:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,005
Активни 457
Страници 11,908
За един ден 1,302,066
Бюрокрация

Най-скъпа е информацията, на която обществото има право по закон

България е обречена на корупция, защото се управлява "на тъмно"
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Не е нужно финансовият министър да говори много. Важното е да публикува достатъчно информация, така че обществото да има пълна представа за работата му. Иначе бившите и настоящите министри ще продължават да се замерват с противоречиви данни за състоянието на публичните финанси, а обществото ще гледа ошашавено.
В България абсурдите никога не свършват. По всеобщо признание екофондът ПУДООС е един от най-непрозрачните. Новата власт пропищя от далаверите там и след като смени шефа му, обеща прозрачност оттук насетне. Оказва се обаче, че намеренията са едно, а практиката - нещо съвсем различно. В. "Сега" изпрати писмо с искане за справка по закона за достъп до обществена информация кои фирми и частни производители са се възползвали от безлихвени или облекчени заеми за последните 4 г. Освен това се интересувахме какви са били мотивите да бъдат одобрени точно тези проекти, както и каква част от дълговете вече са изплатени и каква част се просрочва. Проверка на Сметната палата установи, че към края на септември 2009 г. не са възстановени заеми от фонда от 47.3 млн. лв., като



половината от тях са раздадени преди 2005 г.



Според писмото от ПУДООС трябваше да внесем 60 стотинки за информацията, която ще ни предоставят, но по тяхна сметка в БНБ. Това може да стане само чрез търговска банка, а комисионите там са между 5 и 7 лв. Така срещу 5.60 лв. получихме едно хвърчащо листче с оскъдна информация, която на всичкото отгоре може да се намери в интернет. Нямаше данни нито за мотивите, нито за просрочени плащания.

Примерът е показателен за две неща. Доста ведомства като ПУДООС са превърнали обществената информация в стока, за да попречат на прозрачността. Според заповед на финансовия министър от 2001 г. тарифата за разпечатване на една страница е 0.12 лв., а за ксерокопие - 0.09 лв.

"И при нас има доста подобни оплаквания", каза шефът на програмата "Достъп до информация" Александър Кашъмов. От МОСВ дори им поискали 8 лв., за да представят отговор на простичкия въпрос какъв бюджет е заделило ведомството за обучението на техния служител по достъп до обществена информация. Според Кашъмов тази заповед на финансовия министър трябва да бъде отменена, още повече че законът предвижда обществената информация да е безплатна.

Както е известно, най-силното оръжие на обществото в борбата със злоупотребите на властта и погрешните управленски решения е прозрачността. Уви, единствено постижение на кабинета "Борисов" по линия на прозрачността вероятно ще си остане разсекретяването на стенограмите от правителствените заседания.

Куп държавни ведомства



нямат никакво желание да станат по-открити,



защото служителите в тях смятат информацията за тяхна лична собственост. Такава е ситуацията например във финансовото министерство и в момента. Бюджетирането на държавата очевидно ще продължи да бъде тема табу за обществото и при ГЕРБ. Неслучайно в международната инициатива за откритост на бюджетирането Open Budget Initiative България през последните години се числи към групата на държавите, които предоставят "недостатъчна информация за изпълнението на бюджета. А това създава трудности на гражданите да държат правителството отговорно за управлението на публичните пари".

Хубаво е, че ведомството на вицепремиера Симеон Дянков обяви наречените от него "извънбюджетни задължения", които тройната коалиция е поела в края на мандата си в размер на 1.2 млрд. лв. Но е интересно да се разкрие за какво са отишли и поетите от ГЕРБ извънбюджетни задължения на стойност 129 млн. лв. към края на февруари 2010 г. Похвално е, че Дянков разсекрети няколко документа на предшественика си Пламен Орешарски, например доклада за конфликт на интереси в бившия фонд "Републиканска пътна инфраструктура", договорите с консултантите от "Краун ейджънтс", докладите за заеми от Европейската инвестиционна банка и др. Няма да е лошо обаче вицепремиерът да представи пред обществото обещаните от него през октомври 2009 г. "договори, които са сключени между държавата и частни компании при предишното правителство". "Искам прозрачност и оттук нататък ще направя всичко в Министерството на финансите да я има", беше казал тогава министърът. А договорите ги няма.

И нещо още по-важно - къде са договорите, които сключва сегашното правителство? Защо не са публични корекциите по бюджета, които прави Дянков? Защо го няма пълния отчет на доходността и състоянието на фискалния резерв на всеки три месеца, което също е заявка на вицепремиера от миналата есен? Какво стана с инициативата на Дянков най-сетне да разпореди всички одити на Агенцията за държавна финансова инспекция да се публикуват в интернет?

В интерес на истината министър Дянков е сред малкото нови управленци, които



имаха истинска нагласа за прозрачност в работата си



Този ентусиазъм обаче бързо се изпари. Може би защото прозрачността означава повече критики, обществен натиск - все неща, с които министри и чиновници не биха желали да се обременяват.

Същото важи с пълна сила и за Националната агенция за приходите (НАП). Вместо да публикуват отчет за дейността си или показатели за ефективност на работата си, данъчните предпочитат да хвърлят димки "събрахме 24 млн. лв. само от ревизиите на футболните клубове и собствениците на бентли и други луксозни коли". Би било интересно ведомството на Красимир Стефанов да обяви данните от всички 17 000 ревизии годишно: колко от тях са успешни, колко са разкритите и събрани суми, колко ревизии са направени на големи данъкоплатци, при колко от тях е установено източване на ДДС и колко данъчни са наказани и пратени на прокуратурата за това, че са го допуснали. Това са все важни неща, може би защото през 2007 г. от всичките 17 000 ревизии средногодишно едва 4 са на големи данъкоплатци, направени от отдела за разследване на особени случаи (РОС).

Списъкът на всички фирми и граждани, срещу които тече ревизия, не е данъчна тайна по закон. Въпреки това обаче НАП не желае да го публикува и отказва да го предостави на "Сега". Причината е, че имената на физическите лица според юристите в НАП са лични данни, а наименованията на фирмите не могли да се публикуват, преди да се получи съгласието на всяка една от тях. В същото време на 11 декември НАП обяви, че проверява 21 фолк и поп звезди - Алисия, Тони Стораро, Тони Дачева, Мария Илиева, Графа, Орлин Горанов и т. н. Това значи, че когато НАП реши да обяви избирателно имената на 21 граждани, които проверява, е разрешено от закона. А когато трябва да публикува списъка на всичките 1658 ревизирани, това вече е табу.

И как НАП да е прозрачна, при положение че



дори обществените съвети у нас са закрити



Най-фрапиращият случай е с Националния съвет за тристранно сътрудничество, по-известен като тристранката. Там работодателите, синдикатите и правителството договарят най-важните социални и икономически въпроси, но въпреки това всичко е обвито в пълна тайнственост. Същото важи и за други звена към правителството, например Съвета за административна реформа, за икономически растеж и т. н.

Не по-малко скандален е фактът, че обществеността няма достъп до докладите от одитите, които Сметната палата и Агенцията за финансова инспекция пращат на прокуратурата.

Големият проблем е, че и днес властта все още няма достатъчна воля да дава достатъчно информация за важни стъпки и действия на ведомствата. "Очакваме най-после да бъде приложено изменението в закона за достъп, прието още в края на 2008 г.", обясни Кашъмов. Още тогава депутатите решиха, че всеки ръководител на ведомство трябва периодично да оповестява на интернет страницата си списък на издадените актове в изпълнение на неговите правомощия, описание на информационните масиви и ресурси, използвани от съответната администрация, както и годишен отчет за постъпилите заявления за достъп, отказите и причините за тях. Това задължение много ниско се изпълнява, отчитат от програмата "Достъп до информация". Освен това очакват регионалните структури на централни ведомства най-сетне да научат, че и те са длъжни да дават информация по реда на закона.

"Не е създадена и практика за надделяващия обществен интерес, при който могат дори да се разсекретят търговски договори", казва Кашъмов. Такъв интерес например имало в сферата на ядрената енергетика за договорите за доставка на ядрено гориво, но те все още са засекретени. При обсъждането на проектозакона за ГМО също имаше надделяващ обществен интерес към кореспонденцията между МОСВ и ЕК, но и тя беше отказана официално.
Снимка: Архив "Сега"
Прозрачността е една от малкото силни демократични възможности за обикновения гражданин да повлияе върху "голямата политика".
25
3600
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
18 Април 2010 22:38
Това може да стане само чрез търговска банка, а комисионите там са между 5 и 7 лв.

Циркът е пълен, но за това не е виновен ББ... Така е от край време и уважавания от мен адв. Кашъмов отлично го знае! Банките трайно се настаниха дори и в съдебните сгради и цоцат яко! Не защото са алчни - защото самият съд не спазва закона за държавните такси в тяхна полза.

Редактирано от - Пламен Пенев на 19/4/2010 г/ 08:41:44

19 Април 2010 00:01
Добра статия по важна тема, но кой е крайният й адресат? Неправилно е да искаме налагането на прозрачност от Борисов или Дянков. Веднаж защото самите те са неин обект, а не субект и втори път, защото "чистото" администриране не е най-добрият подход към такава материя. Правата и задълженията по контрола върху изпълнителната власт са на НС. Въпросите на гражданите и организациите към администрацията следва да имат статута на предварителен парламентарен контрол. При неполучаване на отговор, автоматично следва да се считат за зададени от народен представител. Допустими са всички въпроси, доказването на обратното е задължение на администрацията и се обжалва в съда. Отговорите се публикуват в Интернет. Питащият плаща такси, само ако иска отговор във форма на документ.
19 Април 2010 00:11
Следва, следва, братко Лянча, ама не е... НС пък е мястото, от което най-малко обществено-значима информация може да се получи. Влезлите еднаж там сельовци считат себе си за богоизбрани. И май с право, защото толкова години вече никоя политическа сила не пожела да вкара предложение за отзоваване на депутати, ако само се спотайват в парламента и не вършат работа на избирателите си. Та такива, брат, дела в родното ни управление!
19 Април 2010 01:09
Та в тази връзка не е ли странно, че някакъв неграмотен циганин има фирма регистрирана в Средни данъкоплатци!?! Какво ще каже Стефанов по въпроса или пак е данъчно-осигурителна тайна? Стига де ....
19 Април 2010 02:21
Там работодателите, синдикатите и правителството договарят най-важните социални и икономически въпроси, но въпреки това всичко е обвито в пълна тайнственост
Чак пък пълна тайнственост! Пълна неграмотност е! Нито знаят за какво се събират, нито знаят какво защитават, нито знаят на какво основание. Ако трябват да напишат протокол от заседание, то той ще звучи като "спретното мероприятия" от доносник в Президентството спрямо фин. министър например.
19 Април 2010 08:04
5 лева комисионна за 60 стинки такса! Ега си и лудата държава! Заплаща се всичко - от пикаене до питане в администрация, съд и прочие...! Из цялата страна нашариха павета и асвалт по улиците за платени паркинги и вече няма място къде да спреш без да платиш, на неподозирани места опънаха въженца, които те пускат да минеш след като се бръкнеш, от Енергото те таксуват ВСЕКИ МЕСЕЦ за привилегията да имаш електромер!А има още върху какво да се поработи! Например в кенефа може да таксуват не само за посещение но и на килограм и литър! Също така, по примера на енергото ВиК може да те таксuва за това, че имаш кран и водомер, такса посещение на инкасатор, такса сваляне на ръкавица за здрависване, такса гледане през лупа показанията на водомера...абе има каво, само желание да има - така ще падне още някой лев. Докато най-накрая на българина му писне, прекъсне и вода, и ток, и се запъти към пещерите! Аз от своя страна се каня да пусна платено съобщение във вестник СЕГА, че от 1ви май, всякаква служебна комуникация с мен от страна на административни, съдебни и всякакви други органи става срещу такса от една минимална пенсия, която може да се внесе при Пешо или Гошо срещу комисионна от една депутатска заплата! А да видим съдът или МВР как ще ми пратят призовка! Луда, сбъркана държава!...
19 Април 2010 09:26
Юристите считат, че по всяко дело има две страни-ищец и ответник. Аз пък твърдя, че начиная от 10.11.1989 г. у нас страните по едно дело са три-при това, едната е крайно деструктивна. Става дума за банките, които прибират преводната такса за държавните такси по делата. Не се ли отчетеш на банката, няма дело, губиш, защото не можеш да защитиш правата си в съда. И още нещо има- банките, които имат сметки на съда при себе си незаконно искат преводна такса. Подобна се заплаща, ако от банката, която не обслужва съда изпратиш държавната такса до банка, която обслужва съда. Само в този случай е разбираемо и допустимо събирането на преводна такса. Когато държавната такса се внася в банката, обслужваща съда - не бива да се начислява преводна такса, защото НЯМА ПРЕВОД. Та това е въпрос, който трябва да се отнесе до прокуратурата, защото незаконно се ощетяват гражданите по този метод на пладнешки обир. След като вестник "сега" повдига този въпрос, нека те сезират Главния Прокурор да насвие "перките" на банките!!
19 Април 2010 09:36
Добра статия по важна тема, но кой е крайният й адресат?

