:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,592
Активни 657
Страници 12,495
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Всички работят за пари. Защо децата да не учат за пари?

С вековете тоягата загуби битката с моркова. Днес стотици училища се опитват да постелят пътя към науката с долари
СНИМКИ: ТАЙМ
В образователния център "Бъроус" във Вашингтон децата получават възнаграждение според поредица показатели като явяване в час, добро поведение, тестове и участие в клас.
В гимназията имах съученик, пристрастен към телевизията - много преди това да стане нормално. Това момче - да го наречем Итън - беше енциклопедия на безсмислените факти. Но един ден майка му му направи смела оферта - ако издържи цял месец без телевизия, ще му даде 200 долара. Никой не вярваше, че Итън ще успее. Но той се отказа от телевизията ей така. Предлагахме му да го прикрием в петък вечер (вечерите на "Маями Вайс"). Но Итън твърдо отказваше. Един месец по-късно майка му му връчи 200 долара. Итън излезе и си купи телевизор - най-големия, който намери.



Откакто има деца, има и възрастни, които се опитват да ги накарат да слушат. Библията многократно наставлява малките да се подчиняват на родителите си и предписва на непокорните пребиване с камъни или най-малкото избождане на очите от гарвани. С вековете обаче тоягата изпадна в немилост и загуби битката с моркова. Днес дребните подкупи - например курабийка за кротуване в църквата - започват още преди детето да се е научило да говори с цели изречения.

В последните години стотици училища са придали официален вид на тези транзакции и експериментират с плащане на суха пара за явяване в час, добра бележка или (най-малко в един случай) за незабременяване. Досега не се е пръкнало дете, което да не ръкопляска на тази практика. При възрастните е другояче - на тях обикновено им става доста неловко. Учителите се оплакват, че плащат за нещо, което трябва да се прави по собствена воля. Психолозите предупреждават, че парите могат да влошат представянето на ученика, тъй като опошляват процеса на учене. Родителите очакват масово затъване в знанията, щом плащането спре. На всичкото отгоре този спор се е превърнал в заместител на по-голямата и много по-важна дискусия за това защо децата не учат така, както трябва въпреки десетилетия реформи и растящ бюджет.

И все пак, когато икономистът от Харвард Роланд Фрайър Джуниър научава, че едно нюйоркско училище раздава парични премии за добри бележки, идеята веднага го привлича - за разлика от големите реформи, вторачени в учителя или програмата, тук децата не са просто неодушевени предмети, а човешки същества с интересно поведение. Само че никой не знае дали бонусите работят. За да отговори на този въпрос, Фрайър предприема нещо, което образователните експерти рядко правят: провежда експеримент в стотици случайно подбрани класни стаи в цяла Америка. Използва предимно частни ресурси, за да раздаде на 18 000 хлапета общата сума от 6.3 млн. долара, и привлича цял екип учени, за да анализират заедно резултатите. Анализът му, публикуван ексклузивно в сп. "Тайм", представлява най-голямото изследване на финансовите стимули в класната стая.

Експериментът се провежда в 143 училища в 4 града - Чикаго, Далас, Вашингтон и Ню Йорк. Половината от тях са в контролната група, т.е. няма заплащане. В останалите се въвежда тарифа за заплащане. Всеки град има свой уникален модел, за да се види кой работи най-добре. Някои деца получават пари за добри резултати, други - за да не се бият с другарчетата си. Резултатите са удивителни и изненадващи. Те ни напомнят, че децата - също като възрастните, не са кукли на конци. И не винаги реагират така, както очакваме.

Парите, разбира се, не стигат. (Те никога не стигат.) Но за някои деца те може да са част от решението. В крайна сметка всички искаме децата да израснат като възрастни със собствена мотивация. Въпросът е как им помагаме да стигнат дотам? И възможно ли е поне за някои деца пътят да е постлан не с пчелички, а с 20-доларови банкноти?



Експериментът



Щом вестниците научават за проекта, настава шумен скандал. Донори се оттеглят от финансирането. Някои училища се отказват, а после се връщат. През есента на 2007 г. програмата най-сетне тръгва в Ню Йорк. На четвъртокласниците се полагат максимум 25 долара на тест, а на седмокласниците - до 50. После в проекта се включва Чикаго, но с девети клас. Там за всяка шестица се полагат 50 долара, за петица - 35, а за четворка - 20. Общо на година могат да се вземат до 2000 долара. Половината от тях обаче влизат в сметка, която ще е достъпна при завършване на училище.

Във Вашингтон средношколците получават заплащане по 5 различни критерия, включително присъствие и добро поведение. При отлични показатели могат да се изкарат 100 долара на всеки 2 седмици. Училищата в Далас са с най-простата схема, насочена към най-малките - за всяка прочетена книжка от второкласник и успешно попълнен въпросник по текста детето получава 2 долара. Така средно на година могат да се изкарат около 14 долара за 7 прочетени книжки.



Резултатите



Първите доклади започват да пристигат миналото лято. В Ню Йорк 1.5 млн. долара, платени на 8320 деца за добри оценки на тестовете, не оказват никакъв ефект. В Чикаго, където моделът е различен, децата, които получават пари за оценки, посещават повече часовете и изкарват по-добри резултати. В края на годината обаче представянето им на тестовете не показва подобрение. Във Вашингтон обратно - има подобрение на годишните тестове. Рутинното заплащане на дребни постижения като влизане в час и поведение, изглежда, води до повече научен материал. А в Далас ефектът е най-драматичен. Заплащането за четене на книжки значително подобрява резултатите на тестовете в края на годината и това отлично представяне се запазва и на следващата година, когато вече няма награди.

Навсякъде децата са от бедни, малцинствени семейства. Защо тогава резултатите са толкова различни? Едно обяснение може би предлага анкетата, проведена в Ню Йорк. Всички там се вълнуват от парите и искат да изкарат повече. Само че като че ли не знаят как. Казват, че ще четат по-внимателно въпросите, но никой не споменава никаква допълнителна работа, която да доведе до научаване на нещо повече - например да остане след часовете и да поговори с учителя.



Анализът



Свикнали сме да мислим, че децата (и възрастните) знаят как да постигнат успех. И ако не го постигнат, то е поради липса на усилие - или талант. Понякога е така. Но много често хората просто нямат представа какво да правят. Икономистът от Чикагския университет Джон Лист обяснява това по следния начин: "Мога да те помоля да решиш едно линейно диференциално уравнение от трети ред." "Линейно какво?" - питам аз. "Линейно диференциално уравнение от трети ред - отговаря ми той. - И ще ти дам 1 млн. долара да го решиш. Но ти не можеш." Прав е, не мога. За някои деца решаването на тест по геометрия е като решаването на линейно диференциално уравнение от трети ред независимо от наградата.

В Чикаго децата получават пари за оценки - резултат, който не винаги могат да контролират. Там резултатите от експеримента са смесени. Децата, които получават пари, наистина повишават успеха си, освен това ходят повече на училище - седмица и половина над останалите. Това не е никак малко, като се има предвид, че всяко второ дете в Чикаго зарязва училище, преди да завърши. Няма да знаем преди 2012 г. дали експериментът е намалил този процент на отпадащи ученици, но сега знаем, че наградите не са повишили оценките им на тестовете в края на годината.

И така какво ще стане, ако плащаме на децата за неща, които те знаят как да изпълнят? В Далас плащането за четене на книжки - нещо, което почти всеки може да прави - оказва огромен ефект. Тук заплащането постига същия резултат като други много по-фундаментални реформи като по-малките класове и програмите по ранно обучение. Освен това децата повишават и оценките си. "Ако платиш на едно хлапе да чете книжки, оценките му се повишават повече, отколкото, ако му плащаш за самите оценки като в Чикаго", обяснява Фрайър.

Във Вашингтон всяко училище избира три критерия за заплащане, някои от които са оценки на тестове. Тук обаче учениците са заплатени и за присъствие в час и поведение - две неща, които са изцяло под техен контрол. При този хибриден модел децата, които получават пари, показват по-добри резултати на годишните тестове. Тук има и една особеност - учениците, при които експериментът дава най-високи постижения, са от най-трудно управляемите по принцип. "Типичната реформа - казва Фрайър - помага на момичетата, но не и на момчетата. При нас беше точно обратното."

Вероятно е децата да откликват по-добре на награди за конкретни действия, защото има по-малък риск от провал. Присъствието им в час зависи от тях самите за разлика от резултатите на тестовете. Ключът тогава може би е в това да се даде на учениците усещане, че повече елементи от обучението са в техни ръце.





-----------------

Бързината има значение



Един по-стар експеримент, водещ началото си преди 15 години по програмата "Знанието е сила", подкрепя напълно хипотезата на Фрайър, че резултатите се повишават с даването на повече самостоятелност. Учениците в нея получават заплащане за действия, които зависят изцяло от тяхната воля - идване навреме на училище, участие в час, но то е под формата на талони за пособия в училищната книжарница. За толкова години в 82-те училища по програмата са установили някои основни истини. Бързината например има значение. Неща като награди и наказания действат най-силно, когато идват бързо. Затова тук се плаща всяка седмица. (При експеримента на Фрайър също най-добрият ефект се постига там, където децата бързо получават награда - Вашингтон и Далас.)

Също като възрастните децата имат нужда от различни стимули, някои - по-сериозни, други - дребни, някои - краткосрочни, други - дългосрочни. Парите и други външни награди могат да бъдат портал към по-съществени мотиватори. В програмата "Знанието е сила" петокласниците получават моливи, гимназистите обаче се възнаграждават със свободи - като привилегията да слушат "Айпод"-а си на обяд. "Крайната ни цел е да мотивираме истински децата - казва Джошуа Зойа, един от основателите на програмата, - но все някак трябва да ги привлечем. Затова трябва да ги посрещнем там, където са сега."





-------------------------

Наградите все пак могат и да вредят



Най-тежката критика на ученето срещу пари идва от психолозите. Едуард Дечи от Университета в Рочестър например цял живот изследва мотивацията. Дечи е установил, че парите - както и други осезаеми награди - не работят много добре при мотивирането в дългосрочен план, особено при задачи, изискващи творчество. Всъщност има много доказателства, че наградите могат да окажат негативен ефект.

Класически експеримент в подкрепа на тази хипотеза се провежда в едно начално училище в началото на 70-те. Изследователите разделят 51 деца на групи. Всички са накарани да нарисуват картинка с флумастри. На едната група обаче е казано предварително, че ще получи специална награда - сертификат със златна звездичка и червена панделка. Децата нарисували рисунките, а тези в избраната група получили сертификатите си. Няколко седмици по-късно учените се върнали в училището и открили, че децата с наградите рисуват двойно по-малко от онези, които не са взели нищо. Затова, вместо да раздаваме звездички, казва Дечи, трябва да научим малките да извличат удоволствие от самата задача. "Всички искаме хората да ценят самото учене", обяснява той. Във всяка възраст ние се представяме по-добре и работим по-усърдно, когато изпитваме удоволствие от задачата, а не от наградата.

По принцип Фрайър е съгласен с това. "Децата трябва да учат заради любовта към познанието - казва той. - Но не го правят. Тъй че какво да правим?" Повечето тийнейджъри не гледат на домашните си по математика както първолаците - на белия лист. Би било чудесно, ако беше другояче. Сигурно един ден и ние ще можем да подхождаме тъй към работата. Но дотогава повечето възрастни работят основно за пари, а кой знае защо поставят децата си на по-висок пиедестал.
 За какво се харчат парите? Някои спестяват за университета, други си купуват дрехи и сладкиши. Едно момиченце от Такома наскоро изкарало 95 долара, най-високата сума, която е получавало досега. Когато го попитали как, то отговорило: "Дадох всичко от себе си". Защо тогава не дава всичко от себе си от любов към знанието? "Честно - казало то, - ние все пак сме деца. Слезте на земята."
 Голямата разлика е в начина на заплащане, казват авторите на изследването. Когато парите се дават за нещо, което всеки ученик може да направи - четене на книги, явяване в час, резултатите са по-добри, отколкото ако наградата е за нещо по-неопределено като повишаване на успеха.
 Сравняване на резултатите - няма дете, което да не приветства системата на заплащане в училище.
 Изследването на икономиста от Харвард Роланд Фрайър е не само най-фундаменталното в областта на стимулите в училище, но и едно от най-задълбочените въобще върху определен елемент от образователната система.
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Парите могат да бъдат само началото, а после наградата да бъде в повече свобода.
104
4351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
104
 Видими 
18 Април 2010 22:44
Снимковият материал ми харесва. Само на последната снимка има бледолик.
18 Април 2010 22:45
Пари ми дай, акъл не ща!
18 Април 2010 22:56
Боже прибери си версиите
Сега пък ще им плащаме да учат
Ученето трябва да е доброволно, който има желание да учи и да се развива който не иска (на сила хубост не става), ще работи нискоквалифицирана работа и ще чука камъни.
Проблема в съвременните, западни, толерантни, либерални общества е че който учи после трябва и да работи и да издържа себе си + един който не е учил.
Докато този който не е учил получава всичко наготово от тези дето са учили.
В резултат на тази безумна практика балъците който искат да учат стават все по малко и малко, докато мързеливците стават все повече и повече.
Не случайно западните университети и компании са пълни с чужденици.
Докато местните тинейджъри все по активно се занимават с бездействие и антисоциално поведение.
Докато затворите не станат истинки затвори, а не хотели. И мързеливците не се натирят да работят нископлатена черна работа ситуацията няма да се оправи.
Който не може да си намери работа, не да му се дават помощи и жилище ами в лагера. Там безплатно бунгало и работа на полето бол да поработи докато му се приучи
18 Април 2010 22:59
Идеята от статията е хубава!


Трудносмилаема, уви.
18 Април 2010 23:11
Следващата гениална стъпка на либералите ще е вместо да вкарваме престъпниците по затворите, да им плащаме за да не ни крадат, бият и таковат
Гениална логика.
А мераклии за учене много, така че тези който не искат спокойно можем да ги разкараме и да ги пратим на полето, щото все нещо трябва да се прави, не може хем да не учиш хем да не работиш, хем да получаваш пари на готово.
Левите либерални правителства ще ни побъркат, трябва едно твърдо дясно правителство да вкара ред в кочината.
18 Април 2010 23:36
Ами ако това стане в България, всички учащи се ще са отличници, а учителите най-богатите хора в страната. Нищо че нито един от тях няма да може да пише правилно и повече от смятане няма да владее.
19 Април 2010 00:42
Ачо1, кефиш!!! Либералите са сички за панделата, иначе ще ни пратят нас там.
19 Април 2010 00:52
Не ни трябват награди за отличниците а наказания за двойкаджийте.
Който не е учил цяла година и има 2ки, изпъни го на полето цяло лято бач, бач, бач на тръстиката докато му се раскапе мозъка от работа, да изкара всичките тези пари на данъкоплатците и на майка си и баща си дето ги е пропилял цяла година.
Пък после на 15 септември да видиш как ще му се учи 1ви ще е в класната стая
19 Април 2010 01:00
Такава ПРОСТОТИЯ само американци може да измислят.
Или англичани в краен случай.
Но дори и евреите не толкова шантави да обръщат всичко в пари.


И защо само в училище? Я направо от детската градина - да се заплаща спането на следобеден сън от 2 до 4.
19 Април 2010 01:02
Чарли, може и направо от момента на зачеването: фърляш семката и отиваш за фактура, разписка и зелено. Само трябва да докажеш, че опашката на семето мърда.
19 Април 2010 01:09
учениците, при които експериментът дава най-високи постижения, са от НАЙ-ТРУДНО УПРАВЛЯЕМИТЕ по принцип


Е като са 'трудно управляеми' в училище изпращат се в трудовият лагер и ако и там са 'трудно управляеми' значи са дефектни и трябва да се бракуват.
Обществото няма време и ресурси да се занимава с 'трудно управляеми' единици.
А са 'трудно управляеми' щото знаят че може и че даже ще им плащаш ако станат 'по-лесно управляеми' я им хвърли един бой да видиш колко благи и разбрани ще станат
19 Април 2010 01:13
Мда, на четири от снимките са все "трудно управляеми" ученици.
19 Април 2010 01:14
Във Вашингтон средношколците получават заплащане по 5 различни критерия, включително присъствие и ДОБРО ПОВЕДЕНИЕ


За да не псуваш учителя ще ти даваме по $100 на месец.
А като пораснеш:
За да не крадеш $1000 на месец.
За да не изнасилваш $500
За да не убиваш $1000

Гениално
19 Април 2010 01:28
Аз като гледам Автора на изследването (4тата снимка) и той е от неуправляемите
19 Април 2010 01:42
Авторът е, таковата, "семай неуправляем"
19 Април 2010 01:59
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги с големи букви, които затрудняват зареждането на страницата и четенето от другите потребители.

Редактирано от - sybil на 19/4/2010 г/ 11:43:03

19 Април 2010 02:50
е вместо да вкарваме престъпниците по затворите, да им плащаме


без връзка с темата -- преди много години точно бях почнал да бачкам на едно място, когато хванаха портиера (малко откачалка) да краде дребни пари. естествено, моментално се реши да го изхвърлят.

докато на другия ден шефът - голем пич беше - като видя колко му бяха давали да живее - и го викна обратно с по-нормална заплата. и проблемите с портера не само спряха, ми и напредна в йерерхията, доколкото можа.

та така с вицовете.
19 Април 2010 03:18
POJAR,
/:/ "Пари ми дай, акъл не ща!"
......................................... ......................................... .............
И аз така казвах някога на баща ми, ама той ми отговаряше:- Ти, ако имаше акъл, щеше да имаш и пари!...
19 Април 2010 03:31
Интересно защо цоциалистите са пропуснали втората част от упражнението. Ако даваш пари на калпазаните за да киснат в училища редно е да замениш оценките с кредитен рейтинг. Кредит скор 780 енд абоув - отиваш в Айви Лиг и така надолу 580 точки - камюнити колидж, и т.н. Наливането на пари в съдран чувал никога и никъде не е довело до натрупване на богатство.


Истината е друга. Получаването на уелфеър от крехка прогимназиална възраст е несбъдната мечта на гетото, а либералката Аманда се чуди как да прикрие обаманяшките си изфърляния.
19 Април 2010 06:18
Ей...американците открили Америка! Евала! В Живкова България, уважаеми господа пишман-демократи, финансовият стимул в обучението си съществуваше на общо основание! Какво иначе, ако не финансов стимул, са, да речем, стипендиите, които се отпускаха на ученици и студенти само ако средният им успех е над 4.50?! Е, сега американците се усетили и го направили на парче. Пак ще си останат простички, щото показател за усвояване на науките е средният успех накрая на срока или годината! И какво им се прехласвате на американчанье, знаете ли какво шантаво поколение от дебили отглеждат в момента? Говоря за масовото образование, не за престижните университети с традиции, разбира се...
То...затова и нашето образование и здравеопазване са съсипани - щото ги поамериканчихте, за да работи хайдуклука ви!...
19 Април 2010 06:24
karandash, напълно съм съгласен с написаното от теб.

И малко приятелска критика. Написаното само с главни букви в никакъв случай не прави по-голямо впечатление! Напротив, затруднява четенето точно толкова, колкото и ако беше написано само с малки букви. Да не говорим, че показва и неуважение към останалите участници във форума - по отдавна приетите правила за общуване в Нета, писането само с главни букви се възприема като крещяне. Все пак си новак и е добре да спазваш тези правила.

Бъди здрав!

Редактирано от - myrmorko на 19/4/2010 г/ 06:31:22

19 Април 2010 07:13
И от други хора съм чувал, че американците били много тъпа нация, ама „Сега“ са по-убедителни, дават примери. Абе, професионалисти!
19 Април 2010 07:27

Все още тая надежди да дойде ден в който да изчезнат комплексарските постинги твърдящи колко са тъпи американците и какви гении са българите. Ако на накой му се ще отново да повтори това, ще е добре да погледне де е Америка в момента и "къде е" България и рационално да прецени каква е истината. А иначе, то темата, повод за размисли:

1. Замисляли ли сте се защо някои от нас бяха отличници в детството си? Семейна традиция? Родителска или лична амбиция? Нямане какво да се прави? Липса на телевизия, освен 1 или 2 програма от 5:30 следобед до 11 вечерта?

2. приемате ли идеята, че бялата раса дълго се е борила и яко е работила за господстващото си положение на земята, за това днес нейните наследници трябва да берат плодовете на тази победа без да ги е еня за околния свят? Имам приятели и роднини, които горещо споделят тази мисъл.

3. Смятате ли, че идеята да се дават пари на етнически и расови малцинства, за да се учат добре и да успяват в живота, е расистка и защо? А не е ли по-расистко да оставиш в нищета и незнание цеветните класи, за да се ползваш безпрепятствено от евтиния им труд?

