:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,755
Активни 284
Страници 2,629
За един ден 1,302,066

Идва ли краят на партньорството със Запада?

Синан Юлген
Турция спечели малко похвали, ако изобщо има такива, от трансатлантическата общност заради тристранното споразумение с Бразилия и Иран. То щеше да позволи на Иран да предаде за съхранение на Турция 1200 кг ниско обогатен уран срещу предоставянето на ядрено гориво за изследователския реактор на Техеран.

На пръв поглед реакцията на Запада беше груба. Все пак споразумението от 17 май е много сходно с предложението, което бе направено на Иран през октомври от 5-те постоянни страни - членки на Съвета за сигурност, плюс Германия. И все пак реакцията в западните столици спрямо този голям дипломатически удар на Анкара и Бразилия е разбираема. Макар споразумението от 17 май и предложението от октомври да са много сходни, между тях име интервал от шест месеца, който основно промени нещата. Ако Техеран бе приел предложението през октомври, той щеше да се раздели с близо 80% от нискообогатения си уран, оставайки с твърде малко уран, за да произведе ядрено оръжие. Но през шестте месеца след октомври Иран почти удвои количеството на получения ниско обогатен уран. Той може да се раздели с 1200-та килограма нискообогатен уран и в същото време да му остане достатъчно за една ядрена бомба.

На второ място, сделката наистина не отговори на основните опасения на международната общност - Техеран не е поел задължението да направи ядрената си програма по-прозрачна или да спре обогатяването.

Защо Турция пое риска да заиграе с Иран и



да се противопостави на традиционните си съюзници?



Този въпрос е по-дълбок от турското нежелание за нови санкции. Анкара наистина отдавна пледира за повече дипломатически усилия спрямо Иран и действията й трябва да се разглеждат като потвърждение на тази стратегия.

Но има и друга причина за тази игра на Турция и тя директно е свързана с ЕС. Сделката с Иран може да се разглежда като свидетелство за коренна промяна в турската външна политика, налагана от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Новата Турция иска да бъде, а и вече действа като регионална сила с глобален дневен ред. Визията й за себе си вече не е за една Турция, която е напълно интегрирана със Запада и инстинктивно съобразяваща се с него. Налага се разбирането, че Турция е регионална сила, която може да оформя дневния ред, че тя може - и трябва - да се изправи срещу Запада в преследването на тази роля.

Тази промяна в мисленето е следствие на сложното взаимодействие от фактори - като се започне от политическите предпочитания на управляващата партия, чиито корени стигат до политическия ислям, чрез стабилен икономически растеж и до появата на нови регионални сили в международната система.



Най-голямо влияние обаче оказва обезверението от Европа.



Анкара се чувства разочарована в отношенията си с Брюксел и смята, че присъединяването към ЕС става все по-изплъзващо се, като се имат предвид нерешеният спор за Кипър и продължаващите съмнения за пригодността й в ЕС, демонстрирани от лидери като Никола Саркози. В същото време икономическите затруднения в еврозоната подкопават още повече привлекателността на ЕС. В резултат може би настъпва краят на следвоенното сътрудничество между Запада и Турция.

Лишена от реална перспектива за членство в ЕС, Турция залага да се превърне в регионална сила. За предпочитане, но не и задължително, с подкрепата на Запада.

-----------

* Синан Юлген е ръководител на Центъра за икономически и международни изследвания в Истанбул (EDAM).
48
3059
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
15 Юни 2010 00:01
Иде , иде.Почвайте партньорство със Иран и ..станите, там ви е силата.
15 Юни 2010 00:07
Това зависи само от Свободния Свят.
Изолационисткият експеримент на одеситите с Русия е
пример по-голям от Хималаите, стига да си зрящ.
15 Юни 2010 00:09
Турция все още съществува под носа на Европа, благодарение на Византия, еврейството в Европа, ЛуиXIII, Англия и САЩ.
Времето когато беха глезени и гледани като писани яйца отминава.
След ПСВ, Турция бе предназначена за разпарцелване между Франция, Италия, Гърция и Армения, а също и Кюрдистан.
Само идването на болшевиките в Русия я спаси, затова и оставиха Кемал Ататюрк на власт.
15 Юни 2010 00:27
Въпросът не е вече дали Турция ще влезе в ЕС, а кога ще излезе от НАТО и как.
15 Юни 2010 00:57
Ети линк към картата на разпарцелена Турция след ПСВ, според договора от Севрес-Франция в 1920г.
Текстът е на английски , така , че имайте малко търпение докато прескачате написаното и стигнете до картата на Турция и колониите на европейските страни там.
Чрез скрол по-надолу, около 20% след началото е добре видна картата на Турция, която благодарение на болшевиките е все още там.
натиснете тук
15 Юни 2010 01:02
че тя може - и трябва - да се изправи срещу Запада в преследването на тази роля