Кой ли- ами народът.
Докато хората търпят, като стадо овце, да имат над себе си управляващи, които се държат като тайно масонско общество, ще е все така...скрита информация за договори, далавери, нарушени закони, злоупотреби.... и много откраднати пари- от хората.
19 Април 2010 10:49
В. "Сега" изпрати писмо с искане за справка по закона за достъп до обществена информация.


"Питайте, питайте!С питане нае..ха на моя мъж жена му."
19 Април 2010 11:24
ЗДОИ, Diver N е един изключително ценен за гражданското общество закон! При това ние българите имаме може би най-добрия такъв закон в ЕС! Заслугата е на господин Кашъмов и неговите колеги от ПДИ. Подигравателното ти отношение към темата няма нищо общо с реалността! Да! Питаме! И питанията ни съвсем не са без полза за обществото, включително и за теб. Ще ти припомня само един случай от стотиците, а вече може би и хиляди такива процедури по ЗДОИ - един кмет (Бургас) му истина стола след такова питане от една журналистка за далаверите в този град.
Да се твърди, че няма гражданско общество в България е удобно за тези, които не са част от него, а са срещу него, но това изобщо не е истина!
19 Април 2010 11:54
Често лая за Системата на универсалното ни общуване - в Общество . Тук коментираме необходимостта от нейно "избистряне" , сиреч , Реформиране . Трябва да знаем , че ключът за "бараката" е под черджето на нейна подсистема , тази на Политическото ни общуване . Реформирането , именно на Политическата ни система като цяло , е естествено нацелено и към реално обезсилване неистовия стремеж на всяка Администрация , тя да реализира "социалното си" , като Политически инструмент на Властта . Сторим ли умна Политическа реформа , чиновничеството ще трябва да изпълнява Закона , а не да го подменя или нарушава . А най-важно в случая е , че чиновничеството ще спре да пречи на "движението на информацията" в Обществото . За какво говорим , ако не , за ВЕЧЕ необходимото - Философията на дълбока Политическа реформа , от която се нуждем . Друг въпрос е , като Общество , способни ли сме на такова изключително дело ...

Редактирано от - beagle на 19/4/2010 г/ 12:52:59

19 Април 2010 12:13
за статията!


____________________________
Кредитът - модерното робство
19 Април 2010 12:54
Що се отнася до простолюдието - то си е прозрачно. Пък и никой не пречи на обикновения човечец да се напъха в някое Реалити шоу и съвсем прозрачно да се освини под благосклонния поглед на Биг Брадър-а.
Но за действията на властта, за движението на капиталите, прозрачност не е имало и няма да има. Тя - Властта, Те - Капиталите се зачеват на тъмно и в грях, плодят се на тъмно и в грях, странстват по света на тъмно и в грях. Няма престъпление пред което да се спрат тези, които жадуват бърза и голяма печалба. Всяка печалба е право пропорционална на алчността, греха и престъпленията. Тъй, че не се хабете на тема прозрачност. Съвсем естествено е най-скъпа и най-недостъпна да е информацията за печеленето и харченето на парите. А знанието за това, освен, че носи печал, често води и до осакатяване или смърт. Умната с палещата тайна на богатството!...
19 Април 2010 13:11
Дедо Заре мили ,
А "палещата тайна" на Демокрацията , колко да ни вълнува , че и изобщо ... ?
19 Април 2010 13:42
Много добра статия.


Колкото повече информацие е на разположение от държавата, толкова по-малко ще е мизата при търговията с влияние на медиите.
19 Април 2010 14:11
"... не народ, а мърша!"
Материала, материала другарки и госпожи ....................
19 Април 2010 15:11
Нещо от Монитор днес.
Срещу 100 бона кръвнина
90-годишен дължи 126 000 лв. за съдебни такси
Ели Крумова19.04.2010
Прехвърлил 90-те старец трябва да плати 126 бона съдебни такси срещу обезщетение от 100 000 лева. Той осъди община Пловдив заради нелепата смърт на своята съпруга. Мария била премазана от скършен клон на ул. „Екзарх Йосиф" близо до дома си. Малко преди да изтече срокът за давност, Кръстьо Чорбаджийски завел дело срещу общината с нечувания иск за 2, 2 милиона лева. Куриозното е, че вдовецът трябва да плати доста по-голяма сума от присъдената му кръвнина. Това е така, защото таксата се начислява върху първоначалния иск.
ЕГАТИ ПРАВОСЪДИЕТО?!
19 Април 2010 16:16
Султане, не е виновно правосъдието! Виновно е прекомерната лакомия-2.2 милиона! Да беше предявил искане за 300 хиляди, та да остане нещо за него....
19 Април 2010 16:36
Разликата от 26 хиляди пари се поема от адвокатите на ищеца ...
19 Април 2010 17:17
Спамиш Sultan... темата е друга... Колкото до съдебните разноски - плаща ги загубилият делото...
ПП Разбира се адвокатите по делото трябва да си ги поискат в самото дело... Съдът не действа по своя инициатива в тази посока.

Редактирано от - Пламен Пенев на 19/4/2010 г/ 18:43:41

19 Април 2010 17:24
Пламене,
иска ми се да си прав, но не вярвам, действителността е друга.Случайните попадения само го доказват.Изказът ми е към тези, които крият информацията, защото са ми ясни.Като се наложи да отидеш при тях, уж използваме един и същи език, а все нещо не сме се разбрали.Ориентализъм в действие.
19 Април 2010 18:39
Повярвай ми Diver N! Имам сериозен опит в дела по ЗДОИ. Наистина в сравнение с делата на ПДИ в общност и на адв. Кашъмов в частност той е нищо, но и това, което имам, съвсем ясно и красноречиво ми дава основание да кажа, че може да се коригира поведението на бюрократа. Но трябва да бъдем активни, а не да ревен по форумите, а да си мълчим, когато ни настпят по мазола. Законови средства има, има и резултати от прилагането им!
19 Април 2010 20:33
Пламен Пенев мили ,
Кучето ми те люби безпределно , когато не преиграваш в очевидно твоя , профи "сектор" . Иди , че го разбери ...
19 Април 2010 22:43
"Профи сектора" ми е физиката... Прехранвам се като програмист... Бау!
Гадно е да живея сред неверие...
19 Април 2010 22:55
Не съм казал , че право ти е профито ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД