:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,256
Активни 628
Страници 3,130
За един ден 1,302,066
ГЕОПОЛИТИКА

Анкара се бори да е регионална сила

Турция се стреми към добри отношения със съседите, превръща се в образец за Арабския свят и се измъква от опеката на Вашингтон
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Йеменци носят турския флаг и портрети на Реджеп Ердоган по време на протестната демонстрация в столицата Сана срещу израелската операция против хуманитарната флотилия за Ивицата Газа. Историческата памет изобщо не пречи на Арабския свят да възприема владялата го някогашна империя като държава образец.
За да се превърне в регионална политическа и икономическа сила, Турция се освобождава от традиционната си дипломация. Тя вече не е само онзи сдържан член на НАТО, който е близък на САЩ и е кандидат за ЕС. Тя се стреми към по-комплексен дипломатически облик - на една от бързоразвиващите се икономики подобно на Бразилия, Индонезия или Южна Африка, които са на път да променят международните отношения, основаващи се на борбата за надмощие.

Арабското обществено мнение смята, че Турция излиза укрепнала от драмата на 31 май с щурма на израелските командоси срещу хуманитарната флотилия, която искаше да наруши наложената на Газа блокада. Между държавите никога нищо не е окончателно, но израелско-турските отношение вече никога няма да бъдат същите.



За израелците това е сътресение



и краят на епоха, в която Анкара бе техен главен съюзник в мюсюлманския свят. Изправени пред враждебността на непосредствените си съседи, основателите на Израел се осланяха на двете неарабски мюсюлмански държави в района: Иран и Турция. Ислямската революция през 1979 г. сложи край на отношенията с Техеран, но връзките с Турция укрепнаха с подписването през 1996 г. на споразумението за стратегическо сътрудничество. Влошаването на отношенията с Израел настъпваше бавно, предизвикано от липсата на напредък в израелско-палестинските преговори и от новия курс в турската външна политика, който постепенно все повече се отказваше от традиционните си насоки. Това е дипломация, която отдава много важно значение на добрите отношения с непосредствените съседи на Турция: подобряването на отношенията с Гърция и Армения, с Иран и с Арабския свят.



Това е и "дипломация на бизнеса",



казва специалистката по Турция Ариан Бонзон. "Г-н Ердоган никога не пътува без своята кохорта бизнесмени - търговски пътници на по-динамичната от всякога турска икономика", отбеляза тя.

Откакто Дамаск спря да подкрепя турските кюрдски сепаратисти, отношенията на Анкара със Сирия постоянно се подобряват. Турция дори стана и посредник в непреките преговори между Сирия и Израел. "Ердоган наистина повярва, че може да играе важна роля за сближаването на двете страни", казва Ариан Бонзон. Но операция "Течно олово" на израелските въоръжени сили в Ивицата Газа в края на 2008 г. постави началото на напрежението между Израел и Турция. Турция бе шокирани от интензивността на израелските бомбардировки. Ердоган не остана доволен, че не е бил предупреден за операцията в момент, когато се опитваше да поднови посредничеството между Израел и Сирия.

Турция започна да се отнася все по-топло към палестинците: Ердоган говори за "нашите палестински братя". От месец май в гимназиите в Турция се преподава арабски, при положение че този език вече не се говореше в страната, казва Ариан Бонзон.

Могат ли спомените от Османската империя в съзнанието на арабите да натежат срещу сближаването с Анкара?



Както изглежда - никак.



Днешна Турция дори е на път да се превърне в нещо като образец за арабите. Широко проучване на общественото мнение, осъществено през януари от турския институт Tesev (Турска икономическа и социална фондация) в седем арабски държави, показа благоприятни за Турция резултати. За 75 процента от участниците Турция е неарабската държава, която Арабският свят цени най-много, 63 на сто от изследваните лица са на мнение, че тя е постигнала най-сполучливото съчетание между исляма и демокрацията.

