:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,324
Активни 584
Страници 12,227
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Абсурдно е да се изплащат по 4 пенсии на един човек

За да няма дефицит, осигуровката трябва да се увеличи с 9% и да падне таванът на осигурителния доход, казва управителят на НОИ Христина Митрева
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Христина Митрева е родена на 15 август 1949 г. Дипломира се във ВИИ "Карл Маркс", специалност статистика. От 1971-1990 г. работи в Научния център по статистика при ЦСУ, научен сътрудник III-I степен. От 1998 г. до 2009 г. е главен актюер и главен директор на "Анализ, планиране и прогнозиране" в Националния осигурителен институт. Миналата година беше назначена за зам.-министър на труда и социалната политика, а тази година парламентът я избра за управител на НОИ.
- Г-жо Митрева, това правителство пое страната в тежка криза и ще трябва да вземе много непопулярни мерки. Дали ще има сили да го направи? Досега сякаш бързо абдикира от подобни предложения, щом предизвикат негативни дискусии.

- Дали едно решение може да бъде прието с консенсус зависи по какъв начин ще бъде поднесено на обществото. Трябва много ясно да се изясни защо се налага то, какви са тенденциите в бъдеще, да се аргументира, да има подкрепата на други институции. Човек не може да гледа само какво се случва в настоящия момент. След нас идват млади поколения, хора, които също очакват да бъдат осигурени, и то по-справедливо. Сега те виждат, че има много неща, които не са справедливи в пенсионната система и затова нямат доверие в нея.

- Оптимист ли сте, че можете да направите бюджета на НОИ независим от държавния?

- Не, при всички пенсионни системи в Европа държавата участва във финансирането им. Въпросът е да намалим дела - да не е 60% както сега, а да стане 40-36%, за да може по-голям ресурс да се инвестира в други сектори, в образование. Когато голям ресурс от данъците идва в социалното осигуряване, остават много по-малко пари за инвестиране в бизнеса, в здравеопазването, в инфраструктурата, в околна среда. Ние дишаме мръсен въздух, не живеем здравословно. От години няма пари за инвестиции в наука, в иновации, във висше образование, в младите хора. И всичко това понеже по-голяма част от данъците отиват в пенсионната система. Този омагьосан кръг връзва ръцете на държавата да взема добри решения. Затова искаме държавата да инвестира там, откъдето след това ще ни дойдат по-високите заплати, оттам по-високите приходи, ще се ползват по-малко болнични. При нас нещата са обърнати - искаме по-високи пенсии и в същото време се осигуряваме на ниски доходи.

- Какво трябва да се промени, за да се върне доверието в пенсионната система?

- Да намерим по-добър баланс между участието на хората с вноски и обезщетенията, които получават. Те наистина трябва да почиват на техния осигурителен принос, а не да се източват пари. Например в момента вноската за фонд "Общо заболяване и майчинство" е 3.5%. Тя трябва да бъде 4.39%, за да покрива разходите на фонда. Средната осигурителна вноска за пенсии е 13.26, защото имаме 16% за родените преди 1960 г. и 11% за останалите. А необходимата осигурителна вноска без участието на държавата е 22.26 %, т.е. трябва да е по-висока с още 9%. Общата осигурителна вноска трябва да е 34.26%. Същото е и за фонд "Безработица". Сега е 1%, а трябва да е 1.46%. Оттук идва и недофинансирането на системата.

Проблемът на осигурителната система е, че когато се свива пазарът и доходите се задържат или намаляват, приходите не могат да се изпълняват, както са планирани. Това се случи през 2009 г., ще се случи и през 2010 г. Разбира се очакваме да не е толкова високо неизпълнението през т.г. По наши предварителни разчети може би ще е 140-150 млн. лв. Затова сега се опитваме с Главна инспекция на труда, с НАП да предприемем всички действия, така че да можем да приложим механизмите на принудителните събирания към некоректните работодатели, които бавят заплати и осигурителни вноски. Подписахме споразумение с НАП за увеличаване на съвместните проверки, като ще им подаваме данни за рискови профили на осигурители. Имаме такава програма.

- Какво улавя тя?

- Например, ако един осигурител в предходен месец е осигурявал 100 работници върху фонд работна заплата 100 000 лв. и на следващия осигурява 10 работника за 10 000 или 15 000 лв. фонд работна заплата, можем да сигнализираме в НАП и в ГИТ, че нещо се случва.

- Но много големи предприятия в държавата бавят заплати и осигуровки заради задължения на бюджета към тях.