Нито трябва нито може да се изправи срещу запада.Турция е бедна и недоразввита страна.Нещо като Иран но без петрол.
Търпението на НАТО спрямо Турция се обяснява само с уверенноста на много политици на Запада че светските антиисламски партии отново ще се наложат.
Идеите на Ататюрк са все още силни в Турция.
15 Юни 2010 01:09
ФЛ,
Турция е окончателно загубена за запада, но западът няма какво да съжалява за нея. Бракът му е нея винаги е бил по сметка.
Турция да си ходи, България да бъде укрепена с американска военна помощ като ЮИ фланг на НАТО, Русия да се сближи с НАТО.
15 Юни 2010 01:13
Няколко цитата от другата тема:


Даниъл Пайпс, Director of the Middle East Forum and Taube distinguished visiting fellow at the Hoover Institution of Stanford University, юни 2010 г.:

"Турция не заслужава вече пълно членство в НАТО"

"Турците са в челния фронт на т. нар. от мене "ислямизъм 2.0" - популярната, легитимистка и ненасилствена разновидност на това, което аятолах Хомейни и Осама бин Ладен се опитаха да постигнат със сила чрез "ислямизъм 1.0"

"Ердогановият коварен ислямизъм може да застраши цивилизования свят дори повече от 1.0 с неговата бруталност"



DAVID SCHENKER, Director of the Program in Arab Politics at the Washington Institute for Near East Policy

Основният въпрос вече не е дали Турция трябва да влезе в ЕС, а дали Турция трябва да остане в НАТО. B 2014 г. пристига новият натовски многоцелеви щурмови изтребител (Joint Strike Fighter). Предвид посоката на турската политика трябва да си зададем сериозно въпроса: дали толкова авангардна техника може да се довери на ислямисткото правителство в Анкара.

15 Юни 2010 01:21
Турцию бросают под поезд
За то, что невыносимо для внешнеполитической элиты США - за ссору с Израилем.

Марк Адоманис



Испытываешь настоящее потрясение, наблюдая за тем, как после фиаско с "флотилией свободы" правое крыло американской политической системы быстро вытащило свои острые ножи и начало замахиваться ими на Турцию. Страну, которая более полувека была в целом вполне надежной и услужливой союзницей США в этом важнейшем регионе мира, известные американские ученые мужи, подобные Виктору Дэвису Хэнсону (Victor Davis Hanson), вдруг начали называть "исламистской" и "Оттоманской" державой, такой же непримиримо враждебной и опасной для Запада, как Сирия и Иран. Я уже не удивлюсь, если Weekly Standard начнет вдруг готовить "отчет о расследовании", в котором будет доказано, что у турок есть оружие массового уничтожения – может быть, даже то самое, которое таинственно исчезло из Ирака в 2003 году!


Продолжая усердно демонизировать развивающуюся Турцию, другой известный американский журналист из журнала Atlantic Джеффри Голдберг (Jeffrey Goldberg) написал, что эта страна быстро "разворачивается в сторону мрака". Голдберг услужливо добавляет, что намерен начать работу над серией репортажей о "постыдном обращении Турции со своими гражданами-курдами", чтобы получше изобличить истинную сущность этой усиливающейся анатолийской угрозы. Все годы, пока Турция была главной союзницей Израиля в этом регионе, Голдберг якобы не замечал жестокое и оскорбительное отношение страны к курдам, которое, на самом деле, стало намного лучше после прихода к власти "исламиста" Эрдогана. Многие американские консерваторы без тени иронии начали даже страдальческие дебаты на тему "Кто потерял Турцию". Очевидно, они забыли, что поскольку Турция является действующей демократией, ее граждане вполне могут сами решать, куда им идти – без указаний и опеки со стороны Вашингтона.


Но, пожалуй, самым постыдным и омерзительным моментом во всей этой истории стал резкий разворот таких организаций, как Американо-израильский комитет по общественным связям (AIPAC) и Лига против дефамации, в вопросе о роли Турции в геноциде армян. Пока Израиль и Турция были близкими военными союзниками, израильское лобби десятилетиями активно задействовала всю свою мощную и хорошо финансируемую сеть политического заступничества, которая твердо и решительно срывала все попытки принятия в Конгрессе резолюции с официальным осуждением роли Турции в ужасающих акциях 1915-1917 годов. Год за годом огромное множество произраильских групп регулярно выступало со своими нелепыми и уклончивыми разглагольствованиями на тему того, что геноцид против армян был "не настоящим" геноцидом. Их аргументы, которые в своей исторической парадоксальности в равной мере мрачно смешны и неправдоподобны, являются прямым отголоском заявлений отрицателей Холокоста: была война, политическое руководство не контролировало ситуацию хаоса, и "были допущены ошибки". А теперь, когда в турецко-израильских отношениях наступил резкий спад, те же самые произраильские группы заявляют, что в следующий раз, когда в Конгрессе будет проводиться голосование по резолюции с осуждением геноцида против армян, они ее поддержат!


Все это лицемерие и истерия вызывают отвращение и тоску, но такие действия вполне понятны: у значительной части американской элиты, особенно на правом фланге, очень тесная эмоциональная и религиозная (в подавляющей степени христианская) привязанность к Израилю, которая полностью исключает любой логический анализ или объективную оценку. Кто бы ни наносил ущерб Израилю (или не воспринимался как наносящий ему ущерб), автоматически превращается в примитивного, иррационального варвара и злобного антисемита. В некоторых случаях, когда речь идет, скажем, о ХАМАС или о "Хезболле", это очень близко к истине. В других же случаях, как с Турцией, это почти в полной мере неправда.


15 Юни 2010 01:42
Този автор греши: Турция беШе нужна на Запада, докато имаше СССР и Варш договор. Сега Западът спокойно може да мине без нея. Ето, тя не разреши на УСА да навлезе през нея в Ирак, и какво стана: нищо. От нея не зависи вече нищо. Може да се подмилква на арабите колкото си иска. Без помощта на Запада , без петрол, нейната икономика много скоро ще пострада. Особено ако започне и да подкрепя исламистите в Русия ( атова няма начин да не стане директно или индиректно), ще забие последния пирон в ковчега си.
Политически тя не е силна, понеже е подпряна от Русия, от една страна, и от НАТО (БГ, Гърция), от друга (разбира се, тя ще излезе, по-точно, ще я изхвърлят от НАТО). Не може да тръгне да се бие нито с НАТО, нито с Русия. Най-много да загуби европейските си територии.
Пък и доколко арабите са приятели на Турция, е мно-о-о-о-го съмнително. Ще я използват и ще я захвърлят.
Жалко за турците, хубави хора са.
15 Юни 2010 01:54
Синанчо, чадо, грешиш отново във финалната си фраза:
"Лишена от реална перспектива за членство в ЕС"
лукчо2: не е вярно, няма никаква перспектива, нито реална, нито никаква.

,"Турция залага да се превърне в регионална сила."
лукчо2: Къде ще сте регионална сила? По-голяма сила от Русия - не може. По-голяма сила от НАТО - не може. По-голяма сила от Пакистан - не може. По-голяма сила от Сауд Арабиа - не може. Иран също е по-голяма сила от вас.

"За предпочитане, но не и задължително, с подкрепата на Запада."
лукчо2: Няма да има никаква подкрепа на Запада.


Та да ти трансформирам заглавието, като залича само една дума:Идва ли краят на партньорството със Запада
15 Юни 2010 02:13
Дай Боже да не е така, ама май идва краят на модерна Турция.
15 Юни 2010 02:28
Никаква регионална сила не може да стане. Без западните капитали и помощи Турция може да е или протекторат на Русия или да поеме славно към Третия свят. Според мен вероятен сценарий ще е след накоя година, като се сгромоляса лирата, турците да натирят Ердоган, след което с насълзени очи да потропат пак на портите на ЕС.
15 Юни 2010 03:07
"турците да натирят Ердоган, след което с насълзени очи да потропат пак на портите на ЕС" да просят милостиня.
15 Юни 2010 03:10
Съгласен със с Вазов, освен за натирването на Ергдоган. Не че не може да падне, но следвашият ще е по-краен ислямист. Турция е на пътя към Иран без спирачки.
15 Юни 2010 06:28
Ционистите няма да изхвърлят Турция от НАТО със сигурност. В момента Турция заема антиционистка позиция и заради това е пропагандният огън.
15 Юни 2010 06:56
Май времето за ухажване на Турция от Запада изтече. Сега или ще му ляга, или ще се разрита...
----------------------
Блогът на Генек
15 Юни 2010 07:02
Каква регионална сила ве. Тоя ач да не е забравил да чете. Всеки който се дезинтегрира от Западната цивилизация изтича в канала на историята. Доказано безброй пъти. Обратно в забавачката.
15 Юни 2010 08:20
Ако става дума за прогнози,
Държавата ще продължи да провокира Турция,
а ислямистите ще продължат да се хващат.
Единственият шанс на турците е военен преврат.
15 Юни 2010 08:38
Турция е силна Държава с визия пред себе си. Нейната политика винаги е била национално-отговорна , и Студената Война и НАТО са били само един етап , един исторически инструмент за турците в осъществяването на националните им интереси. Този етап приключи. Турция е 17-та по сила икономика в света и перспективите са и добри - демографски , образователни , турците перспективно гледат на Изток , защото Западът вече показа предела до който може да допусне Турция. Без евроинтеграция ! /Правилно - Турция не е европейска държава и култура/... Къде сме ние ? За нас процесът на мек ислямизъм /който, впрочем, винаги е съществувал на изток от Капитан Андреево !/ е по-скоро полезен. Умереният ислям е по-добър съсед от войнстващият национализъм във военна униформа /справка - северен Кипър/. Изолацията на Турция от ЕС е отлична новина. България има жизнено важна цел - турците да не бъдат европейци по документ ! Вярно е , че в погледа си на Изток , Анкара ще търси сигурен тил в наше лице - повод да развиваме добросъседски комшийски отношения на двустранна основа. Турция на Ердоган е много по-добър съсед за нас от Турция на Тургут Йозал.
15 Юни 2010 10:00
Нe ми беше приятно, че Турция се беше натиснала за EU и току виж от "некои съображения" я бяха приели. Сега - като че ли рязаните сами изтеглиха късата клечка. Добре, щото ако останеше на сегашните управляващи да играят таз тънка игра -абе ние ви искаме ама другите са против - щяхме да я оплескаме.
BTW знае ли някой, каква е далаверата въобще, да приемаш слабо обогатен уран, освен политическа?
15 Юни 2010 10:17
Турция е на пътя към Иран без спирачки.

Мисля , че това е много голяма заблуда. Турция никога не е била такава държава или империя. В недрата й няма материал за такъв упадък.
15 Юни 2010 11:17
Ефендито се е пообъркало. Най-вече в прогнозата, че арабелите и иранците размитат за Ердоган ефенди. Останалото - каква била силна Турция и колко била независима са лакърдии за хамама, подобно на приказките как едно време България била на три морета. Ми беше.
15 Юни 2010 11:23
Къф упадък бе анатолий , Иран двадесет години поред има икономически ръст от 5-6 процента годишно , а дори сега по време на глобална криза държи близо 3 % икономически ръст. Въпреки санкциите. С вторите в Света запаси на петрол и газ за "упадък" е просто смешно да се говори...
15 Юни 2010 11:43
Става въпрос за политически и културен упадък и безперспективност също, постоянна конфронтация със всички също.А колко газ и петрол излиза от земята няма връзка с политиката.
15 Юни 2010 11:46
..постоянна конфронтация със всички също..


С кого, с кого? С Джими Картър ли?
15 Юни 2010 11:52
Караваджо,
А на бас, че няма да те разберат!
15 Юни 2010 12:00
Много добре го разбираме караваджо, щото сме на достатъчно години. Нямам желание да окултурявям никого. Все пак който иска може да предприеме едно семейно пътуване до Иран и да си попълни празнотите в каква посока върви държавата им.
15 Юни 2010 12:04
Печелиш баса
15 Юни 2010 12:48
""Turkey the Sick Man of Europe"".Това определение важи сега както и преди
сто години.
Турция дължи посредственното си благоденствие на тясните си връзки с НАТО и Европа.
15 Юни 2010 13:24
Тоя Синан Юлген говори като турски СеДераСт.
15 Юни 2010 15:17
Аз мисля, че това за което се пише и говори сега не е прогноза а вече факт.
Очевидно американците са отписали Турция като стратегически партньор и не смятат, че ислямизма може да остане под контрол там.
Флотилията на свободата и сделката с Иран са просто опит на Турция да покаже, че може да играе своя игра и да се опита да осребри позциите.
Снемането на политическо доверие от Запада и САЩ очевидно ще се отрази и на икономиката...алтернатива е да се държи Запада в шах с проблемите в близкия изток и ислямския свят, а Турция да е брокера който решава тези проблеми. Не лоша идея, но надали реалистична.
15 Юни 2010 15:29
Няма Запад. Има САЩ , има ЕС. Интересите им по отношение на Турция са далеч един от друг. За САЩ десетилетия наред Турция беше непотопяем самолетоносач на югоизточния НАТО-вски фланг. Плацдарм за евентуалния сблъсък с Москва... Сега , вече при очевидната договореност след Малта - да няма ракетна кюта-пата между Вашингтон и Кремъл , Турция има по-малка военно-стратегическа стойност. Освен това Турция дърпа напред икономически , с това става еманципиран играч на политическото поле. Чичо Сам мрази самостоятелните играчи. Ционисткия цирей в Близкия Изток - също така. Ерго - пътят на Турция е към Средна Азия , Изтока , донякъде /конюнктура/ - с Москва. ЕС има много ясни интереси към Анкара - политическо и икономическо партньорство , но без членство в ЕС ! 90 милионния трудов пазар е последното нещо , необходимо на Брюксел... Източноевропейските роднини им стигат досега. Плюс това - Турция е НЕевропейска култура.
15 Юни 2010 16:22
Турция има по-нисък БВП на калпак от България (въпреки пропусканите от нас в момента грамадни възможности за развитие) и е бедна страна; военната й мощ вече е минало, предстои спиране на американската помощ, израелската вече е спряна; ислямистка Турция ще се мери икономически не с Иран, а с арабските страни без нефт като Сирия.

България е член на НАТО и съюзник на САЩ и има приятелски отношения с Израел - единствената демокрация в Бл. изток и страна предимно на източноевропейци - един милион руснаци, десетки хиляди българи - много от които с подобни на българските леичарски убеждения.

Развалянето на израело-турските отношения по вина на Анкара ни носи конкретни ползи - например 400 хил израелски туристи, посещавали досега годишно Турция, възможности за веонно и техническо сътрудничество. Едно време Моше Даян искал един български пехотен полк, за да бие арабите, сега на нас ще ни е полезна една израелска щабна рота и няколко военни консултанти, да турим малко ред. Израел може да ни помогне и пред САЩ в усилията ни (в идеалния случай, не храна илюзии за сегашния дебилен кабинет) да ги убедим да спрат военната помощ за Анкара и да дадат на нас за постигане паритет в Черно море.

Комунистите от двата вида - и комунистите като Муки, и антикомунистите като Страйки, не мислят като българи. Те не бива да имат думата в обсъждането на външната политика на България.
15 Юни 2010 16:23
Ислямистка Турция е заплаха както за запада, така и за Русия. Ислямизмът (със своите глашатаи - османизмът и пантюркизмът) е съюзник на чеченските сепаратисти.
15 Юни 2010 18:14
Външната политика на Чичо Сам не е американска, а се определя от ционистките интереси, а особено политиката в Близкия изток и ислямския свят изцяло се доминира от израелските интереси. За това в момента се води борба в САЩ- да се прекъсне зависимостта на САЩ от Израел. Прогресивните сили в Демократическата партия водят здрава борба, а и в Републиканската партия има подобни процеси. Рон Пол става още по-популярен, а сина му вероятно ще спечели сенаторската надпревара.
Самият президент, ако усещате, се инати и не следва сляпо съветите на еврейското лоби. В Израел Биби вече бяс го хваща от американския президент.
Добре е да се има това предвид, когато се говори за американската външна политика.
Когато говорим за българските интереси, то те са същите, които Чичо фичо проповядваше преди Турция да се опъне на Израел. Мирна и добросъседска политика с Турция. В Турция има много български граждани, а в България много турци и мюсюлмани. В никакъв случай не бива да се развалят отношенията заради хатъра на Израел.
Все пак помислете малко! Всички нямате синове за пробутване на работа в еврейската фирма Голдман Сакс, та да ставате глашатаи на ционистите.
Я сте развалили отношенията с Турция, веднага на главата ви ще сеструпат етнически проблеми. И да знаете, че в днешно време малцинствата печелят винаги. По-добре си правете мирно и тихо търговийката с Турция, ходете си на почивки в Анталия и развивайте комшийските отношения.
Израел вече е пътник и това стана ясно на целия свят, а не само на Амадинеджада. Подобна държава е невъзможна и в разрез с всякакви цивилизационни принципи. Държава с библейски цели и апартейд в днешно време няма място.
15 Юни 2010 18:31
Пантюркизмът - глашатай на ислямизма ! Какво ли чувстват индонезийските ислямисти с такъв глашатай ? Чичо Фичо - Фичото на мишмаша на Чичо !
15 Юни 2010 20:14
Тезата на милият Автор от Цариград не е лишена от благи намерения . А тъй като съм сигурен , че той ще потърси и наш отзив , вероятно в превод на някой от Фор-умните ни хора , ще му рекна в следно : Турция и португалския футболист Роналдо си приличат по туй , че и той и тя нямат универсалната си , Модерна способност/манталитет да се реализират в лидери - той в отбора , а тя в геополитическия й регион . Простата причина не е икономическа . Наред с всичко друго , тя се определя от още по-простото обстоятелство , че вече няма "матриал" за подобното . Споменатите , имат още да се преборват със СВОЯТА природа и разберат , че Историята , освен във фарс , в друго не се повтаря . Последното , в най-кротко сведение за професор Давутоглу , че и под най-сериозния за възможностите ми , щемпел ...
15 Юни 2010 20:25
Gozambo мили ,
Светът , вече работи по формулата на основното противоречие на 21-я век . До две-три години трябва - САЩ , Русия , ЕС и лобитата им в останалия свят , да ни сетят за нея . Не мисля , в подразбиране дори , в нея да фигурира еврейската Държава ...
15 Юни 2010 20:52
Това за "ционистките" интереси, управляващи Америка, е безсмислица (останала в съзнанието на Гонзо от партийната учебна година в БКП, но тогава е било "империалистите", сега е получило сидеровска окраска).

Няколко пъти казах, че България трябва да продължи добрите си отношения с Турция - на която ние се явяваме единствения добър съсед, но да бъде нащрек с ислямизацията й, и особено пред САЩ и др. страни от НАТО, особено Франция, Германия, Италия, Гърция ‌ да бъде проактивна на двустранно равнище, не да чака те да ни натискат. Както съседна страна ние сме пряко застрашени от турския ислямистки авантюризъм, който утре може да ни въвлече и във война като съюзници в НАТО. НАТО ‌ няма нужда от ислямски авантюристи за членове. Това ще става дискретно, на двустранна основа.

Ние имаме и претенции към Турция, които й казваме честно: да не изнася ислямизъм, османизъм и пантюркизъм към България и към българите в други страни в региона и да не се меси по никакъв начин във вътрешната ни политика. Както ние не пропагандираме сред кюрдите или турските алевии и не се месим в турския вътрешнополитически живот. Да се придържа строго към заветите на Ататюрк, чийто портрет още виси по канцелариите им.

В турско-израелския конфликт, без разбира се да се врем м/у шамарите, дето не са ни канили, ние сме на страната на Израел, също без да го афишираме пред Турция. Тази наша морална поддръжка ще е много важна за Израел. Но от Израел искаме в замяна туристите, които няма да ходят в Турция (400 хил. годишно), съдействие пред САЩ за амер. военна помощ за нас, израелска помощ за модернизация на нашите въор. сили - тази, която няма вече да дават на Турция.

Който не харесва, че България е в НАТО и съюзник на САЩ, може да се премести в КНДР.



15 Юни 2010 20:59
Също ми е интересно, Гонзо, без това да е собствено български въпрос, защо толкова се радваш, че Израел е пътник, и какво мислиш хубаво за нас българите и европейците ще произлезе в Бл. изток от изчезването на Израел? (Нали видя какво стана в Газа след изтеглянето на Израел?)‌ Т.е. след като палестинците разграбят и осерат всичко, останало след изчезването на Израел? Не се спирам на идеите ти като как ще стане изчезването - ще ги разбомбят с атомни бомби или по-старомодно? Къде ще отидат оцелелите израелци, ако предвиждаш такива?
15 Юни 2010 21:07
Муки,

Басам Тиби (професор в Гьотинген и Корнел), авторът на първата статия в темата ми, пише за османизма и пантюркизма като съюзници на ислямизма:

Neсmettin Erbakan who, as Refah leader, became Turkey's first Islamist prime minister, combined Islamism with neo-Ottomanism—an ideological revival of Ottoman glory—and pan-Turkish outlooks.

Османизмът и пантюркизмът чертаят две частично покриващи се хипотетични сфери на влияние (Индонезия не е в тях), което ще се изпозлва активно за целите на ислямизма.
15 Юни 2010 21:17
Новината в случая с Мави Мармара беше не толкова нахалството на ислямистите, колкото големите средства, с които разполага организацията Инсани ярдъм вакфъ (IHH) и операциите й в 80 държави, та чак купува кораби за милиони, и явната й протекция на Анкара.

Д. Пайпс пише:

If Ankara's irresponsible behavior has worrisome implications for the Middle East and Islam, it also has a mitigating aspect. Turks have been at the forefront of developing what I call Islamism 2.0, the popular, legitimate, and non-violent version of what Ayatollah Khomeini and Osama bin Laden tried to achieve forcefully via Islamism 1.0. I have predicted that Erdogan's insidious form of Islamism "may threaten civilized life even more than does 1.0's brutality."

But his abandonment of earlier modesty and caution suggests that Islamists cannot help themselves, that the thuggishness inherent to Islamism must eventually emerge, that the 2.0 variant must revert to its 1.0 origins. As Martin Kramer posits, "the further Islamists are from power, the more restrained they are, as well as the reverse."
15 Юни 2010 23:36
В турско-израелския конфликт........ние сме на страната на Израел Кои сте "ВИЕ" , бе Фичле ? От чие име говориш ? Щото тука повечето форумци , живеещи в България , не сме на ничия страна И по-точно - не щем нито рязаните , нито шморцовете
16 Юни 2010 12:53
Ердоган разкритикува остро САЩ, че налагат двойни стандарти в Близкия изток. Пред парламента той акцентира на отношенията Турция-Иран и проблемите с Израел, които създадоха опасения във Вашингтон, че Турция се отдалечава от Запада.
Натиснете тук
16 Юни 2010 21:05
"Ние" сме българите с нещо между ушите си, т. путин. Ако не слушате нас, ще пукясате. Разберете. Избирате си дебилни говеда за началници и ще пукясате.
21 Юни 2010 15:31
Въобще-да се страхуваме ли от Иран?Да му купуваме ли енергоносителите през Набуко?...или...да предпочетем Газпром?
21 Юни 2010 19:04

Редактирано от - Muktadasaxkoburgidiotski на 21/6/2010 г/ 19:52:02

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД