:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,858
Активни 344
Страници 4,732
За един ден 1,302,066
Геополитика

Лондон и Буенос Айрес влизат в нова битка за Фолклендите

Британска компания прави сондажи в шелфа, където се очаква да бъдат открити големи петролни залежи
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Петролната сонда на британската компания "Дизайър Петролиъм" започна изследвания край Фолклендските острови на 22 февруари и това предизвика силния гняв на властите в Буенос Айрес.
Фолклендските или Малвинските (както ги наричат в Аржентина) острови отново са в центъра на спор между Лондон и Буенос Айрес. Двете държави не могат да се разберат за шелфа на островите, в който се смята, че има големи залежи на петрол. В последните дни напрежението ескалира заради британските сондажи за нефт, които започнаха там. Според оценки на геолози в района има не по-малко от 60 млрд. барела петрол.

Британско-аржентинската авантюра "Фолклендски острови" стартира с нов плам. Кибритената клечка драсна британската петролна компания "Дизайър Петролиъм", която на 22 февруари започна проучвания за находища на около 160 км северно от островите, след като взе концесия от властите във фолклендската столица Стенли. Мястото на сондажите е в териториалните води на Фолклендските острови, които от десетилетия са ябълка на раздора между Великобритания и Аржентина.



През 1833 г. островите стават британско владение,



но Буенос Айрес продължава да твърди, че е наследил островите от Испания. Почти 150 години по-късно, през 1982 г., амбицията на Аржентина да сложи ръка върху спорното парче земя се материализира във военен конфликт. Тогава аржентинската армия предприема военни действия с надеждата, че ще си върне суверенитета върху островите. Войната продължава 74 дни и взима около 1000 жертви, като повечето от тях са аржентинци. Така британските войски печелят, но Аржентина не се отказва и продължава да има претенции на Фолклендските острови да се вее нейният флаг. Двете държави установиха дипломатически отношения през 1990 г., но статутът на островите остана неуреден.

Проучванията на "Дизайър Петролиъм" са първите в района от 1998 г. насам, след като "Роял Дъч Шел" преустанови сондажите си въпреки обнадеждаващите резултати. Тогава обаче не бе ясно дали има достатъчно петрол, заради който да си струва огромната инвестиция, която "Роял Дъч Шел" трябваше да направи. И компанията реши да спре работа, защото прецени, че инвестицията не е икономически изгодна за нея - през 1998 г. цената на барел петрол бе около 10 долара. Ситуацията днес е много по-различна - барел петрол струва около 75 долара, а според прогнозите се очаква цената да расте. В северната част на Фолклендските острови, където водата е сравнително плитка, сондажите могат да се извършват на дълбочина от 500 метра. Това означава изключително добри печалби и съвсем не случайно



битката за фолклендския петрол



се ожесточава.

Дни преди сондата "Оушън Гардиън" да започне работа, официален Буенос Айрес остро се противопостави на изследванията и дори издаде разпоредба, според която преминаването на кораби между аржентинските брегове и Фолклендските острови може да става само със специално издадено разрешително.

Аржентина е много недоволна от възможността да не получи и цент от очакваните големи залежи на петрол в територията, която Буенос Айрес смята за своя. А имаше възможност нещата да стоят доста по-различно, но през 2007 г. властите решиха да се откажат от споразумение с Великобритания, което предвиждаше двете държави да си поделят приходите от петролните залежи край Фолклендските острови. Тогава решението взе президентът Нестор Кирхнер, който е съпруг на настоящата държавна глава госпожа Кристина Кирхнер. Сега Буенос Айрес отчаяно се нуждае от средства - външният дълг на страната възлиза на 13 млрд. долара, а дупката в бюджета й е между 2 и 7 млрд. долара.

С всеки изминал ден конфликтът се задълбочава, но нито Аржентина, нито Великобритания искат да се стигне до военни действия. Лондон изразява готовност да дискутира проблема с Буенос Айрес. "Не трябва да забравяме, че Аржентина и Великобритания са важни партньори. Имаме близки и продуктивни отношения по много въпроси: в Г-20, за климатичните промени, за устойчивото развитие", заяви пред медиите на Острова британският зам.-държавен министър по външните работи, отговарящ за връзките с Европа и Азия Крис Брайън.

Британският държавен министър, отговарящ за въоръжените сили, Бил Рамел категорично заяви, че



Лондон има "законово право" да търси петрол



в своите териториални води. Британският външен министър Дейвид Милибанд също подчерта, че проучванията в района "не са в нарушение на международното законодателство".

Аржентина пък потърси помощ от ООН. Страната получи подкрепа в спора за Фолклендските острови и от лидерите на страните от Латинска Америка и Карибския басейн. Освен това преди дни испанско-аржентинската петролна компания "Репсол-YPF" обяви, че през декември и тя започва сондажи за търсене на петрол в района около Фолклендските острови. От "Репсол" обаче поясниха, че сондажите ще се правят в басейна на архипелага, но в териториалните води на Аржентина, "далеч от водите, за които се води спор".

Позицията, която Вашингтон зае, обаче се оказа удар под кръста за Лондон, който е смятан за един от най-верните съюзници на САЩ. Америка реши да запази неутралитет и с това отказа подкрепа на верния си досега другар в лицето на Великобритания. Според Белия дом въпросът трябва да бъде решен с двустранни преговори.

Развръзката на британско-аржентинската авантюра, наречена "Фолклендски острови" тепърва предстои. Експерти смятат, че няма да се стигне до нови военни действия, а и двете страни ще заложат на умелата дипломация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на Аржентина Кристина Кирхнер наложи специален режим на преминаването на кораби между аржентинските брегове и Фолклендските острови.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Фолклендските острови са предпочитано място за живот и за някои видове пингвини. Там живеят около 3000 жители, които са британски поданици.
25
3899
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
02 Март 2010 00:42
А имаше възможност нещата да стоят доста по-различно, но през 2007 г. властите решиха да се откажат от споразумение с Великобритания, което предвиждаше двете държави да си поделят приходите от петролните залежи край Фолклендските острови. Тогава решението взе президентът Нестор Кирхнер, който е съпруг на настоящата държавна глава госпожа Кристина Кирхнер.
И за какво тогава е диспута?
Браун да дига старите хариери пак!
И бой в каските, бой. Докато разберат, че президентството не е короната и не се предава по наследство
02 Март 2010 06:16
Tия острови може да не са аржентински, но в никакъв случай не са британски!
***
"Сега Буенос Айрес отчаяно се нуждае от средства - външният дълг на страната възлиза на 13 млрд. долара, а дупката в бюджета й е между 2 и 7 млрд. долара."

А в Бългaрия?
02 Март 2010 06:42
Претенциите на Аржентина не трябва да се вземат под внимание, защото ще се създаде прецедент и голям хаос в международните отношения. Още повече, че архипелагът е дори извън 200 милната икономическа зона. За сведение, териториалните води са 12 мили.
02 Март 2010 07:06
Решаването на вътрешните проблеми е в създаването на външен проблем.
Войната скрива всичко.
----------------------------------
Блогът на Генек

02 Март 2010 08:35
Drug е прав - островите ще да са македонски.
02 Март 2010 08:36
А аз си мислех, че Англия отдавна се е отказала от колониалната си политика, поне в смисъла на окупация на територии извън нейните европейски граници.
02 Март 2010 08:42
Гибралтар май не е в европейските й граници.
02 Март 2010 09:05
Специално за Фолклендите, позицията на гаучосите не е силна, защото те самите са окупатори на Патагония. Тези земи са си на коренното население, а испанци и ингилизи просто са им ги отнели.
Затова се е случила случката "кой е по-силен владее териториите".
Англия се раздели с 99, 99 % от Империята и и останаха едни островчета в трите океана. Ей така за цвят.
Междувпрочем френците има повече задморски територии от ингилизите. Дори цела държава си владеят в Южна Америка с територията почти на България - Гиана.
Така, че всичко е за петрола. Ако на аржентиците им се даде малко плячка от софрата шъ кротнат.
02 Март 2010 09:07
Толкова много ботокс на едно място предразполага към естествена солидарност.
02 Март 2010 10:16
Повтарям се ама - гаучосите пак искат тупан. И ше го получат. Те американците от кого се научиха като имат вътрешни проблеми да си го изкарват на друга държава
02 Март 2010 11:01
През 1833 г. островите стават британско владение,
но Буенос Айрес продължава да твърди, че е наследил островите от Испания.

Остава и Испания да се намеси в спора.

Редактирано от - Cruella de Vil на 02/3/2010 г/ 13:50:47

02 Март 2010 11:25
Я не съм специалист по темата, но ингелизите не моат да имат претенции на майна си Райна. Аржентина
02 Март 2010 12:05
ЗИП Специално за Фолклендите, позицията на гаучосите не е силна, защото те самите са окупатори на Патагония. Тези земи са си на коренното население, а испанци и ингилизи просто са им ги отнели.

