Всяка година Освобождението на България се чества с молебени, тържества и дори възстановки на събитията от 1878 г. Осъзнават ли обаче българите какво точно се случи на 3 март? |
Сега да съединим символите: руският император започна поредната война срещу Османската империя, българите дадоха своя кървав дан в боевете на Шипка, султанското правителство призна за първи път новите реалности в договора от Сан Стефано, защитихме младата си държава в грохота на сраженията на капитаните срещу генералите. Ясно и убедително - но неизвестно...
Трети март е наистина знаменателна дата в нашата история. С всички възможни условности: че Санстефанският договор е предварителен и не решава нищо окончателно, че руското правителство вече тайно се е съгласило да се преразгледат очертаните на етнически принцип граници, че се създават условия за трайно и на моменти безпрекословно и вредно влияние на Петербург в страната, че и до днес се дискутира дали еволюционният път не би донесъл по-дълбоки и трайни резултати... Все пак безспорен факт е, че в онзи момент интересите и амбициите на Русия на Балканите и стремежите на нашата общественост към самостоятелност и независимост съвпадат и за първи път след столетия в международен план се признава завръщането на България като държавнополитически субект на картата на Европа.
Но какво се случва по-нататък? Търновската конституция, чието приемане само по себе си също е знаменателен факт, се опитва да рамкира и регламентира капиталистическото развитие на нашето общество, но го прави неубедително и половинчато. Както отбелязват и съвременници, и изследователи, още тогава популизмът и демагогията навлизат в българския политически живот със съответните последствия, включително обществени и икономически. Ние, българите, и тогава, и сега все още не сме успели да осмислим необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото. Вече 132 години грубата партизанщина е водещ принцип в политическия живот. Все още даваме възможност на издържаната от данъците ни административно-бюрократична машина да стои над всичко и над всички. Все още икономиката се лута из тесните и често задънени коридори на държавната намеса, без да изпитва благотворното влияние на наистина свободния пазар.
Основните стълбове на България до 1944 г. са кооперативността, етатизмът и корупцията. Точно това не позволява редките проблясъци на позитивно развитие да се превърнат в трайно явление, именно поради това и социалистическият тоталитаризъм намира до голяма степен подготвена почва, особено в икономическата сфера. Дали това ни състояние няма връзка и с външнополитическите неудачи през първата половина на ХХ век?
Трети март е начало на новото летоброене на нашето модерно общество и държава. Струва си на такъв ден не само да празнуваме, но и да се замислим за пропуснатите възможности и направените грешки. И да се запитаме не продължаваме ли да ги повтаряме.