За да се превърне в един от решаващите фактори в района, Турция промени баланса в отношенията си със САЩ. При управлението на проислямската Партия на справедливостта и развитието (ПСР) тя някак се освободи от американската опека. Премиерът Реджеп Ердоган поддържа добри отношения с Иран на Махмуд Ахмадинеджад и подразни Вашингтон, като предприе заедно с Бразилия посредническа мисия за иранската ядрена програма. В същото време Ердоган не се противопостави срещу влизането на Израел в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Той води деликатна и сложна политика. Стреми се страната му да е член на НАТО, да остане кандидат за Европа, да се наложи като влиятелна сила в Близкия изток, но наред с това да е близка с Иран и Арабския свят, без да скъсва връзките си с Израел. Това е богат и взривоопасен коктейл.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Турският премиер Реджеп Ердоган и иранският президент Махмуд Ахмадинеджад си стиснаха ръцете и на проведената в началото на месеца в Истанбул международна конференция по сигурността в Азия. Сближаването на Анкара с Техеран несъмнено ще усложни отношенията й със Запада. За нея Иран е важна част от "визитната картичка" на новата й геополотическа роля.
156
5247
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
156
 Видими 
14 Юни 2010 23:40
А с кого се бори, защото борбъта предполага 2 пехливанина. И в кой регион ще става регионална сила - Азия, Европа, че нещо не става ясно.
14 Юни 2010 23:53
Не може да е регионална сила без да е под опеката на САЩ и НАТО.
Кой ще им продава самолети, подводници, ракети и ЛЕОПАРД танковете?
14 Юни 2010 23:56
Турция се стреми към добри отношения със съседите
***
За кои съседи става дума?! Това май ще да е рекламна турска статия, нещо като Турция - люлка на световната цивилизация?! Питам се само дали турците ще настъпят достатъчно американския търмък за да получат един хубав по врата. Турция е просто изпуснатия джин от бутилката. В Русия са явно твърде прости, а в САЩ твърде заети за да го забележат. Европа пък май отива към всеки да се спасява самостоятелно. И накрая в сурунтулъка сал гледайте на наш Ганю сеира.
15 Юни 2010 00:14
В момента вече не стои въпросът за влизането на Турция в ЕС, а за излизането й от НАТО. Преломният момент според американски учен, цитиран от мене вчера в темата ми за турския ислямизъм в 'Теми на форумците', ще дойде най-късно в 2014 г. с пускането на новия натовски изтребител, JSF, който според него не бива в никой случай да се дава на ислямистите в Анкара.

Турция с провокациите си с/у Израел може да се върне в ислямския свят и умма, но ще види зор да се наложи там като регионална сила. С пари - не може да се мери със Саудитска Арабия и другите в залива, с техника - не може се мери с Малайзия, с хора - не може се мери с Индонезия, с аскер - не може се мери с Пакистан, ядрена държава с над 150 млн население. Впрочем с разрива си със САЩ и Израел и с мачкането на армията от Ердоган Турция вече губи статуса си на силна във военно отношение страна - кюрдите почнаха да стрелят с ракети по нейните военни бази и да трепят войниците й.

Но друг американски професор, цитиран на същото място, пише онзи ден, че коварният софт ислямизъм на Ердоган може да е и по-опасен за "цивилизования" свят, отколкото бруталния хард ислямизъм на Осама и Хомейни. Но Ердоган има същите цели, пише той. Както писа преди месеци друг ислямски учен, цитирам пак там, целта на бутането на Ердоган за ЕС е да изнася ислямизъм в ЕС.

Именно в това може да се търси и възможната роля на Ердоганова Турция като регионална сила - вносител на радикален ислямизъм към Европа.

Защитата на Европа и запада от такава турска мисия трябва да включва: изключването на Турция от НАТО, спиране американската военна помощ и пренасочването на част от нея към България, ЮИ фланг на НАТО, за създаване паритет с Турция в Черно море, по-тесни връзки на НАТО с Русия, икономически санкции, в т.ч. отмяна на европейски инвестиции на турска територия и насочването на някои от тях към България.

Турция не е монолитна като ислямска сила. До 40% от населението й са шиити. Западът би трябвало да помисли как да използва напрежението м/у сунити и шиити в самата Турция за олабването й като ислямистки бастион.

Редактирано от - Чичо Фичо на 15/6/2010 г/ 00:15:29

15 Юни 2010 00:15
Одеситите ще изсекат десет милиарда борчета за хартия и
ще изпомпат десет милиона тона нефт за мастило,
ама Туркия ке падне!
15 Юни 2010 00:19
Одеситите начело с Басам Тиби, авторът на първата статия.

Бълг. антикомунисти като горния другар, единият от двата вида бълг. комунисти (комунисти и антикомунисти), не бива да се пускат и до под миндера на одаята, дето се говори за бълг. външна политика.

Те не се интересуват бъкел от бълг. интереси, само ги е грижа на СССР да му се бръкне в г*зъ. Това са, както каза един форумен колега, савецки зетьове, изтерзани до смърт от претенциозни савецки тьошчи.

Техните алтер егос, комунистите, също не се интересуват бъкел от бълг. интерес, само искат на САЩ (враг на СССР) да му се бръкне в г*зъ.

За бълг. външна политика трябват хора с българско мислене. На първо място вменяеми, за разлика от сегашното правителство, и на второ - с българско мислене, не страдащи от русофобска/русофилска олигофрения.