Сега е момента патагонците да поискат отново земите си, отнети им от аржентинските гаучоси. Нищо че половината от тях са от немски произход. Овреме да ги връщат, за да не стане пак айн, цу цвай, цу драй...дрън, както се случи при Малвините. Очаквам и индианците Сиукси-Дакота също да предявят претенции за земите си, отнети им от окупаторите ингилизи. И ние отсега трябва да решим как да ги подкрепим. Защото между тях и една част от населението на България съществуват доказани тесни племенни връзки. Не случайно навремето ГДР-то навъртя с негова помощ сума ти уестерни в България. Виж, въпросът доколко подобна подкрепа и на братския патагонски народ е основателна, все още не е окончателно решен. Може би трябва да питаме за това Божидар Димитров. Дали освен името Патагония (от гоня патките) все още там няма сигурни данни за погребани славни български владетели.
02 Март 2010 13:44
Островите се на Великобритания!
В случай на военен конфликт няма да оставим сами нашите братя по оръжие. Ще пратим фрегата Смели с рота теляци.
(После може да остане някой барел и за нас)
02 Март 2010 14:02
Много ми е чудно ако Аржентина получи островите какво точно ще прави с тях.
Щото на Аржентина територия не и липса, нито природни ресурси, но както се вижда нито е цъфнала нито е вързала.
Ако им ги дадат, ще станат 2 острова в Аржентинска територия на който ще царува простотия и мизерия ... каквито се разпростират и по останалата обширна Аржентинска земя.
Дори да има петрол около островите Аржентина няма нито парите да инвестира в експолатация на петрола нито техническата възможност.
Общо взето тяхната позиция е да правим на пук, пък каквото и да е.
Да не говорим че населението на островите се самоопределя като Британско и иска да остане част от Британия, което не пречи да се развиват търговски и други връзки с Аржентина ... но с тъпия си инат Аржентина е загубила всякакво влияние върху островите.
02 Март 2010 14:27
Скоро се върнах от района. На остров Огнена Земя си имаше табели указващи пътя към Малвинас. Иначе проблема е наистина предимно вътрешно-полически. Правителства след правителства корумпирани латиноамерикански правитеслства (и тая чалната хубавица включително) празнят държавните хазни до дупка. Били островите Английкски- грънци - щото си ги били окупирали преди 200 години. Ми добре тогава - нефта и газта под Северния Полюс са руски - те си сложиха байрака там скоро. Били били аржентински. Грънци - останалите малко неизбити от местните какво да кажат. Вчера си говорих с моя авер в Буенос Айрес по въпроса. Товариш Чавес направил много пламенна реч против английската кралица, в защита на Аржентина. Тоя или ниастина не е в час изобщо, или използва Ангийската крализа като нарицателно на англосаксоно-еврейската световна мафия, ей така- за пред простолюдието. Апропо, знаете ли че в Аржентина няма добив на петрол, а цената на литър бензин е по-евтин от тук в Канада. Сещате се откъде им идва нали. Пореден опит на Разединените Ю|жноамеркинаски Щати да се обедният. Е няма как да стане. Но не обичат там англосаксоните и това си е. Май ще влязат в играта испанските, италианксите и френските евреи там чрез YMF, Agip и TOTAL . Буенос Айрес има едно от най-големите еврейски общества, сещате се на кого по свирката играе Киршнер, нали.
02 Март 2010 17:44
Малвнините са толкова британски , че Англия ... е готова на преговори за нефтените разбработки ... пак.
02 Март 2010 18:58
Тука веднага се сещам, че Кувейт е бил провинция на Ирак....пък преди това на Великобритания още по-преди и Кувейт и Ирак са били провинции на Османската империя. Мазало.
По-силният печели нефта...
02 Март 2010 19:18
Сещам се за възрожденските българи, които са бистрели войните на бурите в Южна Африка, базирани на информацията от газетата и пристрастията си. Е няма как, българи сме и ще си дадем мнението и по глобалната геополитика. От една страна Англия е похарчила немалко пари да си забие знамето и да го поддържа забито на тези чукари на другия край на света. От друга страна пък чукарите са под носа на Аржентина, която не е похарчила нищо да си ги върне, защото за какво са им. Днес пък се оказва, че май имало хляб в тия чукари. Тя и дребничка Дания владее огромната Гренландия. Да говорим за съвременен колониализъм от страна на Англия - трудна работа, защото други колониализирани освен пингвините и подобните им не виждам на островите. Някой ще каже да видидим Международното право. Няма такова, защото там където няма държава, няма и право и прилагането му. Международното право е дотолкова право, колкото да определи правото на коя държава да се приложи при решаване на спора. Те затова и американците го наричат Сблъсък на правата демек Conflict of Laws. Разните му там международни споразумения, договори и конвенции пък се пишат от победителите.
02 Март 2010 19:51
Англия може да върне Фолклендите на Аржентина кога Русия върне Кьонигсберг на Германия.
02 Март 2010 21:28
Както залезе окончателно слънцето над кървавата Британска империя, така и Фолкландите ще си се казват скоро с исторически правилното си име - Малвинас!!!... Венсеремос!! Някои фесолюбни другаре във форума обаче, май още искат "Витиня" да се казва "Арабаконак"!!!!
02 Март 2010 22:08
"Малвнините са толкова британски , че Англия ... е готова на преговори за нефтените разбработки ... пак."
***
Май не са забравили "Shefield", SanDoKanski! Щото си мислеа, че мое да думкат аржентиците безнаказано (както изтрепаха над 1000 души на Адмирал Белграно без дори да участвуват във войната).
03 Март 2010 00:38
Па да са участвали бе , кой ги е спирал?
03 Март 2010 00:43
`фци.
Британи още не излязла като човек в Космоса, за да види отгоре чии са околностите на тези острови.
Тя си бляе в ушето, слуша си бигбена и ходи с джапанки на силвърстон зимъска .
03 Март 2010 02:54
Ами не са се сетили да те питат Карлуковски.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД