След едномесечно обсъждане в средата на миналата седмица депутатите най-сетне приеха стратегията за приватизация на "Булгартабак холдинг". Представителите на ДПС се поздравиха със спечелената битка за българските тютюни. За продавачите остава трудната задача да балансират между исканията на кандидат-купувачите и действителното състояние на холдинга.
Защото въпреки блестящите презентации, скалъпени от новите шефове, външният бизнес трудно ще се заблуди при огледа на фабриките. Като добавим проблемите с препродадени марки на родните цигари в Русия, големите количества непродаден тютюн и три пъти повече непроизведен, който по план трябва да се утроява и да се изкупува задължително, бъдещата продажба може да се окаже химера и за бързите приватизатори от "новото време".
За това хората от движението говореха още когато стратегията беше в пелени. В първия й вариант цената и финансовата обезпеченост на сделката бяха на първо място в изискванията към бъдещия купувач. Задължителното изкупуване на тютюните и развитието на външните пазари бяха последните условия в проекта за бизнеспрограма, който продавачите щяха да искат от кандидат-купувачите. Този проблем парламентарните групи на НДСВ и ДПС обсъждаха на 4-часово закрито заседание преди 3 седмици. Въпреки договорката, че холдингът няма да се продава на всяка цена, документът почти не беше променен. Просто депутатите от НДСВ оставаха верни на принципа си привидно да се съгласяват с аргументите на коалиционния си партньор, но накрая да налагат своите решения.
Всичко се обърна в деня, в който президентът Георги Първанов върна за преразглеждане приватизационния закон. В разгара на дебатите, когато опозицията повтаряше как тази стратегия трябва да се доработи и приеме заедно с документа за развитие на тютюнопроизводството, хората от ДПС удариха по масата и предупредиха, че няма да подкрепят правителството, ако тютюнопроизводителите не бъдат защитени.
Половин час преди финала на заседанието те поискаха среща с вицепремиера Николай Василев. Пред дилемата да има или не стратегия, той избра първото. Така мнозинството отстъпи и в крачка избра вариант, различен от този, който искаше да наложи.
Сега да му мислят приватизаторите
Въпросът сега е как победата на ДПС ще се отрази върху продажбата на холдинга. И дали приватизаторите ще успеят да спазарят дружеството, станало пословично с "липсата на купувачи" при управлението на последните два кабинета.
Помните с какъв ентусиазъм в предизборните си кампании юпитата от кабинета на царя заговориха за бързата приватизацията на "Булгартабак" и БТК. Бившите великденци искаха да докажат, че не са като предшествениците си и ще намерят купувачи на стратегическите компании. Така както преди тях го сториха колегите им от Централна Европа и Прибалтика.
На тази кауза вицепремиерът Василев и новият екип от Агенцията за приватизация посветиха няколко месеца денонощна работа. Опитът с фондовите пазари, бизнесконтактите и деловитостта работеха в полза на икономическия екип.
В края на миналата година, когато проектостратегията вече беше факт, министър Василев покани представители на най-големите компании в тютюневия бизнес. Екипът беше отворен към инвеститорите, затова и срещата не премина "зад завесата", както често преди това правеха предшествениците им. Поканени бяха 10 компании и финансови институции, сред които "Сосиете Женерал", "Филип Морис интернешънъл", "Интернешънъл табако фънд", "Бритиш Американ табако", Дойчебанк, "Алтадис", "Империал табако лимитед" и др.
Още тогава продавачите обявиха, че за продан ще се пуснат между 51% и 80% от холдинга, а част от акциите ще се продават чрез фондовата борса. За първи път тогава вицепремиерът Николай Василев обеща, че предимство ще има кандидатът, който изкупува български тютюни.
Скоро след това "Булгартабак" стана източник на скандали
Почти веднага след това обаче холдингът излезе на първите страници на вестниците със скандалите около назначението на новия изпълнителен директор на дружеството Георги Попов. Екипът на Василев спешно взе да гаси пожара, но го направи толкова нескопосано, че вместо да "изпише вежди, избоде очи". Изгониха най-малко виновния човек за скандала - Любка Качакова. От това нито имиджът на Георги Попов се вдигна, нито пък Василев си изясни кой и защо започна атаката срещу него.
Скоро след това тази атака се пренесе и към другия радетел за бърза приватизация - шефа на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов. В най-гледаното сутрешно време по една от националните телевизии се изля искрено и лично "семейна помия" върху първия приватизатор в страната. Като чели някой искаше да покаже, че хората от близкото обкръжение на мистър "бърза приватизация" са хора без личен морал и принципи. Така че обществото да се запита как Василев е подбирал екипа си.
Съпротивата срещу бързата приватизация расте
За първи път вицепремиерът се сблъска със съпротивата срещу бързото раздържавяване, когато проектозаконът за приватизация и следприватизационен контрол влезе за обсъждане в парламента.
На едно от заседанията на икономическа комисия, когато след четиричасови въпроси и отговори депутати от опозицията започнаха да се повтарят в питанията си, Василев не издържа и ги скастри. "Не трябва да го казвам, но се учудвам на коефициента на полезно действие, с който работите!".
Това ни най-малко не стресна народните избраници, които продължиха със същото темпо и при обсъждането на закона в пленарна зала. Първата седмица те приеха едва 2 члена. Заточиха се дискусии. И така вместо в средата на февруари, както предвиждаха приватизаторите, законът беше приет едва в началото на март.
Тогава обаче президентът наложи своето вето и така дълго очакваният норматив забуксува отново. Този път обаче вицето Василев прие ветото сравнително спокойно. Мотивите на държавния глава бяха обосновани перфектно. И което е най-важно - в тях привидно липсваше политически елемент. Законът вериятно ще бъде прегласуван без промени още тази седмица. Съвсем друг е въпросът
как ще продължи приватизацията на "Булгартабак холдинг"
Според Апостол Апостолов процедурата за холдинга ще се забави с около 2 седмици. За БТК подготовката ще се удължи с около месец.
Но въпреки готовата стратегия за холдинга, не е ясно дали продажбата ще стане според очакванията на приватизаторите. Дългата съпротива на Василев срещу искането на ДПС за изкупуването на български тютюни сочи, че сондажите му с европейски и световни инвеститори не се покриват с това условие. По-скоро то би било изгодно за фирми, които имат позиции на руския пазар и могат да ги разширяват. С подобна оферта в края на миналата година се обявиха "Интернешънъл табако фънд" (ITF), в който руският дистрибутор и производител на цигари "Союзконтракт - табак" има 25% дял.
Наше предимство е, че евросъюзът ще даде на България 4-годишен преходен период за намаляване на катрана в цигарите, след като страната ни бъде приета в ЕС. Новото правителство договори този срок, след като беше отворена главата "социална политика" в преговорите с ЕС. Според Василев "този буфер ще даде глътка въздух за бъдещия инвеститор". Проблемът с качеството на българските тютюни може да се окаже и воденичен камък за бъдещия собственик на холдинга.
За държавата остава другият проблем
- с развитието на тютюнопроизводството, чиято нова стратегия тепърва ще се подготвя от земеделското министерство.
Държавата няма да има блокираща квота от 34% от холдинга, както настояваха някои депутати от ДПС. За да се предложат 80% за приватизация, както предвижда стратегията, депутатите въведоха компромисен вариант. Държавата ще налага вето само върху някои решения на бъдещия собственик. И това ще бъде записано в устава на дружеството.
В кои случаи държавата ще се намесва в управлението на холдинга след приватизацията му:
* Ако холдингът се преструктурира по начин, различен от посочения в бизнес-програмата, и затвори повечето дъщерни дружества.
* Ако се промени предметът на дейност, свързана с производството на цигари или се ориентира към икономически неизгодни дейности.
* Ако седалището на холдинга се измести извън България.
* Ако се промени името на "Булгартабак холдинг".
* Ако има решение за ликвидацията на холдинга.
* Ако има решение за прехвърляне на някои видове търговски марки.
Остава да се разбере кога тази стратегия ще събере достатъчно инвеститори, които да наддават за тютюневия ни гигант.
|
|