Редактирано от - Чичо Фичо на 15/6/2010 г/ 00:21:44

15 Юни 2010 00:25
даа , виждам че вече обмисляте мерки срещу тероризма.
досега 15 години го разнасяхте, обгрижвахте и размножавахте , карахте обществата жертви да ги издържат, хранят и поят , да са гостоприемни към тях и да им спазват нечовешките права.
как изведнъж се сетихте да оседлаете и яздите вече умрял кон ?
га коня риташе на умряло го жигосвахте с речи за хуманизъм и човеколюбие!
на такива пишман философи и хуманисти как им се вика...
15 Юни 2010 00:28
С разпадането на СССР интереса на Америка и НАТО към Турция спадна.Залитането към исламизъм и флирт с Русия и Иран определят Турция като ненадежден съюзник.Турция няма да влезне в ЕС и ще загуби щедрите
помощи на Запада.Турция няма да стане ""регионална сила"" а ще продължава
да запада.
15 Юни 2010 00:30
Ердоган директно каза на света: "The fate of Jerusalem is not different from the fate of Istanbul" (Съдбата на Йерусалим не се различава от съдбата на Истанбул), "The fate of Gaza is not different from the fate of Ankara." (Съдбата на Газа не се различава от съдбата на Анкара.)

Така че Анкара не се бори само да е регионална сила. Тя е регионална сила. Анкара вече настоява да е и световна сила!
Тр. (ако Ердоган остане на власт) ще се бори Йерусалим и Газа да бъдат ислямски.
Това трябва да е ясно и на слепците.
Натиснете тук
15 Юни 2010 00:32
туркия ке падне
но по кое летоброене по мюслиямския календар е 13.. година и бьлгария е на 1330 години което ме кара да се замисля дали бьлгарите не са секта на пророк мосамед и са като шиити и сунити на балканите
иначе иосиф дето ходеше по храната вьв време разделно е много пьргав напоследьк ако се прави е много добьр актьор значи
15 Юни 2010 00:37
ПП
Ердоган е на мнение, че Палестина и Турция са братски народи и каквото стане в Палестина това касае и Турция. Директно си казва, че ще се меси във взаимоотношенията на израелци и палестинци.
15 Юни 2010 00:49
Давам един много интересен линк по-долу за съдбата на Турция след ПСВ, според Севрейският договор от 1920.
Турция е требвало да бъде разпарцелена между Франция, Англия, Италия , Гурция и Кюрдистан.
Идването на болшевиките ги спаси
Картата на Турция според договора от Севрес-1920 ще намерите като скролирате/отивайки чрез натискане надолу/ надолу в текста.
натиснете тук
15 Юни 2010 01:02
Drug,
не са прости, алчни са.

Редактирано от - потребител,07 на 15/6/2010 г/ 01:03:28

15 Юни 2010 01:15
В коментарите до тук виждам много пристрастия, които пречат да се видят нещата, такива каквито са.
-
1.Американската външна политика не е никаква загадка. Всичко е описано от Збигнев Бжежински преди повече от 13 години в "Голямата шахматна дъска". Там е казано, кое защо, че даже и как.
Това което следват САЩ във външната си политика е точно по тази книга. Все едно тя е сценарият. За тяхно съжаление с променлив успех.
-
2. Турция винаги си е била регионална сила. Просто до скоро корумпираните и слаби турски правителства нямаха някаква стратегия и активност и предпочитаха да държат Турция на сянка под американското крило. С избирането на Ердоган нещата се промениха.
-
3. Авантюрата на Съединените щати в Ирак и Афганистан, в съчетание с финансовата криза, дъговите проблеми на САЩ, проблемите на долара и преместването на икономическият център на света към Китай, отваря празнина в Близкият изток. В момента сме свидетели на началните моменти на преструктуриране на влиянията там.
-
4. Близкият изток, петролните полета, Южен Кавказ, Средна Азия или са части от бившата Османска империя (за разлика от християнска Европа, Османската империя не е била възприемана, като поробител там) или са, религиозно, етнически и езиково сродни с Турция.
-
5.Политиката на Турция е насочена към експанзия на влияние на Изток-Югоизток от нея. Елемент на това са добрите отношение със съседите, като с България, Гърция, Армения те са важни за Турция, като стабилен тил, а не като интерес за влияние.
-
6. Интересите на Русия и Турция в региона съвпадат. Русия знае, че не може да пробие сама в Близкият изток, както и че има нужда от подкрепата на Турция за да си гарантира Кавказ и Средна Азия.
Турция има интерес от силни съюзници, особено, ако могат да й осигурят енергията и суровините за развитието на икономиката й.
-
7. С активната глупост на американците и на Бойко Борисов и във вреда на България (спирането на Бургас-Александруполис и на АЕЦ "Белене" Русия и Турция се обвързват трайно взаимно. Към това трябва да добавим и другата регионална сила - Иран.
-
Въобще предстоят интересни развития. Най-интересното ще бъде борбата за Близкият изток и петролните полета между Турция и Съединените щати. И тук предимствата са на страната на Турция.
15 Юни 2010 01:15
Малиии, Фичу газ пикай!
Довчера ни рекламираше Турция като най-добрия наш съсед че била, и тъй отчетливо на фона явната омраза с която говори за сърбите, и малко по-прикрита за гърците.
Но щом Турция се скара с Израел, и стана пръв враг, Фичу вади байряка, като сущий Бенковски на нова Априлско ще ни вдига.
.
Турция не можела да се мери с тоз по това, с другия по другото.... В случая, сред ислямския свят, турция си спечели морален авторитет. Ако перифразираме другарят Сталин "А сколко у талибанов авионосцев есть?" Понимаеш?
Особено на фона на Саудитска, която пък подгъзува на Израел - щели да им дават коридор за бомбине на Иран.
.
А ако някой трябва да бъде бомбен по причини фундаментализъм и тероризъм, на първо място е самата Саудитска - главното гнездо на развъждане на фундаментализа и пръскането му сред останалите мюсюлмани. И всичко това се случва със щедрата подкрепа, финансова и идеологическа на САЩ, който превърната Саудитска в лустросана реклама на Корана и Шериата.
15 Юни 2010 01:23
Съгласен съм с Фичо, че Туркия ке излезе от НАТО (аз това го бях писал преди няколко дена под статията за скинарите). Не съм съгласен, че ще бъде през 2014. Изобщо срок не бива да се определя, той зависи от събитията. Но Турция ще излезе от НАТО, когато започне открито да помага на палестинци и прочие измет, и то във военната област. Или да помага на Иран, и то във военната област. Тогава ще бъде клъцната от УСА и изритана.
За Турция в ЕУ, разбира се, е ясно: никога.
15 Юни 2010 01:27
Да се бориш за регионална сила в близост до Държавата означава, че
рано или късно ще ти намерят ОМП под дюшека,
некой негар ще докладва пред ООН-то, че го е видел с очите си и
Джордж Дубълве Буш Трети ще праща легионите.
15 Юни 2010 01:33
lukcho2,
Турция нито ще излезе, нито ще бъде изритана от НАТО и ще си остане кандидат-член на ЕС. Каквото и да прави. Просто никой не може да си позволи открита конфронтация с Турция, защото това само би влошило ситуацията за конфронтиращите се и би и развързало ръцете напълно.
-
Дори и при война Турция-Израел няма да се случи. Много показателна е реакцията на европейските външни министри и правителства на израелското нападение над кораба с помощите за Газа. Ако израелските политици не са се самозабравили напълно, то би трябвало да преразгледат изцяло стратегията за защита на държавата си. Вече не е адекватна на новите реалности.
15 Юни 2010 01:58
Брайти, не си прав. Турция беШе нужна на Запада, докато имаше СССР и Варш договор. Сега Западът спокойно може да мине без нея. Ето, тя не разреши на УСА да навлезе през нея в Ирак, и какво стана: нищо. От нея не зависи вече нищо. Може да се подмилква на арабите колкото си иска. Без помощта на Запада , без петрол, нейната икономика много скоро ще пострада. Особено ако започне и да подкрепя исламистите в Русия ( а това няма начин да не стане директно или индиректно), ще забие последния пирон в ковчега си.
Политически тя не е силна, понеже е подпряна от Русия, от една страна, и от НАТО (БГ, Гърция), от друга (разбира се, тя ще излезе, по-точно, ще я изхвърлят от НАТО). Не може да тръгне да се бие нито с НАТО, нито с Русия. Най-много да загуби европейските си територии.
Пък и доколко арабите са приятели на Турция, е мно-о-о-о-го съмнително. Ще я използват и ще я захвърлят.
Жалко за турците, хубави хора са.
15 Юни 2010 02:01
Просто Турция сега жонглира между: УСА, Русия, арабите, Иран, Израел и т.н. Тази политика минава, докато тези страни са във враждебни отношения. А после?
Ако ме питаш, тук има две оси на сближаване: УСА - Русия, УСА - Иран (колкото и невероятно да ви се струва това).
15 Юни 2010 02:07
Иранците толкова искат да си възвърнат Йерусалим, че чак са стигнали дотам, да нарекат иранското разузнаване "Силите на Йерусалим". Та като четох казаното от Ердоган за Газа и Йерусалим, че съдбата им е да станат ислямски, все едно прочетох "иранците".
А, когато Турция започне да не признава и границите на Израел, тогава ще бъде и изритана от НАТО.
Натиснете тук

Редактирано от - потребител,07 на 15/6/2010 г/ 02:28:44

15 Юни 2010 02:18
Сега Западът спокойно може да мине без нея.

lukcho2,
допускаш една логическа грешка и от там грешни ти стават и тезите - разглеждаш Турция, като обект, а не като субект на политика.
-
Проблемът е, че Турция действа самостоятелно, в съответствие със своите интереси и в направление, което е перспективно за нея - Изток-Югоизток. От една страна защото в съчетание с Русия преобръща, контрола върху цените на петрола и енергоизточниците, от втора защото в този регион Турция има несравними предимства спрямо САЩ (религия, етническа и езикова близост, обща история, нрави, а сега и морален авторитет).
-
Това разбира се не се харесва на САЩ. И няма и как, след като американската превенция от конкуренция в този регион бе насочена срещу ЕС и се очакваше сблъсъкът да е между САЩ и ЕС. Сега се появява Турция. И докато САЩ и ЕС разполагат със сходни лостове използваеми там, то Турция ги бие и двете по точки.
-
А открита конфронтация на Запада с Турция няма да има. Западът не може да си го позволи.
15 Юни 2010 02:23
За УСА - Иран: това противопоставяне е временно. Или Иран ще се съгласи на мирна програма и ще приеме условията на запада - ще има затопляне. Или Иран ще си изработи ядрени глави за ракетите - тогава пак ще има затопляне (от немай къде). Както стана с Индия и УСА. Та след не много време отношенията на Иран със Запада ще се затоплят, най-вероятно като изпитат ядреното си оръжие. Иранците не са луди да го ползват, те ще се го имат като щит. Ще разкарат Ахмакдамаджана, ще сложат един прагматичен политик и готово.
15 Юни 2010 02:25
---
15 Юни 2010 02:29
"в съчетание с Русия"
Тука е зарито кучето. Турция е нужна като територия, през която да минават газовите и петролни трасета заобикаляйки Русия. Та нещо не виждам руснаците да са очаровани. Да не би да мислиш, че Западът ще стане зависим повече от Турция, отколкото сега е от Русия? Пък ако ми говориш за Средна Азия, там интересите на руснаците и на турците се сблъскват челно. Та туй , съчетанието с Русия, не е много устойчиво.
15 Юни 2010 02:30
lukcho2,
Ядрената програма на Иран е само повода, който беше търсен. Същото, както оръжия за масово поразяване на Ирак. Причината е в контрола върху петрола в този регион и от там и на световните цени. В това да бъде добиван от американски фирми за почти без пари, но да се продава с пъти по-скъпо.
-
Само дето САЩ се изтощиха и провалиха в Ирак и Афганистан и нямат повече ресурс за война срещу Иран. Така че иранската ядрена програма ще се дъвчи още известно време и ще се забрави. Още повече, че е пределно ясно на всички, че е единствено за мирни цели.
15 Юни 2010 02:34
Та туй , съчетанието с Русия, не е много устойчиво.

Ще става все по устойчиво и стратегическо - руските тръби ще минават през Турция, а там ще има и руска АЕЦ.
15 Юни 2010 02:38
"А открита конфронтация на Запада с Турция няма да има"
напълно съгласен. След като я изритат от НАТО, просто отноШенията ще бъдат поставени на взаимно-изгодна основа: пускаш нефта и газа - имаш ЕУРО и УСД. Всичко с пари, няма инжекции от УСА, няма модерно въоръжение. Алъш-вериша ще си върви като с всяка друга страна. Може да има някакви изречения около турците в ЕУ (когато започнат да ги насмитат), но от страна на Турция ще бъдат само думи.
Западът не може да мине без Русия. Западът не може да мине без Сауд Арабия. Западът не може да мине без Израел. Западът не може да мине без Индия и Пакистан. Западът не може да мине без Китай.
Но без Турция може да мине като 2+2=4.
15 Юни 2010 02:39
Брайти,
Обърни внимание на следното, цитирано подробно в темата ми (от американския станфордски професор Даниъл Пайпс, специалист по Бл. изток): коварният софт ислямизъм на Ердоган може да е и по-опасен за "цивилизования" свят, отколкото бруталния хард ислямизъм на Осама и Хомейни. Но Ердоган има същите цели като тях. Както писа преди месеци ислямски учен (Басам Тиби от ун-т Гьотинген и Корнел), цитиран пак там, целта на бутането на Ердоган за ЕС е да изнася ислямизъм в ЕС.

САЩ и НАТО‌ вече планират за Турция като за (потенциален) враг. А и както казах, бракът на САЩ с Турция никога не е бил по любов, както е с Израел. Това казва и американският посланик в Кайро на Стойчо Мошанов, пристигнал през август 1944 г. да преговаря за примирие с Англия и Америка.

Интересите на Русия също въобще не съвпадат с тези на ислямизираща се Турция. Турските ислямисти от Мави Мармара са свързани с Мюсюлманските братя в Египет, Ал Кайда и поне косвено и с чеченските сепаратисти.

В Турция настъпи коренна промяна от 2002 г., когато ислямистите дойдоха на власт, досега. В 2002 г. българските еврооптимисти и нато-оптимисти, защитавахме бълг. турци и самата прозападна Турция от сидеровщината и тамаро-шишмановщината, които се бореха с/у НАТО и ЕС. Сега ние сме в ЕС и НАТО, а Турция е съвсем друга. Т.е. не съвсем друга, а вече без старата си маска.

Българските интереси: да предупреждаваме ЕС, САЩ и Русия от опасността от износ на турски ислямизъм към Европа и Русия. Да работим задкулисно (с Израел)‌ пред САЩ‌ за спиране амер. военна помощ за Турция и пренасочването на част от нея към нас. Да работим с ЕС за изясняване полит рисковете от съвместни проекти с Турция като Набуко и необходимостта ЮП‌ да получи официален статут на европейски проект, какъвто той е. Да работим с Русия за максимално бързо осъществяване на енергийните проекти през България, а не през Турция и Румъния (ЮП и ТБН представляват обхождане на Турция).

Не е нужно ние да се конфронтираме пряко с Турция, нито да я блокираме за ЕС - Франция и Германия никога няма да я пуснат. Като единствен добър съсед на Турция трябва да си поддържаме добросъседството. А като натовски член и съюзник на САЩ с отлични отношения и с Русия можем да помагаме за сближаването на Русия с НАТО.

Българските турци искрено страдат от ислямизацията на Турция. Но тя може да им помогне да си избистрят идентичността като български граждани и европейци. За бълг. турци да се възхищават от Р Турция за сметка на България е скорошен феномен. Надявам се, временен.
15 Юни 2010 02:40
Плаша се се от пълната босота на бълг. общ. мнение и правителство по тези изключително важни въпроси. И като си помисля, че ни "управлява" напълно невменяемо, недееспособно правителство...
15 Юни 2010 02:43
Средна Азия, там интересите на руснаците и на турците се сблъскват челно.

По скоро се срещат взаимно за да изтикат американците от там. Гледай фактите. Прави ли ти впечатление, че от трите стратегически точки на американската геополитика в постсъветското пространство на Евразия, двете достижения знаково паднаха (Киргистан и Украйна), а в Кавказ (Грузия) предстои ?
15 Юни 2010 02:45
Брайти, ама май само ти смяташ тук, че Иран разработва атома за мирни цели. Иначе си прав: темата ще се дъвчи, докато Иран направи своя пръв ядрен опит. После УСА ще приеме че има още един ядрен играч в района, и това е.
А за Русия и Турция, за братската прегръдка: интереса клати феса. А туй дето руските тръби ще минават през Турция - сега когато Украйна за дълго е в руската орбита, май тези тръби могат да останат празни. Ако руските тръби минават през Турция, за какъв дявол строят Сев Поток? А и Полша вече си седна на задника.
15 Юни 2010 02:51
Българските турци искрено страдат от ислямизацията на Турция.

въи, никога не бих се сетил , как ми е убягнало
та викате Турция е регионална сила , но не разбрах къде ?
1 в Европа
2 в Киргизтан
3 в Афганистан
4 в ивицата Газа
5 в форума
15 Юни 2010 02:53
"двете достижения знаково паднаха (Киргистан и Украйна), а в Кавказ (Грузия) предстои ?"
Ама ти си съвсем бос, бе Брайти! Това са постижения на Русия, Турция тук ни при чем. Украйна и Грузия са си чисто руски интереси. Там ако се намеси Турция, Русия първа ще я перне през ръцете. А за Киргистан - там е пълна каша. Но пак Русия и Турция са конкуренти. За Дагестан и чечня - да не говорим.
Отношенията Израел - УСА и Великобритания - УСА са изклЮчение, такова нещо между Русия и Турция никога не е имало и няма сега.
15 Юни 2010 02:54
целта на бутането на Ердоган за ЕС е да изнася ислямизъм в ЕС.

Чичо Фичо,
това е върховна глупост. Турция в обозримото бъдеще няма да стане член на ЕС, не за друго, а защото изведнъж ще струпа огромна конкуренция на държавите от стара Европа - и като производство и най-вече, като работна ръка.
-
Явно в Съединените щати израелското лоби се е активизирало и ръси де що му падне в желание да изкара черното бяло. Само дето няма как да изкараш един безмислен акт на жестокост (нападението на кораба с помощи за Газа) нещо бяло. Колкото и да въртиш пропагандната машина на бързи обороти да ръси небивалици.
-
Разбирам ги евреите. Хич не е лесно да живееш да хора, които искат не по малко от унищожението ти. Само дето пътя по който се борят за държавата си е погрешният. Не могат да победят така. А и с отслабването на САЩ ще им става все по трудно по този модел. Имат само един изход - да се разберат с враговете си. И когато поемат ангажимент в преговори да го изпълнят, а не да го разглеждат, като тактическа лъжа за печелене на време. Щото времето не работи в тяхна полза.
15 Юни 2010 02:58
lukcho2,
не внимаваш в написаното. Говорих ти за общият интерес на Русия и Турция от изтикването на САЩ от региона, а не че Украйна и Грузия са заслуга на Турция. Виж за Киргизстан не знам каква е турската роля. Допускам, че има, но не са ми докладвали.
15 Юни 2010 03:00
Турция сега се държи като нагиздена булка, дето се предлага и дава надежди на този и оня, та белким й се качи цената. Тя такава игра не може да продължава дълго.
15 Юни 2010 03:03
че като Грузия и Украйна не са работа, за какво ги пишеШ: статията е за Турция.
УСА много по-добре може да се разбере с Русия и с Китай, отколкото с Турция. Не случайно има завой на Русия към Запада. Русия сама е мощен играч, и не се нуждае от Турция в нищо. Турция може да бъде само използвана. Временно.
15 Юни 2010 03:05
тъи тъи, от което излиза че турция е регионална сила засега само в тукашните форуми
15 Юни 2010 03:06
Брайти:

"Близкият изток, петролните полета, Южен Кавказ, Средна Азия или са части от бившата Османска империя (за разлика от християнска Европа, Османската империя не е била възприемана, като поробител там) или са, религиозно, етнически и езиково сродни с Турция"

Османската империя била възприемана като поробител не само от християните, но и от всички араби и други мюсюлмани (Персия никога не е била в Османската империя заедно със северен Кавказ, да не говорим за Средна Азия), и дори от самите младотурци. Ататюрк извърши мащабна, макар и не съвсем успешна, деосманизация. Още по-радикална деосманизация извършиха арабските държави. Арабите, особено по-културните като в Ливан и образованите палестинци, гледат на турците като на диваци.

Османизмът е наистина един от двата глашатая на турския ислямизъм (другият е пантюркизмът), но той се приема отрицателно извън Турция.

Тюркоезичните народи от Кавказ и Средна Азия (да не говорим за Волга и Сибир) вече нямат интифа да гледат към Турция за пример за западна ориентация, демокрация и пазарно стопанство. Русия им е по-удобен прозорец към света.

Ние също имаме проблем с пантюркизма - с българските турци и с българските гагаузи в Молдова. Потенциално - и с родствените на прабългарите народи в Кавказ и на Волга. Ние трябва да сме пример за тях, не пост-османска Турция.

Турция е в разкрачено положение и като ислямска страна. Тя е страната, ликвидирала халифата, но още по-важно, има 40% шиити, засега още в безгласно състояние. С победата на ислямската революция Турция ще се намери в положението на Ирак.

Турция, както казах, няма нито парите на заливните султани, нито интелектуалния престиж на Кайро и Дамаск, нито атомната бомба на Пакистан, нито размерите на Индонезия, нито значението на Китай като търговски партньор за азиатските и африкански страни.

Към опасностите за ясното българско виждане на реалностите трябва да причислим и антиглобализма, както изглежда, изповядван от Либертас. Левичарството във външната ни политика е равно на катастрофа! Световната роля на Китай, борбата на САЩ с Турция за нефт с предимство за Турция - това е дилетантизъм, мечти за възкресение на СССР. Ако, Брайти, наистина ме искаш за външен министър в сянка, ще те моля да не правиш такива изказвания даже на майтап, иначе си търси друг министър. Аз и без това не ставам за бълг. министър като амер. гражданин.
15 Юни 2010 03:09
lukcho2,
не забравяй, че Турция до преди 90 години е била империя и има формирано имперски тип мислене. Тя не просто вдига цената си за да се хареса на някого, а следва интересите си. И правилно ги е преценила - влияние в посока Изток-Югоизток и добри приятелски отношения с България, Гърция, Армения, които са и гарантират спокойствието от към тила.
-
Виж България в този триъгълник САЩ - Турция - Русия може да повиши цената си и да извлече ползи за себе си, ама за целта не трябва да имаме правителство от примитиви.
15 Юни 2010 03:16
Брайти,
Това за износа на ислямизъм от Турция към ЕС е от Басам Тиби, професор в Гьотинген и Корнел, не е то мене.

The Islamism practiced by the AKP is an ideology of cultural divide, tension, and conflict, despite all of the pro-Europe rhetoric in which Islamists in Turkey engage in their pursuit to exploit the European Union for their agenda of Islamization.

Political Islam in Turkey is an important issue for Europe. Turkey not only has close relations to the West, but it also has a diaspora of more than four million in the European Union. Moderate Islamists want to Islamize, not democratize.

AKP's Islamism and European outreach illustrate a paradox in the way Muslims approach Europe: Either they favor Europeanization of Islam or Islamization of Europe. With reform and accommodation, Islam can be compatible with democracy, but Islamism cannot. In the world of Islam, Islamism aims at reversing the process of cultural modernization. Today, acculturation and secularization are reversed into re-traditionalization, de-acculturation, and de-secularization.

Д. Пайпс:

Turkey hosts the most sophisticated Islamist movement in the world, one that includes not just the AKP, but the Fethullah Gü len mass movement, the Adnan Oktar propaganda machine, and more.

Ти просто не си специалист по международни отношения - и като действащ политик би трябвало да се ограничаваш в изказванията си. Приказвай за това, което знаеш, то не е малко.

Редактирано от - Чичо Фичо на 15/6/2010 г/ 03:20:28

15 Юни 2010 03:17
"И правилно ги е преценила - влияние в посока Изток-Югоизток и добри приятелски отношения с България, Гърция, Армения, които са и гарантират спокойствието от към тила."
Пак звезден прах! Това влияние и поклони на Иран и арабите ще я скара с НАТО ‌ и Русия и Израел. Та да видим тогава тила: БГ е в НАТО, Гърция е в НАТО, Армения е руска провинция.
Просто Турция няма полезен ход. Нито ще стане лЮбимка на арабите , нито на Иран (за дълго време), използва сега конфронтацията за да хвърли като тебе звезден прах: "Вижте ме, ако не ме искате, ще отида при Иран". И какво ще спечели от далаверата? Нищо. Няма ли пари, няма далавера.
15 Юни 2010 03:23
антиглобализма, както изглежда, изповядван от Либертас.

Чичо Фичо,
почвам от зад напред:
-
Няма никакъв антиглобализъм. Има просто прагматизъм, национално достойнство и национални интереси в глобалния свят. Става въпрос за България и всички, които живеем в нея искаме тя да е развита, достойна държава. Да се гордеем с нея, нейните достижения и нейното правителство, а не да ни е срам.
-
България има своето място на физическата географската карта, трябва да го има и на политическата и на икономическата.
-
Съжалявам, ако те разочаровам, но за мен интересите на българският народ стоят над тези на който и да е друг народ. Другите народи са ни приятели, но ние сме от тази народ. Това сме ние и няма как да избягаме от себе си и да обичаме други повече от себе си.
15 Юни 2010 03:29
"триъгълник САЩ - Турция - Русия"
Такъв триъгълник ако имаше (което е мечтата на Турция), Турция щеше да се мъчи да запази това положение, понеже е много изгодно. Но има само двуъгълник Русия - УСА. Затова Турция сега се ориентира ни към УСА, ни към Русия, а към арабите. Белким УСА и Русия се уплашат и я поканят в двуъгълника. Но няма да стане.
Фичо е прав - най-вероятен е иранският вариант. Язък за страната и хубавите хора!
Хайде лека ви нощ.
15 Юни 2010 03:35
Чичо Фичо,
следващото:
Знам много добре кое е било в Османската империя и кое не. Кое е било в СССР и кое не. Къде са тюрки, къде араби.
Знам, че и те го знаеш, също и тези, които са прочели постинга. Просто съм изброил накуп част от предимствата на Турция, пред конкурентите й в този регион накуп, защото го разглеждам, като цяло. Естествено, че за различните му части се отнасят различни неща от това изброяване.
-
Една политика (независимо в чий интерес) не може да се прави успешно, ако не почива на ясна и дори цинична в точността си картина на реалностите.
В желанието си да говориш "политкоректно" в случая смесваш желаното (пропагандата) с реалността. Просто трябва да наричаме нещата с истинските им имена. Иначе лъжем. Дори понякога себе си.
-
Тези, които са ни приятели, няма да се разсърдят. Ако се разсърдят, значи не са ни приятели.
15 Юни 2010 03:40
lukcho2,
продължаваш с логическата си грешка. Турция не иска да се харесва и да са присламчва. Тя иска да присламчва.
15 Юни 2010 03:47
брайтмане, от външна и гео политика съще се вижда, че не разбираш. Я дай пак за чалгата и пайнер като идеал за бг духовността и бг бизнеса , че там поне си забавен
15 Юни 2010 04:08
Да съм ти искал оценка и препоръка за мен ? Да се казвам Турция за да съм по темата ?
Няма ли пак са пуснеш една рота никове-идиоти ?
15 Юни 2010 05:27
О, аз си ползвам само моя ник. Не ми трябват други. А ти като драпаш да се буташ в политиката, ще търпиш мнения, няма къде да ходиш.
Хайде да поздравим всички чалгари с една интересна статия :
Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД