:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,385
Активни 619
Страници 3,259
За един ден 1,302,066
Интервю

Хубаво е, ако 44 подписа за европроект се съберат само за 3 месеца

Няма да обричаме общините на погибел и ще търсим споделяне на отговорността, казва министърът по усвояване на европейските средства Томислав Дончев
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Томислав Дончев
Томислав Дончев е роден на 6 август 1973 г. в Габрово. Завършва философия във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". През 2004-2007 г. работи в Институт "Отворено общество". 2007 г. е избран за кмет на Габрово като кандидат на ГЕРБ. От март т.г. е министър без портфейл, отговорен за управлението на фондовете от ЕС.
------

-Г-н Дончев, за колко време се събират 44 подписа за един европроект, колкото преброи шефът на ГД "Регионално развитие" в ЕК Дирк Анер?
-Не винаги проблемът е в броя на подписите, а същината на въпроса е колко време отнема този процес. Нормално е след искането за плащане, съпроводено с всички документи, ако всичко е наред в съответния проект, бенефициентът да си получава парите до 3 месеца. Този период не е идеален, но е разумният. Правим всичко възможно с мениджърски и с нормативни средства да сведем целия процес до три месеца. За съжаление в някои от случаите трите месеца са 6, а понякога и 7 и т.н.
-Община Благоевград твърди, че вече 9 месеца не си получава пари по верифицирани разходи по ОП "Околна среда"?
-Община Благоевград е подала по програмата "Околна среда" общо 9 искания за плащания, като 8 от тях са вече верифицирани и изплатени, едно е в процес на верификация и то е постъпило преди 2 или 3 месеца. Вярно е, че понякога управляващият орган или междинното звено изискват допълнителна информация, което е нормално. В последните 10-15 години интензивно се ползва електронната поща и не виждам защо тя да не се ползва и в официалната кореспонденция между структурите на централната държавна власт и бенефициентите. Така е много по-бързо и по-евтино и ще го въведем.
-Предстои да внесете в МС методика за финансови корекции в европроекти. Кои са най-честите нарушения, заради които се бавят проектите и се налагат финансови корекции?
- Финансовите корекции третират всички видове изкривени състояния в рамките на реализацията на проекта, като от особено значение е дали това е довело до бюджетна щета. Oгромният пакет грешки са при възлагането на обществените поръчки, при неспазване на трите основни принципа - равнопоставено третиране на участниците, най-добро качество и цена и честна конкуренция. Размерът на корекцията се определя от степента на нередност. Когато имаме една поръчка, която е откровено дискриминационна, т.е. не позволява да се генерира свободната конкуренция, която е принцип на ЕС, това е основателна причина на този проект да се наложи корекция. Тя може да достигне до 100% от стойността на проекта.
-За чия сметка ще се правят тези корекции? Ако кметът е виновен, той или общината ще платят сумите, които ще се връщат?
-Методиката за налагане на корекции не е само репресивен инструмент, макар че на нея се гледа по подобен начин. Тя е и шанс да излезем от някои ситуации. Към момента имаме сключени договори за възлагане, при които в процедурата категорично има порок. И какво правим? Ситуацията е малко или много блокирана. От една страна, не е редно да продължат плащанията по този проект, но, от друга - той вече е възложен, част от дейностите са извършени. Сега ние предлагаме да се види в скалата какво е нарушението, да се наложи от управляващия орган съответната корекция, напр. 25%, и проектът продължава да се изпълнява. Изключително голяма е ролята на финансовите корекции, защото бенефициентът вече ще знае какво ще му се случи, ако направи определени нарушения. Тук стигаме до много съществения въпрос - чий ангажимент са финансовите корекции. Да си представим ситуацията, в която една община с 10 млн. лв. бюджет упражнява процедура за 10 млн. лв. Ако допусне порок в процедурата и примерно трябва да понесе 50% корекция, това са 5 млн. лв., или половината от целия й бюджет. Има две неща, с които не може да не се съобразяваме. Първо, не можем да обричаме на финансова погибел някои общини само защото някой от администрацията им - кмет или комисия - не си е свършил работата. Ние не можем да наказваме една община по този начин, защото така наказваме всички нейни граждани - ще спре уличното осветление или общината няма да може да изпълнява някоя важна публична услуга. От друга страна, е редно този, който е сгрешил, да поеме определена отговорност. Между тези два императива трябва да намерим най-доброто решение.
-Какво решение сте записали в проекта на постановление, което се чака МС да одобри тази седмица?
-Постановлението третира само начина на налагане на финансовите корекции. Положих усилия да проуча опита в други страни, където също ползват подобни механизми за налагане на финансови корекции. Във всички тях бенефициентът, който е допуснал възлагане в режим на нередност, поема голяма част от отговорността. Съществуват и модели, където размерът на финансовите корекции се споделя 50/50 между държавата и бенефициента. При всички случаи не е добър моделът, при който 100% с държавни пари покриваме размера на финансовите корекции, защото това няма никакъв дисциплиниращ ефект. Активното прилагане на методиката за финансови корекции има друг позитивен ефект, за който трябва да си дадем сметка. Когато ние направим финансова корекция, ние връщаме парите в оперативната програма и те могат да бъдат използвани отново за друг проект, но държавата не ги губи. Ако обаче грешката бъде открита по-късно от ЕК, страната ни губи тези средства.
-Конкретният ръководител, например кметът на община, ще носи ли конкретна отговорност и ако бъде глобяван, това не трябва ли да се регламентира в закон, а не в постановление или правилник?
-Така е, но нали си давате сметка, че финансовите възможности на повечето от кметовете са несъизмерими с обема средства, които се възлагат. Не можем да очакваме от кметовете да покрият финансова корекция от 2 или 4 млн. лв. Всеки административен акт ще може да се оспорва по съдебен път. Аз много държах в методиката да бъде предвидена процедура за възразяване. Бенефициентът им поне 10 дни срок да даде допълнителни аргументи и доказателства, които оспорват решението за финансова корекция.
-Кой за вас е приемливият модел за България, след като сте проучил чуждия опит?
-Със сигурност говорим за модел, при който трябва да бъдат търсени някакви споделени отговорности, но своята отговорност трябва да понася и бенефициентът. Колкото до наказанието, което ще получи кметът, най-тежкото наказание за един политически ръководител е загубата на обществена подкрепа.
-Преброил сте, че десетина институции в момента проверяват бенефициентите. ..
-Говорейки за всички структури на контрола, които могат да проверяват един бенефициент, може би ще бъдат повече от десет. Част от действията на подобни структури не могат да бъдат поставени под въпрос - където е необходимо, влизат ОЛАФ, прокуратура. Нуждаем се от по-добър синхрон на всички одитни структури. Нелепо е една от одитните институции да констатира едно за даден проект, а другата - точно обратното. За това са необходими допълнителни усилия. В близките месеци ще направя поредица от срещи, за да синхронизираме политиките по извършване на одит.
-Предстоят избори в Габрово, голяма е битката там, но какво може да свърши новият кмет за година и кусур?
- Много силно съм разочарован от начина, по който тече предизборната борба в Габрово. Там тя е деградирала до началото на 90-те години. Нормално е да има битка за идеи, но огромна част от кандидатите не споделят визия за развитие на града. Надявам се да няма нов кметски екип в Габрово, а тази част, която е останала, да може да си продължи работата. Оставям общината в отлично финансово състояние. Няма неразплатени задължения, има пари в резерв и разходи, които трябва да й бъдат възстановени. Оставям една община с 16 договора за 140 млн. лв. финансиране по европейски проекти при 30 млн. лв бюджет. Това, което трябва да прави следващият кмет, е да има благоразумието и мъдростта да продължи и изкара докрай това, което е започнато. Аз имам нещастието да не бъда кмет в момента, когато ще се случат най-хубавите неща в Габрово. Тази година трябва да започне възлагането по проекта за интегрирания воден цикъл, приключва ремонтът на зала "Възраждане" и една друга социална институция, още една детска ясла. Т.г. трябва да стартира прокарването на две нови улици в града, което е уникално по време на криза. Един експерт от ЕК съвсем скоро след клетвата ми в парламента ми се обади и каза: "Г-н министър, имате много проста задача - да мултиплицирате всичко това, което сте направил в Габрово".
5
2356
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
15 Юни 2010 06:52
По стандартни отговори на стандартни въпроси ще има стандартно мълчание.
----------------------
Блогът на Генек
15 Юни 2010 07:14
wtf!!!
този е на 37г. а изглежда на 50?!?!?! ич нема да му чета интервюто. моят съвет е де зае%$е тая работа и да се вкара у вид. живота нема да свърше с ББ и ЦвЦв.
или са цигари или дрога или пиене или тъща или стрес. ма каквото и да е, трябва да го спре...
15 Юни 2010 08:11
Слушах го в НС, как отговаря "отворено" на въпрос на народен представител... и аз нема да го чета, щото при него всичко е хлъзгаво...Нейсе.
15 Юни 2010 10:43
Типичен представител на "отвореното общество".Много като говорене - нищо като действие.Наистина няма да го чета и аз
15 Юни 2010 16:21
Абе тоя какъв стаж има? Какво е работил - само в отворено общество ли? И стаж като кмет?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД