:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,827
Активни 791
Страници 30,392
За един ден 1,302,066
Морал

Депутат от ГЕРБ написа закон заради собствената си кариера

Премеждията на Комисията за финансов надзор онагледиха хватките на новия политически инженеринг
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Новото ръководство на Комисията по финансов надзор. В центъра е председателят й Стоян Мавродиев.
ГЕРБ дойдоха на власт с обещанието за радикална промяна. Но в събитията около едно от най-важните ведомства в държавата - Комисията за финансов надзор (КФН) - трудно ще открием радикално по-добри съвест и морал. Управляващите разиграха едногодишно театро, а кулминацията бе сцената, в която депутатът Стоян Мавродиев оглави комисията, за която написа закон.

Драмата във финансовия надзор започна месец и половина преди парламентарните избори миналата година. Малко преди 24 май 2009 г. за 60 минути тройната коалиция успя да се окопае в КФН за 6 години напред. Ръководството на ведомството беше изцяло подменено с кадри, разпределени поравно между БСП, ДПС и НДСВ. Мандатът на някои от членовете на КФН беше изтекъл още през 2006-2007 г., но в тройната коалиция явно с мъчително наддаване и надцакване за постовете, та всичко се случи в "12 без 5".



Част от назначенията бяха скандални



За член на КФН беше избран например Недим Генджев-младши. Той и баща му, който наскоро беше възстановен от съда като главен мюфтия, бяха замесени в скандалите отпреди 4 години за източване на близо 1 млн. лв. от сметка на Главното мюфтийство. Инвестиционната общност протестираше и срещу влизането в надзора на бившата депутатка от НДСВ Мариана Костадинова. Около сделките на нейния съпруг Огнян Костадинов за два веца и за завода "Битова електроника" във Велико Търново дълги години се вихреха скандали. През май 2009 г. в ръководството на КФН влязоха още макроикономистът Петър Чобанов, дългогодишната зам.-шефка на звеното Ралица Агайн от НДСВ, неизвестният дотогава Емил Атанасов, свързан с ДПС, професорът по социално осигуряване Нено Павлов и бившият зам.-министър на финансите от БСП Кирил Желев.

Въпреки че част от новите комисари, например Чобанов, се опитваха да си вършат работата, за последната година КФН не може да се похвали със сериозни постижения. Причината е, че след изборите, решени да овладеят ключовото ведомство, което отговаря за капиталовия пазар, частните пенсионни фондове и застрахователите, новите управляващи от ГЕРБ непрекъснато търсеха кусури и спъваха работата му.

Първия камък хвърли финансовият министър Симеон Дянков, който заяви, че Комисията за финансов надзор трябва да се закрие и да се влее в "Банков надзор" в БНБ. Мотивът му бе, че една от причините за избухването на глобалната финансова криза е било тъкмо разделението на контрола над банките и над останалата част от финансовите институции. Дянков така и не обясни какво общо имат проблемите с надзора в САЩ и Европа с тези в България, при положение че тук нямаше нито един фалит на банка, застраховател или пенсионен фонд.

После парламентът пое паса на Дянков и безпрецедентно отказа да одобри отчета на КФН за 2008 г.



Решението бе аргументирано с общи приказки



- комисията не работи добре и не е предугадила връхлитането на световната финансова криза. Заговори се и за оставка на Петър Чобанов, независимо че разкритите "грехове" би трябвало да се пишат на сметката на предния председател Апостол Апостолов, който бе начело на комисията през 2008 г.

Борбата за превземането на КФН продължи при приемането на бюджета за 2010 г. Средствата за ведомството бяха орязани с рекордните 45% - от 12 млн. лв. през 2009 г. на 6.5 млн. лв. за 2010 г. Кирил Желев предупреди, че тези драстични икономии поставят на изпитание работата на комисията. Тогава обаче всички се направиха, че не го чуват.

Вместо да проси пари от министър Дянков, в началото на т. г. комисията обяви безпрецедентен план за съкращения. Договори с 30% по-нисък наем на сградата, в която се помещава, съкрати 20% от персонала, включително висококвалифицирани финансисти, закри колцентъра, който правеше справки и консултации на граждани и фирми.

Следващият епизод от сагата започна през април т. г., когато на сцената изненадващо се появи депутатът от ГЕРБ Стоян Мавродиев, който внесе проект за промени в Закона за КФН.



Обществото чу името на Мавродиев за пръв път през есента на 2007 г.,



когато се разбра, че той е основният автор на икономическа програма на ГЕРБ, тогава партия в опозиция. Именно Мавродиев обеща до 2013 г. доходите да скочат двойно, средната заплата да стане 1500-2000 лв., икономиката да расте с по 10-12% годишно, плоският данък да падне на 7%, да има необлагаем минимум от 1000 лв. и т. н. Бъдещият премиер Бойко Борисов още тогава схвана, че идеите на Мавродиев са фантасмагории, и в резултат юристът, нарочен за икономист, временно бе разжалван. Изолацията обаче не продължи дълго, защото в крайна сметка Мавродиев стана депутат. Преди това той се е занимавал с данъчни и търговски консултации, включително с регистрация на фирми в офшорни зони. В парламента Мавродиев оглави комисията "Анти-Станишев", която се прочу с това, че компилира вестникарски публикации в доклад за управлението на тройната коалиция, който бе изпратен за сведение в прокуратурата.

Та през пролетта т. г. Мавродиев стана основен автор на Закона за КФН. Проектът обаче се оказа толкова недодялан, че се наложи лично управителят на БНБ Иван Искров да ходи в парламента, за да обяснява, че някои от текстовете са недомислици. Например клаузата синдикати, работодатели и "други лица" да участват в заседанията на Съвета за финансова стабилност. Искров тревожно подчерта, че подобна публичност е неуместна и недопустима в съвет, занимаващ се с изключително деликатни въпроси, засягащи националната сигурност.



Мотивите към законопроекта "Мавродиев" изумиха с непрофесионализма



и агресивния си тон. В тях, вместо да поднесе аргументи, депутатът директно нападна ръководството на КФН: "Настоящият ръководен състав даде редица тревожни сигнали за недостатъчен и неадекватен надзор и доказа неспособност за решаването на проблемни ситуации", изтъкна юристът. От това ясно пролича, че основната цел на промените не е загриженост за финансовия сектор, а тежнения сред новите управляващи за смяна на шефовете на КФН - една уж политически независима комисия.

Най-съществената промяна в закона бе намаляването на ръководството на комисията от 7 на 5 души, като изрично се подчертава, че старите комисари в двуседмичен срок трябва да бъдат сменени с нови. С вълнение на 16 юни обществото научи, че Народното събрание е избрало новия ръководител на надзора - самия Стоян Мавродиев. Другите членове са бившият зам.-председател Димана Ранкова, брокерът Борислав Богоев, Антония Гинева и Ангел Джалъзов.

А напористият законотворец не спря дотук. Само няколко седмици след избора депутатите одобриха актуализацията на бюджет 2010. На фона на масовите съкращения за почти всички ведомства парите на КФН изненадващо бяха увеличени с рекордните 45% - от 6.5 млн. лв. на 9.4 млн. лв. Същите депутати, които в края на 2009 г. одобриха орязването на бюджета на КФН, през юли 2010 г. направиха точно обратното. При това арогантно обясняваха как съкращенията м. г. всъщност били несправедливи, защото с намалените пари комисията не можела да изпълнява функциите си. Нима? "Тогава не сме имали поглед върху комисията, пък и Министерството на финансите беше предложило този бюджет", оправда се пред "Сега" един от вносителите - депутатът Делян Добрев. Така благодарение на промените КФН, която през първата половина на 2010 г. се вмести в бюджет около 3 млн. лв., от юли до декември ще харчи двойно повече - 6 млн. лв. Това би трябвало да е доказателството за новото лице на политиката в България и за твърдата финансова дисциплина на Симеон Дянков. Интересно как ще погледне на подобни бюджетни фокуси Сметната палата. Или може би ГЕРБ ще превземе и нея по отработената вече схема.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Докато беше депутат, Стоян Мавродиев написа закона, чрез който стана шеф на финансовия надзор в държавата. Финансовият министър оряза драстично средствата на комисията в края на 2009 г., а когато бе сменено ръководството й, вдигна обратно сумата.
23
9971
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
29 Август 2010 19:59
Браво, така трябва да се постъпва с окупираните от троегъзите ведомства! Но защо само КФН? Альоуууу, гербаджиите - цяла година сте на власт, само една КФН сте наритали! Докога ще ви чакаме?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
29 Август 2010 20:30
От трън, та на глог. Всъщност най-добра е описаната в началото идея на Дянков комисията да се закрие и функциите й да се поемат от БНБ, ако въобще има какво да се поема.
29 Август 2010 21:05
Поредната кадрова издънка на гербаджиите...Какво стана с морала?
И колко радост и завист за успехите на по-големия мошеник звучи в нечии изказвания...
------------------------------
Блогът на Генек

29 Август 2010 21:28
Калина, Геновева, Стоян Мавродиев, Симеон Дянков, Румяна Желева, Божидар Нанев, Божидар Димитров, Цв.Цв. и много други ЕЛИТНИ КАДРИ - гербероидиоти!
29 Август 2010 21:36
То пък оставаше да пише закон в услуга на чуждата кариера, а не на своята. Всеки от ГЕРБ да си напише по един закон за собствената кариера, нека се уредят хората, да се развиват професионално и откъм телесно тегло.
29 Август 2010 21:55

Удържимият възход на Артуро Хи
29 Август 2010 22:09
Маринчо,
В това ли се изразява промяната?? "Стани да седна"?
Няма лошо...
Само да не ни надуват главите, че са различни или правят (ако изобщо) нещо различно....

29 Август 2010 22:53
Туморът, който ще предизвика смъртта на тази държава продължава да си расте....
Какъв е туморът ли??
Ами точно тази порочна практика, ЦЯЛАТА държава да се превърне в инструмент за ЛИЧНО ползване. И закони, и управление, и политика, и държавни поръчки - ВСИЧКО се прави НЕ в интерес на обществото, а за този или онзи.
Хората (някои от тях несъзнателно) мразят точно системата, като обаче я индентифицират с управляващите като нейн изразител. Това е лесно за върхушката, която лесно изкарва поредната кукла, контрастираща с предната и с този елементарен ход кара електоратът да вярват, че този път....
Боцата просто е една брънка от цялата тази верига и затова са ми много смешни напъните да се изкара Текумзе, Оцеола, Робин Худ или нещо от сорта...
Затова гледам, че все повече хора се ръководят от логиката (от която се ръководих и аз):
"Този, който прави държава за него си, да има добрината да си живее в нея".
30 Август 2010 01:26
герб се разпространява като метастази в тази загиваща държава

30 Август 2010 01:55
Явно тройната ламя не е успяла да се окопаее достатъчно добре Властта Властта ви влече...
30 Август 2010 02:55
На първата снимка Мавродиев показва как брои на пръсти.
30 Август 2010 06:54
нищо ново просто всичко си е като преди, само дето пополизма е повече в лицето на вожда иначе по действията си ГЕРБ може спокойно да се нарече НДСВ2. Съжалявам гербаджии но действията ви показват какви сте
30 Август 2010 10:35
Наистина тази държава си отива, ако вече не си е отишла тихо и кротко без да разберем. Щото не е нормално това, което става примерно при подаването на заявленията за новите документи за самоличност. Не е нормално една здравна реформа да се (не)прави за сметка на всички страни в нея и пациенти, и лекари. Има начини да спре лекарският произвол и източването на здравната каса. Но за това трябва да имаме държава, а ние нямаме. Друг сериозен проблем е липсата на солидарност в българското общество (ако все още е останало такова).
30 Август 2010 11:16
От всичко, което се случва през последните 20 години, е ясно че промяна въобще няма, камо ли пък радикална. БСП, СДС, ДПС, НДСВ, ГЕРБ - всички са от една партия.
30 Август 2010 11:18
Казусът "Стоян Мавродиев" ще се окаже класика в доднешната персонална изява в него и функционирането на родния Парламент , като институция . През тях , любознателността открива две негови страни - персонална и структурна . В "персонално" , казусът е банален - реч е за рожба на Лейтенант Шмидт от политическата серия на ГЕРБ . Но в своя "широкоструктурен" план , той ни сблъсква с действителната причина за провала на политическата ни система - отсъствието на структурно изразени в нея защитни механизми , които да минимизират всякаквата корист в политическото общуване . Отсъствието на такива механизми превръща Парламента ни в ядро на корупция и дезинтегриране по цялата Система на общия ни живот . Въпросът е , толкова ли невежествени са "бащите" на днешната ни Конституция , като не са предвидили в нея , Парламент с адекватна Структура ? Дози въпрос се налага и през сравнителния анализ на тази , която днес имаме , със Системата на управление след 19.05.1934 г. , както и при т.н. тоталитарно управление . Става дума за структурни механизми за регулиране и контрол в отделните институции и по връзките им в Системата . През Структура на Двукамарен парламент , казусът "Мавродиев" е невъзможен . Днешната структура на Парламента е престъпна - тя ражда престъпност ...

Редактирано от - beagle на 30/8/2010 г/ 11:37:08

30 Август 2010 12:01
Депутат от ГЕРБ написа закон заради собствената си кариера

Това е пътят на вселенската демокрация-всеки сам определя правата си.
30 Август 2010 12:32
Я, още един с написана оставка,
ама защо други им пишат оставките,
и защо след като им осветят свинщините?
30 Август 2010 12:37
Нищо ново под слънцето, след всяка смяна на властта, по дърветата около ведомствата висят, като прани гащи, мръсно кафеникави парашути.
30 Август 2010 12:39
"Днешната структура на Парламента е престъпна - тя ражда престъпност ..."
Изводът се натрапва сам: парламента на прокурора Веднага акция "некадърниците" и упражнението "ти си доказан престъпник" за 240 тикви
30 Август 2010 16:07
Депутат от ГЕРБ написа закон заради собствената си кариера

И самата "технология" : Влизане в Парламента , спецписане на закона , излизане от Парламента за заемане на синекурата . Парламентът , като общодостъпен атрибут за лично ползване . Защо да виним момчето ? ...
30 Август 2010 18:29
Мда-а ... Новият брой на Вестника се извъртя , но гражданите Фор-умници продължават да подминават тази изключителна тема . Не им е лесно да сетят , че Парламент , които пропуска като случайна грешка такъв казус , за 20 години и всякак е успял безброй съзнателно користни системни грешки в качеството на законите , които списва и в значимите кадрови решения за Държавата ни , които приема . Не е лесно , да бъде разбран такъв Парламент и затуй , в пълно си го заслужаваме . После , циганите и международното положение с кризата , ще са ни виновни ...
30 Август 2010 18:45
Депутат от ГЕРБ написа закон заради собствената си кариера

Опять скандаль!? Добр`утро! Сефте комендантски!
05 Септември 2010 01:07
Ноу комент! Просто едно приветствие, към всички cъфорумници:
"Добре дошли под слънцето на подляро-герберизЪма!!!" А, да е хайрлия!!!

Редактирано от - Tool Боксер на 05/9/2010 г/ 01:09:15

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД