Петролната сонда на британската компания "Дизайър Петролиъм" започна изследвания край Фолклендските острови на 22 февруари и това предизвика силния гняв на властите в Буенос Айрес. |
Британско-аржентинската авантюра "Фолклендски острови" стартира с нов плам. Кибритената клечка драсна британската петролна компания "Дизайър Петролиъм", която на 22 февруари започна проучвания за находища на около 160 км северно от островите, след като взе концесия от властите във фолклендската столица Стенли. Мястото на сондажите е в териториалните води на Фолклендските острови, които от десетилетия са ябълка на раздора между Великобритания и Аржентина.
През 1833 г. островите стават британско владение,
но Буенос Айрес продължава да твърди, че е наследил островите от Испания. Почти 150 години по-късно, през 1982 г., амбицията на Аржентина да сложи ръка върху спорното парче земя се материализира във военен конфликт. Тогава аржентинската армия предприема военни действия с надеждата, че ще си върне суверенитета върху островите. Войната продължава 74 дни и взима около 1000 жертви, като повечето от тях са аржентинци. Така британските войски печелят, но Аржентина не се отказва и продължава да има претенции на Фолклендските острови да се вее нейният флаг. Двете държави установиха дипломатически отношения през 1990 г., но статутът на островите остана неуреден.
Проучванията на "Дизайър Петролиъм" са първите в района от 1998 г. насам, след като "Роял Дъч Шел" преустанови сондажите си въпреки обнадеждаващите резултати. Тогава обаче не бе ясно дали има достатъчно петрол, заради който да си струва огромната инвестиция, която "Роял Дъч Шел" трябваше да направи. И компанията реши да спре работа, защото прецени, че инвестицията не е икономически изгодна за нея - през 1998 г. цената на барел петрол бе около 10 долара. Ситуацията днес е много по-различна - барел петрол струва около 75 долара, а според прогнозите се очаква цената да расте. В северната част на Фолклендските острови, където водата е сравнително плитка, сондажите могат да се извършват на дълбочина от 500 метра. Това означава изключително добри печалби и съвсем не случайно
битката за фолклендския петрол
се ожесточава.
Дни преди сондата "Оушън Гардиън" да започне работа, официален Буенос Айрес остро се противопостави на изследванията и дори издаде разпоредба, според която преминаването на кораби между аржентинските брегове и Фолклендските острови може да става само със специално издадено разрешително.
Аржентина е много недоволна от възможността да не получи и цент от очакваните големи залежи на петрол в територията, която Буенос Айрес смята за своя. А имаше възможност нещата да стоят доста по-различно, но през 2007 г. властите решиха да се откажат от споразумение с Великобритания, което предвиждаше двете държави да си поделят приходите от петролните залежи край Фолклендските острови. Тогава решението взе президентът Нестор Кирхнер, който е съпруг на настоящата държавна глава госпожа Кристина Кирхнер. Сега Буенос Айрес отчаяно се нуждае от средства - външният дълг на страната възлиза на 13 млрд. долара, а дупката в бюджета й е между 2 и 7 млрд. долара.
С всеки изминал ден конфликтът се задълбочава, но нито Аржентина, нито Великобритания искат да се стигне до военни действия. Лондон изразява готовност да дискутира проблема с Буенос Айрес. "Не трябва да забравяме, че Аржентина и Великобритания са важни партньори. Имаме близки и продуктивни отношения по много въпроси: в Г-20, за климатичните промени, за устойчивото развитие", заяви пред медиите на Острова британският зам.-държавен министър по външните работи, отговарящ за връзките с Европа и Азия Крис Брайън.
Британският държавен министър, отговарящ за въоръжените сили, Бил Рамел категорично заяви, че
Лондон има "законово право" да търси петрол
в своите териториални води. Британският външен министър Дейвид Милибанд също подчерта, че проучванията в района "не са в нарушение на международното законодателство".
Аржентина пък потърси помощ от ООН. Страната получи подкрепа в спора за Фолклендските острови и от лидерите на страните от Латинска Америка и Карибския басейн. Освен това преди дни испанско-аржентинската петролна компания "Репсол-YPF" обяви, че през декември и тя започва сондажи за търсене на петрол в района около Фолклендските острови. От "Репсол" обаче поясниха, че сондажите ще се правят в басейна на архипелага, но в териториалните води на Аржентина, "далеч от водите, за които се води спор".
Позицията, която Вашингтон зае, обаче се оказа удар под кръста за Лондон, който е смятан за един от най-верните съюзници на САЩ. Америка реши да запази неутралитет и с това отказа подкрепа на верния си досега другар в лицето на Великобритания. Според Белия дом въпросът трябва да бъде решен с двустранни преговори.
Развръзката на британско-аржентинската авантюра, наречена "Фолклендски острови" тепърва предстои. Експерти смятат, че няма да се стигне до нови военни действия, а и двете страни ще заложат на умелата дипломация.