Турция спечели малко похвали, ако изобщо има такива, от трансатлантическата общност заради тристранното споразумение с Бразилия и Иран. То щеше да позволи на Иран да предаде за съхранение на Турция 1200 кг ниско обогатен уран срещу предоставянето на ядрено гориво за изследователския реактор на Техеран.
На пръв поглед реакцията на Запада беше груба. Все пак споразумението от 17 май е много сходно с предложението, което бе направено на Иран през октомври от 5-те постоянни страни - членки на Съвета за сигурност, плюс Германия. И все пак реакцията в западните столици спрямо този голям дипломатически удар на Анкара и Бразилия е разбираема. Макар споразумението от 17 май и предложението от октомври да са много сходни, между тях име интервал от шест месеца, който основно промени нещата. Ако Техеран бе приел предложението през октомври, той щеше да се раздели с близо 80% от нискообогатения си уран, оставайки с твърде малко уран, за да произведе ядрено оръжие. Но през шестте месеца след октомври Иран почти удвои количеството на получения ниско обогатен уран. Той може да се раздели с 1200-та килограма нискообогатен уран и в същото време да му остане достатъчно за една ядрена бомба.
На второ място, сделката наистина не отговори на основните опасения на международната общност - Техеран не е поел задължението да направи ядрената си програма по-прозрачна или да спре обогатяването.
Защо Турция пое риска да заиграе с Иран и
да се противопостави на традиционните си съюзници?
Този въпрос е по-дълбок от турското нежелание за нови санкции. Анкара наистина отдавна пледира за повече дипломатически усилия спрямо Иран и действията й трябва да се разглеждат като потвърждение на тази стратегия.
Но има и друга причина за тази игра на Турция и тя директно е свързана с ЕС. Сделката с Иран може да се разглежда като свидетелство за коренна промяна в турската външна политика, налагана от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Новата Турция иска да бъде, а и вече действа като регионална сила с глобален дневен ред. Визията й за себе си вече не е за една Турция, която е напълно интегрирана със Запада и инстинктивно съобразяваща се с него. Налага се разбирането, че Турция е регионална сила, която може да оформя дневния ред, че тя може - и трябва - да се изправи срещу Запада в преследването на тази роля.
Тази промяна в мисленето е следствие на сложното взаимодействие от фактори - като се започне от политическите предпочитания на управляващата партия, чиито корени стигат до политическия ислям, чрез стабилен икономически растеж и до появата на нови регионални сили в международната система.
Най-голямо влияние обаче оказва обезверението от Европа.
Анкара се чувства разочарована в отношенията си с Брюксел и смята, че присъединяването към ЕС става все по-изплъзващо се, като се имат предвид нерешеният спор за Кипър и продължаващите съмнения за пригодността й в ЕС, демонстрирани от лидери като Никола Саркози. В същото време икономическите затруднения в еврозоната подкопават още повече привлекателността на ЕС. В резултат може би настъпва краят на следвоенното сътрудничество между Запада и Турция.
Лишена от реална перспектива за членство в ЕС, Турция залага да се превърне в регионална сила. За предпочитане, но не и задължително, с подкрепата на Запада.
-----------
* Синан Юлген е ръководител на Центъра за икономически и международни изследвания в Истанбул (EDAM).
|
|