- Още в края на м.г. беше разработена в Министерството на финансите система за тройно прихващане. Идеята е за сметка на дължим ДДС да се прихващат дължими вноски, т.е. ние да не търсим от тези осигурители вноските, а само заплатите. Сега с решението за финансова ваканция няма да търсим лихви върху забавяне на вноски, но само там, където държавата е длъжник. Де факто това е едно задължение на държавата, което остава към НОИ, но тя пък го покрива с допълнителната субсидия за финансиране на дефицита.

- Пенсионната реформа беше отложена, но работата върху законодателните промени продължава. В каква посока са те?

- Работи се по концепция, която включва краткосрочни и дългосрочни мерки за усъвършенстване на пенсионния модел. Не говорим за пенсионна реформа, защото тя е извършена през 2000 г. и е добра. Работим за усъвършенстване на този пенсионен модел, за неговото доразвиване, както и за намиране на едни по-добри решения, защото през годините направихме много отстъпления от първоначалните цели. Част от тези краткосрочни мерки, които засягат и законодателни промени, могат да бъдат въведени още в 2011 г. Но в тази концепция първо искаме да опишем какво трябва да се промени и след това стъпките, с които ще влезе всяка промяна. Има такива решения, които могат да влязат още от следващата година и да подобрят законодателството. Оттам да има някакъв ефект и върху пенсиите и върху правата на хората.

- Кои са тези решения?

- Едното е да видим ще продължи ли този начин за отпускане на социални пенсии за инвалидност като втори пенсии. Няма такава държава, в която да има лична пенсия за осигурителен стаж и възраст и след това да се отпуска втора. Това в 2000 г. беше наша грешка, която никой не поиска да си я признае, включително и НОИ. Социалната пенсия за инвалидност е 25% от социалната пенсия за старост, която е 100 лв. Ясно е, че много малко са здравите хора над 63 или над 60 г. Но с тази социална пенсия хората имат право на различни отстъпки при лекарства, при транспорт, при получаване на интеграционни добавки. И какво се получава - от социалното подпомагане получават интеграционни добавки, от НОИ - социална пенсия за инвалидност плюс личната пенсия за старост, т.е. за едно и също нещо получават пари от две места. Съответно вземат и два вида пенсия, а когато към това има и вдовишка добавка, и още някакъв друг вид - се стига до парадокса един и същи човек да получава по четири пенсии от НОИ.

За тези социални пенсии за инвалидност трябва да се въведе подоходно изискване или да се вземат добавки само от социалното подпомагане. Ако вкараме тест за дохода за тези пенсии, ще се ограничи кръгът на хората, които отиват в ТЕЛК само за да могат да ползват допълнителните придобивки. През 2009 г. за социални пенсии за инвалидност са изплатени 240 млн. лв. Но това са само идеи, които тепърва ще обсъждаме.

- Разбрах, че в момента се работи по-активно за увеличение на възрастта за пенсиониране.

- Не е така. Работи се и върху трите варианта. Единият, който ние подкрепяме и смятаме, че трябва с него да започнем през 2012 г. или 2013 г., е за увеличаване на стажа. Другият е увеличаване на възрастта, като първата стъпка е тази на жените. Това е едно изискване, което Европа ни постави във връзка с равнопоставеността на половете. Третото нещо е комбиниран вариант - леко да се повишава възрастта и стажът. Много варианти обсъждаме. Но искам преди това да ги обсъдим със синдикатите и работодателите. Чувствам, че най-голямата ми трудност ще бъде със синдикатите, защото независимо че всички ни критикуват, че не правим реформи, в момента, в който искаме да започне едно обсъждане, идва реакцията, че ще се стачкува.

- Какво още може да се направи за увеличаване на доверието в пенсионната система?

- Вече втора година настояваме да падне максималният осигурителен доход. Ограничението се сложи, за да може всичко, което е над този доход, хората да влагат в доброволните фондове, да стимулираме доброволното осигуряване. Видя се, че това не е стимул, а резултатът е само по-малко пари в осигурителната система. Доста хора, и то млади, казват, че предпочитат да си внасят върху цялата сума вноски. Особено когато вноските паднаха като размер.
57
5535
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
18 Април 2010 22:53
Г-жо Христова, единственото правилно нещо, което може да се направи по отношение на осигурителната система, е тя да се приватизира и да се закрие черната дупка НОИ, която пилее парите от осигуровки на хората. Защо да падне таванът за осигуряване? Някой, който изкарва 5000 лева на месец да не би да ползва всеки месец здравни услуги за 400 лева? Всички държавни "капацитети" по ведомствата са като Вас - недоучени комсомолчета, на които хоризонта на мисълта не се простира по далеч от това да вземат от когото е най-лесно и да дадат на този, който най-много вряска.
18 Април 2010 23:11
На всякъде здравната вноска се определя като процент от заплатата .
Ти не ползваш всеки месец здравни услуги за 400 лв , но ти стига веднъж да ползваш за 80 000 лв . Освен това болниците работят всеки ден , а не само когато ти се разболееш - това значи ток , вода , парно , медикаменти , заплати за персонала , включително и чистачките и ред други работи .
При социализма здравеопазването бе безплатно , ама получаваше по 200лв заплата , сега като получаваш 5000 ще плащаш 400 здравна вноска . И аз така плащам .
18 Април 2010 23:26
Тая като я гледам, и се чудя що не е се пенсионирала вече...
18 Април 2010 23:39
Къде е това "навсякъде", Чоки? Осигурителния "пазар" у нас е класически пример на монопол, с всички произтичащи ефекти от този монопол, най-вече яко пилеене на пари от неефективно управление. НОИ няма никакъв стимул да оптимизира работата си, каквито имат да речем едни частни фондове, защото на него му липсва обратната връзка на пазара. Аз като съм частник да не би да получавам издръжка, ако остана без клиенти? Аз също плащам ежемесечно и ток и вода. Ако трябва да плащам 400 лева здравни осигуровки искам като се разболея да съм в единична стая в болницата с лична медицинска сестра, а не да се редя на опашка с 20 мангала, които плащат нула лева всеки месец. Хората отдавна са го измислили как трябва да стане - държавата поема разноските на прекалено младите и прекалено старите, както и на тези със специфични заболявания. При такива разходи социалната осигуровка ще е 2-3%. Всички останали се спасяват както могат. Ама това значи, че "специалисти" като другарката от статията ще станат чистачки някъде, защото за друго не стават.


Основен принципа на социалната справедливост е: пари само срещу бачкане, изключенията се броят на пръстите на една ръка.
18 Април 2010 23:58
айде да не говорим за безплатно здравеопазване при социализма - беше си нямане отвсякъде, кво от това, че бе безплатно.

нормално би било здравната, а всички други, осигуровки да имат 2 дяла - солидарен и личен, частен. и е нормално като давам по-голяма здравна осигуровка, да ползвам по-голям пакет услуги.
19 Април 2010 00:20
Хората отдавна са го измислили как трябва да стане - държавата поема разноските на прекалено младите и прекалено старите, както и на тези със специфични заболявания....
Wazow, кои са тези хора и къде живеят, та да отидем да видим как става този номер с 2-3 та % ЗО и после да го приложим тук? Да не е някъде в Африка, Сомалия може би?
19 Април 2010 00:33
Чоки нарисува една много красива картинка на здравеопазването Само да го питам - от кога не си стъпвал в, така наречените, здравни центрове или ?ба ли го к'во? (Прощавайте за израза!)
Аз бях в петък(повече от 15г не бях стъпвал в такова нЯщо):
На регистратурата:
-"Имате ли направление?"
-"Да, имам! Мога ли да си запиша час?"
Отговора ме потресе:
-"Не може! Не знаем дали ще дойде доктора. Елате в 12:00. Той обикновенно идва в 13:00, но опашката се трупа по-рано"
.... Ня ма да продължавам.... Само да отбележа, че доктора дойде ... но в 14:00
.....
Тааа, за какви здравни вноски си говорехме? Или ставаше дума за къщичките и заплатките на добрите хорица в НОИ?
19 Април 2010 00:50
Единственото правилно нещо, което може да се направи, е да се разкарат частните пенсионни фондове от държавно гарантираният им бизнес - данъчните да им събират парите, НОИ да им ги обработват, после да им ги превеждат по сметките на частните фондове, да им дават без пари данните от обработката, и за добре свършената работа частните фондове да си прибират 5% от всяка постъпила вноска + 1% от общо натрупаната сума на всеки човек спестявания.
Няма никаква логика частните фондове да имат гарантирани с кодекс приходи, Комисията за финансов надзор да им дава задължителна минимална доходност от 12% за две години, при положение, че таксите за управление са им 6% годишно (поне 12% за две години). На пръв поглед мога да намеря поне 4 местенца където да спестявам за времето, когато се пенсионирам при много по-изгодна доходност.
Едно е да давам пари на държавата, а тя да ги дава тези пари на баба ми или майка ми, друго е да се опитват да ме ментосват колко изгодно ми управлявали спестяванията.... на загуба
19 Април 2010 00:51
А сега по същата схема ще ми вкарат и здравните фондове. Мерси!
19 Април 2010 00:54
да се дава пожизнена пенсия с купони на всеки и ако иска учи и работи ако не иска не работи фирмите които обслужват населението сьс стоки и услуги ще сьбират купони и коиато има повече след като е обслужила повече хора тиа ще получава повече
19 Април 2010 01:01
Грубер, в САЩ е 2, 9% ЗО и покрива разходите за медицински нужди на пенсионерите. Таквоз чудо, като задължително пенсионно осигуряване пък не трябва да има изобщо. Който иска - нека се осигурява за пенсия, който не иска - да не се осигурява.


Г-н Езерский е прав, че и "частните" фондове у нас са калпава работа. Те просто си получават един гарантиран доход, като всеки тарикат със здраво лоби или с вакъл поглед.
19 Април 2010 01:25
Като е толкова добре уредено ЗО в САЩ защо го променят напоследък? Някакви 40 млн. неосигурени имало там. Пък и нашата система се променя в посока към американската. Така че ако сме живи още десетина години, ще видим лично дали американската система е по-добра и по-евтина.
19 Април 2010 01:33
Забравих да те питам. Гледал ли си филма на Майкъл Мур? Там доста добре са показани някои неприятни черти на чисто пазарните механизми в здравеопазването. Като например нежелание да се застраховат здравно старите и болните, с последващо нежелание на болниците да ги лекуват, поради това че не могат да си плащат.
19 Април 2010 02:10
Хайде да не се смесват здравна осигуровка или застраховка, както е в някои от развитите страни (medicine insurance), с пенсионната осигуровка. Тава, че и при двете осигуровки има задължителна и доброволна компонента, не ги прави еднакви. Смисълът на задължителната компонента (държавно-общественото осигуряване) при пенсионното осигуряване е да се гарантира доход при нетрудоспособна възраст, покриващ минималните социални разходи независимо от инфлация, девалвация на валутата, политическа или икономическа криза. Доброволната компонента, капиталовата, е възможност, която по-скоро зависи от манталитета, културата на осигуряващия се отколкото размера на текущия му доход (може да се осигурява с недвижими имоти вместо някой да му сваля звездите с "отрицателна доходност" ). Освен това задължително се изплаща на наследниците.
Смисълът на задължителната компонента при здравното осигуряване е да се покрият постоянните разходи на здравеопазването (ако една седмица в болницата няма пациенти, персоналът трябва да получава възнаграждение, да се обучава, сградата и инфраструктурата да се поддържа). Доброволната е опция срещу уж по-качествено обслужване, но при смърт не се наследява (при застрахователните системи смъртта настъпва винаги след източване на застрахователната сума ).
Проблемите като във всяка обща работа идват, когато някой се опитва да спечели на гърба на другите. Цоциалисткото мислене диктува, че солидарността при пенсиите се изразява в размерът на пенсията да е пропорционален на осигурителния доход (независимо, че точно цоциалисткото мислене е довело до девалвация на валутата и стопанска разруха), докато при разходите за лечение да не са пропорционални, ами колкото трябва особено, когато става дума за собственото им лечение. Цоциалистите, кога требе да получават, рИват за задължителна минимална сума (праг на бедност, минимална издръжка), но кога трябва да дават, почват тарикатски да усукват за проценти, разни отстъпки наполовина, облекчения за бизнеса, за социално-слаби, инвалиди, политици, банкери. Ако някой остане да плаща както е по закон, ако не го обявят за лузър, то го смятат за будала.
Най-добрият реформатор в тия системи би било времето, ако правилата не се променяха по два пъти в година. При управление иди ми - дойде ми, точно "децата на социализма", родените след 1945, няма да имат и "супа да духат". Не защото някой чиновник не бил давал, а защото техните внуци ще са два пъти по-малко от тях и ... няма да са в страната.

Редактирано от - Apolitichen на 19/4/2010 г/ 02:12:04

19 Април 2010 02:47
IWAN WAZOV,
"Който има 1000 и дава 100, и който има 10 000 и дава 1000, дават ЕДНАКВО, щом става дума за Солидарност!"/§39/!
При Солидарността НЯМА връзка между даване и получаване!Даването при Солидарност трябва да е ЕДНАКВО/%!/, като "обедняване" на Даващия вследствие на даването!
Моето лично Мнение е, че както пенсионното, така и здравното Осигуряване, НЕ трябва да са задължителни! А ако все пак са задължително/Държавата задължава!/, то и пенсионните фондове и здравните фондове трябва да са 100% ДЪРЖАВНИ и Държавата да е ДЛЪЖНАТА по тях! Същото е и при задължителните застраховки/ например, "Гражданска отговорност"! Но АБУСУРДЪТ е, че държавата задължава, а НЯМА държавен застраховетел, например! ЗАЩО?!
19 Април 2010 03:07
Пари нема защото червената мафия ги събра в куфарчетата и ги препра в съсипващи икономиката процеси. Понеже баницата свърши, сега има апетити да се измуква народа с данъци, лихви и разни подобни механизми. Ма няма как да стане, щото без икономика няма доходи. Сори, да не сте я съсипвали икономиката. Ако оправите съдебната система и МВР за почне да върши работа народа може и да спре да емигрира и в следващите 20-30 години да потръгне нещо.
19 Април 2010 04:56
При Солидарността НЯМА връзка между даване и получаване!
Като няма ВРЪЗКА, няма и нужда, ни от даване, ни от получаване, а само от едно Карлукова. Там са немащите връзка у мозъка. Недаването също може да бъде солидарно, както и еднаквато получаване.
Апропо, който има къща/магазин/фирма за 1000000 лв. колко трябва да даде по параграфското уравнение на солидарността? Шест месеца е получаван наем/печалба от по 10000 лв., шест месеца няма нищо, опс "отрицателен" доход от по 10000 лв. поради ремонт/фалит на собствеността. Някой да е солидарен с длъжниците? Кредиторите? Или съдия изпълнителите?
Значи един несолидарно ще рискува здравето си (І и ІІ-ра категория труд) за повече пари, а другите солидарно ще му помагат да става по-богат като го лекуват, поемайки риска му на гърба си, не само риска, ами и пенсията.
Забелязал съм една аполитична закономерност : тия дето не могат да смятат и за нищо не ги бива, все спрягат отвлечени понятия като солидарност, свобода, права на човека, "светло бъдеще", комунизъм, само и само да се сдобият с начин да се облагадетелствуват от чуждия труд. А при понятия като задължение, правни норми, отма подвиват опашка. Синдикатите са класически пример.
19 Април 2010 05:26
В статията се говори за НОИ и държавно обществено осигуряване, в коментарите под нея - за здравни вноски, медицински услуги и т.н.
Нерде Ямбол, нерде Стамбул...
19 Април 2010 05:47
Аман от алабализмите на статистиците.
От плявата на статията е видно - да се вземат повече пари от хората - те може И Вечно да получават повече.
Да, да ама Не - хората умират млади.
19 Април 2010 08:01
Типична представителка на банката кадри на ГЕРБ - Желева, Борисова, Пицко, тая...
Значи - не се предвижда вдигане на възрастта, а на стажа???
И "леко на възрастта и стажа"?
Тия май ни вземат за кретени, щом се опитват толкова елементарно да ни пързалят.
А какво означава намаляване на вноските на държавата от 60% на 40%? За колко души БИ ТРЯБВАЛО да внася държавата? И кой ще покрива сетне тия вноски?
---------------------------
Блогът на Генек
19 Април 2010 08:10
Какво теле под вола търсите не разбирам. Дрогарката го е казала черно на бяло. Тя търсела "баланс между участието на хората с вноски и обезщетенията, които получават". Забележете - "баланс". Никъде не става дума за пряка връзка между вноски и пенсия, нито за тяхното съответствие. Дордето ви търсят баланса, все ще страдате.
19 Април 2010 08:40
ivan Wazov
Г-жо Христова, единственото правилно нещо, което може да се направи по отношение на осигурителната система, е тя да се приватизира и да се закрие черната дупка НОИ, която пилее парите от осигуровки на хората.
И следващата стъпка, ще е да предизвикат една кризичка и да опапат на хората спестяванията за осигуровки и пенсии, както стана в САЩ и както опапаха спестяванията у нас през 1997г. Като са влезли на някои в главата "приватизация", "частно осигуряване" и др. такива идеологии никакви реалии не могат му ги избият от там.
19 Април 2010 08:42
Грубер, в САЩ е 2, 9% ЗО и покрива разходите за медицински нужди на пенсионерите. Таквоз чудо, като задължително пенсионно осигуряване пък не трябва да има изобщо.

Ей го на типичниуя пример - точно САЩ ще ми дава за пример, откъдето се пръкна кризата и където отидоха спестяванията за старост на хората.
19 Април 2010 08:46
Пари нема защото червената мафия ги събра в куфарчетата и ги препра в съсипващи икономиката процеси.
Парите и куфарчета бяха през 1990-91г., а най-голямото съсипване на икономиката беше при Фил Кенеди съсссъсипване на селското стопанство (ликвидационните съвети го ликвидираха) и при браво Ваньо браво Костов с ударната приватизация. И те ли бяха от чербвената мафия.
19 Април 2010 09:01
Професор Митрева е един от малкото хора в това управление в чиито думи си струва да се вслуша човек Единствената глупост е за премахването на максималния осигурителен доход. Всичко останало управляващите трябва да го четат с лист и молив в ръка. За съжаление в България се вярва на популистите а не на професионалистите, а колкото повече се чака чудото дето ще оправи нещата, толкова по-"горчиво" ще е необходимото лекарство.
19 Април 2010 10:13
HEAT,
От рано сутринта си хванал голямата баданарка
19 Април 2010 10:19
Дрогарката го е казала черно на бяло. Тя търсела "баланс между участието на хората с вноски и обезщетенията, които получават". Забележете - "баланс". Никъде не става дума за пряка връзка между вноски и пенсия, нито за тяхното съответствие.

Те тука е заровено кученцето. Минималните вноски не покриват минималната пенсия. А много народ се осигурява точно по този начин. И откъде да дойдат парите? Орязват тези, които са внасяли повече в името на някаква криворазбрана солидарност. А имат и нахалството да искат премахване на осигурителния праг.
тия дето не могат да смятат и за нищо не ги бива, все спрягат отвлечени понятия като солидарност, свобода, права на човека, "светло бъдеще", комунизъм, само и само да се сдобият с начин да се облагадетелствуват от чуждия труд. А при понятия като задължение, правни норми, отма подвиват опашка. Синдикатите са класически пример.

Абсолютно вярно!
Пенсиите трябва да се изчисляват единствено на базата на вноските, а за здравните осигуровки трябва да има солидарна и лична компонента в някакво процентно съотношение.
Чак тогава ще бъде оправдано да искат от хората повече пари.
19 Април 2010 10:47
Чоки, колко хора в България получават 5000лв.???
19 Април 2010 11:14
Напишете, че е работила и в частния бизнес - ЗАД "България - живот", хората остават с погрешно впечатление, че цял живот е била номенклатурчик на държавна ясла.
19 Април 2010 11:21
Хеат,
ама май се стресна от информацията, че ченгетата следят форумите...
19 Април 2010 11:50
я къде е тая инфърмация за ченгетата по форумите
дай линк
19 Април 2010 11:52
Възхищавам се от тази жена! Дано за в бъдеще да има повече като нея. А от пенсионната система има какво да се желае... Например нека се улесни процедурата за подаване на документи за пенсиониране. В НОИ имат архиви на закрити предприятия, а същевременно карат хората да ходят да вземат справки за това. Много хора плащат и чакат с месеци , за да им подберат и изчислят най-подходящите години за по-висока пенсия, а това може да стане много бързо на компютърните програми на НОИ.
19 Април 2010 12:00
Госпожо Митрева, ако вдигнете осигуровките за пенсия с още 9% и здравните с още толкова, това означава, че ще изземвате над 50% от месечния доход на работещите. Тогава кой ще им отглежда децата и с какви пари??? И ако някой междувременно се спомине от глад, за какво му е тази пенсия след 20 години?
19 Април 2010 12:12
Хеат,
ама май се стресна от информацията, че ченгетата следят форумите...

Х. Митрева е професионалист и имам мнение за нея не от сега (а и съм го изказвал, има архив).
За дянковци не съм си променил мнението и на милиметър. Тоест променил съм го, имах очакване да видя какви ще направят и видях.
А за ченгетата дето следят форумите - и за проф. Митрева и за дянков мненията ми са само за да предпазим от вражески помисли и зложелатели нашия Лидер о.р ген-лейтенант д-р инж. Борисов.
19 Април 2010 12:41
Хора,
Обърнахте го на политика. Пропускате, че тази жена е един от малкото експерти на ГЕРБ.
*
Това, което казва е, че АКО продължим по досегашния начин, ТО трябва осигуровките да станата почти 50%. За съжаление, от Костов насам никой не се престраши да го каже публично и предприеме някакви мерки.
*
А иначе един от основните генератори на дефицит, дори и при осигуровките е Държавата. Хем се е задължила да осигурява ред служители, в т.ч. доста "млади пенсионери", хем не дава парите да се харчат - така на хартия дефицита "се скрива". Защо Дянков блокира парите на НЗОК?
От друга страна не ги съкращава - така се лъжем и за безработицата сами себе си.
Явно така ни е добре - 1/4 от служителите на МВР се оказаха "чиновници" и имаме 2 пъти по-голяма армия от Австрия. А колко държавни "служители"...
19 Април 2010 13:00
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 19/4/2010 г/ 15:39:22

19 Април 2010 13:09
1.- Абсурдно е, някой да работи и да получава пенсия. Дължи му се едно от двете. Пенсионер ли е, да си прави фирма, но не да работи и да заема щатна бройка;
2.- Абсурдно е също така някой да заема две или три щатни бройки на преподавател. Имам предвид един профуесор по Право от СУ-Лъчезар Дачев, който е преподавател в три ВУЗ-а/ вкл. РУ и ВТУ/, айретен е адвокат, приет от Силистренска адвокатска колегия. Така той лишава трима от работа или иначе казано, с лакомията си създава трима безработни.
19 Април 2010 13:13
Абсурд било да се плашат 4 пенсии-ама нека видим първо кви са размерите на тия пенсии, а? После колко хора аджеба ги вземат. После-когато от някого се иска требе да се знае кога, как и колко+ срешу какво той ше ти даде исканото..... Е, те тук не виждам кой знае какво може да предложи нито НОЙ, нито здравната каса, освен един криворазбран псевдопазарен "механизъм", според които солидарността се разбира по соц модел, а пазарния принцип се свежда до уреждане на наши момчета на входа и съответно изхода на "системата". При това положение на "нешата", очевадно е, че няма как да проработи нито едното, нито другото....... Впрочем това вероятно е и крайната цел на упражнението - не само от началото на така наречения преход, но и в момента.
Дъя да отбележа че в случая имам не само и единствено умисъл, но е налице едно прекрасно сучетание от умисъл и некадърност.......
Няма зашо да се заблуждаваме че единствения практичен начин на действие не само в момент на относително благоденствие, но и при криза, е парите да се влагат и разходват така шото в крайна сметка да добавят някаква стойност. Този прост икономически закон е откровено неизвестен на така наречение държавен "менидямънт", поради което винаги ше срешаме недоразумения като политикономиста Ванйо, мистър-а 10% (ама те били всъшност >10) СерГей-чо, наш Миленчо-външен дълг прим, гнома-експериментатор Ники, простака Вежди и оше стотици знайни и незнайни "патриоти" решили да пожертват част от времето си, разбира се не за вашето или моето благо.......
Но се отплеснах-понеже не разполагам с много настроение за форуми, ше завър6а набързо скалъпения ми пост с апел да се загледате в разстоянието между пръстите, което ви показва на снимката тази госпожа - казва ви го с езика на жестовете, а вие го разбирайте както (не) можете.
Вариант на тълкуване 1- от вас искаме оше само толкова малко, за нас то ше бъде достатъчно (смятайте с езика на бюджета на на НОЙ, разбира се). "Us" is not equal to NOI.
19 Април 2010 13:18
Абсурдно е да се изплащат по 4 пенсии на един човек
Приемам.
Но е абсурд да се дават 24 брутни заплати при пенсиониране.ГЕРБ продължава да ги дава и даже не се и съмнява.
19 Април 2010 13:20
Интересна тема.
Как допреди година-две всичко вървеше някак си, а сега изведнъж се иска още и още?
И за здраве, и за пенсия?
Види се системата куца и се нуждае от реформа. Но не е задължително тя да е за сметка на работещите. В крайна сметка, какво сме виновни ние?..
19 Април 2010 13:48
Как допреди година-две всичко вървеше някак си, а сега изведнъж се иска още и още?

Да бе, правото на детски добавки според дохода на семейството беше въведено през далечната 2002г. Дотогава право на детски добавки имаха всички, независимо от доходите. Един от доводите беше "Защо трябва Илия Павлов да получава детски добавки?" (той беше жив още...).
Минаха 8 години и сега някои се сетиха, че било несправедливо някои да получават, други - не.
И юруш на протестите...


Редактирано от - Енчо на 19/4/2010 г/ 13:50:12

19 Април 2010 14:28
Дали има място за всинца ни в ковчега на НОИ преди края на света?
19 Април 2010 14:37
Пари нема защото мафията на демократите - сини, червени, пембени, ..., ги събра в куфарчетата и ги препра в съсипващи икономиката процеси. Понеже баницата свърши, сега има апетити да се измуква народа с данъци, лихви и разни подобни механизми. Ма няма как да стане, щото без икономика няма доходи. Сори, да не сте я съсипвали икономиката. Ако оправите съдебната система и МВР за почне да върши работа народа може и да спре да емигрира и в следващите 20-30 години да потръгне нещо.
19 Април 2010 14:42
Ако нещо трябваше да се реформира, това трябваше да стане още през 1991-1992 година, т.е. веднага след приемането на новата Конституция. Тогава беше времето за коренната реформа и на пенсионното осигуряване и на здравното осигуряване, а щом тогава това не се направи, значи не е имало нужда от такава промяна. Сега се говори за промени, защото се оказа, че мафията на демократите след като опапа повечето неща в България, сега опря и до опапването на нашите средства за пенсии и за здраве. Както обикновено тази кражба ще се прикрие с хубави фрази, тълпата ще вика Ура, след което пак ще сме прецакани.
19 Април 2010 14:59
Хрус...хрус...омайна комунезка приспивна песня и пляска , че всички са маскари.
19 Април 2010 15:03
XYZxyz,
Ти какви мислиш, че Конституцията от 1991 г. е демократична ли? Ами виж, че в нея се защитава само частната собственост, а за държавната се разбира - незащитима. Тоест, тя може да бъде крадена и ограбвана, както и стана. Тя, подобно на онази от 1947 г., също така има предвид ограбването на държавата и на отделния човек. Понеже е нужно да бъде защитено това разграбване, се измисля принципа за НЕПРИКОСНОВЕНОСТ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ. Което означава, че държавната е прикосновима, нали? Е, има нещо демократично, но то е само формална демократичност. Много от правата, които гражданите имаха по КНРБ от 1971 г. отидоха в историята и то с гласуване на доверие на тези хаймани, които в същност излъгаха хората да гласуват против правата си?!
19 Април 2010 15:08
CRUELLA DE VIL,
/:/ "Пенсиите трябва да се изчисляват единствено на базата на вноските, а за здравните осигуровки трябва да има солидарна и лична компонента в някакво процентно съотношение.
Чак тогава ще бъде оправдано да искат от хората повече пари. ..."
......................................... ......................................... .............
АБСОЛЮТНО съм съгласен!
И с Допълнинето от мен: никаква Задължителност на вноските за пенсия и здраве! СОЛИДАРНОСТТА предполага НЕ Задължителност, а осъзната ДОБРОВОЛНА Съпричастност и Взаимопомощ!
19 Април 2010 15:12
havamal
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 494
Скрий: Име, IP

Чоки, колко хора в България получават 5000лв.???

Аз отговорих на Iwan Wazow , иначе нямам представа -13 години съм извън България . Аз тук при заплата 6000 ш. плащах 230 ш здравна вноска в здравната каса . Касата е кооператив - не частна и е една от трите в страната .
19 Април 2010 15:23
Нищо ново под слънцето - имащите се дърпат да плащат, нямащите гледат да забършат аванта. Трябва да има система, която да поощрява големите вноски, чрез различни видове пакети, а не да плащам огромни осигуровки и след това да си плащам втори път огромни пари за да получа нещо различно от услуга за мангали.

И стига вече с тая тъпа СОЛИДАРНОСТ и УРАВНИЛОВКА. Хората никога не са били равни или еднакви и няма и да бъдат. Майната им на мързеливите и тъпите, трябва да се подпомагат болните и старите, за това съм съгласен да ми харчат парите. И не ме интересуват нито разсъжденията на разни социалета, нито нищо. Да ходят да мрънкат където искат за пари, хората трябва да свикват, че парите не падат от небето и безплатен обед не съществува.
19 Април 2010 16:15
Sultan,
аз не давам оценка на Конституциите. Аз пиша кога трябваше да има реформи, ако се налагаше да ги има, а това беше точно времето след приемането на новата Конституция през юли 1991-ва година. Ако ги е нямало, значи не е имало необходимост от тях.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД