:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,990
Активни 436
Страници 11,893
За един ден 1,302,066
Стихии

Защо малкият исландски вулкан предизвика огромен световен проблем

Учените се опасяват, че ново изригване може да удължи с месеци небесната блокада
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Облаците от вулканичен прах от изригването на Ейяфятлайокутл дълго време ще се носят в атмосферата, обясняват учените.
Изригването на вулкана, намиращ се под ледника Ейяфятлайокутл в Исландия, е поредното доказателство за това колко безпомощни и неподготвени сме за изненадите, които ни поднася природата. Само за няколко часа природната стихия нанесе поражения на авиоиндустрията за милиарди евро - стотици полети са отменени заради облака от вулканичен прах, който се носи в небето след изригването на вулкана, милиони пасажери от четвъртък насам висят по международните летища, без да знаят кога ще могат да се приберат по домовете си. Това е най-тежката криза в историята на въздухоплаването, категорични са експерти. А и все още не е ясно кога неволите на пътници и авиокомпании ще свършат, тъй като активността на Ейяфятлайокутл отново се засили и в събота нов стълб от пепел се издигна на височина от над 8 км над вулкана. Исландските учени предупреждават, че докато има достатъчно лед, ще могат да се образуват още стълбове от пепел и резултатът от това ще бъдат още нарушения на въздушния трафик в Европа.

Носещата се в атмосферата вулканична пепел е основният проблем за самолетите. Фините частици могат да наранят корпусите на машините, да блокират двигателите им, да предизвикат смущения в електронните системи и така да доведат до тежки катастрофи. Диаметърът на една прашинка е по-малък от 2 мм, а понякога дори може да е едва 6 микрона. Изключителната лекота на праховите частици също така означава, че те дълго време ще се носят във въздуха, защото бавно се разпиляват, и може да минат 2-3 години, за да изчезнат напълно. След като веднъж стигнат до двигателите на самолетите, е невъзможно фините частици да бъдат премахнати.



Около 60 самолета са извадени от употреба



заради замърсяване с подобни частици. Облачният прах от вулкана в Исландия се издигна на височина между 6 и 11 км в атмосферата - височината, на която обикновено самолетите летят. Полепващите се прахови частици по двигателите на самолетите обаче не са единственият проблем за пилотите. Вулканичният прах може да покрие предното стъкло на пилотската кабина, да увреди корпуса, светлините и др.

Опасността, която облакът от прах представлява за въздухоплаването, е установена в началото на 80-те години на ХХ век. Тогава два самолета Боинг 747 са сериозно повредени от облак от прах, образувал се в резултат на изригването на вулкана Галунгун на индонезийския остров Ява. Едната машина едва не пада, след като и четирите й двигателя спират да работят. Докато пилотите успеят да ги рестартират, самолетът губи височина, но въпреки това не се стига до сериозен инцидент. Другият Боинг 747 има подобни проблеми, докато преминава през облак от прах над вулкана Редаут, близо до град Анкоридж - столицата на Аляска. През 1991 г. при изригването на филипинския вулкан Пинатубо поне 20 самолета изпитват сериозни проблеми, преминавайки над него.

Облакът от прах, образуван при изригването на вулкан,



може да доведе и до сериозни промени върху климата



Изригването на вулкана Пинатубо във Филипините през 1991 г. например води до период на глобално застудяване, който продължава повече от една година. Изригването на вулкана Лаки в Исландия през 1783 г. също води до спад в температурите, убива хиляди в цяла Европа и оставя тежки негативни последици върху селскостопанската реколта, след като изпуска около 120 млн. тона серен двуокис във въздуха. Следват няколко години с тежки зими и студени лета, лоши реколти и глад.

"Облакът от пепел, образувал се след изригването на вулкана в исландския ледник Ейяфятлайокутл вероятно няма да окаже влияние върху глобалните температури", прогнозира австралийският климатолог д-р Блеър Треуин от Националния климатичен център в Мелбърн, цитиран от тв Ей Би Си. Частиците биха могли да повлияят на температурите в района на природното явление, но за кратък период от време. Много по-сериозни проблеми създава серният двуокис, който се образува при изригването на вулкана. Той може да причини здравословни проблеми на хората. "Серният диоксид е досадна малка молекула, която причинява киселинните дъждове и директно уврежда белите дробове", обяснява Оливър Бакмън от Вашингтонския университет. "Промяната на климата обикновено се дължи на него, а не на пепелта", допълва го вулканологът Саймън Кърн от Мичиганския технологичен университет. Средното вулканично изригване продължава около 7 седмици, но то може да се проточи от 20 минути до 700 години, твърдят експертите.

Облакът от вулканичен прах може да блокира слънчевата светлина и да не й позволи да стигне до планетата Земя, което ще доведе до понижаване на температурата на въздуха в глобален мащаб. Такъв ефект се наблюдава при изригването на вулкана Пинатубо през 1991 г. - тогава с 10% е намалена слънчевата светлина, достигнала до Земята, и средните глобални температури паднат с 0.4 градуса по Целзий.

Тъй като вулканът Ейяфятлайокутл изригна под глетчер и го разтопи, се образуваха огромни количества вода. Това доведе до големи наводнения в района, но също така и премахна голяма част от серния двуокис и други опасни газове, като хлор и флуор, образували се при изригването. "Последните замервания показват, че има само малки количества серен двуокис, така че не се очакват сериозни климатични промени", обяснява още американският вулканолог Кърн.

Учените обаче са притеснени, че светът може да бъде изправен пред много по-тежък проблем. Две от три изригвания на вулкана Ейяфятлайокутл са последвани от по-големи изригвания на близкия вулкан Катла, който може да изпусне много пепел във въздуха. Според експертите, ако Катла изригне, то небесната блокада може да продължи не дни, а седмици, дори два месеца. "Катла е много по-мощен и опасен. Наводненията ще са сто пъти по-големи от сегашните", казва исландският авиационен експерт Омар Рагнарсон.





---------------------------------------

Най-опасните вулкани

-------------------------------------------

- Най-известният вулкан може би си остава италианският Везувий, който изригва през 79 г. Тогава загиват 10 000 души и са заличени римските градове Помпей и Херкуланеум. Силно изригване на Везувий днес би могло да убие 8000, показват научни изследвания.

- Най-смъртоносното изригване на вулкан в нетолкова далечното минало е това на индонезийския Тамбора през април 1816 г. Избухването му, което е било усетено на хиляди км от него, убива 92 000 души и има много сериозно влияние върху европейската история. 1816 г. е известна като "годината без лято", тъй като праховите частици обикалят света и скриват слънцето. Глад, болести и бедност обхващат цяла Европа и Северна Америка, а в Италия редовно вали червен сняг заради пепелта.

- Изригването на индонезийския вулкан Кракатоа през 1883 г. разрушава голяма част от острова и убива 36 000 души - повече от тях вероятно са загинали от цунамито, образувало се след изригването.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пасажери спят на летището в Мюнхен. Изригналият вулкан предизвика най-голямата криза в историята на авиоиндустрията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стотици самолети останаха на земята след изригването на вулкана. Фините вулканични прахови частици могат да наранят корпусите на машините, да блокират двигателите им и така да предизвикат тежки катастрофи.
31
6836
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
18 Април 2010 22:26
И какво стана сега? Има глобално застудяване, а не затопляне .... и свински грип има ... и птичи ... я стига с тия щуротии ....
18 Април 2010 22:43
Ей, най-накрая един български вестник да пусне прилично обяснение на вулкана, изригването, бъдещето, опасностите, съседния вулкан, историята, въздуха, замърсяването, климата.

Как може целата наша преса под конвой като зомбирана само за авионеволите да пише и изобщо и да не стига до същността, ма то кво ли се учудвам.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
18 Април 2010 22:56
По материали от чуждио печат.
Учете езици и четете чуждио печат ако искате да сте в курса на събитията. Щот българският е само за кодош и разтуха.
19 Април 2010 00:15
Защо малкият исландски вулкан предизвика огромен световен проблем

Ми проблем си е, особено за "затоплистите". Един нищо и никакъв вулкан да им развали стройната теория, според която човекът и само човекът е виновен за климатичните промени...
Сега някой току се сетил да въведе и данък "вулкани".
19 Април 2010 00:22
Защо малкият исландски вулкан предизвика огромен световен проблем

Заради двунатриевия трилискудун, ама това няма кой да го каже.
19 Април 2010 01:05
Круела, штъ земат карастанчовите, що им даваш идеи? Да не мислиш, че ще се поколебаят да въведат данък вулкани!?
19 Април 2010 01:28
Кру, не виждам логика в изказването ти.
Никой не отрича, че природни ефекти като този имат огромен ефект върху Земната екосистема. Това няма нищо общо с ефекта който идва от човека.
19 Април 2010 01:38
Да , само дето го превъзхожда количествено стотици пъти.
19 Април 2010 01:43
гарамел, ма ти верно ли верваш на тия глупости дето ги бръщолевят затоплистите?
19 Април 2010 03:12
Нема го Правописеца та аз ще кажа, че името на вулкана "Кракатоа", споменат от автора, на български е както и на индонезийски (той се намира в Индонезия) - "Кракатау".

„Лъжливото знание е по-опасно от невежеството.“ — Бърнард Шоу
19 Април 2010 04:30
Афтора мое да е франкофон .
19 Април 2010 06:46
Човечеството се е разглезило прекалено много и хленчи при изригването на един вулкан.
19 Април 2010 07:00
Наистина сериозен материал, пише си, че вулканите са вулканични и като изригнат има последици, които следват след изригването и които се причинени от причини, които учените са изучили изучвателно... И аз, като Кайли, съм възхитен!
19 Април 2010 07:49
Ами, ако вулкана беше голям...?!мале, мале...Сега к, во ще стане с кризата пак ле ши са появи...давйте сега да пълним гушите на самолетните компании...Пфу...
19 Април 2010 08:02
Е за тва природата е саморегулираща се система: понагорещи се, па се охлади
19 Април 2010 08:05
Майката природа май е решила пак да се чисти от паразитите.
--------------------------
Блогът на Генек
19 Април 2010 08:32
Уфф, бе що като ще преписват, не намерят специалист да им го превежда? И да им го коментира? Все пак това е "СЕГА", а не газета за любители на апокалипсис и световни заговори - любима тема на майки-домакини?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Април 2010 09:51
Много шум. А всичко заради пари
Примерите за самолетите не отговарят на сегашната картина. Тези самолети летаха над вулкана и в най-гъстий облак от пепелта.
Зад съгласувания бойкот на авиопредвижване на маса хора стоят авиа-гигантите. Имат интерес да свалят върху природата своите несгоди.
Малките си летяха защото няма как да не летят.
Поредният шум отново демонстрира на мощта на човечеството, а неговата безпомощност пред алчните монополи и корпорации
19 Април 2010 10:59
Работят ви камилчета, каквото и да ви залъгват ви работят и ще ви гърбят.
19 Април 2010 12:34
Да , само дето го превъзхожда количествено стотици пъти.

Те т'ва беше и моята пойнта. Съжалявам, ако не съм се изразила достатъчно ясно.
19 Април 2010 14:44
Двунатриевият трипискудун се разсея.
Летете на воля...
19 Април 2010 15:11
Хикса е напълно прав за статията, но ми се струва, че липсва картинка на вулкана, с магмата дето иде отдолу, водата дето се сипе отгоре и кълбетата пара и пепел дето фърчат нагоре като от локомотив.
*
А пък аз скромно да обърна внимание на редакцията (както много други досега), че на български се казва окис, а не оксид, респективно двуокис, а не диоксид и т.н.
19 Април 2010 15:29
Г-н Карамфилов вие сте прав, обаче, преди известно време някои умни глави въведоха "номенклатура" според която у ние трябва да казваме оксид. Другото било варварско...
19 Април 2010 15:30
Новият пълен полетен симулатор на А320 в София има функция за действия при навлизане в облак от вулканична пепел. Днес от БиТиВи са заснели материал. Гледайте Новините от 19.00 ч.
19 Април 2010 15:35
Вулкан на Камчатка също изхвърля пепел
За едно денонощие в района на вулкана е имало 42 земетресения. Температурата близо до активната му част е 52, 2 градуса при температура минус 20 градуса на полуострова
Натиснете тук

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
19 Април 2010 16:02
Аха, разбирам, баси колко съм изостанал!
Аз пък си мислех, че доста народ (журналисти в т.ч.) чу думичката окис покрай популярните филмчета и статии за "глобалното затопляне", преобладаващо на английски .
19 Април 2010 16:38
близо до град Анкоридж - столицата на Аляска.
Нищо лично но столицата на Аляска се казва Джуно
19 Април 2010 16:43
Вулкана в Камчатка е по-лош то този и Исландия, защото е комунистически...
19 Април 2010 16:46
Втора серия на операцията "Световна икономическа криза", сега с кодовото заглавие "Вулканите"!
Отново ще ни действа като "Възможност" за какво обаче?
Вървим към нова ПроКайнозойска ера , какви ли нови бозайници предстоят да се родят?
19 Април 2010 22:14
Абе то че вулканите са вулканични си е вярно по принцип ...
Имам само едно въпросче: от къде се взе "ЕйяфятлайокуТл", като всъщност е "Eyjafjallajö kull", като пък това jö kull е "ледник" на исландски?

Редактирано от - joro_ganchev на 19/4/2010 г/ 22:17:56

19 Април 2010 22:24
Споко. Един път е казано диоксид, два пъти двуокис.


Абе и коректорките са хора...


Чакай да издишам малко въглеводороден оксид, както пише на цигарите ми.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД