:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,272
Активни 633
Страници 3,146
За един ден 1,302,066
Аномалии

В България съдът пази тайните по-строго, отколкото в САЩ

Правосъдната система може да си върне доверието само с публични процеси, а не с масово засекретяване на дела
Снимка МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Много дела вече се гледат и при закрити врата, а свидетелите се разхождат с маски.
Неизчерпаемо е желанието на магистратите, МВР и специалните служби в България да си предават тежест чрез засекретяване на всякакви разработки, справки, доклади, инструкции, специални разузнавателни средства, щатни и нещатни таблици и какво ли още не. Практиката показва, че грифове "секретно" и "строго секретно" се слагат масово, безконтролно и безпричинно. Но пък напълно законно.

Ситуацията се усложнява още повече, когато същата тази тайнственост се прехвърли върху съдебния процес. Защото прозрачността на делата е не само емблема за демократичност, но и гаранция за справедливост. А и в конституцията изрично е записано, че "разглеждането на делата във всички съдилища е публично, освен когато законът предвижда друго". Т.е.



едно дело може да се гледа при закрити врата само по изключение



Какво обаче се случва в България? Всяко второ гледане на мярка за неотклонение по т.нар. знакови дела е при закрити врата... Дори делата за оспорване на уволнения на служители от МВР, армията и специалните служби да са засекретени. На практика трудови по съществото си дела се засекретяват по неизвестни причини. Да не говорим, че в момента 180 000 хиляди души в България имат достъп до секретни материали. А във въпросните уж секретни дела участват и адвокати, вещи лица, свидетели... Те имат достъп до "големите тайни" и могат съвсем спокойно да ги споделят. За какво ограничаване на изтичането на информация говорим?!

И става все по-зле. Дори когато изглежда, че някой се опитва да направи съдебният процес по-прозрачен, той пак действа в обратната посока. Така например се оказа, че вече има готова инструкция, според която съдиите и прокурорите ще определят степента на секретната информация в дадено дело. Идеята е всеки, който е написал гриф секретно или строго секретно върху даден документ, използван в съдебен процес, да посочва кои точно интереси, свързани с националната сигурност, са застрашени.

Твърди се, че инструкцията ще отвори вратите за прозрачността за дела за извършени убийства, подкупи, неизгодни сделки, отвличания.

В същото време обаче, когато има данни от специални разузнавателни средства, както и други засекретени материали, то при закрити врата ще се разглеждат съдебни процеси по обвинения за пране на пари, тероризъм, трафик на хора и т.н. Така че въпросната инструкция отново ще позволи правораздаване на тъмно. Първо, защото под графата "национална сигурност" може да мине всяко второ дело. И второ, практиката показва, че магистратите и спецслужбите много бързо



превръщат всяка възможност за изключение в масова практика



Съвсем различен е подходът в нормалните демократични страни. Нима Испания засекрети процеса за взрива на гарата "Аточа", взел десетки жертви? Нищо подобно - даваха го дори по телевизията. А бяха набъркани служби, секретни операции, агенти. За държавата обаче бе най-важно да покаже, че правосъдието е прозрачно и справедливо. Процесите за 11 септември 2001 г. в САЩ също бяха явни, въпреки че и там имаше тайни доклади на ЦРУ и други служби. Във Великобритания също правораздават публично в подобни случаи.

Засекретяването на дела на формално основание противоречи и на Европейската конвенция за правата на човека. Според нея



правото за публичност е гаранция за справедливост



Ограничения се допускат само когато трябва да се защити жертвата - примерно при дела за изнасилване или когато има пострадали деца. Но е абсурдно едно дело да е секретно само защото в него имало данни от СРС. Защото тайни от гледна точка на националната сигурност може да са само методите и способите за събиране на информация със спецсредства, но не и събраните чрез тях данни, които са доказателства по делото.

Затова е крайно време да се остави на съда сам да преценява дали делото да е при закрити врата или не. А не да му се спускат инструкции, които обслужват други институции. Само така може и обществото да си върне част от доверието в правораздаването.
7
2200
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
15 Юни 2010 09:38
Ха-ха! Който не знае да чуе сега - ние сме страната на инструкциите. Даже може да се каже инструкции на инструкциите!
Имах такъв случай: Отказаха да ми дадат полицаите да чета една инструкция. Пред съда я обявиха за секретна, защото се споменавала в ЕДНА ДРУГА инструкция, която била секретна! Не видяхме "другата" инструкция, понеже съдията просто не я поиска... за какво му е... Нито пък аз. Понякога си мисля че някъде в бездънната яма от папки и папчици има инструкция, която обявява за секрете дори зъбния статус на "народните служители"...
Инструкцията, която сега творят е ненужна. Има си Закон за класифицираната информация. Има си дори Правилник за прилагане на този закон. В тези два документа всичко е описано достатъчно подробно. Съдиите просто трябва да го спазват. Защо не го правят, обаче, мога само да се досещам.
15 Юни 2010 10:35
А мен пък ме нервира, правото на заподозрените да си крият лицата.
Не само това, ами и като ги осъдят, тоест вече станат престъпници, пак имат това право.
За да не се изложат пред обществото ли ?!
Или като излязат за да могат да продължат да крадат ?!
А, другари съдии ?

15 Юни 2010 12:41
българския съд прави каквото му платят ...
или наредят от Уса
15 Юни 2010 13:36
Кой съд ? Каккъв съд ? Има ли съд в БГ?
15 Юни 2010 14:01
Каквото и да крият, не могат да скрият, че са жалки нещастници.
15 Юни 2010 17:54
/:/ "В България съдът пази тайните по-строго, отколкото в САЩ "
......................................... ......................................... ............
Абе, той българският Съд ги пази тайните, ама тези, на които ги казва, НЕ ги пазят!
15 Юни 2010 21:05
Какви тайни, бре аркадаш?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД