансове на свободата

Вече 132 години грубата партизанщина е водещ принцип в политическия ни живот
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Всяка година Освобождението на България се чества с молебени, тържества и дори възстановки на събитията от 1878 г. Осъзнават ли обаче българите какво точно се случи на 3 март?
Замисляли ли сте се някога за символиката в имената на улиците, ограждащи четирите страни на парламента? С улицата от южната страна - булевард "Цар Освободител", всичко е ясно: с манифест на император Александър II започва войната, след която се възстановява българската държава. Единственото объркване е, че прибавката "Освободител" е заради нас, а не заради отмяната на крепостното право в Русия през 1862 г. На северната страна е улица "Шипка". Тук също няма грешка - старопланинският връх се е превърнал в емблематичен символ в националната ни история и заслугата за това е на шепата герои опълченци, сражавали се в горещия август на 1877 г. с "Шуми Марица" на уста. От източната страна, откъм университета, има улица с единствен номер. Малцина знаят, че тя се нарича "19 февруари", но едва ли някой свързва датата с подписването в Сан Стефано на прелиминарния мирен договор между воюващите империи. Доста по-късно датата се превръща в 3 март по нов стил. Западната страна - отново улица с единствен номер - "7 ноември". По времето на социализма всеки бе готов да се закълне, че така е обезсмъртена Октомврийската революция. Нищо подобно, на 7 ноември 1885 г. е апогеят на боевете при Сливница.

Сега да съединим символите: руският император започна поредната война срещу Османската империя, българите дадоха своя кървав дан в боевете на Шипка, султанското правителство призна за първи път новите реалности в договора от Сан Стефано, защитихме младата си държава в грохота на сраженията на капитаните срещу генералите. Ясно и убедително - но неизвестно...

Трети март е наистина знаменателна дата в нашата история. С всички възможни условности: че Санстефанският договор е предварителен и не решава нищо окончателно, че руското правителство вече тайно се е съгласило да се преразгледат очертаните на етнически принцип граници, че се създават условия за трайно и на моменти безпрекословно и вредно влияние на Петербург в страната, че и до днес се дискутира дали еволюционният път не би донесъл по-дълбоки и трайни резултати... Все пак безспорен факт е, че в онзи момент интересите и амбициите на Русия на Балканите и стремежите на нашата общественост към самостоятелност и независимост съвпадат и за първи път след столетия в международен план се признава завръщането на България като държавнополитически субект на картата на Европа.

Но какво се случва по-нататък? Търновската конституция, чието приемане само по себе си също е знаменателен факт, се опитва да рамкира и регламентира капиталистическото развитие на нашето общество, но го прави неубедително и половинчато. Както отбелязват и съвременници, и изследователи, още тогава популизмът и демагогията навлизат в българския политически живот със съответните последствия, включително обществени и икономически. Ние, българите, и тогава, и сега все още не сме успели да осмислим необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото. Вече 132 години грубата партизанщина е водещ принцип в политическия живот. Все още даваме възможност на издържаната от данъците ни административно-бюрократична машина да стои над всичко и над всички. Все още икономиката се лута из тесните и често задънени коридори на държавната намеса, без да изпитва благотворното влияние на наистина свободния пазар.

Основните стълбове на България до 1944 г. са кооперативността, етатизмът и корупцията. Точно това не позволява редките проблясъци на позитивно развитие да се превърнат в трайно явление, именно поради това и социалистическият тоталитаризъм намира до голяма степен подготвена почва, особено в икономическата сфера. Дали това ни състояние няма връзка и с външнополитическите неудачи през първата половина на ХХ век?

Трети март е начало на новото летоброене на нашето модерно общество и държава. Струва си на такъв ден не само да празнуваме, но и да се замислим за пропуснатите възможности и направените грешки. И да се запитаме не продължаваме ли да ги повтаряме.
143
4340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
143
 Видими 
02 Март 2010 00:07
Пълна глупост е правата на индивида да доминират над правата на обществото. Статията тенденциозно не отчита че в България бюрокрацията винаги защитава правата не на обществото, а на управляващата класа (и своите собствени, разбира се). Поради и това е "лутането" и необходимоста от "държавна намеса". А каква връзка има "кооперативността" с "етатизмът и корупцията" - така и не разбрах.
02 Март 2010 01:17
То шансове винаги има-във всяка секунда..ача да не забравяме, че е можело да стане и по-лошо...както с малоазиатските гърци, или с арменците...па и наще тракийски българи, добре че някой са останали живи.А дали е можело нещо друго-да ни освободи САЩ, така както почна вече да освобождава кюрдите, бавно и полека, първо иракските, сега май и ирансктие, да се готвят и турските..ми де да знам.Ей сега САЩ сигурно щеше да ни освобождава..
02 Март 2010 01:29
Трябваше малко повече усилие. Мързеливо и несвързано писание.
02 Март 2010 01:45
Доц. Боби Бобев
02 Март 2010 01:51
Много добре си е написано и много ясно! Сега, някой че иска да му го сдъвчат като на малко дете и да му кажат кои са добрите и кои - лошите, е друг въпрос.
02 Март 2010 02:34
Нищо не разбрах. Пък че можело едно, но можело и друго, си го знаех и преди.

Редактирано от - водопроводчик на 02/3/2010 г/ 02:35:12

02 Март 2010 02:38
Хех, какво имаме тук?
Господинът е специалист по албанска история, и бивш посланик в Албания.
Съответно статията е..... реотан.


Даже не е стоплено що е то партизанщина.
партизанщина - партизанин - partisan - partigiano - част

Партизанщината е защита на части интереси. Групови или лични. Но частни, на една част.
Партизанщината е обратното на съединението (което прави силата).
Партизанщината е обратното на единството, на поставянето на общите интереси над частните.
В условията на партизирана държавност, всяка власт, като временна, е партизанска.
02 Март 2010 02:53
samuil
кратко и ясно.
02 Март 2010 07:10
Тоя Боби беше писал навремето едни "свитъци" по история. И в указания към тях искаше да се набляга върху лошото отношение на българските богаташи към бунтовниците - какви нехранимайковци били, как никой не уважавал Левски, Ботев и останалите.
Оттогава още -
Пак добре, че не са пуснали и другия олигофрен - Цветков, дето твърди, че след 1878 година сме поробени от Русия.
----------------------------------------- --------
Блогът на Генек

02 Март 2010 07:39
за автора
02 Март 2010 08:04
Отлична статия! Примерът с имената на четирите улици около Събранието показва основната слабост на нашия народ - дълбокото му невежество. Едва ли има народ в Европа, който по-малко да познава историята си. Да, османците са направили всичко възможно, за да е така и може да се каже, че самото ни оцеляване се е случило повече като шанс... на Свободата или на Божията воля... отколкото като резултат от истински народен процес. Но и четирите улици с "непознати" за огромното мнозинство имена са наименувани на събития от новата, следосманска история. Колко от нас знаят защо има улици "11 август" и "Врабча", какво са "Плачковица" и "Галичица", кои са Позитано и Луи Айер?
02 Март 2010 08:06
С кое не сте съгласни? С това, че авторът има по-различна предства за събитията от вашата ли? То е ясно, че сте наквасени с червено и дорде избелеете ще сте все против. Някой само да посмее да каже нещо дето не ви харесва и сте готови да го изядете. Манталитет!?!
02 Март 2010 08:37
"основните стълбове" са си все тези, затова се наричат основни защо трябва да се изменят?
Тука си е Ориент и важат правилата на ориента "ти на мене, аз на тебе" и "интереса клати феса" - някои учени му викат корпоративен капитализъм...... може и да са прави, кой знае.....
02 Март 2010 08:40
Това ли е статията на в."Сега", посветена на националния ни празник или ще има и друга?
02 Март 2010 08:43
Представете си реалността.
Къде живееш.
На "Шипка" ичинайсе.
------------
Дай да се разтъпчем по "Цар Освободител"
---------------------
Къде да ударим по едно кафе.В кпанчето на "Шуми Марица".

Толкова е тъпо , че по тъпо не може да бъде.
-------------------------
Хуманитарни и икономически величия вече всякакви чудеса произвеждат , от зеленчукови салами , до крем карамел от моторни масла и грес.
Някой някога трябва да спре тази изпортеност.
----------------------------

С какво не сме съгласни.
, , Трети март е начало на новото летоброене на нашето модерно общество и държава.”
Силни думи , обвързани без разум и логика , с огромни вътрешни несъответствия.
Примерно това словосъчетание , , модерно общество и държава.”.
То представлява зеленчуков салам.
Реалният смисъл би изглеждал и изглежда така.
Мода на инструмента за народа.Безумие.
Това , че днешният , , интелект” даже думичките не разпознава и го е ударил на емоционални внушения , заради силата на думите , това е реален проблем на деградиращата пропаганда и нейните цели- постоянно да промива мозъците.
Аз не виждам никаква логика , табелките на улиците да са кичат с исторически събития , имена на личности-независимо какви и кой са те и т.н.
Поне да се въведе някаква геометрични координати и хората да се ориентират вярно по тях..
Хората и без това ги третират като такива.

02 Март 2010 08:45
Улица "7 ноември в София вече няма" Сините талибани през 1998 г се уплашиха жестоко, че народонаселението шъ се ошашави и я преименуваха на "15 ноември".
Вместо битката при Сливница ся си честваме тая при Пирот.
02 Март 2010 08:45
След като пантюркистчетата се радват на статУйката - помислете чия е тя.
Неболе, тресни вратата с едно: "- Господа, тук се пръскат революционни идеи против държавата на негово величество султана. Аз не мога да остана тука и излазям."
02 Март 2010 08:46
а за "сведение на посрещачите" на 19 феврурари 1855 император Александър 2 е встъпил на престола, затова и Сан Стефанският прелиминарен мирен договор е подписан на тази дата (нов стил 3.март) - подарък като за император на голяма империя - мирен договор от победоносна война, а останалите детайли после.....
02 Март 2010 08:59
интересите и амбициите на Русия на Балканите и стремежите на нашата общественост към самостоятелност и независимост съвпадат ...

На това му казват оксиморон!
Русия води непрекъснато войни с Турция за да покори Балканите и да контролира проливите.Феодална Русия където и да стъпи налага мракобесие и
терор.Оснвната политика на феодална Русия и на болшевишка Русия е физическото унищожение на будните и просветени в покороните народи и замесвнето им лакеи и агенти.
България в най пострадалата страна от руската азиатщина.
02 Март 2010 09:08
...до днес се дискутира дали еволюционният път не би донесъл по-дълбоки и трайни резултати...

Нещо като "нежни и цветни революции" за освобождение на народите от "османско присъствие".
02 Март 2010 09:14
Слабо
02 Март 2010 09:37
Бре, какво единодушие.
Аз не намерих нищо толкова злокобно в тая статия. Не е празнично четиво с героизъм и саможертва, вярно, но само такива ли трябва да се пишат? Не може ли малко теми за размисъл, особено за пропуснатите възможности и повтарянето на грешките?
Айде да не се страхуваме да мислим. Това никому не е навредило.

02 Март 2010 09:52
"Трети март е начало на новото летоброене на нашето модерно общество и държава"
Трети Март е празника на руската агентура и комунистическият терор които потопи в кръв България.
България с подкрепата на Запада , след Априлското Възстание, е била пред прага сама да се освободи, Това Русия се опитала успешно да осуети с дивашката си инвазия на Балканите.
02 Март 2010 10:01
Тоя, лудия, умора няма.
02 Март 2010 10:16
Народът ни е талантлив и има много ценни национални качества, но недостигът на обществено и лично познание налага трагичен отпечатък върху съдбата ни през последните 150 години. Казано "по съвременному", ние се оказахме неконкурентоспособни, както спрямо съперниците си на Балканите, така и спрямо изискванията на модерните времена. Оказа се, че няколкото само десетилетия по-ранно получаване на независимост, са дали безцено историческо предимство на Гърция, Сърбия и Румъния. В крайна сметка, по-ранното изграждане на националните им институти и натрупаните през тези десетилетия обществен опит и знание стават основната причина именно ние, а не те, да претърпим националните катастрофи от 1913 и 1919. Щеше ли политическата ни система да се окаже катастрофално негодна в преломните за Европа години, ако бяхме имали повече време за университети и създаване на водачи, за истинско образоване на интелигенцията и духовенството, за дълбоко и всеобхватно народно просвещение?
02 Март 2010 10:18
Авторът е добре започнал, а след това зацепил през бос просото в духа на новата идеология.
Ние, българите, и тогава, и сега все още не сме успели да осмислим необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото.
Правата на индивида означава правата на мутрите - капиталисти срещу правата на народонаселението.
А ето тук още един гдето всичко му се вижда киомунистическо
Трети Март е празника на руската агентура и комунистическият терор които потопи в кръв България.
поне да беше прочел в Уикипедията за 3-ти март. След 1944г. той бе снет от комунистите, като национален празник, заедно с хиумна "Шуми Марица".
От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. Еднократно като национален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно, с решение на парламента от 5 март 1990 г. датата е обявена за Национален празник.
Аман от заблудени празноглавци.
02 Март 2010 10:20
Аз пък съм благодарен на автора, дори и само за имената на улиците около Парламента, нещо, което като селянин не знаех!
02 Март 2010 10:23
Тоя, лудия, умора няма.

Сакън, недей го прекъсва. Аз чакам всеки момент да обяви цар Александър за комунист и мекере на КГБ
02 Март 2010 10:36
Честит 3 март
***

извинявам се, че малко off top
Лянча,
не знам сайт с руско-български
това е руско-англо-немски
http://www.lingvo.ru

Редактирано от - softwind на 02/3/2010 г/ 10:45:32

02 Март 2010 10:55
Трябва да се каже, че Руско-турската война е кампанийна - тя не е напълно обмислена от руснаците. След освобождението руските генерали са смятали да имат свои големи поземлени владения в България, но това се проваля... Проваля се и бандитизмът в България... Ние не ставаме страна с "крепостно право", например - всичко това е поради непълна обмисленост от страна на руснаците и е "наш късмет"... Както и да е, "грабителският подход" в Блъгария е наложен, тя е млада държава и империите се конкурират "да грабнат по нещичко" от живота й. От това новата ни политическа класа става много корумпирана - става "развъдник" на абсолютно всички лоши практики на империите. Ние нямаме кой знае каква национална кауза - националната ни кауза е наложена като възглед от Русия с "подстрекатели"... Ние не сме имали и кой знае какво освободително движение - то е основано най-вече на "масонски методики" и проповядва за "Чиста и свята република, без престъпност и бедствия, без религиозна и етническа нетърпимост, без алчност - въобще един "Град на Слънцето" - пълни глупости и "бръщолевини""...
02 Март 2010 11:10
Хм.., възлов въпрос поставя Лянча, че не си знаем историята.
И въпроса е - защо?
Уж все имаме самостоятелна държава, уж все независима, а в историческото образоване на гражданите й се натъртват само няколко идеологически "светли" дати, като огромната маса събития - образуващи тъканта на националното ни самосъзнание - отсъстват.
В цялото ни образование до 89-та важни бяха само датите свързани с Русия и СССР, "като слънцето и въздуха".
По едно време си мислех, че това полека лека се преодолява...
Обаче не е така!
Русофилството* продължава да шества нашир и надлъж, с ненамаляваща сила.
Който оспорва това - да се запита, готов ли е с хладно сърце да сравнява предполагаемия "еволюционен път" за излизане от Османската империя, вместо "освобождаване"? Или подскача като ужилен?
-------
"русофилство" - ирационална емоционална привързаност към държава Русия, потискаща националните чувства.
Самото наличие на русофилство вече отрича приоритета на българския интерес.
Иначе казано, русофилството означава пречупване, руски филтър, през който се разглеждат всички български въпроси.
Който не е съгласен с това нека първо се запита - реагирам ли емоционално, когато се засяга Русия? ...
Ето какво прави идеологическата обработка... не я подценявайте.
02 Март 2010 11:22
Основните стълбове на България до 1944 г. са кооперативността, етатизмът и корупцията.

А като се добави и егалитаризмът, коктейлът е направо смъртоносен!
02 Март 2010 11:29
"Пропуснатите шансове на свободата"?
Бе какви 132 години?
Вижте настоящето, последните 20 години, къде ви е свободата?
02 Март 2010 11:35
Честит 3-Март!
Вечна слава на загиналите български опълченци, руски и други воини.
Пак е списвана статия в духа на Ибанкостофизма и Соломонпасифизма.
Истината е, че без това освобождение България нямаше да я има. Щехте да си маате като неграмотните кюрди и да ви тепа аскера по чукарите, ако искате независимост.
Ха, със здраве!
02 Март 2010 11:52
И нещо за Алабин (ударението е на второто "а", което малко българи знаят. Едноименната улица е кръстена на бившия генерал губернатор на София, който след края на окупацията на България и по време на големия глад в Украйна е бил натоварен от императорското правителство да закупува храна за гладуващите. Алабин обаче краде част от парите, като за останалите закупува некачествено зърно примесено с татул. От отравяне загиват няколкостотин хиляди украинци
02 Март 2010 11:57
Въпросът за осмислянето "необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото" е главният въпрос на цялата ни история след Освобождението. Най-напред, това е въпрос за характера на държавното ни устройство. Търновската конституция, установила конституционна монархия у нас, е призната за напредничава за времето си, но нали са минали само шест години от обесването на великана, посял в народа ни мечтата за "чиста и свята република"? И ако републиката ни е била невъзможна през 1879 по външнополитически причини, защо Търновското събрание не учредява поне парламентарна монархия? Днес, гледайки от тринадесет десетилетия, можем да кажем, че избирането на политическа система, която е не само етатична, но и еднолична по най-важните въпроси, е първият и вероятно най-значимият от пропуснатите шансове на свободата.
02 Март 2010 11:58
С имената на околните улици гаврата е класически пример за историческа амнезия. Авторът не е поглеждал табелите около парламента.По Янчулевско време улица "7 ноември" бе сменена от общинските глави на нещо друго. Сега тази улица се нарича "15 ноември", което не означава нищо. При предатиране на събития от 19.век се мести с 12 дни напред, а при такива от 20.век - с 13 дни напред. От източната страна пък е запазен стария стил и "19 февруари" са го оставили тия същите, които са си мислели , че е в памет на гибелта на Левски. Мешавицата наистина е пълна, при това на най-личното място в столицата. Какво остава за множество други улици, които не знаят ни майка си , ни баща си.
02 Март 2010 12:00
Мисля, че вестник "Сега" си заминава. Издателят му си е харесал бруталните ултраси на капитализма като Калин Манолов. На този фон скоро Дневник ще се окаже ляв. Язък!
02 Март 2010 12:04
Баш ей туй твърдение
без това освобождение България нямаше да я има.
е клише, заклинание, което не е ясно на какво се базира.
Щото Сърбия и Гърция си ги има.
02 Март 2010 12:20
Много са ми смешни тези приказки за "еволюционен път". Някой замисля ли се какво щеше да стане ако бяхме чакали до 1912 г. като Албания или Македония да ни "освободят" околните балкански страни и какво щеше да остане изобщо от нас след като всяка от тях си беше взела своя дял? Дори 1878 г., както отбеляза В.Лянча по-горе, е вече твърде закъсняла, а камо ли 1912 г. И още един въпрос. Щом толкова се негодува срещу ролята на Русия в цялата работа и как това ни поставяло под нейна зависимост, защо аджеба не ни освободиха Англия, Франция, Германия или Австроунгария та да сме под тяхното благотворно влияние? Дали защото основната им цел не е била запазването на статуквото и целостта на Османската империя и пет пари не са давали за България?
02 Март 2010 12:26
дъртреалист ...Баш ей туй твърдение без това освобождение България нямаше да я има.
е клише, заклинание, което не е ясно на какво се базира.
Щото Сърбия и Гърция си ги има.
----------------------------------------- ---------------------------
Има ги, щото са си имали ТЯХНО СИ Освобождение.Кой е подкрепял техните си Освобождения, кое как е станало-ами има си книжки (напр.за Лорд Байрон пише и за Битката при Наварин)искат щудиране!
А малоазийските арменци и гърците и кюрдите, и нашите ТРАКИЙЦИ ги НЯМА.Щото не са имали ОСВОБОЖДЕНИЕ!
Просто, нали...
02 Март 2010 12:31
Ама понеже да се пощудират книжки па било и за интересната битка при Наварин, или други истории...ето от Уикпедията и от БГ-наука...
..."Последвала руско-турската война 1828-1829г., която завършила с Одринския мирен договор, по силата на който Гърция получила автономия..."
Та Гърция е имала ОСВОБОЖДЕНИЕ и за това я има...Примерът не е подходящ с нея...виж ШВЕЦИЯ е нямала Освобождение и я има-тоя пример е по-подходящ..а?
02 Март 2010 12:38
За учредяването на конституционна монархия е имало важни причини. Едната е повелята за осъществяване на националния ни идеал; считали са, че централизираната и дори еднолична власт ще изравни външнополитическите ни шансове в балканското съперничество. Другата е самият характер на тогавашното българско общество: преобладаващо селско и неграмотно население, потребност от държавно строителство практически "от нулата" и - нещо много съществено - липса на индивидуалистична традиция... "Авраме, протестантино!"... Като всички подтискани етноси, векове наред българите сме реагирали със самоизолиране на групата и с изграждане на силни вътрешни връзки на взаимна зависимост и подчинение. Безусловно, това са основателни причини за избора на "бащите ни - учредители". Въпросът е дали са могли да предвидят колко бързо ще се променят и системата, изградена с оглед на тях ще се превърне в пречка и заплаха за България.
02 Март 2010 12:46
Лянча, не е точно така, за монархията. Жизнеспособна парламентарна република може да се изгради едва около 1 век след освобождението на дадена страна от продължително робство... Иначе рискува да стане подвластна, най-малкото на бедноста, и на много други, много по-лоши неща... Ето, например, САЩ са били първо колония, а после стават стабилна парламентрана република, но с " някои недостатъци", които все още "покриват" с драстична съдебна система и с "мащабна полицейщина"...
02 Март 2010 12:50
Все още икономиката се лута из тесните и често задънени коридори на държавната намеса, без да изпитва благотворното влияние на наистина свободния пазар.


Не знам каква е специалността на доцент Боби Бобев, но във всички случаи не е икономист, щом е могъл да напише за благотворното влияние на наистина свободния пазар, като същевременно е пренебрегнал и съпътстващите негативни последици от функциониране на свободния пазар.

02 Март 2010 12:51
От дребни хитрини полза няма никой.
Преди "Последвалата Руско-турска война" се случва следното:
Избухване на въстанието в Гърция. Националното събрание в Епидавър
Още по време на борбите в Дунавските княжества избухва въстание и в самата Гърция. То започва под ръководството на апостола на Филики етерия Папафлесас, водача на клефтите Колокотронис и старейшината на маниотите Мавромихалис. Най-голям размах още през пролетта на 1821 г. въстанието добива в Пелопонес и гръцките острови.
...
До края на 1821 г. почти целият Пелопонес е очистен от турски войски и гарнизони. Освободена е също така значителна част от Континентална Гърция, както и много гръцки острови, които стават морска база на въстанието.

В условията на общ въстанически подем са произведени избори и през декември 1821 г. започва работата си първото Национално събрание на Гърция в Епидавър. То приема декларация, с която отхвърля османското господство и провъзгласява независимостта на Гърция. В началото на януари 1822 г. Националното събрание приема конституция, която провъзгласява Гърция за република.
02 Март 2010 13:05
Монархията е стабилна институция, съществувала векове - тя е "бита, бита, бита" "като масло" много дълго време. Докато съвременната парламентарна република е вид "потребление и консумативизъм" - като гражданин, "потребяваш" "услугата", която ти е предоставена от избраната от теб партия, която ти дава "пълна картина" за "съществуване и битие", като консумираш. Сегашните партии са "полурелигиозен, полуконсуматорски продукт", който в повечето случаи води до ситуации, при които ти остава да кажеш само "Каквото рекъл Господ!"...

Редактирано от - Bongo ot Africa на 02/3/2010 г/ 13:06:37

02 Март 2010 13:06
Хубав си е народът ни , милият . Само дето , малко окат му бива погледа и в недозрял още иде , да се развива . Ето на , 132 лазара настори , а все му бягат близнетата - Общество и Държава . Вари го , печи го - все на ГМПоселение остава ...
02 Март 2010 13:15
Еволюционния път щеше да доведе до революционно изчезване и обезбългаряване на територията която ся обитаваме.
През 1878г Гърция и Сърбия са вече държави с половин и повече вековен държавен опит. Гръцката и сръбската пропаганда щяха да се засилят неимоверно.
Може би щехме да удържим само около подбалканските и надбалкански градчета.
Да не говорим че кат нищо при разпадането на Турската Империя през 1912-1923 кат нищо моеше да ни спретнат некой геноцид, ей така за довиждане.
02 Март 2010 13:22
"Основните стълбове на България до 1944 г. са кооперативността, етатизмът и корупцията."

Личи си милиционерското-суворовско образование и възпитание на автора - добре , че на 09.09.1944г са дошли болшевиките да оправят положението. Трябва много да са ти промивали мозъка да измислиш такива"стълбове".
Натиснете тук

Редактирано от - widenow на 02/3/2010 г/ 14:23:55

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД