Така се случи, че дни преди МВР да лансира поредните си идеи за ограничаване на инцидентите по пътищата, видях нещо, от което ме досрамя, че съм българин.
Поради собствената си разсеяност налях в резервоара на колата нафта вместо бензин и си осигурих незабравими мигове в компанията на "Пътна помощ". Досадна история, в която посред нощ трябваше да качим колата на платформата и да я закараме в сервиз. Минавайки по Околовръстния път - през участъка от Ботевградско шосе до сервиза в Горубляне, дъхът ми секна от видяното. Сякаш отивах да отразявам бомбардировка на НАТО в Сърбия. Без преувеличение, целият път в продължение на километри изглеждаше като дискотека - аварийни светлини, въртящи се оранжеви и сини лампи. Около дузина коли, предимно с чужди регистрации, бяха включили аварийките.
Пътуващите бяха излезли на пътя и изглеждаха доста стресирани. Гумите им бяха съсипани от ямите, а около тях като хищници обикаляха собственици на репатриращи автомобили плюс няколко полицаи. Ако не познаваш този участък от Околовръстното, нямаш шанс да ти се размине инцидентът. Момчето от "Пътна помощ" ме въведе в детайлите на нощния живот тук.
В тъмната част на деня, само на този участък кола пука гума почти през 5 минути. Според момчето
половината Горубляне бори кризата с тези дупки.
"Толкова са доходоносни, че дори някой да изсипе нещо в тях, за да ги обезопаси, ще дойдат с лопати и ще ги изровят наново", споделя спътникът ми. Като си помислих, че това се случва в продължение на много месеци, думата "българин" не ми звучеше гордо.
Досрамя ме, защото всички, които отговарят за пътищата и движението по тях, си затварят очите и бездействат. Някаква комисия подготви поредните промени в Закона за движение по пътищата, които, разбира се, са още по-жестоки, още по-безкомпромисни и са насочени единствено към обикновените шофьори (необикновени са тези със сините лампи). А аз вече не вярвам, че в МВР са в час със сериозните проблеми на пътя? Ето ви една сметка:
Самият министър Цветанов призна, че всяка нощ средно дузина коли правят инциденти. Според мен са много повече, но нека приемем, че са 12. Тогава за една година това ще са 4380 инцидента. Само в София и само на този участък. Мислите ли, че 4380 изхвръкнали от пътя коли не са предпоставка някой да загине? Повечето от жертвите са основно чужденци, които не са длъжни да са в течение на това кой краде и не стигат пари за асфалт, кой е безотговорен и какъв ни е манталитетът. В България има близо 19 000 км пътища и една трета от тях са в лошо състояние. Това са хиляди предпоставки за ПТП-та, наистина хиляди. Към тях можем да добавим и маркировката. Тя отсъства на ключови места, не е съобразена с особеностите на местността - на други, много често е подвеждаща или пътните знаци са заврени в короните на дърветата. В много от случаите това е добре дошло за катаджиите.
Така или иначе безопасността на пътищата е отговорност на МВР и Агенция "Пътна инфраструктура". МВР отново иска засилване на наказанията за участниците в движението. Няма лошо. Всичко, което може да спаси един човешки живот, си струва да бъде направено. Но тези мерки пак няма да бъдат ефективни, защото
отсъства отговорността на органите,
на които ние като обикновени шофьори се доверяваме. Доверяваме се на полицаите, но те не са ни помощници на пътя. Доверяваме се на тия, които маркират и поддържат пътя, но те не си мърдат пръста, дори когато от безотговорността им може да загине човек. Всяка една дупка, която с месеци не се маркира или обезопасява, е опит за убийство и трябва да се третира така. И понеже МВР никога няма да се постави в положението служителите му да носят отговорност, цялата тежест се прехвърля върху шофьорите. Дупката никога не е виновна, виновен е шофьорът.
Сега се удвояват глобите за превишена скорост. Паричните санкции, винаги съм твърдял, са най-ефективният модел на дисциплиниране. Но за да е работещ, трябва да е справедлив. Според мен от КАТ нямат идея към какво се връзват глобите - примерно средна заплата. Просто са смукали числата от пръстите си. Пътуващият ще-не ще нарушава правилата, особено на непознат път. Винаги може да се разсее и да пропусне скрит в храстите знак. И какво следва? 500 лева глоба? Моля, господин полицай, нека се почерпим! Но пътят не става по-безопасен така.
На пътя шофьор и закон трябва да бъдат партньори
За целта МВР и Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да поемат своята част от обществения договор. Лично за мен е престъпление да си затварят очите за опасните участъци на пътя.
Нека вдигат глобите. Но ако колата ми попадне в дупка и потроша ходовата част, много моля да е ясно кого да съдя и какво обезщетение ми се полага. Както казваше Жорж Ганчев: "Дайте ми го - трите имена, ЕГН, адрес". Когато общата безотговорност се превърне в лична отговорност, ще видите колко бързо ще изчезнат дупките по пътищата и ще се появят ясни означения.
Знам, че идиотите на пътя няма да свършат и ще продължават да правят бели. Нормалните шофьори обаче са мнозинство и биха съдействали с огромно удоволствие на катаджиите, ако има ответната реакция.
Според КАТ новите промени ще намалят с около 35% на смъртността годишно. Ще добавя: ако МВР и Агенция "Пътна инфраструктура" поемат своята отговорност, гарантирам, че инцидентите ще намалеят с още 35 %. Не е ли просто гениално?
|
|