4. Не сте ли се замисляли защо децата ви днес са по-малко амбициозни от вас и се учат като цяло по-лошо? Изтощаване на бялата раса? Липса на перспектива и желание за работа и успех?

5. В целия свят, сред белите деца (особено сред по-будните от тях), има една устойчива тенденция за бягане от якото учене, апатия към това къде ще учиш и какво ще работиш. Минавало ли ви е на ум, че внуците ви, ако продължавата така апатично да съществуват, могат като пораснат да работят като детегледачи у китайци, индийци и черни? притеснявало ли ви е това?

6. Ако горната тендеция продължи устойчиво, дали пък няма да се наложи даването на пари (или нещо, което е желано за тях) на внуците ви, за да не петнят паметта на успешните си деди?

7. Как мислите, кога България ще стигне до равнището в което, ако дадеш стипендия на ромското малцинство то ще се учи между 4 и 5, а някои дори ще получват 6? И ако това, което току-що ви запитах, ви се вижда немислимо, ще обясните ли как в гениалната наша България ромите все не ходят на училище (не, не че се учат лошо, те просто не ходят) не от ленност, а по-скоро от липса на елементарни знания по четене и писане, от липса на елемнетарни условия за живот, а също от липса на традиция в областта на учеността. позволявам си да ви напомня, че "тъпата", според някои от вас Америка, днес се бори за желнието за успех и добро образование, а не с елементарни неща като знание на думата "буква" и "книга". Истината е, че нашите роми все още се борят да знаят значението на тези две думи (и когато тези хора излезат извън границата на България те носят представата за държата България у околните), което не спира дърдорковците във форума да се фукат с гениалността си прямо другите раси и нации.
19 Април 2010 08:04
Днес в "Монитор" има статия, че в нович акон за образованието се предвижда преминаване в по-горен клас и с двойка.
Повече какво да говорим?
---------------------------
Блогът на Генек
19 Април 2010 08:07
Чиче, разсъждаваш изключително задълбочено и наивно. Когато някой не се сеща, че за да получи по-добър резултат на теста, трябва да прочете по-внимателно учебника си, а не въпросите, значи той е много тъп. Когато някакъв изследовател намира това за съвсем естествено и разбираемо, значи там всички са много тъпи. Когато някое чиче, увлечено да излага интелигентните си разсъждения по повод расизма, нацизма и футуризма, като влюбен глухар не забелязва подобни смешки...
19 Април 2010 08:19
Фичо Прав си, България СЕГА е точно това, което ти описа! А при Живков така ли беше?! Така стана, след като поамериканчихте системата! Ако не си съгласен с мен, значи си лъжец!...
19 Април 2010 08:29
Тестовата система създава единствено хора, разсъждаващи по следния начин: Аз трябва бързо да се справя с "това тук" - ТОЧНО както е наредено - а за другото да му мисли началството.
Мечтата на социализма във всичките му разновидности.
19 Април 2010 08:30
Т_Живков, че какво ѝ се е променило на системата, освен че понякога решават тестове децата и даскала при еди колко си грешки трябва по задължение да пише определена оценка, а не колкото му е кеф. Иначе американската система е много по-добра, щото американците знаят какво трябва да знаят. А на теб ако сега ти дадат един тест за петокласници, сигурен съм, че ще бъдеш на светлинни години от тройката, понеже след като си завършил училище така и не ти се е наложило да използваш тия знания, трябвали са ти други неща, които се е наложило да учиш извън училището.
19 Април 2010 08:35
Знам също така, Чичо, че преди 15-17 години, точно когато се напъвахте да поамериканчвате системата на образованието в България, от САЩ започнаха да изпращат млади учители с договор за по няколко години да преподават в българските училища/гимназии! Е, случи се така, че срещнах една от учителките от САЩ седмица след като беше пристигнала и няколко дни след първия и час в гимназията! Жената откровено се притесняваше, говорейки за работата си - каза ми "аз дойдох тук с нагласата да отворя очите на децата ви за науката, а сега съм притеснена, че няма на какво да ги науча, някои от тях знаят повече от мен! Остава само уважението"... Такива ми ти работи, Фичо... Освен това, ти би трябвало да си наясно как се представяха бългаските студенти в Америка, завършили средното си образование в България ПО ВРЕМЕТО НА ЖИВКОВ и дошли да учат в САЩ веднага след избухването на "демокрацията"!...
19 Април 2010 08:36
Сократе, принципът на социализма беше „аз трябва да разбирам от всичко, щото ако чакам на началството или на някой друг...“ Тоя, при който всеки разбира от нещо и работи това нещо, е обратен на социалистическия. И работи по-добре май.
19 Април 2010 08:39
Наистина много интересна статия. В началото посрещнах идеята с отвращение, но после се зачетох. Какво всъщност са стипендиите за отличници, които се дават по векове, ако не плащане за високи оценки?
Идеята е трудносмилаема, да. Закостенелите хора продължават да повтарят старите мантри, как "трябвало да бъде", независимо дали то работи или не.
19 Април 2010 08:40
Хиксе, живея в САЩ, жена ми е учителка в high school, познавам им системата, повярвай ми, по-лоша е! Разликите нямам намерение да обсъждам! Резултатите от промяната са същите, както в здравеопазването!...
19 Април 2010 08:52
То и в здравеопазването, и в образованието, проблемът е не, че е лоша системата, а че няма никаква система и всеки си прави каквото си иска. В Америка да не би най-добрите лекари да работят в държавни болници, а в частните да не смееш да отидеш за нещо по-сложно от вадене на сливици?

Редактирано от - хикса на 19/4/2010 г/ 08:54:54

19 Април 2010 08:58
И за да съм още по ясен, и за да не спекулира Фичо с изказванията ми ще поясня, че нямам идея да внушавам, че американците са по-прости от българите, както Фич се опитва да...така! Идеята ми е да каже, че допреди 20тина години Българите сме имали образование и здравеопазване, с които можем да сме горди, а не да отричаме и злословим дупедавски!...
19 Април 2010 09:12
Хиксе, Америка е първенец в света по разходи за здравеопазване - няма друга страна, която да харчи толкова пари за здраве на глава от населението! По резултати, обаче, здравеопазването в Америка е на 37 мо място в света и забележи - Куба, която изнемогва финансово и харчи стотици пъти по-малко за здравеопазване е на 39 място! Това е благодарение на системата им на здравеопазване, на която НИЕ, БЪЛГАРИТЕ, ги научихме навремето! България, след като благодарение на Димитър Игнатов, Илко Семерджиев и патронът им Иван Костов поамериканчи здравната си система, напусна първата десятка, където беше и сега е на 102 място, непосредствено до Ирак, където повече от 5 години се води война! И всичкото това, за да могат някои субекти да станат неимоверно богати, ограбвайки здравето на народа!...
Натиснете тук

Редактирано от - Т_Живков на 19/4/2010 г/ 09:18:51

19 Април 2010 09:13
Тъй както сте почнали всичко да превръщате в пари, да'н съ чудите след време като дойде внукът и ви стисне за гушата с думите: Ей, дърто, давай пенцията...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Април 2010 09:51
Колеги, само едно ще ви кажа:

Те по този път се отглеждат (създават, отхранват, развиват и т.н.) Мангали !
Така си отгледахме ние магалите, които вместо да превиват кръст на полето, чакат за помощи и някой да им плати тока и водата, за да не крадат.

Поредната педерастична идея да се плаща на децата за да учели е само една брънка от веригата, целяща да се превърне една хубава държава в кочина, а трудолюбивото и умно племе в свине.

Фичо може много да приказва, но аз бях отличник, ходих на к'ви ли не олимпиади, влезнах без изпити и т.н. И НИТО за миг някой не ми е дал и едно шоколадче за награда. Тъкмо напротив. Само дето имах учители, чийто портрети без никакво преувеличение могат да стоят до тези на светите Братя, имам родители, които всеки Божи ден са ме насърчавали да постигам резултати и най-накрая, но не на последно място, имахме едно общество, в което още от турско време образованието беше изконна ценност !

19 Април 2010 09:53
И специално в този случай се съгласявам на 100% с др.Живков, макар по други въпроси да сме противници.
19 Април 2010 09:58
Това не е Фичо , а леля Фичовица , ама айде да караме под ред :
1. Да , семейна традиция , родителска и лична амбиция , винаги съм имал какво да правя - спортувал съм гимнастика и акробатика , свирел съм на акордеон , играл съм шах , събирал съм марки , чел съм книгите от бащината библиотека и бях записан още в две читалища :"Ана Вентура" и "Ангел Кънчев" и в Окръжната библиотека , до 15 годишен не сме имали телевизор в къщи .
2. Бялата , както и жълтата раса всяка по отделно се е борила за своето интелектуално и икономическо развитие . Същото може да се каже и за бежавите персийци . Средствата с които това е постигано са довели и до господство над по-изостанали раси като негрите и индианците . В доста случаи това господство е довело до интелектуалното израстване на тези раси и отделни нации .
Не господството , а манталитета , традициите и религията на някои раси и нации ги прави "хора втори сорт" !
3. Смятам за тъпо да се дават пари ! Да им се дават знания , умения , да се променя насилствено ако трябва някои порочни черти в манталитета им като мързел , безотговорност , незачитане цената на човешкият живот и пр. Всякакви привилегии заради цвета на кожата или малцинствена принадлежност са вредни и престъпни !
4. Децата ми не са по-малко амбициозни и ученолюбиви , но голямото разслоение на бедни и богати , нечестният начин , по който забогатяват едни и безнаказаноста на престъпниците убива у тях всякакво желание за просперитет !
5. Да, притеснявало ме е , че благодарение на тъпи либерално-демократични идеи , на хора с равен и по-нисък интелект ще се дадат по-големи права и привилегии заради цвета на кожата или по малцинствен признак и тая цветнокожа пасмина ще се превърне в новите "Активни борци против фашизма и капитализма" на 21 век - привелигеровани простаци !
6. Зависи доколко либерално-демократичната простотия ще надделее над разума ! Но като ги гледам и тук във форума колко са упорити и агресивни - ме хваща страх !
7. Истината е , че струи глупост от всяка една твоя дума и най вече от това , как "ромите са се борили да знаят значението на "буква" и "книга" !
За да се промени нещо при тях , трябва НАСИЛА ДА СЕ ОГРАМОТЯТ !
Трябва да им се промени мисленето , че "Асан ще прави деца , пък държавата ще ги рани" ! Ако трябва с бой , ако трябва и със стерилизация - направил си две деца , не работиш , нямаш и основно образование - баста !
Трябва да се насади у тях чувството за отговорност и изкорени чувството за безнаказаност !
Безработен циганин да няма !
Тогва няма да има нужда да даваме пари на циганите да учат - те ще си ги изкарват с работа и ще им стигат да издържат двете се деца да учат , както правят всички останали български граждани !
19 Април 2010 10:10
Е, аз съм виждал САЩ само по телевизията, та всъщност хич не ми отива да се правя на разбирач по темата, стана ми смешно като прочетох статията, щото беше глупава и наивна, та затова се включих (то и по телевизията казват, че се харчели изключително неефективно парите за здравеопазване в САЩ, впрочем). Ама таблицата все пак ми изглежда доста странна - как една Колумбия, например, може да има по-добро здравеопазване от Швеция, Германия и пр., котато там сума ти народ живеят в някакви колиби, без ток, вода, изобщо единствената разлика от времето на неандерталците е, че имат стоманени мотики и кибрит. Погледнах детайлите, то общо взето са все неща, които няма как да се измерят (е, имаше някакви health expenditure per capita in international dollars, ама само в тая графа имаше мерна единица). Иначе, мястото на България извън първата стотица и аз така го усещам, ама и преди Костов и Семерджиев си беше така, просто като не можеш да контролираш нито за какво се харчат парите, нито каква работа се върши, моделът няма значение.
19 Април 2010 10:11
1. Бяхме отличници, защото това беше единствения начин, да докажем, че сме по-добри, особено по отношение на децата и внуците на АБПФК, с които изобилстваше езиковата гимназия.
2. Исторически е безспорно доказано, че бялата раса се справя по-добре от небялата - виж Африка и особено Хаити.
3. Белите дават пари на черните заради собствената си изгода и безопасност (по-добре умерено образовани и култивирани черни, отколкото тотално необразовани и тотално неуправляеми).
4. Децата на поколението, родено през 60-те, като цяло са по-амбициозни и се учат по-добре от своите родители. Обратното е изключение и говори не за проблеми на младото поколение, а по-скоро за изключителната надареност на конкретния родител, спрямо който всякакви сравнения бледнеят
5. Ако нещата отивам натам, бялата раса да изгуби първенстващото си положение и да стане слуга на китайци или индийци (роми), значи бялата раса си е виновна тя самата, нищо не може да се направи. Това е същото като някой напорист и безкрайно мотивиран индивид от Добрич или Ген. Тошево е решил на всяка цена да успее, да пробие у големия град (Варна) - няма спиране.
6. В никакъв случай не бива да се дават пари на внуците за да не петнели паметта на дедите. Ако си толкова успешен дед, просто трябва да лишиш малкия търтей от наследство или поне да му резнеш джобните, ако втаса - втаса, ако не стане - такава е била волята на Аллаха.
7. Всяка държава си заслужава циганите. Особено ние, българите.
19 Април 2010 10:13
Правилният дизайн щеше да е деца от една паралелка или две паралелки от едно и също училище, които имат еднакви резултати миналия срок и едни и същи учители, да се рандомизират за контроли и субекти. Още по-подходящо ще е децата или паралелките от двете групи да са сходни по социален статут на родителите, етнически и религиозен признак. Описаното в статията изследване нищо не казва, със същия успех можеха да им дават дъвки идеалки вместо пари.
19 Април 2010 10:14
Колкото до децата и възпитанието- договорните отношения са коварна практика, която би довела до доста странични ефекти. Като например- "мамо, в това училище не ми харесва, искам в 199-то, там плащат по повече", до стачкуващи деца (!?!?!), до детски синдикати и т.н.- все неща, които човек преглъща по- лесно когато се появяват по- късно в живота му.
Най- добрата мотивация е когато детето осъзнае, че чрез ученето усъвършенства себе си, развива се и открива повече възможности за реализация. Колкото до метода за тоягата и моркова- сама по себе си тоягата води до подчинение и омраза едновременно, а морковът- до тънки сметки и постижения, които са "необходими и достатъчни" за наградата, и нищо повече, понеже вече няма изгода. Комбинацията от тояга и морков постига- изненада- съвместяване на всичките им неприятни последици. Приемливи са единствено когато и тояга, и морков са единствено отношението на родителите към постиженията на детето.
19 Април 2010 11:07
Тази идея не е нова за Америка. На мен ми харесва. Правилно въведена би довела до интерес у децата, който може да се превърне в дългосрочен. Повишава и конкуренцията-който е най-добър ще може да си купи новия i-pod.
Вижте в България, децата са загубили всякакъв интерес да слушат как учителя им чете нещо или пише, а те трябва да преписват. Ясно е, че така няма да стане. Днес децата могат да правят много повече неща, отколкото навремето родителите им. Трябва да се стимулира активността им в час. В българското училище такава липсва, освен на едно контролно и класно веднъж в срока.
Не можете да научите човек на нищо, само можете да му помогнете да го открие в себе си, е казал Галилей.
Защо го приемате повечето така негативно? Заглавието го казва. Ако го смятате за меркантилно, защо възрастните не спрем да работим за пари, а само за да учим?
И пак комплексите колко тъпи били американците, а ние колко умни. Абе интересно защо толкова народ от България се изсипахме при тез' тъпите, а не си стояхме в умната държава, която цъфти и връзва вече толкова години.

Редактирано от - Mert на 19/4/2010 г/ 11:19:11

19 Април 2010 11:51
Ами и аз да отговоря на въпросите:
1. На мене ми беше интересно да уча и си решавах задачи по математика за собствено удоволствие. Обичах да чета и да спортувам.
2. Не, не приемам такава идея. Всеки индивид трябва да получава според способностите и вложения труд. Работя в компания, в която няма дискриминация в това отношение. Такива отношения са възможни и постижими във всяко общество.
3. Не, смятам идеята за "позитивна" дискриминация за глупава. Има ли дискриминация, то тя неминуемо е негативна. Не може за това, че дедите ти са страдали ти да получаваш незаслужено привилегии. Това означава ли, че германците трябва да плащат поколение наред на окупираните от тях държави? Не е вярно, че цветните класи са оставени в нищета. Ако някой от тях прояви достатъчно амбиция и способности във всяка цивилизована държава ще получи шанс за развитие чрез подпомагане и стипендии. Поощрението трябва да се дава след показани резултати и то за всички по-бедни, а не по расов или етнически признак.
4. Проблемът е в това, че в социалните общества се получават пари и без работа. А работещите се облагат с жестоки данъци да издържат социално слабите, разбирай мързеливите. И децата си казват: защо да се моря, когато някои си живеят добре и цял живот на помощи, като не стават сутрин за работа и не са подложени на никакъв стрес.
5. Всеки да си му мисли как ще се оправя в живота. Вкл. и бъдещите ми внуци. Децата вече се оправят и знаят, че за всичко в живота се работи яко.
6. Не виждам защо трябва да се дават на някого неизработени пари. Дори социалните помощи трябва да се заработват с общественополезен труд. Огромна грешка е, че на Запад не се прави така.
6. Казвала съм го и преди: интеграция се постига с желание за интегриране от страна на интегриращите се. Как може едни да се интегрират още първо поколение ( ти и аз например) а за други и десет поколения да не са достатъчни. Като прекалено обгрижваш някого без съмнение ще го научиш само на мързел.
19 Април 2010 11:55
Колеги, всички от вас пропускат пойнта на упражнението, дет се вика. А той е, че някой си учен имал гениална идея, която направил крайъгълен камък на уелбийнга си.
Някои от вас имат досег до науката и знаят колко отчаяно там се търсят свежи идеи и финансиране. Всеки втори учЕн е готов да застане на главата си и да рецитира откъси от Стар Трек в рап форма, само и само да успее да излезе напред в областта си и да получи подобаващ чек след това.
То и целият ни свят е така, всеки иска да се изтъпани в авангарда - едни искат да блеснат с голите си вторични полови белези, другите - с мозъчните си гънки. И НИКОЙ ОТ ТЯХ не се интересува от общото благо - затова телевизиите например ни заливат с помия катаминутно, защото никой не му пука, че децата са като гъби, поемащи тази помиия, а какво става в главите им след това, един Бог знае, както и инспекторите от педагогическата стая.
Видяхте ли, прочее, французите, танцуващи голи с вибратори в задниците (линк не ми се дава). Ей това е, което ще спаси човешкия род, според тези напредничави творци....
19 Април 2010 12:41
Васик, и аз много отдавна забелязвам, че масово хората не знаят как да направят достовверно научно изследване. Това статистика, това сравнение на сравними параметри, това представителност на изследването - са някакви абстрактни понятия. Не е научно това изследване, но не пречи да се използва като повод за размисъл.
Аз лично съм ЗА всякакви начини за поне елементарно образоване на "масите". Да, за мен е приемливо дори заплащането например на циганчетата, само и само да са в клас и да имат елементарна грамотност. Приемам го като заплащане на сигурност за бъдещето. Защото тоталната неграмотност е адски страшна и заплашителна, а средната грамнотност е приемлива. Отделно, има вероятност от тинята да изплува някой талант, който без тази външна намеса не би имал шанс. А тези, които учат заради самото знание, така или иначе ще успеят повече. Но ниското ниво не трябва да е прекалено ниско, иначе става опасно за "високото ниво".
19 Април 2010 12:54
Превода или статията са кофти. Идеята е ясна но: "..1.5 млн. долара, платени на 8320 деца за добри оценки на тестовете, не оказват никакъв ефект..." какво означава това? Нали се плаща за успешен тест? Нещо е недообяснено? Той че е беден и елементарен английския-знаем, ама...
19 Април 2010 13:26
Цуцурко
19 Април 2010 14:32
Аз досега не съм чувал по-ефективна формула от тази, която се цитираше в България навремето - "Учи, маме, за да не работиш"... Всъщност така и ставаше впоследствие - висше образование, бюро, добра заплатка, привилегии, евентуално партийно членство (в най-лошия случай доносник), командировки зад "желязната завеса" (със съответното право да притежаваш валута и да пазаруваш в Кореком, пред витрината на който толкова години са ми текли очите)... Казано за по-кратко - КЛАТИК*РЩИНА. А абдалите без образование (или без право на такова заради "неблагонадеждно" потекло) блъскаха за тоя дето клати гората, че и ленински съботници им организираха - ангарийка, да не губят тренинг. Ако това им се предложи на американците, давам им една година да станат най-умната нация в света
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД